W Botaniku zaczyna kwitnąć słynna kolekcja tulipanów

To już łódzka tradycja majówkowa – w ogrodzie botanicznym kwitnie przepiękna kolekcja kilkudziesięciu tysięcy tulipanów. W tym roku trochę nieśmiało przez wyjątkowo zimny kwiecień

Tulipany w Ogrodzie Botanicznym
W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 60 000 cebul w 35 odmianach.

- Mimo chłodnej aury, wiosna w Ogrodzie Botanicznym jest coraz bardziej widoczna. W chwili obecnej kwitnie wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Podczas spaceru po Ogrodzie warto bliżej przyjrzeć się kwitnącym właśnie klonom, bukom, jesionom czy grójecznikowi japońskiemu rosnącemu na terenie Ogrodu Japońskiego. Tam też uwagę zwracają kwitnące wiśnie w odmianach „Accolade” i „Fukubana”. Pięknie kwitnie również wiele krzewów tj. magnolie gwieździste, różne odmiany forsycji, a z ciekawostek np. leszczynowiec skąpokwiatowy – wylicza Dorota Mańkowska, naczelnik Ogrodu Botanicznego.

Rozpoczyna się również kwitnienie kolekcji tulipanów. - W tym roku na terenie Ogrodu zakwitnie ponad 60 000 cebul w 35 odmianach. Na specjalnie przygotowanych kolistych rabatach zlokalizowanych na końcu pomnikowej Alei Lipowej, prezentowanych będzie ponad 51 000 tulipanów w 27 odmianach z grupy mieszańców Darwina. W kolekcji znajdziemy między innymi bardzo popularne i znane odmiany, tj.: Golden Apeldoorn, Salmon van Eijk, Ivory Floradale, Parade, Golden Oxford, jak również po raz pierwszy prezentowaną w Ogrodzie żółtą odmianę Conqueror oraz kremowo-różową odmianę Flaming Rewel – opowiada naczelnik.

W długi weekend będzie można oglądać pierwsze kwitnące tulipany, a w całej okazałości będzie można je podziwiać za kilka, kilkanaście dni.

Prawie 10 000 cebul tulipanów zakwitnie także na rabacie bylinowej znajdującej się w centralnej części Ogrodu, na terenie działu Systematyki Roślin Zielnych oraz w przedogródku w „Skansenie Roślinnym”. W przedogródku, oprócz mieszańców Darwina, obejrzeć można również odmiany tulipanów botanicznych.

Spośród roślin zielnych na uwagę zasługują kwitnące właśnie różne gatunki pierwiosnków np. pierwiosnek ząbkowany, gruziński i lekarski, jak również cieszynianka wiosenna, ułudka wiosenna, żagwin ogrodowy, sasanka zwyczajna, floks szydlasty oraz hiacynty, szafirki, puszkinie i wrzośce.

Ogród Botaniczny w okresie od 1 kwietnia do 31 października otwarty jest codziennie. Godziny otwarcia Ogrodu w maju: 9:00 – 20:00 (kasy czynne do godz. 19:30). Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt