W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum nauki znajdzie się magiczne lustro?

Ulica Żywiołów to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy.
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 obchodziły niedawno swoje urodziny. Obie placówki wyrosły na rozpoznawalne, chętnie odwiedzane atrakcje turystyczne i miejsca mądrego spędzania czasu. Organizatorzy EC1 wciąż pracują nad poszerzeniem oferty instytucji a także uzupełnieniem jej o propozycję dla coraz szerszych grup odbiorców. Jedną z takich ofert jest Ulica Żywiołów – ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przestrzeni zaaranżowanej i zorganizowanej tak, aby zapewnić możliwość zabawy w ruchu, która będzie wpływać pozytywnie na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Nie zapominamy jednak o dzieciach jeszcze młodszych i ich rodzicach!

Można powiedzieć, że żywiołami naszych najmłodszych gości są ruch i zabawa – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca CNiT EC1 – stąd cała koncepcja organizacji miejsca. Motywem przewodnim będą właśnie żywioły. Chcemy wspomagać rozwój dzieci, przekazywać wiadomości na temat otaczającego nas świata. A także stworzyć okazje do wykorzystania dziecięcej wiedzy dotyczącej nauki i techniki oraz zapewnić podopiecznym lepsze szanse edukacyjne. Brzmi to dość poważnie, ale spokojnie! Zadbaliśmy o to, aby te cele osiągać
w najlepszy z możliwych sposobów: nasi podopieczni będą się uczyć, nawet tego nie zauważając. W naturalny dla tego etapu życia żywiołowy i aktywny sposób!

Właśnie dlatego wystawa stała jest zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Składa się na nią 5 stref tematycznych, które tworzą okazje do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Atrakcyjność Ulicy Żywiołów stworzą między innymi: sala gier i warsztatów, pokój zagadek
z różnorodnymi scenariuszami zabawy, przestrzeń konstruktora, eksponaty i interaktywne stanowiska oraz starannie przemyślana mała architektura. Warto dodać, że propozycję uzupełni strefa wystaw czasowych, której tematyka dotyczy iluzji optycznych – wykorzystująca lustra i lustra sferyczne oraz zagadek – dźwiękowych a nawet poruszająca się w obszarze… świetlnej magii!

Ulica Żywiołów to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy. Magiczne lustro, bieg po orbicie, ścianka wspinaczkowa czy ogniowe tornado oraz wiele, wiele innych atrakcji, które powstają właśnie w bliskim sąsiedztwie Centrum Nauki i Techniki EC1. Przygotowujący jej program zespół to doświadczeni animatorzy i edukatorzy. Warto podkreślić, że ofertę projektowano „z” odbiorcami a nie „dla” nich. W ramach warsztatów określano potrzeby dzieci oraz ich opiekunów. W ten sposób organizatorzy mogli z większym prawdopodobieństwem wstrzelić się w oczekiwania i zaproponować to, co wskazywano jako najważniejszą wartość dla przyszłych gości.

Między innymi dlatego adresatami Ulicy Żywiołów są także rodzice, opiekunowie, nauczyciele
i wychowawcy. Pobyt w EC1 to dla nich gwarancja mądrze i ciekawie spędzonego czasu, dobra zabawa dla podopiecznych ale to nie wszystko. Specjalna przestrzeń strefy rodzica to miejsce do pracy, odpoczynku, czytelnia a także miejsce dla rodzica z dzieckiem w wieku do 3 roku życia. Wydzielona przestrzeń do karmienia i przewijania, komfortowa i przystosowana do wspólnego spędzania czasu.

Ulica Żywiołów ma przynosić pozytywne doświadczenie dla dzieci i ich opiekunów – mówi Magdalena Kosiada-Sylburska – dla najmłodszych to miejsce twórczej, bezpiecznej zabawy. Dla starszych, świadomość radości podopiecznych i tego, że właśnie tak beztroska zabawa może być początkiem całkiem poważnej, mądrej drogi.

Wykonawcą projektu jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem
i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych a na swoim koncie ma między innymi realizacje  dla wrocławskiego Hydropolis,  Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej.

Otwarcie Ulicy Żywiołów planowane jest na ostatni kwartał 2021 r.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu: 21 574 000 zł, dofinansowanie w wysokości 13 821 138 zł.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt