W Łodzi powstaje Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami

Przy ul. Przyrodniczej w Łodzi powstaje Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami. 1 marca ruszył tu Dom Dziennego Pobytu dla seniorów oraz Centrum Rehabilitacji.

Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami powstające przy ul. Przyrodniczej, będące pod opieką Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera, uruchomiło Dom Dziennego Pobytu dla seniorów oraz Centrum Rehabilitacji. W następnych etapach rozpoczną działalność: Zakład Opiekuńczo–Leczniczy (od 1 września) oraz Zakład Pielęgnacyjno–Opiekuńczy (od 1 stycznia 2020 r.).
Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi powiedział: - Dziś przy ul. Przyrodniczej rusza Dom Dziennego Pobytu dla seniorów. Placówka w jednym czasie przyjmie 10 osób, które wymagają opieki i rehabilitacji, gdy ich najbliżsi są w pracy. Pensjonariusze DDP będą mogli korzystać z Centrum Rehabilitacji, które również dziś uruchamiamy na parterze budynku szpitala przy ul. Przyrodniczej.

Jak informuje Michał Banaś, zastępca dyrektora Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera, dla osób, które trafią do Centrum Rehabilitacji będą dostępne m.in. masaże, elektrolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo, a nawet krioterapia.

Dom Dziennego Pobytu to projekt, który tworzą wspólnie: miasto i firma HRP. Na jego uruchomienie udało się pozyskać 3,5 mln zł dotacji unijnej.

- Podopieczni DDP będą mogli skorzystać z pobytu od 30 do 120 dni – mówi Jakub Kobylański, dyrektor w HRP Group. – Kolejnych 40 osób skorzysta z opieki w swoich domach. Następnych 500 osób dostanie specjalne opaski, które założone na rękę zbadają tętno i temperaturę ciała. Opaski te mają usługę geolokalizacji, czyli będziemy wiedzieli, gdzie znajduje się nasz senior. Ta opaska ma też funkcję „czerwonego przycisku życia". Dzięki niej, jednym naciśnięciem, osoba korzystająca z opaski może połączyć się z numerem alarmowym 112 i wezwać pomoc.

W Miejskim Centrum Opieki nad Seniorami utworzone zostaną również:

  • Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który od 1 września powstanie na I piętrze budynku przy ul. Przyrodniczej 7/9. ZOL przyjmuje osoby, które np. opuszczają szpital po leczeniu, ale potrzebują opieki i rehabilitacji, by wrócić do pełni sił i sprawności. Znajdzie tu opiekę 35 osób. MCM Jonschera będzie starał się o kontrakt z NFZ na prowadzenie ZOL.
  • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, który od 1 stycznia 2020 r. MCM chce otworzyć na II piętrze budynku przy ul. Przyrodniczej 7/9. ZPO zaś przyjmie kolejne 35 osób, które również potrzebują opieki w dojściu do sił po leczeniu szpitalnym. Ten ośrodek miasto chce finansować ze środków z budżetu miasta.

W przypadku ZPO stawia się przede wszystkim na opiekę pielęgniarską. W ZOL - dodatkowo na zwiększoną opiekę lekarską. W obydwu zaś, przede wszystkim na rehabilitację. Dlatego pacjenci będą mogli również korzystać z Centrum Rehabilitacji, które powstało w tym samym budynku.

- Skąd ta decyzja? To absolutna konieczność – tłumaczy wiceprezydent Adam Wieczorek. - Dziś w Łodzi mieszka 180 tysięcy osób w wieku emerytalnym. W 2020 roku będziemy najstarszym województwem w Polsce. Osoby 65+ będą stanowiły 20 proc. mieszkańców Łódzkiego. Dziś, mimo istnienia w Łodzi ZOL i ZPO, na miejsce czeka się nawet pół roku. Nie może być tak, że osoba, która opuszcza szpital musi czekać kilka miesięcy na rehabilitację i prawidłową opiekę. I to jest nasza odpowiedź na te potrzeby.

- Na Miejskie Centrum Opieki nad Seniorami czekali łodzianie 60+ i ich rodziny, ale też osoby młodsze, które po wyjściu ze szpitala potrzebują kompleksowej rehabilitacji i całodobowej opieki – dodaje Konrad Łukaszewski, dyrektor MCM im. Jonschera.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zakończył się remont torowiska tramwajowego pomiędzy ulicami Pomorską a Telefoniczną. 1 października... więcej

Ceny wody pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

Tomasz Walczak / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała, iż w tym roku ceny opłat za zużycie wody i utylizację... więcej

Łódzkie święto Armii Krajowej

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwa Polski, konspiracyjnej organizacji przekształconej później w... więcej

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... więcej

Kontakt