W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa o historii kina – „Kino Polonia”, złożona z kilku tysięcy obiektów i ogromu licencji filmowych

„Kino Polonia” – największa w Polsce ekspozycja stała poświęcona historii kina na ziemiach polskich, zlokalizowana w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej – wchodzi w kolejny etap realizacji.

Wizualizacja wystawy
Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu.

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Zaprojektowana przez pracownię NsMoon ekspozycja, stworzona na podstawie scenariusza przygotowanego przez kuratora wystawy Piotra Kuleszę oraz dyrektora i autora koncepcji NCKF Rafała Syskę, będzie wyjątkowym audiowizualnym spektaklem.

Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat. Narracja wystawy pozwoli nam poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku. Na ścieżce zwiedzania spotkamy się z gwiazdami filmowymi, obejrzymy największe arcydzieła kinematografii, wybierzemy się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzymy się w atmosferze „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, poznamy kino jidysz, a także zajrzymy do pracowni twórców filmu amatorskiego. Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.

Wraz z postępami w działaniach budowlanych i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych.

Ale Narodowe Centrum Kultury Filmowej to nie tylko „Kino Polonia”, to również dwie inne wystawy stałe i powiązana z nimi nowoczesna edukacja filmowa, realizowana w supernowoczesnych przestrzeniach warsztatowych i pracowni badawczej z multimedialną biblioteką i archiwum. Na uczestników będą̨ czekać́ laboratoria: dźwiękowe, montażowe, efektów specjalnych, animacji poklatkowej i studio telewizyjne. W trzy salowym kinie, poza pokazami filmów z bieżącego repertuaru, będą się odbywać projekcje specjalne, akademie filmowe, przeglądy, festiwale i spotkania z ludźmi filmu, dyskusje panelowe i otwarte konferencje.

Inwestycje i wystawy to oczywiście bardzo ważne, dosłownie fundamentalne kwestie – mówi Rafał Syska, dyrektor NCKF – Ale warto podkreślić, że są one pretekstami do spotkania, budują wrażenia i doświadczenia. Dla odwiedzających zostaną również udostępnione kawiarnie i restauracja, a w przestrzeniach wspólnych powstaną miejsca do odpoczynku, spotkań towarzyskich i rozmów. Zgodnie z ideą realizacji współczesnych centrów kultury, budynek będzie spełniał funkcje edukacyjne – uczył samym wnętrzem i architekturą, wchodził w interakcje ze zwiedzającymi, stając się bazą komunikacji artystycznej.

Generalny wykonawca robót budowlanych: Pagma-Bud //sp. z o.o., spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi.

Powierzchnia wystawy: około 1500 m².

Wystawa zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach: na poziomie +2, +3 i +4 budynku EC1 Wschód.

Polecane aktualności

Nasadzenia w Łodzi

Rekordowa liczba zielonych projektów w łódzkim Budżecie Obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

103 projekty związane z zielenią i ochroną zwierząt – VIII edycja Budżetu Obywatelskiego pokazała na... więcej

Wizualizacja

Jeszcze w tym roku będzie można spacerować nowymi, zielonymi uliczkami w centrum Łodzi

Aleksandra Hac / UMŁ

Pod koniec roku przejdziemy nowym, zielonym pasażem z EC1 i podziemnego dworca do ul. Piotrkowskiej.... więcej

Kamienica przy ulicy Tuwima 52

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ul. Tuwima wprowadzili się najemcy i lokatorzy

Małgorzata Loeffler / ZIM

Do zrewitalizowanej dziewiętnastowiecznej kamienicy przy ulicy Tuwima 52 wprowadzili się najemcy... więcej

Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera w Łodzi

Oddziały miejskiego szpitala do remontu

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Na oddziałach: neurologii, rehabilitacji, rehabilitacji neurologicznej oraz udarowym w szpitalu im.... więcej

Orientarium w Łodzi

Podwodny tunel w Orientarium

Paulina Klimas-Stasiak / ZOO

Podwodny tunel, w którym powstanie basen dla rekinów, oraz mniejsze zbiorniki dookoła zostały... więcej

Kontakt