W Łodzi powstanie ponad 200 punktów ładowania samochodów elektrycznych

Do końca przyszłego roku w Łodzi pojawi się ponad 200 punktów ładowania elektrycznych samochodów. Przez najbliższy tydzień propozycje ich lokalizacji łodzianie będą mogli zgłaszać na platformie Vox Populi.

W Łodzi powstanie ponad 200 stacji ładowania elektrycznych samochodów -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
W Łodzi powstanie ponad 200 stacji ładowania elektrycznych samochodów , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Smog i zanieczyszczenie powietrza to cywilizacyjny problem, z którym mierzą się nie tylko polskie miasta. Wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek podkreśla: - Smog to nie tylko uciążliwa chmura nad miastem, ale przede wszystkim sprawa naszego zdrowia. Zanieczyszczenie powietrza wywołuje różne choroby, m.in. częściej zdarzają się nowotwory płuc, rośnie ryzyko poronień, wywołuje choroby układu nerwowego. Dlatego władze Łodzi rozpoczęły realizację największego w Polsce programu rewitalizacji obszaru miejskiego, w ramach którego dziesiątki miejskich kamienic zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej. Wiele innych budynków zostanie objętych termomodernizacją. Zakupimy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji elektryczne autobusy. Te wszystkie działania przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w Łodzi.

Spory wpływ na zanieczyszczenie powietrza mają też prywatne samochody poruszające się po łódzkich ulicach. Dlatego władze miasta stawiają na rozwój elektromobilności. Ale, jak podkreśla wiceprezydent Adam Wieczorek, bez wcześniejszego utworzenia sieci stacji ładowania, nie można oczekiwać, że łodzianie zaczną wymieniać auta z silnikami spalinowymi na samochody elektryczne. – Dlatego do końca 2020 r. planujemy uruchomić w Łodzi 210 ogólnodostępnych punktów ładowania elektrycznych samochodów. Ponieważ mają one służyć łodzianom, nikt lepiej niż oni sami, nie wskaże, gdzie powinny powstać takie stacje. W związku z tym, od piątku, na platformie Vox Populi mieszkańcy Łodzi będą mogli zgłaszać propozycje lokalizacji dla stacji ładowania samochodów elektrycznych. Propozycje będziemy zbierali przez tydzień. Oczywiście lokalizacje wskazane przez łodzian będą weryfikowane przez urzędników, bo nie w każdej z nich umiejscowienie punktu ładowania może być fizycznie i prawnie możliwe – mówi wiceprezydent Adam Wieczorek.

Jak podkreśla Maciej Mazur, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, elektromobilność jest niezwykle dynamicznym trendem. Pod koniec 2019 r. na świecie będzie 7 milionów aut elektrycznych. Jednak Polska jest dopiero na początku drogi do elektromobilności. W 2018 r. w naszym kraju zarejestrowano niecałe 1500 samochodów elektrycznych, a w Polsce jest dopiero nieco ponad 800 punktów ładowania. – Gratulujemy Urzędowi Miasta Łodzi, że tak ambitny plan budowy ponad 200 punktów ładowania będzie tutaj wdrażany – dodaje Maciej Mazur.

Już 18 marca na Politechnice Łódzkiej odbędzie się szkolenie organizowane przez miasto wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych. Podczas tego szkolenia będzie mowa o aspektach ekonomicznych oraz o finansowaniu elektromobilności m.in. z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, w którym zarezerwowanych jest 7 mld zł.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

 -  fot. UMŁ

Nowy Punkt Pracy Socjalnej oraz dwa Domy Dziennego Pobytu

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak / MOPS

Mieszkańcy części dawnych dwóch dzielnic - Polesia oraz Śródmieścia, a także części osiedla Dąbrowa... więcej

Główny zbiornik - Orientarium; fot. Paweł Kowski

Napełniamy główny zbiornik w Orientarium

ZOO Łódź

To nie przelewki! Zaczęliśmy napełniać główny zbiornik wodny w Orientarium, do którego już niebawem... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt