W Łodzi przybywa cudzoziemców

Już blisko 1/5 mieszkańców Łodzi to cudzoziemcy, w większości zza wschodniej granicy. Miasto podejmuje różnorodne działania aby pomóc im w integracji i poznaniu Łodzi oraz ułatwić poruszanie się w urzędach i placówkach ochrony zdrowia.

W ostatnich latach w Łodzi znacząco wzrosła liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do naszego miasta w poszukiwaniu pracy. Przeważają wśród nich osoby ukraińsko- i rosyjskojęzyczne, ale i nie brak też przybyszów z Hiszpanii, gdzie wśród młodych panuje wysokie bezrobocie. Aby ułatwić cudzoziemcom pierwsze kroki w naszym mieście Urząd Miasta Łodzi przygotował szereg ułatwień. Przykładem jest np. Łódzkie Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, gdzie osoby słabo znające język polski mogą uzyskać pomoc od urzędników znających język rosyjski i ukraiński. Wkrótce taką pomoc będą mogli uzyskać cudzoziemcy posługujący się językiem hiszpańskim.

Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej mówi: - Urząd Miasta Łodzi już od pewnego czasu realizuje strategię wsparcia dla cudzoziemców. Nabiera ona szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdyż w Łodzi znacząco wzrosła liczba cudzoziemców. Cieszy nas to, bo dzięki temu powstrzymany został niekorzystny trend wyludniania się Łodzi. Intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby zwiększyć świadomość Łodzi u cudzoziemców, bo jeszcze kilka lat temu gdy cudzoziemcy rozważali przyjazd do Polski do pracy, myśleli o Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Dzięki naszej polityce wsparcia udało się to zmienić. Teraz naszymi działaniami staramy się sprawić, by cudzoziemcy, którzy przyjechali do Łodzi szybko zaaklimatyzowali się w naszym mieście i poczuli się jak u siebie w domu.

Inną formą wsparcia cudzoziemców przyjeżdżających do Łodzi jest pomoc w zatrudnieniu. Dlatego dyrektor Michał Śmiechowicz zachęca łódzkich pracodawców, którzy skłonni są zatrudnić cudzoziemców, do nawiązywania współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.

Jak podkreśla dyrektor Michał Śmiechowicz, największym problemem dla cudzoziemców jest nieznajomość języka polskiego. Dlatego w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, w miejscu gdzie obcokrajowcy zgłaszają się w sprawach meldunkowych, uzyskania numeru PESEL itd., zostało stworzone stanowisko dla osoby znającej język rosyjski i ukraiński. Wkrótce cudzoziemcy będą mogli porozumieć się również po hiszpańsku.

Dodatkowo Urząd Miasta Łodzi przygotował broszurę (już dostępną m.in. na Ukrainie i Białorusi) zachęcającą cudzoziemców do wyboru naszego miasta, jako najlepszego miejsca do osiedlenia i podjęcia pracy. Dobiegają końca prace przy informatorze dla cudzoziemców, którzy już są w Łodzi. Będzie on dostępny pod koniec wakacji m.in. w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, na dworcach, w miejscach chętnie odwiedzanych, takich jak np. Manufaktura. Będzie on zawierać informacje prawno-administracyjne, edukacyjne, dotyczące ochrony zdrowia. Jedną z jego części będzie również informator o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Cały czas trwają prace nad poszerzeniem zakresu stron w serwisie internetowym UMŁ, dostępnych w języku ukraińskim.

Kolejnym przykładem działań mających ułatwić obcokrajowcom życie w Łodzi, jest powstające we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, centrum szkoleniowe, które będzie prowadziło m.in. szkolenia językowe.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

W tym roku już po raz dziewiąty miłośnicy dobrej lektury spotkają się na Targach Ciekawej Książki w Łodzi -  fot. Archiwum UMŁ

Salon Ciekawej Książki już po raz dziewiąty. Zapraszamy 22-24 listopada

„Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie” to motto 9. edycji Targów Ciekawej... więcej

Po Łodzi będzie kursować 30 nowych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami tramwajów, fot. ilustracyjne z Archiwum UMŁ

Mamy dostawcę nowych niskopodłogowych tramwajów

Firma Modertrans z Poznania została wybrana w przetargu na dostawę 30 nowych niskopodłogowych... więcej

Otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi

Katarzyna Marchwicka

W czwartek, 14.11.2019 miało miejsce uroczyste otwarcie Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w... więcej

Otwieramy Szuflandię! Przyjdź i zobacz budynek, w kręcono "Kingsajz".

Agnieszka Rutkowska / BRP

Trwają odbiory i prace porządkowe w budynku, w którym kręcono kultowy film "Kingsajz". Oprowadzanie... więcej

Kontakt