W Łodzi trwa boom w sektorze budownictwa biurowego i mieszkaniowego

To ma być rekordowy rok na łódzkim rynku nieruchomości. Jak wynika z raportu firmy doradczej JLL, dynamicznie rozwija się nie tylko rynek biurowy, coraz lepsze rezultaty notuje również segment nieruchomości mieszkaniowych i hotelowych.

W Łodzi trwa boom w sektorze budownictwa biurowego i mieszkaniowego -  mat. arch. UMŁ
W Łodzi trwa boom w sektorze budownictwa biurowego i mieszkaniowego , mat. arch. UMŁ

Rewitalizacja obszarowa, coraz lepszy poziom infrastruktury, bogata siatka połączeń, silny ośrodek akademicki i blisko milion mieszkańców w aglomeracji kształtują pozytywny wizerunek Łodzi, jako atrakcyjnej lokalizacji dla inwestorów z branży nieruchomości. Jak pokazuje raport "Łódź - Revitalizing a vibrant business and living hub" przygotowany przez JLL, HAYS Poland oraz łódzki magistrat w mieście coraz intensywniej rozwija się rynek biurowy, hotelowy i mieszkaniowy.

- Przyzwyczailiśmy się już do bicia kolejnych rekordów, zarówno tych związanych z ilością powierzchni biurowych, jak i tych związanych z ilością żurawi, które nad miastem górują. Raport JLL pokazuje, jak bardzo zmienił się rynek nieruchomości w Łodzi i w jak dobrym stanie jest ta część gospodarki. Wszystko wskazuje, że sprzedaż mieszkań w tym roku bije wszelkie rekordy. W pierwszym półroczu 2019 roku sprzedaliśmy więcej mieszkań niż w całym 2016 r. - mówi prezydent Hanna Zdanowska i tłumaczy: - Łódź poszła swoją wizją rozwoju, nie sugerując się innymi miastami. Chcieliśmy zachować swój unikalny potencjał, charakterystyczną zabudowę i własną tożsamość. Przybywa nam mieszkańców, a miasto coraz intensywniej się rozwija. Ten właśnie trend pokazuje raport opracowany przez firmę JLL.

Inwestorzy doceniają uniwersalny charakter łódzkiego rynku biurowego. Mogą tutaj wybierać spośród szerokiego portfolio projektów od ultranowoczesnych biurowców, po oryginalnie zaadaptowane budynki postindustrialne, które tworzą niepowtarzalną atmosferę pracy. Łódź to aktualnie jedna z kluczowych lokalizacji dla centrów usług w Polsce. Aktualnie w budowie znajduje się 100 000 mkw. powierzchni w ramach tak spektakularnych projektów jak: Hi Piotrkowska, Imagine, Monopolis czy Brama Miasta.

Jak podkreśla Łukasz Dobrzański, dyrektor JLL w Łodzi, inwestorzy wciąż zabezpieczają grunty pod kolejne realizacje: - Jest to najlepszym dowodem na biznesowy potencjał Łodzi. Warto zauważyć, że na łódzkim rynku formują się pierwsze huby biurowe, a to wskazuje na rosnącą dojrzałość sektora. Największym z nich jest tzw. Centralna Oś Łodzi - na linii od al. Kościuszki do projektów realizowanych przy "skrzyżowaniu marszałków". Popularność tej lokalizacji to rezultat znakomitej dostępności komunikacyjnej i centralnego położenia.

W ciągu ostatnich trzech lat znacząco przyspieszył także rynek mieszkaniowy, sprzedano niemal dwukrotnie więcej lokali, a szczególnym segmentem w sektorze nieruchomości mieszkaniowych okazały się prywatne akademiki. Jak wskazuje raport JLL, Łódź jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które przyciągnęło tego typu inwestycje. Jesteśmy również szóstym, co do wielkości rynkiem hotelowym w Polsce. Obecnie w Łodzi działają 34 hotele, które dysponują ponad 3,5 tysiącami miejsc. A będzie jeszcze lepiej. Kolejne etapy rewitalizacji obszarowej i dalsze usprawnienia infrastrukturalne tylko wzmocnią inwestycyjny potencjał miasta.

Polecane aktualności

Ile zapłacimy za prąd w 2020 roku?

Monika Pawlak / BRP

W 2020 roku Łódzka Grupa Zakupowa będzie płacić 318 zł za megawatogodzinę energii, a dostawcą jest... więcej

Od lewej: Krzysztof Kwiatkowski, Hanna Zdanowska, Jerzy Buzek -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Projekt ustawy o łódzkiej metropolii już gotowy

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Z udziałem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka oraz... więcej

ZDiT zakończył prace przy tegorocznych remontach ulic na łódzkich osiedlach -  mat. UMŁ

ZDiT zakończył prace przy tegorocznych remontach ulic na łódzkich osiedlach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Remont ul. Wileńskiej dobiegł końca i tym samym ZDiT zakończył prace przy tegorocznych remontach w... więcej

Dni Doradztwa Zawodowego  -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Dni Doradztwa Zawodowego i kolejne umowy z pracodawcami podpisane

Monika Pawlak / BRP

Hotel Puro, I oddział ZUS w Łodzi oraz łódzki oddział Polskiej Izby Turystyki otworzyły klasy... więcej

Od 24 grudnia Łódź wydłuża obowiązywanie bonifikaty w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność -  fot. z arch. UMŁ

Przedłużenie obowiązywania 60% bonifikaty w opłacie za przekształcenie użytkowania gruntu

Informacja prasowa

Od 24 grudnia Łódź wydłuża obowiązywanie bonifikaty w opłacie jednorazowej za przekształcenie... więcej

Kontakt