W poniedziałek już matura

Miesiąc później niż zwykle, tylko egzaminy pisemne i w kilku salach zamiast w auli albo Sali gimnastycznej - w poniedziałek 8 czerwca ponad 4 tys. łódzkich absolwentów szkół średnich przystąpi do egzaminu dojrzałości. Na pewno będzie to zupełnie inna matura niż wszystkie głównie za sprawą zagrożenia epidemicznego spowodowanego COVID-19.

W poniedziałek 8 czerwca ponad 4 tys. łódzkich absolwentów szkół średnich przystąpi do egzaminu dojrzałości.
Wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- Szkoły są przygotowane, wyposażone w środki ochrony osobistej i co najważniejsze - bezpieczne. Wszystkie placówki dostosowały się do wymogów sanitarnych, więc uczniowie mogą skupić się na egzaminie - powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - Życzę wszystkim by mimo nienormalnych warunków napisali maturę na szóstkę.

Zgodnie z wytycznymi GIS odległość między ławkami mieć co najmniej 1,5 metra, podczas sprawdzianu uczeń może zdjąć maseczkę, ale rozmawiając z nauczycielem, wychodząc do toalety czy pytając o coś przedstawiciela komisji - musi ją zakładać. Nie będzie kanapek ani napojów, o to abiturienci muszą sami zadbać. I chyba najważniejsza zmiana - zamiast w auli czy sali gimnastycznej egzamin będzie się odbywał a salach lekcyjnych a nawet na korytarzu. Chodzi o to aby nie powstawały duże skupiska młodych ludzi.

- Właśnie logistyka, rozplanowanie rozstawienia ławek w poszczególnych salach było dla dyrektorów szkół najtrudniejsze - dodała Berenika Bardzka, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ. - Chodzi też o to, aby uczniowie nie wędrowali po szkole w poszukiwaniu właściwej sali, nie gromadzili się, bo potencjalnie może to stwarzać zagrożenie.

Egzamin musi rozpocząć się o godzinie 9, a więc uczniowie muszą pojawić się w szkole odpowiednio wcześniej. Wiele placówek, tam gdzie to możliwe, planuje wpuszczać abiturientów kilkoma wejściami. Przed zajęciem miejsca w ławce jest obowiązkowa dezynfekcja rąk, identyfikacja ucznia, podpis na liście obecności. Z uwagi na większe rozproszenie piszących komisje egzaminacyjne będą liczyć 2 nauczycieli w tym jeden spoza szkoły, a w grupach powyżej 30 uczniów - 1 dodatkowy na każdych 25 piszących.

W poniedziałek - język polski, we wtorek - matematyka a w środę - język obcy nowożytny. O godz. 9 poziom podstawowy, a od godz. 14 - rozszerzony dla chętnych. Sesję popołudniową poprzedzi oczywiście dezynfekcja sal oraz wietrzenie. Matury potrwają do 29 czerwca.

Uczniowie, którzy są w kwarantannie albo zachorują - napiszą sprawdzian 8 - 14 lipca, poprawki zaplanowano na 8 września.

 

 

Polecane aktualności

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców przed II turą głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Zbliża się druga tura wyborów prezydenta RP, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w godz. 7.00 –... więcej

Piotrkowska Otwarta – z kulturą w podwórkach

Daria Głowacka / ŁCW

Po wymagającym czasie epidemii, Łódzkie Centrum Wydarzeń wraca z organizacją imprez na żywo. Pod... więcej

Kontakt