W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po sierpniu 1980 roku

W 41. Rocznicę 30 lipca 1981 roku Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Wieczorek złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą jedną z największych manifestacji w Polsce. Tego dnia łodzianki i łodzianie wyszli wspólnie na ulice protestując przeciw reglamentacji produktów spożywczych, podwyżkom cen i drastycznym brakom na sklepowych półkach.

fot. Patryk Wacławiak/UMŁ

Łódzki protest zorganizowany został przez Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej. „Solidarność” w trosce o zachowanie kontroli nad marszem podjęła decyzję o jego zalegalizowaniu. Ówczesne władze zgodziły się na zorganizowanie marszu ulicą Piotrkowską.

30 lipca 1981 roku przed łódzką archikatedrą zgromadziły się włókniarki z zakładów przemysłowych, a także delegacje z pobliskich miast: Bełchatowa, Kutna, Strykowa. O godzinie 16 ruszył pochód w kierunku placu Wolności, na którego czele szły matki z dziećmi. Tłum skandował hasła: „Precz z podwyżką”, „Trzy zmiany jeden głód”, „Jak zjeść kartkę nożem i widelcem”, „Kto jest odpowiedzialny za ten skandal”, „Chleba i wolności”. Protestujący zatrzymali się na kilkanaście minut przed Urzędem Miasta, gdzie Janina Kończak, 30-letnia matka trojga dzieci i przewodnicząca Komitetu Zakładowego w Stomilu, odczytała postulaty „Solidarności” skierowane do władz miasta i rządu, m.in. dotyczyły one: likwidacji „skandalu kartkowego”, poprawy zaopatrzenia i rezygnacji z obniżenia norm przydziałów mięsa.

Następnie odśpiewano hymn narodowy, „Boże coś Polskę” oraz „Rotę” i marsz ruszył dalej, a jego zakończenia miało miejsce na placu Wolności, gdzie z balkonu kawiarni „Pod Kurantem” ponownie przemawiali członkowie władz „Solidarności”.

W marszu uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Wydarzenie wywarło tak wielkie wrażenie na łodzianach, że pamiętane jest do dnia dzisiejszego. Marsz Głodowy Kobiet wspominany jest co roku. W roku 2021 Instytut Pamięci Narodowej ufundował tablicę w miejscu gdzie marsz się zaczynał, przy ul. Piotrkowskiej 260. Tablica zaprojektowana została w formie kartki na produkty spożywcze, aby symbolicznie przypominać, co zmusiło ludzi do tak licznego strajku.

Polecane aktualności

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Kontakt