W rocznice pielgrzymki papieskiej

Ojciec Święty Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Łodzi 13 czerwca 1987 roku. Stało się tak mimo wielu ograniczeń i przeszkód stawianych przez rządzących komunistów. W 35.rocznicę pobytu Jana Pawła Ii na łódzkiej ziemi wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik , ks. Paweł Lisowski reprezentujący kurię łódzką oraz Waldemar Kręc przewodniczący łódzkiej Solidarności złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą nadanie honorowego obywatelstwa Łodzi papieżowi.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Jan Paweł II jest dla mnie symbolem walki i obalenia komunizmu w Polsce. Na arenie międzynarodowej podobna role odegrali Ronald Raegan i Margaret Teatcher - powiedział wiceprezydent  Adam Pustelnik.

Pobyt papieża Jana Pawła II (od 2003 r. Honorowego Obywatela Miasta Łodzi) na zawsze pozostanie w pamięci łodzian. Wspólnoty parafialne dbają i pamiętają o miejscach, które odwiedził Jan Paweł II i jest to nadal bardzo ważne dla ich małych ojczyzn.  

Pobyt papieża w Łodzi (13 czerwca 1987)

O tę wizytę przedstawiciele Kościoła bardzo się starali, zależało na niej również papieżowi. Problemem było stanowisko władz komunistycznych, które niechętnie widziały Jana Pawła II w „robotniczej Łodzi”. Zdecydowano, że drugie miasto w Polsce papież odwiedzi podczas III pielgrzymki do ojczyzny.

Msza na lotnisku

Ojciec Święty przyleciał do Łodzi 13 czerwca 1987 roku zaraz po wizycie w Częstochowie.  Biały helikopter papieski wylądował na płycie lotniska Lublinek o godzinie 9.45.

Oczekiwał go tam wielotysięczny tłum wiernych, który na miejsce spotkania napływał od wczesnych godzin porannych. Dobrze wydzielone taśmami sektory oraz praca kościelnej straży porządkowej zapobiegały powstaniu nadmiernego tłoku.  Odległości były tak duże, że wierni z trudem mogli obserwować przebieg nabożeństwa.  Ołtarz zaczęto budować dopiero na dwa tygodnie przed spotkaniem, ponieważ władze zwlekały z wydaniem odpowiednich zezwoleń. Do jego ozdobienia użyto 12 tysięcy kwiatów ofiarowanych przez łódzkich ogrodników.   Podczas mszy świętej, której przewodniczył Jan Paweł II udzielono pierwszej komunii grupie 1500 łódzkich dzieci. Ocenia się, że w nabożeństwie uczestniczyło około miliona wiernych.

Przejazd i spotkanie w katedrze

Po mszy Jan Paweł II udał się do rezydencji arcybiskupów łódzkich. Po drodze witały go tłumy łodzian. Na skrzyżowaniu ulic Pabianickiej z Dubois Jan Paweł II przesiadał się z limuzyny do papamobilu. Była to okazja do rozmowy z pracownikami pobliskiej fabryki bawełnianej „Alba”. To spotkanie upamiętnia tablica. Mimo wyburzenia muru, na którym była umieszczona, została odnowiona i w odpowiedni sposób wyeksponowana. Dba o nią lokalna wspólnota parafialna. Ludzie oczekiwali na papieża także przy ul. Prądzyńskiego i na rondzie Titowa (obecnie Lotników Lwowskich). Takie same tłumy czekały na papieża w centrum miasta, gdy udawał się na spotkanie z włókniarkami do „Uniontexu”.

W katedrze papież zwrócił się do zebranych przedstawicieli świata nauki i kultury „Wyrażam radość z tego, że się spotykamy nie tylko dzisiaj, spotykamy się od dawna, spotykamy się wciąż. Czuje się waszą obecność w społeczeństwie, w kulturze polskiej, w Kościele polskim. Jestem za to bardzo wdzięczny inteligencji łódzkiej.

W robotniczym środowisku

Po spotkaniu w katedrze z przedstawicielami środowisk twórczych Ojciec Święty udał się do Łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego „Uniontex”,  które w tym czasie zatrudniały 6 tys. osób. Warunki pracy w olbrzymim kombinacie były zbliżone do XIX-wiecznych. Obowiązywał trzyzmianowy system pracy, a kobiety, stanowiące większość załogi, pracowały w ustawicznym silnym hałasie, pyle i wilgotnym środowisku. Wyjątkowo potrzebowały słów otuchy i wsparcia duchowego.   

Papież powiedział m.in.:

- W ostatnich czasach przez całą Polskę przeszło wielkie solidarne wołanie, – którym kobiety, także łódzkie włókniarki, wniosły swój wielki wkład – o godność człowieka pracy, aby każdy mógł decydować o sobie, o swojej pracy według zdolności i umiejętności, aby każdy mógł sam wybierać ideał moralny, żyć według swoich przekonań i publicznie głosić i wyznawać swoją wiarę religijną oraz przeżywać ją w sposób właściwy swojej wspólnocie – powiedział papież podczas spotkania.

Wizyta wywołała wśród uczestniczek silne wzruszenie, a słowa papieskie wzbudziły aplauz. „Moje drogie, niech wam Bóg błogosławi z całego serca” - powiedział papież na zakończenie wizyty. Ekipa filmowa dokumentująca pobyt Jana Pawła II nie została wpuszczona fabryki, a tylko lokalne radio przeprowadziło niepełną transmisję ze spotkania. Brakowało tez nagłośnienia na, zewnątrz więc okolicznie mieszczańscy wystawiali w oknach radioodbiorniku by 12 tys. osób zebranych przed zakładami mogło wysłuchać słów papieża.

Stadion „Włókniarza” oddziela od fabryki tylko ulica Kilińskiego, ale i tam oraz w pobliskim parku zgromadziły się tłumy chcące pożegnać papieża. Eskadra papieskich helikopterów odleciała z płyty stadionu o 18.20.  

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt