W stulecie urodzin Karla Dedeciusa. Wizyta ambasadora Niemiec w Łodzi

W stulecie urodzin Karla Dedeciusa, wybitnego łodzianina, tłumacza i propagatora kultury i literatury polskiej w Niemczech oraz orędownika dialogu polsko-niemieckiego, odbyły się w naszym mieście uroczyste obchody.

14 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

W ramach obchodów do Łodzi przybył ambasador Republiki Federalnej Niemiec dr Arndt Freytag von Loringhoven. Niemiecki dyplomata spotkał się z rektorami łódzkich uczelni oraz przedstawicielami biznesu i kultury w naszym mieście, uczestniczył m.in w spotkaniu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Odwiedził również ważne miejsca na mapie Łodzi: stację Radegast, gdzie wraz z wiceprezydent Małgorzatą Moskwą-Wodnicką i przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi Marcinem Gołaszewskim złożył wieniec kwiatów pod pomnikiem poświęconym ofiarom Litzmannstadt Getto oraz budynek Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 176 przy ul. Roosevelta 11/13, gdzie wraz z wiceprezydentem Łodzi Adamem Wieczorkiem odsłonił tablicę poświęconą Karlowi Dedeciusowi. Jej umiejscowienie nie jest przypadkowe, gdyż właśnie w tej kamienicy przed wojną mieściło się gimnazjum, do którego uczęszczał zasłużony jubilat. Ambasador RFN dr Arndt Freytag von Loringhoven wziął również udział w spotkaniu w Domu Literatury, które dotyczyło działalności i twórczości wybitnego tłumacza i propagatora kultury i literatury polskiej w Niemczech.

Karl Dedecius urodził się 21 maja 1921 roku w Łodzi, w niemieckiej rodzinie, która przybyła do Polski z czeskich Sudetów i Szwabii. Skończył łódzkie Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego. W czasie II wojny światowej został wcielony do niemieckiego Wehrmachtu i walczył na froncie wschodnim pod Stalingradem, gdzie został ciężko ranny i dostał się do sowieckiej niewoli. Po wojnie nie wrócił już do rodzinnej Łodzi, lecz przeniósł się do NRD, a następnie wyemigrował na zachód do RFN. Został założycielem i pierwszym dyrektorem Niemieckiego Instytutu Kultury Polskiej w Darmstadt, instytucji zajmującej się popularyzacją polskiej twórczości w Niemczech oraz dialogiem polsko-niemieckim. Za dzieło jego życia uznawana jest wydana w Niemczech 7-tomowa Panorama literatury polskiej XX wieku. Polscy tłumacze literatury niemieckojęzycznej oraz niemieccy tłumacze literatury polskiej mogą dziś zostać wyróżnieni Nagrodą im. Karla Dedeciusa.

W 1963 roku odnowił i zaczął utrzymywać bliski kontakt z rodzinną Łodzią wielokrotnie odwiedzając nasze miasto. Wydał wspomnienia p.t. „Europejczyk z Łodzi”. W 1992 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.  W 2002 roku Karl Dedecius został patronem Publicznego Gimnazjum nr 43 w Łodzi. Zmarł, pięć lat temu, 26 lutego 2016 roku we Frankfurcie nad Menem.

100-lecie urodzin tego wybitnego łodzianina uhonorowane zostało obchodami, których organizatorem był Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Europejski Viadrina, Archiwum im. Karla Dedeciusa w Słubicach, Fundacja im. Karla Dedeciusa z Frankfurtu nad Odrą, Niemiecki Instytut Spraw Polskich oraz Miasto Łódź i łódzkie instytucje: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Dom Literatury w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi. Obchody  zostały objęte honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi, Nadburmistrz Miasta Frankfurtu nad Odrą, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego i Prezydent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt