Warsztaty dziennikarskie po bałucku.

Bałucki Ośrodek Kultury jest miejscem które kontynuuje tradycję mieszkańców Bałut wprowadzając jednak własne nowoczesne elementy. Stąd zrodził się projekt Bałuckich Światów, a w ramach niego warsztaty „Mówimy po bałucku”.

Chcemy dowiedzieć się czegoś o życiu rdzennych mieszkańców Bałut ? Nic prostszego, poznajmy ich język!  Badając język codzienny dowiemy się wokół jakich miejsc koncentrowało się życie na Bałutach, czego bali się mieszkańcy, czym różnili się od siebie nawzajem i w końcu jak wyglądał dzień z życia przeciętnego mieszkańca Bałut. Bo wiadomo że nie był nim Ślepy Maks. Warsztaty językowe „Mówimy po bałucku” to nie tylko kilka gwarowych zwrotów to przywrócenie pamięci całemu wielkiemu obszarowi miasta. Przyznanie bałuciarzom należnego miejsca w historii XXI wiecznej Łodzi. Uczestnicy warsztatów będą mogli sięgnąć do zasobów gwary bałuckiej by w kreatywny sposób połączyć ją z kolei z bliskim sobie młodzieżowym slangiem miejskim.

Autorzy pomysłu przy tworzeniu programu warsztatów językowych „Mówimy po bałucku” skorzystali z językowej różnorodności mieszkańców współczesnej Łodzi. Wierzą, że wymiana językowa bardzo różnych mieszkańców miasta; począwszy od nastolatków przez seniorów po literatów tworzących własne neologizmy może przynieść prawdziwie twórcze efekty. Podobne podejście do archaizmów językowych mają twórcy muzyki hip-hopowej, której autorzy najczęściej pochodzą z blokowiska na Teofilowie, co nie przeszkadza im w tworzeniu treści bliskich bałuckim podwórkom. Toteż organizatorzy stworzyli twórcze zajęcia z wykorzystaniem łódzkich tradycji językowych. „Mówimy po bałucku” odbędą się w następujących terminach:

09.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

16.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

23.09.21- godz. 12.00  -OT , lub 42 LO Stawowa 28

Na warsztaty obowiązują zapisy: należy wysłać e-mail na adres: wyspakultury@bok.lodz.pl

Bałuckie słowotwórstwo zaowocuje próbą stworzenia własnych tekstów w ramach warsztatów „Newsy z mojej dzielnicy”. Uczestnicy mogą nagrywać na smartfony wywiady z bałuciarzami, albo tworzyć własne eseje miejskie o tej od wieków różnorodnej bałuckiej społeczności. Podczas zajęć z dziennikarzem  nauczą się konstruować krótkie notatki prasowe, tworzyć angażujące treści w społeczności  blogosfery, czy przygotowywać pierwsze własne składy tekstu do druku.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt