Więcej Łodzi w literaturze czyli Łódź wspiera kulturę vol .4

Sześć niekomercyjnych, niskonakładowych publikacji związanych z Łodzią otrzymało łączne wsparcie w wysokości 60 tys. zł. Wśród nich znalazła się m.in. antologia 30 poetów związanych ze Stowarzyszeniem Literackim im. K. K. Baczyńskiego, publikacja poświęcona łódzkim mozaikom, książka z Nagrodą Bierezina 2020, książka o łódzkich punkach czy reedycja publikacji o łódzkim ruchu progresywnym.

Łódź
Sześć niekomercyjnych, niskonakładowych publikacji związanych z Łodzią otrzymało łączne wsparcie w wysokości 60 tys. zł.

Konkurs wydawniczy ogłoszony przez Prezydent Miasta Łodzi wesprze finansowo projekty wydawnicze, które dotyczą naszego miasta, jego kultury oraz łodzian. Publikacje mają wspólny mianownik: Łódź, ale są niezwykle ciekawe i różnorodne pod kątem treści oraz formy .

Publikacja „Łódzki progresywny ruch 1969-1992” to reedycja wydania  z 2000 roku, które jest praktycznie niedostępne dla czytelników. Książka, wzbogacona graficznie, kompletuje dokonania łódzkich artystów niezależnych, przedstawia portret bardzo aktywnej łódzkiej awangardy artystycznej i opisuje zjawiska, które wykreowano w Łodzi. Warto zaznaczyć, ze łódzka awangarda artystyczna ma bardzo długi i bogaty dorobek i jest znana nie tylko na scenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. Wśród opisywanych artystów znaleźli się m.in.: Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński, Zbigniew Warpechowski oraz grupy artystyczne: Łódź Kaliska, zespół punkowy Moskwa czy Teatr 77.

Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego przygotowało jubileuszową antologię 30/30. 30 poetów. 30 lat serii Poetyckiej SLKKB pod redakcją Tomasza Cieślaka, Moniki Kocot i Mileny Rosiak. Publikacja zawiera utwory poetyckie m.in. Dariusza Bugalskiego, Radosława Kobierskiego, Wojciecha Bonowicza, Romana Honeta, Tomasza Różyckiego, Justyny Fruzińskiej, Przemysława Dakowicza czy Joanny Ślósarskiej. Stowarzyszenie, które w tym roku obchodzi 30 lat istnienia jest bardzo aktywną i ważną wizytówką literacką Łodzi – organizuje spotkania i konkursy, w tym Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Nagrodę im. K.K. Baczyńskiego. Dzięki niemu Antologia ukazuje się także w roku, w którym przypada rocznica 100 lat urodzin patrona Stowarzyszenia. W stowarzyszeniu zrzeszeni są literaci – poeci i prozaicy, tłumacze, plastycy i pracownicy naukowi z całej Polski.

Książka napisana przez Dariusza Jędrasiaka i Piotra Wawrzaka jest poświęcona łódzkiej subkulturze punkowej z lat 1970-1985 i zawiera ponad 1000 zdjęć, wypowiedzi muzyków, teksty utworów czy retrospekcji związanej z ogólnopolską alternatywą muzyczną. Znajdują się w niej kulisy narodzin łódzkich zespołów (Rezerwowa Armia Pracy, Brak, Moskwa, No Future, Parlament, Pornografia), opisy kolejnych edycji festiwalu "Rykowisko" czy prezentacja bogatego życia muzycznego, które tworzyli łodzianie w tamtym okresie. Jest też wspomnienie twórców łódzkiej sceny punkowej: Ziemka Kosmowskiego i Bogusia Michalonka. Książka jest napisana lekko, dowcipnie oraz rzetelnie i z pewnościa  przypadnie do gustu także i tym, którzy nie słuchają tego gatunku muzyki, ale poszukują ciekawostek związanych z łódzkim środowiskiem artystycznym. Publikację uzupełni płyta CD z utworami zespołów punkowych z tamtego okresu

Dofinansowanie w 2021 roku otrzymało sześć zadań wydawniczych.

Wydanie książki poetyckiej Macieja Konarskiego pt. "Nauki przyrodnicze" (Nagroda Bierezina 2020)

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, wsparcie: 2 000 zł

" Oi ! Oi!  Oi! - to punk z miasta Łodzi

Fundacja „Człowiek i środowisko”, wsparcie: 9 000 zł

Łódzki progresywny ruch 1969-1992: Reedycja

Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja Żywa Galeria, wsparcie: 24 000 zł

Antologia „30/30. 30 poetów – 30 lat Serii Poetyckiej SLKKB"

Stowarzyszenie Literackie im. K. K. Baczyńskiego, wsparcie: 7 000 zł

Wydanie książki Bartosza Stępnia „Łódzkie mozaiki i inne monumentalne akcenty plastyczne czasów PRL-u”

Fundacja Wspierania Inicjatyw Kulturalnych i Wydawniczych, wsparcie: 11 000 zł

„Czy to po polsku? – Łodzianie pytają”

Fundacja Pokolenia PLUS, wsparcie: 7 000 zł

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt