Willa fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę

Willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę. W odrestaurowanym budynku powstały pracownie kreatywne, nowe przestrzenie wystawiennicze, sale edukacyjne oraz przestrzeń do działań plenerowych. Zakończyliśmy remont siedziby Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A)
Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana jest w ramach projektu „Nowa kultura.

- Nowa kultura  to nic innego, jak  nowoczesna  przestrzeń do działań kulturalnych. Nasze inwestycje to  zaproszenie  do uczestnictwa w koncertach, prelekcjach, spotkaniach i prezentacjach multimedialnych w pięknie odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach miejskich. Już za chwilę wyremontowane placówki otworzą się  i przedstawią nową, wykorzystującą wyremontowane przestrzenie ofertę dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, ale pojawią się również propozycje dla całych rodzin. Kończymy inwestycję w dawnej willi karolewskiego fabrykanta Karola Plihala. W odrestaurowanym budynku przy ulicy Krzemienieckiej 2a powstały pracownie kreatywne, odnowione sale warsztatowe, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz przestrzeń do działań plenerowych – mówi Olga Kassyańska, z Zarządu Inwestycji Miejskich

- Kończymy remont w Poleskim Ośrodku Sztuki i z wielką przyjemnością oddajemy do Państwa dyspozycji nowe przestrzenie: pracownie garncarską, wyremontowane sale taneczne,  już teraz zapraszam do obejrzenia projekcji w naszym wspaniałym ogrodzie – dodaje Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

Nowa i dostępna dla wszystkich kultura będzie dosłownie na wyciągniecie ręki; obecna na naszych osiedlach. Będzie przyjemnie i  komfortowo zarówno w odnowionych wnętrzach, jak i na zewnątrz. 

Jak się zmienił Poleski Ośrodek Sztuki?

W Poleskim Ośrodku Sztuki powstała pracownia ceramiczna, wyposażona m.in.
w koła  garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z  niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstała letnia scena oraz kino plenerowe. Zakupiony został również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej „skomercjalizowanej”. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na Poleski Ośrodek Sztuki.

Willa Karola Pilhala to jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu.  Obiekt na planie wydłużonego prostokąta, a półkoliste zakończenia bocznych elewacji, jak i dwa półkoliście zakończone ryzality od ogrodu to nawiązanie do tzw. stylu okrętowego, modnego w architekturze polskiej lat 30. XX wieku.

W willi odnajdziemy częściowo dobrze zachowaną stolarkę okienną i drzwiową,
a w salonach od strony południowej dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie. Z dawnego wyposażenia zobaczymy we wnętrzach willi obszerną szafę ścienną z lustrem, dużą szafę w stylu mebli gdańskich oraz szafkę rogową służącą kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Nowa kultura, nowa oferta i nowe możliwości!

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana jest w ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” i obejmuje inwestycje w trzech łódzkich domach kultury (wkład UMŁ: 2 786 051,62 zł):

  • Dom Kultury „502” (ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji: 2 495 000 zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A) – koszt inwestycji: 2 706 000 zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – koszt inwestycji: 2 214 000 zł

Całkowity koszt projektu to 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 5 213 948, 38 zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

EC1

Miasta z głową

Grzegorz Gawlik / UMŁ

I Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych już za tydzień w Łodzi! Jaki jest cel... więcej

17. MTT

17. edycja Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi

Dziś rozpoczyna się nabór prac do 17. edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Centralnym Muzeum... więcej

Mediateka

Łódź buduje Mediatekę

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ogród różany, szklane atrium, galeria, rodzinna kawiarnia i multimedialne sale, czyli jak powstaje... więcej

Od soboty ponownie przejedziemy ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Zakończenie prac przy ciepłociągu, pozwoli ponownie przywrócić ruch w jednym kierunku po... więcej

Księży Młyn -  Stefan Brajter

Łódź buduje Księży Młyn

Małgorzata Loeffler / ZIM

Półmetek prac w kolejnych famułach, a w nich poczta, świetlica dla najmłodszych, pracownie twórcze i... więcej

Kontakt