Willa fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę

Willa karolewskiego fabrykanta Karola Plihala przeszła metamorfozę. W odrestaurowanym budynku powstały pracownie kreatywne, nowe przestrzenie wystawiennicze, sale edukacyjne oraz przestrzeń do działań plenerowych. Zakończyliśmy remont siedziby Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana jest w ramach projektu „Nowa kultura.
4 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

- Nowa kultura  to nic innego, jak  nowoczesna  przestrzeń do działań kulturalnych. Nasze inwestycje to  zaproszenie  do uczestnictwa w koncertach, prelekcjach, spotkaniach i prezentacjach multimedialnych w pięknie odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach miejskich. Już za chwilę wyremontowane placówki otworzą się  i przedstawią nową, wykorzystującą wyremontowane przestrzenie ofertę dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, ale pojawią się również propozycje dla całych rodzin. Kończymy inwestycję w dawnej willi karolewskiego fabrykanta Karola Plihala. W odrestaurowanym budynku przy ulicy Krzemienieckiej 2a powstały pracownie kreatywne, odnowione sale warsztatowe, nowa przestrzeń wystawiennicza oraz przestrzeń do działań plenerowych – mówi Olga Kassyańska, z Zarządu Inwestycji Miejskich

- Kończymy remont w Poleskim Ośrodku Sztuki i z wielką przyjemnością oddajemy do Państwa dyspozycji nowe przestrzenie: pracownie garncarską, wyremontowane sale taneczne,  już teraz zapraszam do obejrzenia projekcji w naszym wspaniałym ogrodzie – dodaje Aleksandra Podębska, dyrektor Poleskiego Ośrodka Sztuki

Nowa i dostępna dla wszystkich kultura będzie dosłownie na wyciągniecie ręki; obecna na naszych osiedlach. Będzie przyjemnie i  komfortowo zarówno w odnowionych wnętrzach, jak i na zewnątrz. 

Jak się zmienił Poleski Ośrodek Sztuki?

W Poleskim Ośrodku Sztuki powstała pracownia ceramiczna, wyposażona m.in.
w koła  garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z  niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstała letnia scena oraz kino plenerowe. Zakupiony został również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2A wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Willa Plihala to przykład architektury modernistycznej „skomercjalizowanej”. W latach 1989-1990 budynek przejęła gmina Łódź i przeznaczyła ją na Poleski Ośrodek Sztuki.

Willa Karola Pilhala to jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu.  Obiekt na planie wydłużonego prostokąta, a półkoliste zakończenia bocznych elewacji, jak i dwa półkoliście zakończone ryzality od ogrodu to nawiązanie do tzw. stylu okrętowego, modnego w architekturze polskiej lat 30. XX wieku.

W willi odnajdziemy częściowo dobrze zachowaną stolarkę okienną i drzwiową,
a w salonach od strony południowej dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie. Z dawnego wyposażenia zobaczymy we wnętrzach willi obszerną szafę ścienną z lustrem, dużą szafę w stylu mebli gdańskich oraz szafkę rogową służącą kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Nowa kultura, nowa oferta i nowe możliwości!

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2A realizowana jest w ramach projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury” i obejmuje inwestycje w trzech łódzkich domach kultury (wkład UMŁ: 2 786 051,62 zł):

  • Dom Kultury „502” (ul. A. Sacharowa 18) – koszt inwestycji: 2 495 000 zł
  • Poleski Ośrodek Sztuki (ul. Krzemieniecka 2A) – koszt inwestycji: 2 706 000 zł
  • Ośrodek Kultury „Górna" (ul. Siedlecka 1) – koszt inwestycji: 2 214 000 zł

Całkowity koszt projektu to 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej: 5 213 948, 38 zł

Beneficjentem projektu jest Miasto Łódź.

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt