Willa Majewskiego jest prawie gotowa. Ależ polichromie, sztukaterie, detale! [WIDEO]

Remont zabytkowej willi Hilarego Majewskiego, dawnego architekta Łodzi, powoli dobiega końca - mamy podziwiać go w pełnej krasie jeszcze w tym roku. Zaglądamy na plac budowy, żeby sprawdzić postępy prac. A jest co podziwiać!

Willa Hilarego Majewskiego, ul. Włókiennicza 11 -  fot. Konrad Ciężki
Willa Hilarego Majewskiego to najważniejsza inwestycja w programie rewitalizacji ulicy Włókienniczej , fot. Konrad Ciężki

- Włókiennicza pięknieje na naszych oczach. Wśród budynków, w których remonty dobiegają końca, znajduje się willa Hilarego Majewskiego. To jedna z moich ulubionych inwestycji, najważniejsza przy ul. Włókienniczej i jedna z najważniejszych w programie rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Rezydencja dawnego architekta miasta została po wojnie zamieniona na mieszkania komunalne. Bogato dekorowane salony, które służyły Majewskiemu za reklamę, kiedy przyjmował u siebie klientów, zostały podzielone na małe mieszkania. Polichromie zamalowano, detale zakryto gips-kartonem, a na parkiety położono wykładziny. Teraz, pod czujnym okiem konserwatorów, willa Majewskiego wraca do dawnej świetności  - mówi pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

- Przy ul. Włókienniczej 11 ekipy budowlane zakończyły prace przy uzupełnianiu ubytków zaprawy i warstwy malarskiej na klatce schodowej. Zrekonstruowano polichromie i uzupełniono sztukaterie na klatce schodowej oraz ubytki malarskie w prześwicie bramowym. Obecnie trwa układanie boazerii oraz prace przy osadzaniu drzwi. W ciągu najbliższych kilku tygodni planujemy montaż opasek cementowych na I i II piętrze oraz dalsze prace konserwatorskie na klatce schodowej i w prześwicie bramowym - dodaje Marcin Bajerski, kierownik robót, firma VIK-BUD.

Willa Hilarego Majewskiego w całości zostanie przeznaczona na lokale usługowe. Na fasadzie budynku pojawią się pnącza. Zakończenie modernizacji kamienicy planowane jest na IV kw. 2022. Wartość inwestycji to 14 000 000 zł.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Kontakt