Witaj Maj, piękny Maj

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nabożeństwo odprawił ksiądz kardynał Grzegorz Ryś a na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, organizacji społecznych i łodzianie. Władze miejskie reprezentował wiceprezydent Adam Wieczorek.

fot. Patryk Wacławiak / UMŁ
13 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Po mszy na placu katedralnym odbyły się uroczystości oficjalne w ceremoniale wojskowym, podczas których odczytano apel pamięci, złożono kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza, a przedstawiciele władz i łodzianie odebrali defiladę podpodziałów wojska polskiego, straży pożarnej oraz służby więziennej.

- Żyjemy w rozwijającym się kraju, w którym konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym i gwarantem równości wobec prawa dla wszystkich swoich obywateli.  To także rezultat przyjecie konstytucji 3 Maja, która tak mocno sytuuje nas w kręgu kultury europejskiego Oświecenia – powiedziała podczas uroczystości pani wojewoda Dorota Ryl.

Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim. Była zwieńczeniem działań światłych Polaków dążących do naprawy wadliwie funkcjonującego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto w pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski i potencjalnie tworzył silne państwo.  Brak zgody mocarstw ościennych na uzdrowienie ustroju Polski doprowadził do wojny i upadku konstytucji, która obowiązywała tylko nieco ponad rok. Przez lata niewoli jej rocznica budziła pozytywne emocje w społeczeństwie polskim i przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej. W 1916 roku w Łodzi okupacyjne władze niemieckie zezwoliły na manifestację z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wzięło w niej udział 50 tysięcy ludzi. Przemaszerowali z palcu Targowego (obecnie pl. Dąbrowskiego) do katedry przy ul. Piotrkowskiej.

Oryginalny rękopis Konstytucji znajduje się w tzw. Księdze Metryki Litewskiej zawierającej ustawy sejmowe od 16 XII 1790 do 29 V 1792. 

W roku uchwalenia konstytucji wydrukowano kilkanaście jej wydań w łącznym nakładzie ok. 30 tys. egzemplarzy. Jej tekst publikowały również gazety. Bardzo szybko została również przetłumaczona na język francuski, angielski (2 wydania) i niemiecki.

Polecane aktualności

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Kontakt