"Wracamy do korzeni wielokulturowej Łodzi". Teatr Nowy i Teatr Żydowski po 65 latach wznawiają współpracę

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamieńskich Centrum Kultury Jidysz po 65 latach wznawiają współpracę.

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Teatr Nowy i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich po 65 latach wznawiają współpracę
5 zdjęć
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Inauguracja odbędzie się 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru. Na deskach Teatru Nowego odbędzie się łódzka premiera monodramu "Ida Kamińska" w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej na podstawie sztuki Henryka Grynberga "Mój tetar".

O inicjatywie mówiły na scenie teatru przy ul. Więckowskiego 15 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz dyrektor TŻ Gołda Tencer, łodzianka, która w naszym mieście spędziła dzieciństwo i młodość. - Wracamy do korzeni wielokulturowej Łodzi. Teatr Żydowski powraca do miejsca, gdzie działał po wojnie od 1947 roku przez kilka lat, dzieląc scenę z Teatrem Nowym, a postać Idy Kamieńskiej jest bardzo ważna dla polskiej i łódzkiej kultury. To nowe otwarcie i współpraca z Teatrem Żydowskim jest czymś naturalnym, bo należy do genotypu Łodzi - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, witając Gołdę Tencer, która wspominała swoje lata spędzone w naszym mieście.

- Coś się we mnie budzi na tej scenie, wracają wspomnienia rodzinnego domu w kamienicy przy ul. Próchnika, szkoła Pereca przy ul. Więckowskiego i ten teatr właśnie, gdzie pojawiają się dybuki, duchy i reminiscencje sprzed lat - opowiadała Gołda Tencer zapowiadając plany repertuarowe, które mają zostać ewentualnie zrealizowane w ramach współpracy podjętej z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka.

Początkiem będzie wystawienie monodramu "Ida Kamińska" 27 marca br., ale partnerzy zamierzają prezentować najciekawsze spektakle Teatru Żydowskiego, nawiązując tym samym również do bogatych tradycji kultury żydowskiej, wywodzącej się z łódzkiego środowiska artystycznego.

Jak poinformowali dyrektorzy Teatru Nowego Krzysztof Dudek i Andrzej Bart, trwają prace nad porozumieniem oraz umowami z Teatrem Żydowskim, co do planów na przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

Tomasz Walczak / BRP

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia… więcej

Kontakt