Wrocławskie zoo, afrykarium, oceanarium - jakie alternatywy?

Słysząc o jednej z największych atrakcji wrocławskiego Zoo często zastanawiamy się co to jest Afrykarium i czym różni się od Oceanarium. Ciekawi nas specyfika tego miejsca oraz gatunki flory i fauny, które możemy tu spotkać. Jesteśmy również ciekawi, czy podobne atrakcje czekają na nas w innych ogrodach zoologicznych zlokalizowanych na terenie kraju.

Co to jest Afrykarium?

 

Działające w ramach ZOO Wrocław Afrykarium to obiekt, który prezentuje zwiedzającym różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu:

  1. Morze Czerwone: ekosystem rafy koralowej, w ramach którego możemy podziwiać ponad 60 gatunków pięknie wybarwionych ryb.
  2. Afryka Wschodnia: ekosystem charakterystyczny dla regionu Afryki Wschodniej, w ramach którego możemy poznać zarówno wodne, jak i lądowe zwierzęta zamieszkujące ten region.
  3. Kanał Mozambicki: ekosystem prezentowany w ramach przezroczystego tunelu, podczas spaceru możemy napotkać żółwia zielonego, rekiny, płaszczki oraz wiele innych gatunków zamieszkujących tę część środowiska wodnego Afryki,
  4. Wybrzeże Szkieletów: w ramach prezentowanego ekosystemu tej strefy możemy podziwiać kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, a także meduzy, mureny i skrzydlice.
  5. Dżungla nad rzeką Kongo: w ramach tego specyficznego ekosystemu możemy spotkać krokodyle i manaty, a także liczne gatunki ptaków o oryginalnym wybarwieniu.

 

To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które zostało poświęcone faunie i florze jednego kontynentu, stąd jego niecodzienna nazwa, która nawiązuje do prezentowanych ekosystemów. To wszystko sprawia, że wrocławskie Zoo i Afrykarium każdego roku jest odwiedzane przez tysiące turystów, z kraju i zagranicy. Wróćmy jednak do pytania o alternatywę dla Oceanarium we Wrocławiu.

Zwiedziliśmy już Wrocławskie Oceanarium, co dalej?

Afrykarium-Oceanarium we Wrocławiu robi naprawdę ogromne wrażenie na turystach. Jednak nawet najciekawszy kompleks zoologiczny po kilku wizytach przestaje być ciekawy, w szczególności dla najmłodszych odwiedzających, którzy znają tu już każdy kąt i szukają nowych wrażeń, nierzadko przy tym rozrabiając. Co w takim przypadku? Gdzie jeszcze możemy się udać, żeby zobaczyć florę i faunę innych kontynentów? Co może zaciekawić Małych Odkrywców?

Odpowiedzią na to pytanie jest Zoo w Łodzi, w którym już za chwilę zostanie oficjalnie otwarte Orientarium. Orientarium, podobnie jak Oceanarium Wrocław koncentruje się na roślinach i zwierzętach konkretnego obszaru geograficznego. W szerokiej perspektywie daje to odwiedzającym możliwość poznania wielu egzotycznych zakątków świata bez konieczności opuszczania granic rodzimego kraju – wystarczy zaplanować wycieczkę po prężnie działających i stale się rozwijających ogrodach zoologicznych.

Orientarium w Łodzi alternatywą dla Afrykarium we Wrocławiu?

Już we wrześniu tego roku pierwsi zwiedzający będą mogli wejść do wnętrza nowego Orientarium powstającego na terenie Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego – inwestycji realizowanej od września 2018 roku. Orientarium dla Zoo w Łodzi będzie tym, czym jest Afrykarium dla Wrocławskiego Zoo – atrakcją umożliwiającą pojawienie się w zoo nowych gatunków zwierząt i roślin, a jednocześnie przestrzenią do realizacji przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym.

W łódzkim obiekcie pojawi się fauna i flora Azji Południowo-Wschodniej, dzięki czemu Orientarium będzie stanowiło nie tyle konkurencję dla Afrykanarium Zoo, ile dodatkową atrakcję dla zwiedzających, którzy byli już we Wrocławskim Zoo i Afrykarium lub z różnych przyczyn nie mogą go odwiedzić. Centralne położenie Zoo w Łodzi z pewnością stanowi pod tym względem atut zapewniając bardzo dobre skomunikowanie ogrodu z każdym miejscem na mapie kraju.

Co dokładnie będzie na nas czekało w Orientarium w Łodzi?

Orientarium obejmie połowę obecnego terenu Zoo w Łodzi. Będą się na nie składały:

  • nowoczesne pawilony,
  • wybiegi dla zwierząt,
  • woliery,
  • zbiorniki wodne.

Dopełnieniem inwestycji jest zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne po powierzchni ok. 20 tysięcy metrów kwadratowych, w ramach którego powstaną m.in. place zabaw. Budowa Orientarium pozwoli na łączenie ze sobą ekspozycji, co przełoży się na możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. Znikną wybiegi wyłącznie dla słoni indyjskich czy klatki wyłącznie dla makaków. Zwierzęta będą ze sobą koegzystować w ramach ekosystemów, w których koegzystowałyby żyjąc na wolności. Dzięki temu każda wizyta w Orientarium będzie ciekawa i pouczająca, a sama „ekspozycja” dynamiczna i zmienna – zwierzęta będą dysponowały znacznie większą przestrzenią do prezentowania swoich naturalnych zachowań, których nie mogliśmy podziwiać, kiedy przebywały na dedykowanych wybiegach.

Co ważne, nowy obiekt będzie dostępny dla zwiedzających przez cały rok. Jego konstrukcja zapewni optymalne warunki do hodowli zwierząt, w efekcie czego nie będą one musiały być przenoszone na zaplecze hodowlane w okresie niskich temperatur, a więc jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Jakie gatunki pojawią się w Zoo w Łodzi, których nie ma w Afrykarium Wrocław?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy każda z atrakcji koncentruje się na innym obszarze geograficznym. W konsekwencji flora i fauna prezentowane w Orientarium w Łodzi i Afrykarium we Wrocławiu różnią się od siebie i to znacząco.

Dzięki powstaniu Orientarium w Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym pojawią się m.in. orangutany sumatrzańskie, anoa, gawiale, rekiny i płaszczki. Jednocześnie ogród będzie kontynuował hodowlę posiadanych już gatunków, a więc słoni indyjskich, makaków, gibbonów, langurów i niedźwiedzi malajskich.

Jak jeszcze inwestycje, takie jak Afrykarium i Orientarium wpływają na atrakcyjność ogrodów zoologicznych?

Na uwagę zasługuje przede wszystkim unikalny charakter obu inwestycji. Afrykarium to jedyna taka inwestycja na świecie, podczas gdy drugie Orientarium na Starym Kontynencie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Ale atrakcyjność prezentowanej flory i fauny to nie wyłączna zaleta nowoczesnych kompleksów. Oba kompleksy zostały zaprojektowane i zrealizowane w taki sposób, aby stwarzać przestrzeń dogodną dla nauki, wypoczynku i rekreacji. 

Polecane aktualności

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Łódź Buduje

Łódź buduje na osiedlach. Trwa przebudowa ulicy Kolarskiej i Piłkarskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Plan dla osiedli. Proste chodniki, bezpieczne zjazdy do posesji, nowa zieleń i odnowione trawniki,... więcej

TRZY MUZEA – JEDEN BILET

Już od jutra trzy łódzkie muzea zwiedzimy z jednym biletem wstępu

Sławomir Macias / UMŁ

Od września Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sportu i Turystyki... więcej

Rewolucja na Legionów

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ulica przestanie służyć jako scenografia filmów wojennych i historycznych – zamiast tego będzie... więcej

Kontakt