Wspólna konferencja prasowa wiceprezydent miasta Łodzi i łódzkich spółdzielców przed nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej w sprawie uchwały „śmieciowej”

Podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej radni dyskutują nad projektem uchwały wprowadzającym hybrydowy system opłat za śmieci – inaczej będą płacić mieszkańcy domów jednorodzinny a inaczej - lokatorzy budynków wielorodzinnych. Projekt uwzględnia uwagi łodzian m.in. zdaniem właścicieli domów dla nich korzystniejszy jest system „od osoby”, a także RIO.

Projekt uchwały "śmieciowej"

Jeśli Regionalna Izba Obrachunkowa nie będzie miała uwag uchwała zacznie obowiązywać od 1 lipca 2021 r.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi: - Prezentujemy projekt uchwały, który uwzględnia uwagi RIO odnośnie tożsamej uchwały zgierskiej. Pozostajemy przy mieszanym systemie naliczania opłat za śmieci czyli w zabudowie jednorodzinnej będzie to stawka 34 zł od osoby natomiast w zabudowie wielorodzinnej opłata śmieciowa będzie powiązana ze zużyciem wody ze stawką 9,60 zł za metr sześć. Będziemy brać pod uwagę zużycie z 3 miesięcy poprzedzających złożenie deklaracji. Jednocześnie chcę podkreślić, że na razie stawki opłat za śmieci nie uległy zmianie, więc administratorzy nieruchomości nie mają podstaw, aby informować mieszkańców o jakichkolwiek zmianach.

Wiesław Kowalski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Chojny”: - Myślę, że obecnie proponowany sposób opłat za śmieci będzie satysfakcjonujący. Dyskutowaliśmy na ten temat z przedstawicielami miasta, większość naszych postulatów została uwzględniona. Uważam, że naliczanie opłaty śmieciowej w oparciu o zużycie wody uszczelni system, bo zauważyliśmy, że po zmianie stawki na 24 zł wyraźnie „ubyło” mieszkańców w naszych zasobach choć mieliśmy świadomość, że ci ludzie nadal mieszkają. Ale ze złożonych deklaracji wynikało coś przeciwnego, a my nie mamy żadnych możliwości zweryfikować faktycznej liczby lokatorów z liczbą widniejącą w deklaracjach.

Tadeusz Szymański, wiceprezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Bawełna”: - Zapisy tej uchwały precyzują zasady rozliczania za śmieci w sposób zadowalający. Już w 2013 roku wnioskowaliśmy o zmianę sposoby rozliczania śmieci właśnie na powiązany  ze zużyciem wody, bo to pozwala zebrać opłaty od każdego kto śmieci produkuje. Nie mamy żadnych narzędzi kontrolnych ani prawa do karania osób, które w sposób ewidentny uchylają się od obowiązku płacenia za odpady. Teraz to się zmieni.

Piotr Bors, dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury UMŁ: - Miasto nie ustanie w pracach, aby podwyżki w jak najmniejszym stopniu dotknęły łodzian. Przejście na system „od wody” właśnie pozwala wzrost kosztów ograniczyć i to była nasz główny cel. Udało się osiągnąć konsensus z większością zarządców nieruchomości, jak powiedzieli panowie prezesi - nie było i nie ma narzędzi kontrolnych dlatego uczciwi mieszkańcy płacili także za tych nieuczciwych a to był największy błąd systemu „od osoby.”

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt