Wybory prezydenckie w Łodzi. Ponad 10 tys. osób dopisało się do spisu wyborców

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędą się wybory prezydenta RP. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Zainteresowanie udziałem w głosowaniu jest bardzo duże, o czym może świadczyć ponad 10 tys. osób, które dopisały się do spisu wyborców w Łodzi.

Jak informuje dyrektor Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów - do piątku rano - do spisu wyborców w Łodzi dopisało się ponad 10,2 tys. osób. Jednocześnie 4785 osób pobrało zaświadczenia upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne

Do urzędu wpłynęło również 3269 zgłoszeń od osób chcących zagłosować korespondencyjnie. W tej grupie jest 145 osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją w warunkach domowych. W trakcie rozpatrywania zgłoszeń 10 osób zrezygnowało z tej formy głosowania. Do końca dnia wczorajszego łącznie wysłaliśmy 3066 pakietów do wyborców. Pakiety były dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej, a część pakietów rozwozili we wtorek pracownicy Urzędu Miasta Łodzi – mówi dyr. Katarzyna Korowczyk.

Urząd Miasta Łodzi oczekuje na potwierdzenie przez pocztę dostarczenia pakietów. Informacja ta powinna się znaleźć w materiałach przekazywanych do komisji wyborczych, na wypadek, gdyby w dniu wyborów do komisji zgłosiły się osoby twierdzące, że pakietów nie otrzymały. – Komisja na podstawie zestawienia z UMŁ, zweryfikuje, czy osoby te zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego oraz czy pakiet został im doręczony. W przypadku, gdy pakiet został dostarczony, komisja nie wyda karty do głosowania. W przypadku potwierdzeniu przez komisję, że pakiet nie został doręczony, wyborca otrzyma kartę do głosowania – dodaje dyr. Katarzyna Korowczyk.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów podkreśla, że z powodu luki prawnej osoby, które planowały głosować w miejscu zameldowania, ale zostały objęte kwarantanną w innym miejscu i do 23 czerwca nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców, nie będą mogły zagłosować w wyborach prezydenckich, mimo że ustawodawca dał im możliwość złożenia wniosku o głosowanie korespondencyjne aż do 26 czerwca włącznie.

Głosowanie w reżimie sanitarnym

Zbliżające się wybory będą wyjątkowe z racji trwającej epidemii. Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk, priorytetem jest przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny, zarówno dla głosujących, jak i osób pracujących w komisjach wyborczych.

– Minister zdrowia 15 czerwca wydał rozporządzenie, w którym określił warunki głosowania w lokalach wyborczych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w maseczki, przyłbice i jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. W siedzibach komisji będzie również płyn do dezynfekcji powierzchni. Będą również naklejone, w odległości 1,5 m taśmy ostrzegawcze, tak by wyborcy stali od siebie w odpowiedniej odległości. Wyborca powinien przyjść do lokalu komisji wyborczej w maseczce i najlepiej z własnym długopisem. Chodzi nie tylko o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - dzięki temu, że członkowie komisji nie będą musieli poświęcać czasu na dezynfekcję puli długopisów dostępnych w siedzibie, głosowanie będzie odbywało się płynniej. Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje, że co godzinę powinno nastąpić 10-minutowe wietrzenie lokalu wyborczego, ale ta czynność nie wymaga przerywania głosowania – dodaje Katarzyna Korowczyk.

Osoby udające się w niedzielę na wybory powinny wziąć pod uwagę, że z racji obostrzeń sanitarnych, w lokalach wyborczych oraz na zewnątrz prawdopodobnie będą kolejki oczekujących na głosowanie. Gdy minie godz. 21.00 jeden z członków komisji powinien udać się na koniec takiej kolejki i informować osoby, które przyjdą po tej godzinie, o zamknięciu lokalu i barku możliwości oddania głosu.

Więcej informacji o wyborach: bip.uml.lodz.pl/samorzad/wybory/wybory-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-zarzadzone-na-dzien-28-czerwca-2020/

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Pierwszy zaszczepiony - Pan Kazimierz, rocznik 1935

Ruszyły szczepienia seniorów na covid. Miasto uruchamia przewozy dla seniorów

Jolanta Baranowska / UMŁ

Pan Kazimierz, rocznik 1935 - jako pierwszy został zaszczepiony na korona wirusa w miejskiej... więcej

Znaleziska podczas prac budowlanych

Podczas budowy nowego pasażu odnaleziono niezwykłe przedmioty

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Co się stanie z zabytkowymi eksponatami odkrytymi na budowie pasażu między ulicami Ogrodową i... więcej

Rewitalizacja łódzkich ulic

Łódź rewitalizuje. Ulica Próchnika i Rewolucji 1905 z zielenią i nową nawierzchnią. Wracają prace na ulicę Zachodnią

Tomasz Walczak / UMŁ

Zakończyła się rewitalizacja ulicy Próchnika, na odcinku od ulicy Zachodniej do ulicy Piotrkowskiej... więcej

Remonty placówek edukacyjnych

Łódź buduje. W których łódzkich szkołach zakończą się w tym roku generalne remonty?

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Nowoczesne pracownie, odnowione sale warsztatowe i udogodnienia dla uczniów z niepełnosprawnościami.... więcej

 -  fot. arch. UMŁ

Transport na szczepienia przeciw COVID-19 - informacja dla pacjenta

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Infolinia Urzędu Miasta Łodzi ws. szczepień przeciw COVID-19 oraz transportu mieszkańców Łodzi... więcej

Kontakt