Wybory prezydenckie w Łodzi. Ponad 10 tys. osób dopisało się do spisu wyborców

W najbliższą niedzielę, 28 czerwca, odbędą się wybory prezydenta RP. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Zainteresowanie udziałem w głosowaniu jest bardzo duże, o czym może świadczyć ponad 10 tys. osób, które dopisały się do spisu wyborców w Łodzi.

Jak informuje dyrektor Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów - do piątku rano - do spisu wyborców w Łodzi dopisało się ponad 10,2 tys. osób. Jednocześnie 4785 osób pobrało zaświadczenia upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Głosowanie korespondencyjne

Do urzędu wpłynęło również 3269 zgłoszeń od osób chcących zagłosować korespondencyjnie. W tej grupie jest 145 osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją w warunkach domowych. W trakcie rozpatrywania zgłoszeń 10 osób zrezygnowało z tej formy głosowania. Do końca dnia wczorajszego łącznie wysłaliśmy 3066 pakietów do wyborców. Pakiety były dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej, a część pakietów rozwozili we wtorek pracownicy Urzędu Miasta Łodzi – mówi dyr. Katarzyna Korowczyk.

Urząd Miasta Łodzi oczekuje na potwierdzenie przez pocztę dostarczenia pakietów. Informacja ta powinna się znaleźć w materiałach przekazywanych do komisji wyborczych, na wypadek, gdyby w dniu wyborów do komisji zgłosiły się osoby twierdzące, że pakietów nie otrzymały. – Komisja na podstawie zestawienia z UMŁ, zweryfikuje, czy osoby te zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego oraz czy pakiet został im doręczony. W przypadku, gdy pakiet został dostarczony, komisja nie wyda karty do głosowania. W przypadku potwierdzeniu przez komisję, że pakiet nie został doręczony, wyborca otrzyma kartę do głosowania – dodaje dyr. Katarzyna Korowczyk.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów podkreśla, że z powodu luki prawnej osoby, które planowały głosować w miejscu zameldowania, ale zostały objęte kwarantanną w innym miejscu i do 23 czerwca nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców, nie będą mogły zagłosować w wyborach prezydenckich, mimo że ustawodawca dał im możliwość złożenia wniosku o głosowanie korespondencyjne aż do 26 czerwca włącznie.

Głosowanie w reżimie sanitarnym

Zbliżające się wybory będą wyjątkowe z racji trwającej epidemii. Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk, priorytetem jest przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny, zarówno dla głosujących, jak i osób pracujących w komisjach wyborczych.

– Minister zdrowia 15 czerwca wydał rozporządzenie, w którym określił warunki głosowania w lokalach wyborczych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w maseczki, przyłbice i jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. W siedzibach komisji będzie również płyn do dezynfekcji powierzchni. Będą również naklejone, w odległości 1,5 m taśmy ostrzegawcze, tak by wyborcy stali od siebie w odpowiedniej odległości. Wyborca powinien przyjść do lokalu komisji wyborczej w maseczce i najlepiej z własnym długopisem. Chodzi nie tylko o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - dzięki temu, że członkowie komisji nie będą musieli poświęcać czasu na dezynfekcję puli długopisów dostępnych w siedzibie, głosowanie będzie odbywało się płynniej. Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje, że co godzinę powinno nastąpić 10-minutowe wietrzenie lokalu wyborczego, ale ta czynność nie wymaga przerywania głosowania – dodaje Katarzyna Korowczyk.

Osoby udające się w niedzielę na wybory powinny wziąć pod uwagę, że z racji obostrzeń sanitarnych, w lokalach wyborczych oraz na zewnątrz prawdopodobnie będą kolejki oczekujących na głosowanie. Gdy minie godz. 21.00 jeden z członków komisji powinien udać się na koniec takiej kolejki i informować osoby, które przyjdą po tej godzinie, o zamknięciu lokalu i barku możliwości oddania głosu.

Więcej informacji o wyborach: bip.uml.lodz.pl/samorzad/wybory/wybory-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-zarzadzone-na-dzien-28-czerwca-2020/

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców przed II turą głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Zbliża się druga tura wyborów prezydenta RP, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w godz. 7.00 –... więcej

Piotrkowska Otwarta – z kulturą w podwórkach

Daria Głowacka / ŁCW

Po wymagającym czasie epidemii, Łódzkie Centrum Wydarzeń wraca z organizacją imprez na żywo. Pod... więcej

Kontakt