Wybory w Łodzi. Ważne terminy dla głosujących!

Już w najbliższą niedzielę, 12 lipca, odbędzie się II tura głosowania w wyborach prezydenta RP. Przypominamy o upływających terminach dla wyborców zainteresowanych głosowaniem korespondencyjnym oraz poza miejscem zamieszkania.

 • Jeszcze tylko w poniedziałek (6.07) i we wtorek (7.07) osoby, które nie zrobiły tego przed I turą wyborów, mogą dopisać się do spisu wyborców.
 • Osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji, które chciałyby głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar w poniedziałek lub we wtorek, w godzinach pracy urzędu.
 • W przypadku osób, które znalazły się w kwarantannie lub w stanie izolacji po 7 lipca, termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego mija w piątek 10 lipca – również w godzinach pracy urzędu.
 • 10 lipca jest też ostatnim dniem, w którym można zgłosić się po zaświadczenie upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Jak podkreśla Witold Fontner, zastępca przewodniczącego miejskiego zespołu ds. wyborów, osoby, które przed I turą wyborów dopisały się do spisu wyborców np. nad morzem, gdzie spędzały wakacje, ale już wróciły do Łodzi, aby zagłosować w II turze wyborów mają do wyboru dwie możliwości: zagłosować w komisji, do której dopisały się na I turę, lub uzyskać z tamtejszego urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.

– Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla wyborów jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania niż przypisanie się do spisu wyborców, które obejmuje zarówno I jak i ewentualną drugą turę wyborów. Mające takie zaświadczenie możemy głosować w dowolnym miejscu, zarówno w kraju jak i poza granicami Polski – podkreśla Witold Fontner.

Jak podkreśla Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Łodzi, zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania, które zostały pobrane przez wyborców przed I turą głosowania, obowiązują również w przypadku II tury głosowania. - Jeśli ktoś chciałby zagłosować w II turze wyborów poza miejscem zamieszkania, a jeszcze nie ma takiego zaświadczenia, może po nie zgłosić się do piątku 10 lipca włącznie.

Zaświadczenia takie wydawane są w puntach Łodzi:

 • Zachodnia 47,
 • Politechniki 32,
 • Krzemieniecka 2b,
 • Piłsudskiego 100.
 • Piotrkowska 110 - w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami (wejście w pasażu Schillera)

- Jeśli okaże się, że w piątek wielu łodzian będzie chciało pobrać takie zaświadczenie, że wyborcy stoją w kolejkach, wydłużymy godziny pracy tych punktów, a zaświadczenia będą wydawane do godz. 20.00 – dodaje Marcin Masłowski.

Polecane aktualności

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 - fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Pasaż Róży będzie większy i piękniejszy. Będą tam altany, ławki, ściany obsadzone bluszczem - fot. Radosław Joźwiak / UMŁ

Pasaż Róży będzie większy i piękniejszy. Będą tam altany, ławki, ściany obsadzone bluszczem

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Trwają prace przy przedłużeniu pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej. Podwórko z lustrzaną instalacją... więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Edyta Glińska

Przy Starej Kuźni uczczono pamięć pomordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z... więcej

Ulica Tuwima - odcinek między Sienkiewicza a Piotrkowską - obecnie - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Szybciej tramwajem i bez korków autobusem

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Po wakacjach pojawią się nowe buspasy i trampasy, aby pasażerowie bez opóźnień podróżowali po Łodzi... więcej

Gryzelda Studzińska w rozmowie z harcerkami

Pamięć o Powstaniu Warszawskim

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

Na Starym Cmentarzu w Łodzi oddaliśmy hołd powstańcom warszawskim. O 17.00 w całym mięście słychać... więcej

Kontakt