Wypięknieje gmach przy Żeromskiego. Co powstanie w dawnej siedzibie drogówki?

Izba Administracji Skarbowej rozpoczyna generalny remont i przebudowę budynku przy ul. Żeromskiego 88. Łodzianie dobrze go znają, gdyż jeszcze 7 lat temu mieścił w nim Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji.

Izba Administracji Skarbowej, ul. Żeromskiego 88 - wizualizacja -  mat. prasowe
W kamienicy, po remoncie, będzie się mieścić Izba Administracji Skarbowej , mat. prasowe

Policjanci drogówki wyprowadzili się ze starej siedziby przy ul. Żeromskiego 88 do nowej przy ul. Stokowskiej w styczniu 2015 r., a budynek przejęła Krajowa Administracja Skarbowa, która długo starała się o środki finansowe na jego odnowę. Pieniądze w końcu się znalazły, jednak trzeba było czterech przetargów, by wyłonić wykonawcę.

Zabytek na drodze do współczesności

Projekt przebudowy historycznych budynków z końca XIX w., w których najpierw stacjonowała bateria artylerii, a potem konnica carska, wyłoniono w konkursie, w którym zwyciężyło łódzkie studio Boom Architekci. Zakłada on zachowanie fasady frontowej obiektu oraz całkowitą przebudowę pozostałej części wraz z zagospodarowaniem terenu działki na wewnętrzny dziedziniec z zielenią i parkingiem.

Frontowy budynek z dominującym go łukowo sklepionym prześwitem bramowym, służącym pierwotnie jako wejście i wjazd na teren posesji, ma zostać zamknięty szklanymi ścianami, tworząc reprezentacyjny hall. Aby powstało w nim miejsce na recepcję, część parteru zostanie obniżona do poziomu terenu, przez co budynek będzie sprawiał wrażenie otwartości i dostępności. Drugie miejsce obsługi interesantów powstanie w oficynie na parterze z oddzielnym wejściem z zewnątrz.

Z dziedzińca będzie wejście do kantyny, która ma mieć również zadaszoną część zewnętrzną. W części piwnicy budynku frontowego ma się znaleźć sala do ćwiczeń z prysznicami i szatnią, z których będą korzystały też osoby przyjeżdżające do pracy na rowerach. Dwa istniejące na posesji garaże zostaną wyremontowane.

Parking i skwer

Wewnętrzny dziedziniec kamienicy ma pełnić zarówno funkcję parkingu (dla 47 pojazdów), jak i zielonego skweru z wysokimi drzewami pośrodku, a w tylnej części działki z kwietnikami (w ziemi oraz w donicach) z roślinami ozdobnymi oraz trawniki.

Zobacz także

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt