Wystawa „Jan Kowalewski – historia bohatera w obrazkach”.

12 scen z życia generała brygady Jana Kowalewskiego ukazuje wystawa, którą oglądać można w Fabryce Aktywności Miejskiej. Pasjonaci historii, którzy zdążyli już poznać historię słynnego kryptologa z Łodzi, łamacza szyfrów w wojnie polsko-bolszewickiej, dowiedzą się o jego dalszych losach.

Na pierwszym planie autorka wystawy Katarzyna Błaszczyk. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Na pierwszym planie autorka wystawy Katarzyna Błaszczyk. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
10 zdjęć
Na pierwszym planie autorka wystawy Katarzyna Błaszczyk. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek i autorka wystawy Katarzyna Błaszczyk. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Fot. P. Wacławiak UMŁ.
Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
Wiceprezydent Łodzi, Adam Wieczorek i autorka wystawy Katarzyna Błaszczyk. Fot. P. Wacławiak, UMŁ.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Jan Kowalewski nie był jedynie bohaterem jednej wojny, ale agentem wywiadu i dyplomatą. Miał w dorobku wiele misji – w Japonii, stalinowskiej Moskwie, Rumunii, Hiszpanii. Realizował brawurowe misje, był również autorem ciekawych teorii politycznych.
To historia, która mogłaby stać się kanwą wciągającego filmu.

Kolejne odsłony życia Jana Kowalewskiego przedstawiono w stylu komiksowym, w technice flamastru i kredek. Autorką rysunków jest Katarzyna Błaszczyk absolwentka Politechniki Łódzkiej. Autorka posiada doświadczenie przy sporządzaniu projektów budowlanych i wykonawczych dla obiektów zabytkowych oraz hobbystycznie rysuje, w stylu komiksowym - scenki rodzajowe, w tym historyczne.  Wykonuje rysunki odręczne w technikach: kredki, pastele suche, ołówek, tempera, cienkopis, a w mediach społecznościowych prowadzi profil „do kreski-kreska”. 

- Gratuluję autorce, bo z pewnością nie było łatwo przywołać dość trudną historię, oddać nastrój i emocje tamtej epoki. Zwłaszcza tych wątków z życia Kowalewskiego, z których nie mamy zdjęć czy innych rejestracji.  Ta historia jest w szczególności wartościowym przesłaniem dla młodzieży. Postacie takie jak Jan Kowalewski symbolizują znaczenie wiedzy, nowoczesnych narzędzi i praktycznego myślenia, które często decyzują o zwycięstwie, mimo przewagi sił przeciwnika - powiedział wiceprezydent Adam Wieczorek, który jako pierwszy zobaczył wystawę na wernisażu w Fabryce.

Rok Jana Kowalewskiego

Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej Miasto Łódź wspólnie z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przypomniały o znaczeniu genialnego kryptologa w dziele zwycięstwa Polski w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. Jan Kowalewski zasłynął przede jako twórca Biura Szyfrów, które wyspecjalizowało się w łamaniu sowieckich kluczy szyfrowych, co przyczyniło się do odczytania kilku tysięcy tajnych depesz wroga. Dziś wkład ten oceniany jest jako prawdopodobnie najważniejszy powód osiągnięcia przez Polskę przewagi. Projekt „Rok Jana Kowalewskiego” uwieńczony został nagrodą „Wydarzenie Historyczne Roku 2020”, w plebiscycie Muzeum Historii Polski. Był to duży sukces Łodzi, plebiscyt uważany jest bowiem za jeden z naważniejszych polskich konkursów na projekt historyczny. 

„Rok Jana Kowalewskiego” to także projekt kulturalny, wspaniale ukazujący, że o historii można opowiadać twórczo i w sposób angażujący. Janowi Kowalewskiemu poświęcone były konferencje naukowe, powstał monodram, słuchowisko, a także mural w centrum Łodzi. 

Wystawa dostępna jest do 4 października, w godzinach 8.00-16.00 w Fabryce Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10, 3 piętro).

Jest zapowiedzią ciekawego wydarzenia – Festiwalu Szyfrów, który odbędzie się 25 października (rocznica urodzin Jana Kowalewskiego) w Mediatece MeMo w Łodzi.

Polecane aktualności

Jedynym ich nagrobkiem jest nasza pamięć. W hołdzie pomordowanym na Brusie

Tomasz Walczak / BRP

Przed obeliskiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na terenie dawnego poligonu złożono kwiaty i… więcej

Dla pokoju i praw człowieka! "Błękitny marsz" z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Błękitno-biały marsz pochód przeszedł ulicą Piotrkowską, wznosząc apele o dialog i przyjaźń między… więcej

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Kontakt