Wysyłają z Łodzi herbatę na cały świat. Nam opowiedzieli, jaka jest najlepsza

Herbata towarzyszy nam od tysiącleci. Powstawały o niej pieśni, rysunki i poezja. Do dziś pełni ważną rolę kulturową, a jej rodzajów jest tyle, że można się w nich pogubić. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Łodzi istnieje miejsce, które wyszukuje, a następnie wysyła najlepszą jakościowo herbatę na cały świat.

Wojciech Woźniak -  fot. Radosław Jóźwiak
Wojciech Woźniak, założyciel The Tea , fot. Radosław Jóźwiak

20 lat pasji

Z Wojciechem Woźniakiem, założycielem internetowego sklepu www.thetea.pl, spotykam się w jego pracowni umiejscowionej w jednym z podwórek ul. Piotrkowskiej. Wojciech pasjonuje się herbatą od dwóch dekad – zaczynał od sprowadzania herbaty dla siebie i swoich bliskich w czasach, gdy dobrej jakościowo herbaty jeszcze w Polsce nie było. Dziś jego sklep jest wśród herbaciarzy rozpoznawalną, kojarzącą się z najwyższą jakością marką. 

– Pod szyldem The Tea funkcjonujemy od 2015 r. Naszym celem od początku było wyszukiwanie i importowanie unikalnych, naturalnych herbat liściastych z Tajwanu, Japonii, Indii czy Chin. Sprowadzamy je bezpośrednio z niewielkich gospodarstw. Część takich kontaktów udało nam się zdobyć dzięki podróżom – opowiada Woźniak, który sklep prowadzi wraz z żoną Mileną. Razem wysyłają herbatę do niemal każdego zakątka świata. Mają klientów w USA, Malezji, Singapurze, Japonii, czy nawet w… Australii. 

Najlepszą jakościowo herbatę możemy zaparzyć nawet kilkanaście razy

Radość odkrywania

– W herbacie najfajniejsza jest możliwość odkrywania. Dobra herbata jest jak trunek, można o niej myśleć jak o dobrym winie czy kawie, szukać smaków i aromatów – opowiada Woźniak. A co to właściwie znaczy dobra herbata? Na pewno nie rozdrobniona herbata ekspresowa: 

– Do najpopularniejszych w Polsce „ekspresówek” używa się herbat najniższych jakościowo, mielonych, zbieranych maszynowo z upraw wielohektarowych, gdzie nie skupia się na jakości, ale na wydajności. Herbatę wysokiej jakości przygotowuje się z uwagą na każdym etapie produkcji, większość z nich pochodzi z małych, rodzinnych ogrodów, gdzie nie używa się pestycydów – tłumaczy Wojciech.

Wydajność takiego małego gospodarstwa to czasem ledwie 100–200 kg/rocznie. Te herbaty są limitowane, oferują przy tym niesamowitą głębię smaku i aromatu. Co ważne – taka herbata może być zaparzana wielokrotnie! 

– W najlepszych herbatach liczy się to, by zalać dość dużą ilość liści, nawet 5 g na 100 ml wody i zaparzać je krótko. Wówczas z jednej porcji liści uzyskujemy kilka zaparzeń, a w przypadku najlepszych jakościowo herbat – nawet kilkanaście – opowiada Woźniak.

Parzenie herbaty może stać się codziennym rytuałem

Każdy może zacząć

Próbując kolejnej porcji aromatycznego naparu, pytam Wojciecha, co doradziłby każdemu, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z herbatą: 

– Najlepiej zacząć od czarnych herbat liściastych, nawet tych dostępnych w sklepach, ale koniecznie niearomatyzowanych. Z takimi jesteśmy już oswojeni. Kolejnym krokiem może być oolong – oferuje przyjemne i łatwe w odbiorze doznania smakowe – opowiada.

A co z herbacianymi akcesoriami? Okazuje się, że poza wydatkiem na samą herbatę parzyć można niemal bezkosztowo: 

– Zasada jest prosta: w jednym naczyniu zaparzamy, do drugiego przelewamy i z niego pijemy. Dzięki temu możemy wielokrotnie zalewać liście i dalej cieszyć się smakiem. Zaparzać możemy w czajniczku, ale możemy to zrobić nawet w najprostszym kubku – tłumaczy Woźniak, który specjalizuje się nie tylko w herbacie, ale także w dedykowanej temu napojowi ceramice. The Tea mocno wspiera lokalnych twórców, jak Andrzej Bero czy Tomasz Niedziółka. Ostatecznie jednak liczy się przede wszystkim to, nie w czym, ale jaką herbatę wypijemy. Wyrabiane ręcznie, nierzadko przepiękne naczynia, to kolejny krok dla tych, którzy zakochają się tak, jak Wojciech – na całe życie.

Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Kontakt