XIII URODZINY CENTERKA – SPOTKANIE ZE SZTUKĄ XIII

  • kategoria:
  • NGO

Czas pandemii niezwykle wpłynął na nasze plany i działania. Większość projektów została zmodyfikowana, podobnie, jak stałych przedsięwzięć i wolontariatów regularnych, które uległy zamrożeniu … Również, z powodu pandemii, zmuszeni byliśmy odwołać XII Urodziny Centerka, które zaplanowaliśmy z ogromnym rozmachem …

Nie ma, jednak, tego złego, co by na dobre nie wyszło!!! Postanowiliśmy wykorzystać pomysł z 2020 roku, rozbudować go i dostosować do panującej sytuacji. I tak powstała koncepcja miesięcznej celebracji naszego jubileuszu. „Szuka Pomagania”, bo tak zatytułowaliśmy 13-tą edycję naszych urodzinek, która miała w zamyśle łączyć mieszkańców, integrować i, w bezpiecznych warunkach”, pokazywać, czym jest wolontariat. Postanowiliśmy wyjść na ulice miasta, spotkać się z łodzianami i wejść z nimi w interakcje. Punktem kulminacyjnym miała być transmisja wydarzenia na żywo na naszym facebookowy profilu.

Na pierwszy ogień poszła Lidia, która w dn. 09. kwietnia w okolicach Domu Handlowego „Magda” opowiadała o wolontariacie, Programie Korpus Solidarności oraz zapraszała na obchody urodzin podczas inicjatywy pt„Dołącz do nas”. Mieszkańcy, nieco zaskoczeni, z zaciekawieniem przyjmowali zaproszenia z upominkiem oraz zapoznawali się z naszą działalnością … Dla wielu było to pierwsze zetknięcie z tematem wolontariatu!

Kolejna inicjatywa społeczna odbyła się w dn. 14. kwietnia w Konstantynowie Łódzkim, rodzinnym mieście Magdy. Mimo pochmurnej pogody udało zebrać się dość pokaźną grupkę śmiałków „Trzech Wież”, którzy z pozytywnym nastawieniem oraz dobrymi humorami pokazywali wpływ ruchu i sportu na kondycję. Uzbrojeni w kijki przemierzyli wyznaczony dystans, głosząc ideę „Pomagam, bo …”.

Dzień 15. kwietnia należał już do Sylwii i jej wolontariuszy. Niczym nieskrępowani, ruszyli ulicą Piotrkowską i pokazywali „Moc komplementowania”. Zaskoczeni reakcjami mieszkańców, nie poprzestali na tym i … odwiedzili pobliskie sklepy. Okazało się, że łodzianie czekali na miłe gesty, które dodały im otuchy i odrobiny nadziei na „lepsze jutro”.

Ale to nie koniec energetycznych wyzwań … Seweryn i jego Yoł Yoł Seniorzy dopiero dali czadu!!! W dn. 16. kwietnia na Starym Rynku podzielili się tym, co potrafią i lubią robić najbardziej, czyli tańczyć. „Taniec – Pomaganiec” pokazał, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno i warto się realizować w każdym wieku. Hip-hopowym wybrykom przyglądali się mieszkańcy, rytmicznie podrygując do zapodanych bitów. Powstały z akcji filmik szybko zainteresował kolejnych śmiałków i zachęcił do tej formy aktywności.

Dzień później, tą samą przestrzeń opanowali wolontariusze z grupy Go Pomost! i pod moją pieczą wykonali taneczny happening pt„Jednoprocentowy spot”. Dość pokaźna ekipa zachęcała do wolontariatu, aktywności, a także dzielenia się 1%, dzięki któremu będziemy mogli zrealizować jeszcze więcej działań … Poczynaniom wolontariuszy przyglądali się ich bliscy, którzy im kibicowali i wspierali w tym niezwykle wymagającym wyzwaniu.

Ostatnią inicjatywą lokalną była „Społeczna lodówka”. W dn. 20. kwietnia pod egidą Michała grupa wolontariuszy udała się wraz z prowiantem na ul. Nawrot 104, aby symbolicznie napełnić lodówkę Stowarzyszenia „Chleba Naszego” po to, aby pokazać, że wolontariat ma rożne oblicza i można „dzielić się” na różne sposoby, szczególnie w dobie pandemii. Akcja wzbudziła wiele emocji i refleksji wśród społeczników oraz odbiorców wydarzenia w sieci, którzy pozytywnie zareagowali na pomysł.

Prócz aktywności w przestrzeni miejskiej, przez cały miesiąc organizowaliśmy wolo-zbiórki w siedzibie naszego Centrum. Codziennie u Sylwii i Magdy można było wziąć udział w dowolnej zbiórce (loteria, góra grosza, cegiełka), dzięki którym zasilimy budżet na nowe projekty. Dla każdego wolontariusza czkały również upominki i niespodzianki ukryte w losach, które niejednokrotnie budziły w nich zachwyt, a nawet zaskoczenie … Wszystkie te działania na bieżąco rejestrowaliśmy, przy współpracy z ochotnikami oraz Pawłem Wróblewskim, który wspaniale uchwycił w obiektywnie niezapomniane momenty 

Finałem urodzin była transmisja na żywo ze studia Sewia na naszym fanpaegu w dn. 30. kwietnia, podczas której podsumowaliśmy dwa lata naszej działalności oraz przebieg urodzinowych inicjatyw społecznych. Emocji nie brakowało …. dla najaktywniejszych wolontariuszy wylosowaliśmy nagrody, a dla wszystkich świętujących przygotowaliśmy symboliczny tort urodzinowy od Fajnej Babeczki oraz występ Dj. Sewia.

Bardzo cieszymy się, że pomagamy wspólnie już 13 lat oraz, że cały czas jesteście z nami!!! W ten symboliczny sposób chcieliśmy się z Wami spotkań, powspominać udane wydarzenia oraz celebrować wspólne sukcesy!!!

Relacja z urodzin: www.youtube.com/watch 

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt