Zapraszamy na Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej

W niedzielę, 19 maja, nasz łódzki jazzband wraz z tancerzami znów zamienią ul. Piotrkowską w nowoorleańską Basin Street i przeniosą nas w lata 50. Na każdym rogu Piotrkowskiej można było wówczas usłyszeć muzykę, a w jazzbandach grało wielu znamienitych łodzian. Już po raz piąty powracamy do tradycji grania swinga na ulicy Piotrkowskiej.

Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej - mat. organizatora
Swingowy Spacer po ul. Piotrkowskiej , mat. organizatora

Swingowy Spacer ma formę parady, zatrzymującej się w kilku punktach, do której każdy może dołączyć. Zespół Sweet & Hot Jazzband przejeżdża zabytkowym samochodem przez ul. Piotrkowską, grając na żywo. Do tańca zachęcają ubrani w klimacie ameryki lat 30. tancerze lindy hopa - szalonego tańca swingowego wykonywanego w parach. Tancerze "Swing Załogi" przygotowują występ taneczny, który zobaczyć będzie można na przystanku startowym. W tym roku Spacer zaczyna się o godz. 12.00 przy pl. Wolności. Jazzband przejedzie w kierunku pasażu Rubinsteina i tam zakończy się parada. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie szerszej publiczności ogromnego kunsztu łódzkiego zespołu dixielandowego, a także zapoznanie mieszkańców miasta z kulturą muzyki i tańca swingowego i przywrócenie na Piotrkowskiej atmosfery lat 50., kiedy tendencje w modzie, muzyce i tańcu opierały się na wzorcach kultury amerykańskiej z 1920-30 roku. Organizatorzy zachęcają do inspiracji retro klimatami przy wyborze stroju na Swingowy Spacer.

W najbliższy weekend okazji do posłuchania jazzu na żywo i zatańczenia w rytm swinga będzie jeszcze więcej, bo w programie znajdują się również wydarzenia towarzyszące. 

PLAN SWINGOWEGO SPACERU

 • Start Spaceru (pierwszy set muzyczny zespołu).
  Miejsce: Piotrkowska 1, godz. 12.00
 • Przystanek (drugi set muzyczny zespołu)
  Miejsce: ul. Piotrkowska 30/32, plac pod DH "Magda", godz. 12.45/13.00
 • Finał Spaceru (trzeci set muzyczny zespołu)
  Miejsce: Pasaż A. Rubinsteina, przy ul. Piotrkowskiej, godz. 13.30/13.45 
 • Wspólna zabawa taneczna aż do odjazdu samochodu z bandem.

Udział bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Łódzkie Centrum Wydarzeń, autorem rysunku i plakatu jest łódzki artysta plastyk Juliusz Zieliński.

 

Potańcówka z muzyką na żywo

Natomiast w przeddzień parady, czyli 18 maja, będzie okazja do posłuchania jazzu prezentowanego przez zespół złożony z młodych, łódzkich muzyków. "Łódź Hot 5" to studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. - Wzorujemy się na najlepszych tanecznych bandach, a dzięki solidnemu warsztatowi porwiemy Was do tańca - zachęca zespół. Parkiet lokalu "Kij" będzie czekał na tancerzy lindy hop i fanów muzyki jazzowej na żywo! Start o godz. 20.00. Wstęp 20 zł. W dniu imprezy 25 zł. Bilety można zakupić w "Kiju", ul. Jaracza 45. Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/925702464428207/

Jam session / spotkanie Piwowarski & Rajpold

W niedzielę, 19 maja zaś prawdziwy rarytas dla pasjonatów tradycyjnego jazzu, czyli możliwość spotkania z niezwykłymi muzykami: Stanislawem Piwowarskim (liderem legendarnego zespołu jazzu tradycyjnego Hagaw, zał. w 1964 r.) i Krzysztofem Rajpoldem (liderem łódzkiego dixielandu Sweet & Hot Jazzband). Obaj opowiedzą jak rozwijał się jazz w Polsce, a przede wszystkim w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w ramach stałego cyklu organizowanego w Kiju o nazwie "Jam session na koniec tygodnia". Start o godz. 20.30. Zagrają: Bartosz Stępień, Kuba Jung, Błażej Kozłowski, Bartek Halicki. O godz. 21.00 rozpocznie się zaś spotkanie. Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/429572737843493/

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Łódź na podium rankingu Perły Samorządu 2019 - fot. z arch. UMŁ

Łódź na podium rankingu Perły Samorządu 2019

Informacja prasowa

W czwartek, 23 maja odbyła się w Gdyni uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia w... więcej

Procedura zgłaszania projektów została maksymalnie uproszczona i odbywała się drogą elektroniczną - fot. CC0 license

Koniec przyjmowania wniosków do miejskiego programu mikrograntów

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W II edycji miejskiego programu mikrograntów zakończyło się przyjmowanie wniosków. W kolejnym etapie... więcej

Łódź robi kolorowe poradnie dla dzieci - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Łódź robi kolorowe poradnie dla dzieci

Jolanta Baranowska / BRP

Pastelowe kolory ścian, naklejki ze zwierzętami i bajkowymi postaciami, stoliki i krzesełka w... więcej

Kolumbia była lepsza

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W swoim pierwszym meczu na piłkarskich mistrzostwach świata FIFA U-20 reprezentacja Polski w grupie... więcej

Rewitalizujemy i powiększamy park Moniuszki - mat. UMŁ

Rewitalizujemy i powiększamy park Moniuszki

Piotr Wasiak / UMŁ

Rewitalizujemy i powiększamy park Moniuszki. Powstają już nowe alejki, sadzimy dodatkowe drzewa.... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.