Zasady przewożenia rowerów w komunikacji miejskiej

- Jutro na sesji Rady Miejskiej zostanie do porządku obrad włączony projekt uchwały dotyczący zasad przewożenia w autobusach rowerów oraz wózków inwalidzkich i dziecięcych – powiedział Krzysztof Makowski, przewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego.

- Najistotniejsze jest bezpieczeństwo pasażerów, a także kierowców, którzy ponoszą odpowiedzialność za różne sytuacje w trakcie podróży. Rower musi być przymocowany w pojeździe tak, aby nie mógł się przemieszczać. Ponadto osoba, która go przewozi, musi cały czas przy nim stać. Należy wspomnieć o pierwszeństwie przemieszczania się w środkach komunikacji miejskiej. Gdy do autobusu wsiada osoba na wózku inwalidzkim lud rodzic z dzieckiem w wózku dziecięcym, a w środku stoi już rower, to właściciel roweru musi opuścić pojazd, aby zrobić miejsce wsiadającym osobom. Chcemy zrealizować wytyczne, które funkcjonują już w  innych miastach Polski, na przykład Warszawie, Poznaniu, Gdańsku. Przez ostatnie trzy tygodnie zespół, złożony z radnych oraz przedstawicieli MPK, starał się wypracować zasady satysfakcjonujące wszystkie osoby podróżujące komunikacją miejską w Łodzi – dodał przewodniczący Krzysztof Makowski.

- Miejsca do przewozu rowerów będą oznakowane na zewnątrz i wewnątrz autobusów – podkreśliła Marta Przywara, radna Rady Miejskiej.

- Symbolem jest ten sam piktogram, który obecnie stosuje się w pojazdach. Pojawi się jednak więcej oznaczeń. MPK i ZDiT zapewniają, że podejmą działania, aby pasażerowie mogli dowiadywać się dzięki aplikacjom internetowym WatchLine Lodz i myBus, czy w pojeździe zbliżającym się do przystanku można przewozić rower – dodała radna Marta Przywara.

- Od ośmiu lat można w Łodzi przewozić rowery w autobusach – powiedział Marcin Hencz, wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Ruchu Drogowego.

-  Zależy nam, żeby wprowadzić regulacje doprecyzowujące przewóz rowerów. Nowe przepisy precyzują, w jakich pojazdach można przewozić rowery, jak powinien się zachować pasażer przewożący rower oraz zakres jego odpowiedzialności. Wypracowany kompromis satysfakcjonuje wszystkie strony, nie spotkaliśmy się z negatywnymi opiniami. To jest najistotniejsze – stwierdził wiceprzewodniczący Marcin Hencz.

Polecane aktualności

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... więcej

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... więcej

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Kontakt