Zawodowa ciocia, zawodowy wujek. Reportaż i rozmowa o łódzkiej rodzinie zastępczej w Radio Łódź

- Bardzo często trafiają do nas dzieci, które były bite przez swoich rodziców. Chłopiec w nocy, kiedy chciałam go przykryć, siadał i nieruchomiał. Te dzieci boją się szybszego ruchu ręki. One nie chcą na początku na te tematy rozmawiać. Jeśli jest rodzeństwo, to jedno dziecko strofuje drugie "Nie, nie, nie mów".

Po pewnym czasie zaczynają się odkrywać i opowiadają takie historie, że aż trudno uwierzyć. "Wujku, czy ty wiesz, że jak się uderzy kogoś kablem od kolumn, to od razu nie leci krew, tylko najpierw pęka skóry, a potem takie białe wychodzi? "A skąd ty to wiesz?". "Bo mnie tata tak bił. A jak mnie długo bił, to się wywracałem i udawałem, że nie żyję. I wtedy mama mówiła >>No co go lejesz, nie widzisz, że zemdlał?<<". To są takie historie, że dorosły może się popłakać, a te dzieci opowiadają to tak beznamiętnie - komentują Gosia i Zbyszek Wilamkowie, którzy od 9 lat prowadzą pogotowie rodzinne.
Pomysł wyszedł od ich biologicznych synów, którzy byli wówczas nastolatkami. A zainspirowała ich ciocia, czyli siostra pani Gosi, która od wielu lat jest rodziną zastępczą.


Posłuchajcie, jak pięknie państwo Wilamkowie opowiadają o rodzicielstwie zastępczym w reportażu przygotowanym przez Kamilę Litman z Radio Łódź.
Na pytanie o rozstania pan Zbyszek odpowiada krótko: - Wszyscy płaczą, nawet pies.


Wspominają także Bibiego, najsmutniejsze dziecko świata, jak nazwała go ich sąsiadka. Chłopiec był po bardzo traumatycznych przeżyciach, a jego dziecięca twarzyczka zdawała się opowiadać o każdym doświadczonym smutku.


W linku znajdziecie 2 nagrania: z domu państwa Wilamków oraz z rozmowy w studiu radia z Damianem Pacześniakiem i Karoliną Tatarzyńską z zespołu promocji kampanii społecznej Rodzina Jest dla Dzieci.


www.radiolodz.pl/…/57901-zawodowa-ciocia-zawodowy-w&hellip;


PS Wiemy, że po emisji reportażu w grudniu zgłosiło się już do nas małżeństwo, które od dawna myślało o założeniu rodziny zastępczej. Udostępniajcie link, by stawał się inspiracją dla kolejnych osób gotowych pomagać dzieciom.

Polecane aktualności

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w kamienicach przy ulicy Tuwima 33 i 35 -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź Rewitalizuje: kończymy prace w kamienicach przy Tuwima 33 i 35

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w... więcej

Prace na al. 1 Maja dobiegają końca. -  fot. Konrad Ciężki

Łódź Buduje Zielone Polesie

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna ulica na Starym Polesiu zamienia się w zieloną, przyjazną przestrzeń. Kończymy prace na al.... więcej

Weekendowe zmiany w komunikacji miejskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z nowymi ograniczeniami i niską frekwencją w pojazdach komunikacji miejskiej od... więcej

Kontakt