Zielona Łódź

Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.

Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.
Tysiące drzew i setki tysięcy krzewów rozkwitło i zazieleniło łódzkie inwestycje.

Zieleń to ważny aspekt wpływający na jakość życia w mieście.  Drzewa dają cień, obniżają temperaturę, wpływają na środowisko, oraz poprawia estetykę ulic. Dlatego podczas każdej inwestycji kładziemy nacisk na zieleń. W 2019 r. posadzonych zostało 2,5 tys. drzew, oraz 285 tys. krzewów. Te i wiele innych z poprzednich inwestycji, właśnie zakwitło upiększając łódzkie ulice. 

Drzewa i krzewy pojawiają się na wszystkich miejskich inwestycjach. W ramach Rewitalizacji Obszarowej szpalery drzew nasadziliśmy na Gdańskiej, Jaracza, Tuwima i Nawrot. Przebudowaną ulicę Jaracza zazieleniły graby, natomiast na Tuwima pojawiły się klony.

Drzewa w ubiegłych latach pojawiły się też przy dużych miejskich inwestycjach jak trasa W-Z czy budowa ul. Nowowęglowej. Z każdym rokiem coraz większe drzewa będą dawać pieszym schronienie przed słońcem i wpływać na przyrodę w mieście. Nasadzenia również wprowadzamy do osiedlowych inwestycji, aby zieleń cieszyła oko blisko naszych domów. W ostatnich dniach wiśnie zaróżowiły ulicę Bluszczową na Marysinie, a na Sikawie już istniejący drzewostan uzupełniliśmy kasztanami i klonami.

Spacer po Starym Polesiu upiększają natomiast graby na al. 1 Maja, a na ul. Lipowej oczywiście lipy. Warto też zajrzeć do zrewitalizowanego parku Moniuszki, gdzie nasadzonych zostało 4 668 sztuk tulipanów. Ponadto wzdłuż dróg i na skwerach rozkwita niska zieleń w postaci róż, berberysów czy licznych bylin i traw.

Gatunki drzew są skrupulatnie dopasowywane do lokalizacji i do każdego gatunku dobierane są towarzyszące mu krzewy, byliny i trawy. Całość ma tworzyć przemyślany botanicznie zielony teren i cieszyć oko mieszkańców. W łódzkich parkach i na ulicach rosną między innymi: klon jawor, lipa drobnolistna, dąb bezszypułkowy, grab, buk zwyczajny, wiśnia piłkowana, jarząb mączny, kasztanowiec czerwony, jarząb szwedzki, głóg pośredni, robinia akacjowa, sosna czarna, brzoza pożyteczna czy miłorząb dwuklapowy.

Polecane aktualności

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla najzdolniejszych studentów i absolwentów łódzkich uczelni. Jest nim Przemysław Ciborek, doktorant na Uniwersytecie Łódzkim. -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny zdolny łódzki student odebrał klucze do miejskiego mieszkania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Hanna Zdanowska wręczyła klucze do mieszkania kolejnemu laureatowi konkursu dla... więcej

Otwarcie kolejnych przedszkoli w Łodzi od 28 maja

BRP

Od czwartku pracę wznawia 19 łódzkich przedszkoli. więcej

30 dębów na 30-lecie samorządu łódzkiego

Dorota Adamska / Biuro Rady Miejskiej

- 27 maja 1990 roku Łodzianie wybrali pierwszy samorząd, który zaczął decydować o naszych lokalnych... więcej

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Rewitalizacja kolejnych famuł na Księżym Młynie

Małgorzata Loeffler / ZIM

Na Księżym Młynie rusztowania zakryły dwa kolejne domy robotnicze. W famułach przy ul.... więcej

Langowski Logistics w Łodzi na Nowym Jedwabnym Szlaku

Mateusz Sipa

Nowy Jedwabny Szlak a na nim pociąg jadący z Chin aż do Łodzi, która wiąże wielkie nadzieje z... więcej

Kontakt