„Zielone” EXPO szansą na dalszy rozwój Łodzi

Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku.

-Bardzo się cieszymy, bo dla naszego miasta to szansa na dalszy rozwój. Zdobyliśmy rangę metropolii europejskiej. Przez pięć lat miasto razem z rządem starało się o przyznanie EXPO rewitalizacyjnego. Dzisiaj okazuje się, że ta praca nie została zmarnowana. W „zielonym” EXPO będzie wykorzystana rewitalizacja, a dzięki niemu Łódź stanie się atrakcyjniejsza. Będziemy wspierać przygotowania do wystawy – zapowiedziała na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa- Wodnicka.

Ze wstępnych szacunków wynika, że na Horticultural Expo 2024, które potrwa niemal pół roku, może przyjechać ponad 4 miliony odwiedzających.

- Dziś możemy powiedzieć, że Łódź staje się miastem światowym. W 2019 roku „zielone” EXPO będzie organizowane w Pekinie, w 2022 roku w Amsterdamie, potem gospodarzem wystawy będzie Łódź. To ogromnie ważne wydarzenie dla naszego miasta i ogromne korzyści. Będzie ono znane w świecie, jako miasto, które dba o naturę. Ponadto spełni się marzenie mieszkańców, którzy chcieli żeby powstał zielony szlak łączący łódzkie parki – mówiła wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

W związku z organizacją Expo 2024 w centrum Łodzi powstanie Centralny Park Miejski, na który złożą się rozbudowane parki: 3 Maja, Baden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które przez wiele lat służyć będą mieszkańcom Łodzi.

- Teraz przed samorządowcami i mieszkańcami miasta duże wyzwanie. Sojusz Lewicy Demokratycznej deklaruje wsparcie dla tego projektu. Jesteśmy przekonani, że wyzwanie, które niesie rok 2024, zostanie przez wszystkich przedstawicieli samorządu podjęte - uważa przewodniczący Klubu Radnych SLD Sylwester Pawłowski.

Wystawa przebiegać będzie pod hasłem "Nature of the City - Natura Miasta", które wyraża chęć kontynuacji idei miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu do życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Będzie on dotyczył nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowania miejskiego krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Jak można się spisać?

1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa do końca... więcej

Księży Młyn

Łódź buduje Księży Młyn. Remontujemy famuły, budujemy estradę, klub i restaurację

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Jak się zmieni zabytkowe osiedle i jakie jeszcze kryje tajemnice? Zapraszamy na cykl spacerów... więcej

Dodatkowe 10 mln zł na łódzkie drogi

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku wyremontujemy więcej ulic. Dzięki dodatkowym 10 mln zł nowy asfalt pojawi się na... więcej

Lalka Astra -  fot. MOMAKIN

Astra gotowa do podróży w kosmos. W Łodzi powstały lalki do nowego filmu Michała Łubińskiego

informacja prasowa

Ma zaledwie 15 centymetrów, robi ponad 60 różnych min, bo ma wymienne szczęki i czoła. Ma też... więcej

Zmiany na Zdrowiu. Przygotowania do łódzkiego metra

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Od poniedziałku 19 kwietnia nie będą kursowały tramwaje na Zdrowie. Przygotowane zostaną przystanki... więcej

Kontakt