Zielone pasaże w Centrum. Nowe przebicia kwartałów poprowadzą do Manufaktury

Nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami, tysiącami krzewów i kwiatów poprowadzą do Manufaktury. Pojawią się tam też zdroje wody pitnej i nowe ławki. W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.
W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

– Jesteśmy w miejscu, które w wakacje tego roku, będzie zupełnie odmienione, a przede wszystkim pełne zieleni, przyjmie pierwszych gości. Większość zieleni, jaką tu widać, była już wcześniej, ale pojawi się też dużo nowych roślin. Zasadzimy tu wiśnie, grusze drobnowowocowe, graby, magnolie, hortensje i 2 tysiące krzewów i kwiatów. Koło naszego najstarszego kościoła znajdował się skwer, który wcześniej było można oglądać raczej tylko na zdjęciach lotniczych. Teraz będzie można wybrać się tutaj na spacer, przejść skrótem do Manufaktury i Teatru Powszechnego albo odpocząć na ławce czy na przyniesionym kocu. Poza ulicą Ogrodową i Legionów, dojdziemy stąd także na ulicę Gdańską, prosto do nowej biblioteki miejskiej, a także obok żłobka do ul. Zachodniej i przystanków komunikacji miejskiej. W tej chwili na budowie pasaży prowadzone są intensywne prace ziemne oraz działania związane z zagospodarowaniem terenu, w tym układanie nawierzchni, która zostanie wykonana z różnokolorowej kostki granitowej. Wzdłuż alejek pojawi się nowe oświetlenie parkowe, dekoracyjne oraz podświetlenie zieleni. Nie zabraknie ławek, stojaków rowerowych oraz zdrojów wody pitnej – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, tworząc nowe przebicia zadbano również o bezpieczeństwo dzieci tutejszego żłobka. Jego teren został estetycznie ogrodzony, powstaje też wygodna droga dla rodziców.

Nowe zielone pasaże powstające w kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska to również miejsce niespodziewanych odkryć. W maju 2020 roku na terenie budowy natrafiono na stare groby, w których znajdowały się szczątki 13 osób. Była to pozostałość po cmentarzu, który znajdował się przy kościele pw. św. Józefa w XIX wieku. Odnalezione szczątki spoczęły na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

– Tworzymy zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi, czyli porządkujemy przestrzeń miejską oraz otwieramy dotychczas zamknięte tereny. Koszt realizacji tych przebić to blisko 15 mln zł. To jest sedno rewitalizacji – przemiana miejsc dotychczas opuszczonych i przez lata zaniedbanych w miejsca przyjazne i komfortowe. Powstanie tutaj również 18 nowych miejsc parkingowych. Przebicia będą oświetlone i zostały tak zaprojektowane, że mogą na nie wjechać karetki czy wozy straży pożarnej, gdyby zaszła taka potrzeba. To miejsce, to tak naprawdę kolejny ogród w centrum miasta, w pobliżu którego zlokalizowanych jest kilka budynków wyremontowanych w ramach programu Mias100 Kamienic oraz kilka kolejnych remontowanych w ramach programu rewitalizacji obszarowej. Nie jest to łatwa inwestycja, ale wszystkie niespodzianki mamy już za sobą. Pierwszy pasaż przy ulicy Legionów 15 do zbiegu ulic Zachodniej i Ogrodowej zakończyliśmy w 2020 roku. Dwa kolejne pasaże oddamy w wakacje tego roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

– Wykonujemy w tej chwili prace związane z układaniem nawierzchni z kostki granitowej, układanej w wachlarze oraz budową ogrodzenia. W pobliżu teatru powstanie plac z płyt granitowych. Wykonaliśmy większość robót instalacyjnych oraz wszystkie roboty podziemne. Zaawansowanie finansowe to 52 proc. – dodaje Igor Kobus, przedstawiciel inżyniera kontraktu.

Pasaż od ul. Legionów 15 do zbiegu ulic Zachodnia/Ogrodowa

Inwestycja połączyła ul. Legionów (poprzez posesję nr 15) z ul. Zachodnią, Ogrodową i Gdańską. Powierzchnia ciągu została wykonana z różnokolorowej kostki kamiennej. Zostały utworzone chodniki i koliste skwery. Przestrzeń wyposażono w 10 ławek z oparciem, 2 kosze na odpady, 2 kosze na psie nieczystości oraz 4 stojaki rowerowe. Na potrzeby realizacji inwestycji została rozebrana część istniejącego, murowanego ogrodzenia miejskiego żłobka. Powstały nowe, ażurowe ogrodzenie na podmurówce. Zachowano i zabezpieczono 16 rosnących na obszarze nieruchomości drzew. Teren pod ciągiem pieszo-jezdnym został wyposażony w niezbędną infrastrukturę podziemną. W przestrzeni zainstalowano oświetlenie parkowe, dekoracyjne oraz podświetlenie zieleni. Ponadto zostały posadzone krzewy niskie, byliny oraz trawy ozdobne z automatycznym systemem nawadniania.

Pasaż ul. Ogrodowa 18, ul. Zachodnia 55

Wzdłuż ciągu zostało wyznaczonych 28 miejsc postojowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Część istniejącego murowanego ogrodzenia terenu kościelnego została rozebrana. Natomiast fragment ogrodzenia wokół żłobka przebudowano. Zostanie posadzonych 12 drzew, 25 pnączy, a także liczne krzewy, trawy ozdobne i byliny. O kondycję zieleni będzie dbać system automatycznego nawadniania. Pojawi się 5 stojaków rowerowych, kosz na odpady, 2 kosze na psie nieczystości, zdrój wody pitnej, ogrodzenie ażurowe i barierki trawnikowe. Zainstalowana zostanie kamera monitoringu miejskiego. Wewnątrz kwartału planowana jest instalacja oświetlenia parkowego, dekoracyjnego oraz iluminacja zieleni.

Pasaż ul. Legionów 25 do ul.Ogrodowej 20 i ul. Gdańskiej 8

Nawierzchnia wewnątrz obszaru będzie wykonana z różnokolorowej kostki granitowej i miejscami będzie przybierać formę placów. Instalacje podziemne i oświetleniowe zostaną przebudowane, będzie nowe oświetlenie parkowe, dekoracyjne oraz podświetlenie zieleni. Przestrzeń zostanie wyposażona między innymi w ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady oraz na psie nieczystości oraz zdroje wody pitnej. Na potrzeby realizacji inwestycji został rozebrany budynek mieszkalny i przylegający do niego budynek gospodarczy posesji przy Legionów 25 oraz budynki gospodarcze na terenie Żłobka Miejskiego. Natomiast fragmenty istniejących ogrodzeń terenu schroniska młodzieżowego, parafii, żłobka i Teatru Powszechnego zostały przebudowane.

Nasadzenia:

Legionów 25 / Ogrodowa 20 / Gdańska 8

 • wiśnia piłkowana – 5 szt.
 • grusza drobnoowocowa – 8 szt.
 • różanecznik – 39 szt.
 • różanecznik – 47 szt.
 • hortensja krzewiasta – 101 szt.
 • pieris japoński – 110 szt.
 • magnolia – 2 szt.
 • choina kanadyjska – 100 szt.
 • szarobródek syberyjski – 14 szt.
 • miskant chiński – 86 szt.
 • hortensja pnąca – 9 szt.
 • kokornak wielkolistny – 25 szt.
 • wiciokrzew japoński – 25 szt.
 • bluszcz pospolity – 185 szt.

Ogrodowa 18 / Zachodnia 55

 • grab pospolity – 10 szt.
 • hortensja krzewiasta – 74 szt.
 • pieris japoński – 70 szt.
 • miskant chiński – 62 szt.
 • bluszcz pospolity – 150 szt.

Legionów 15 do ulicy Zachodniej

 • klon polny – 1 szt.
 • robinia Małgorzaty – 1 szt.
 • wiśnia piłkowana – 1 szt.
 • hortensja krzewiasta – 37 szt.
 • hortensja ogrodowa – 18 szt.
 • lilak pospolity – 6 szt.
 • bodziszek – 98 szt.
 • żurawka – 210 szt.
 • turzyca morrowa – 60 szt.

Przy nowych pasażach zamontowane zostanie:

 • 37 ławek,
 • 9 koszy na odpady,
 • 6 koszy na psie nieczystości,
 • 7 stojaków rowerowych,
 • barierki trawnikowe,
 • ogrodzenie ażurowe,
 • 3 zdroje wody pitnej.

Umowa z firmą IDS-BUD S.A., obejmująca budowę 3 przebić międzykwartałowych oraz remont ul. Ogrodowej na odcinku od ul. Gdańskiej do ul. Zachodniej i ul. Zachodniej na odcinku od ul. Ogrodowej do ul. Legionów została podpisana 27 kwietnia 2018 r.

Koszt inwestycji to 14,99 mln zł.

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi - fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 - Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt