Zobacz, jak może wyglądać ekspozycja filmowa w EC1. W finale dwa świetne projekty

Dwa konsorcja zostały zaproszone do negocjacji w związku z wyborem wykonawcy projektu wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Wschód.

fot. Stefan Brajter / UMŁ
Dwóch wykonawców w finałowym etapie konkursu na projekt siedziby Narodowego Centrum Kultury Filmowej w EC1 Łódź
2 zdjęcia
fot. Stefan Brajter / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

W konkursie na projekt przebudowy EC1 Wschód wraz ze stworzeniem koncepcji plastyczno-przestrzennej oraz wykonaniem projektów wystaw stałych w Narodowym Centrum Kultury Filmowej wpłynęły trzy prace konkursowe, złożone przez konsorcja nsMoonStudio, New Amsterdam oraz pracownię NIZIO Design International.

- Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tak znakomitego grona uczestników. Wszyscy mają na swoim koncie projekty obiektów użyteczności publicznej i wystaw na światowym poziomie, zrealizowane w innych miastach Polski. Jestem przekonana, że również zlokalizowane w Łodzi Narodowe Centrum Kultury Filmowej będzie miejscem cenionym nie tylko ze względu na walory edukacyjne, ale także wyjątkowy projekt architektoniczny. Przyszedł czas, aby stopniowo wypełniać treścią nowe łódzkie przestrzenie - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Oceny projektów dokonał sąd konkursowy, w którego składzie znaleźli się m.in. Marek Janiak, architekt miasta Łodzi; Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Tomasz Majewski, przewodniczący Rady Programowej "EC1 Łódź - Miasta Kultury" w Łodzi, reprezentujący w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do finału, którego rozstrzygnięcie poznamy w październiku przeszły dwa projekty, czyli nsMoonStudio oraz New Amsterdam.

- Z naszego punktu widzenia najistotniejsze jest stałe podkreślanie perspektywy widza i zachowanie spójności przestrzeni przy wykorzystaniu jej wyjątkowych walorów. Wydaje się, że projekt nsMoonStudio najpełniej odnosi się do tych potrzeb - mówi dyrektor NCKF Rafał Syska i zapewni: – Obie prace, prezentują bardzo wysoki poziom. Jestem przekonany, że we współpracy z ostatecznie wyłonionym wykonawcą stworzymy wyjątkowe miejsce dla wszystkich zainteresowanych filmem, kinem i sztukami audiowizualnymi.

Zgodnie z harmonogramem prac do połowy 2018 roku powstanie szczegółowy projekt, później ruszą prace budowlane. Otwarcie NCKF dla odwiedzających przewidziane jest na przełom 2019 i 2020 roku. Łączna wartość inwestycji to 57 mln zł, z czego 40 mln zł to środki unijne. Pozostałą część stanowi wkład własny miasta. W NCKF powstanie m.in. wystawa filmu polskiego "Kino Polonia" oraz nowoczesne, interaktywne ścieżki edukacyjne: "Materia kina" i "Mechaniczne oko".

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt