ZWIK naprawia „światłem” kanał pod ulicą Legionów

Przed planowanym remontem ulicy Legionów pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcję przebiegającego kilka metrów pod jezdnią kolektora ściekowego. Zanim na Legionów pojawią się maszyny budowlane naprawionych zostanie blisko 300 metrów kanału na odcinku między ulicami Żeromskiego a Gdańską.

 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

ZWIK prowadzi prace bez uciążliwego dla mieszkańców rozkopywania ulicy i chodników. Remont nie powoduje też większych utrudnień w ruchu ulicznym. Mieszkańcy mają też w kranach wodę, nie jest blokowany odpływ ścieków z budynków.

Prace na ulicy Legionów są konieczne, gdyż ruch tramwajów doprowadził do naruszenia konstrukcji blisko 70-letniego kanału. Przebiega on pod torowiskiem na głębokości blisko 4 metrów. Drgania gruntu wywołane przez jadące tramwaje spowodowały liczne pęknięcia kamionkowej rury kanalizacyjnej o przekroju 45 cm. Naprawia się ją przy użyciu elastycznego rękawa z włókna szklanego. Jest on nasączony poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem ultrafioletowego światła. Do prac remontowych zaangażowanych jest kilkunastu pracowników ZWIK. Całe ich oprzyrządowanie mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont trwa jeden dzień. Kanał jest najpierw myty wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie przy użyciu samojezdnej kamery oceniany jest jego stan techniczny.

Po precyzyjnym ułożeniu na dnie kanału elastyczny rękaw napełnia się powietrzem pod wysokim ciśnieniem - musi dokładnie przylegać do ścian starego kolektora. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp UV. Pod wpływem światła żywica tężeje. Następnie pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który specjalną głowicą frezującą wierci w rękawie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne do kamienic. Metodą UV pracownicy ZWIK mogą przeprowadzić renowację nawet 150-metrowego odcinka kanału o przekrojach od 15 do 60 cm. Włókno szklane utwardzane przy użyciu światła jest wytrzymałe na obciążenia spowodowane ruchem ulicznym, ma żywotność nawet 50 lat.

Metodą elastycznego rękawa w tym roku naprawiony zostanie nie tylko kanał w ulicy Legionów, ale również w ulicach: Wysockiego, Perla, Łowickiej, Sobolowej, Józefa, Skierniewickiej, Kruczej, Praskiej, Radomskiej, Julianowskiej, Tczewskiej i Maratońskiej - razem prawie 3000 metrów kanalizacji.

Polecane aktualności

Ulica Wyścigowa -  fot. Archiwum UMŁ

Łódź buduje. Ulice gruntowe będą asfaltowe. W 2021 roku utwardzimy kolejne łódzkie ulice

Tomasz Walczak / UMŁ

Lista dróg gruntowych oczekujących na utwardzenie sukcesywnie się skraca. W tym roku planowana jest... więcej

W EC1 powstaje Ulica Żywiołów - to zaproszenie do zabawy, która rozwija i uczy!

EC1

Czy w Łodzi da się biec po orbicie? Gdzie pojawi się ogniowe tornado? Czy w sąsiedztwie centrum... więcej

Dominik Krzyżanowski, Tomasz Kacprzak, Leszek Kowalski

Rekordowa sprzedaż surowców wtórnych w 2020 roku

informacja prasowa: MPO Łódź

Ponad 12 tys. ton surowców trafiło do recyclingu w 2020 r. To dwukrotnie więcej niż w rok wcześniej.... więcej

Szczepienia przeciw COVID-19 w Łodzi

Zaszczep się w Bionanoparku

informacja: Bionanoparku

Komfortowe warunki, dogodne godziny szczepień i zagwarantowane bezpieczeństwo – Bionanopark ma... więcej

Wjazd w ul. Gdańską (wizualizacja)

Łódź rewitalizuje. Mieszkania, biura i hostel przy Manufakturze

Aleksandra Hac / UMŁ

Przed nami finał rewitalizacji ul. Ogrodowej, czyli remont trzech charakterystycznych, ceglanych... więcej

Kontakt