ZWIK naprawia „światłem” kanał pod ulicą Legionów

Przed planowanym remontem ulicy Legionów pracownicy ZWIK wzmacniają konstrukcję przebiegającego kilka metrów pod jezdnią kolektora ściekowego. Zanim na Legionów pojawią się maszyny budowlane naprawionych zostanie blisko 300 metrów kanału na odcinku między ulicami Żeromskiego a Gdańską.

 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

ZWIK prowadzi prace bez uciążliwego dla mieszkańców rozkopywania ulicy i chodników. Remont nie powoduje też większych utrudnień w ruchu ulicznym. Mieszkańcy mają też w kranach wodę, nie jest blokowany odpływ ścieków z budynków.

Prace na ulicy Legionów są konieczne, gdyż ruch tramwajów doprowadził do naruszenia konstrukcji blisko 70-letniego kanału. Przebiega on pod torowiskiem na głębokości blisko 4 metrów. Drgania gruntu wywołane przez jadące tramwaje spowodowały liczne pęknięcia kamionkowej rury kanalizacyjnej o przekroju 45 cm. Naprawia się ją przy użyciu elastycznego rękawa z włókna szklanego. Jest on nasączony poliestrową żywicą, która twardnieje pod wpływem ultrafioletowego światła. Do prac remontowych zaangażowanych jest kilkunastu pracowników ZWIK. Całe ich oprzyrządowanie mieści się w jednej przyczepie samochodowej. Remont trwa jeden dzień. Kanał jest najpierw myty wodą pod wysokim ciśnieniem. Następnie przy użyciu samojezdnej kamery oceniany jest jego stan techniczny.

Po precyzyjnym ułożeniu na dnie kanału elastyczny rękaw napełnia się powietrzem pod wysokim ciśnieniem - musi dokładnie przylegać do ścian starego kolektora. Przez nadmuchany rękaw przeciąga się zestaw lamp UV. Pod wpływem światła żywica tężeje. Następnie pod ziemię kierowany jest zdalnie sterowany robot, który specjalną głowicą frezującą wierci w rękawie otwory w miejscach, w których znajdują się boczne przyłącza kanalizacyjne do kamienic. Metodą UV pracownicy ZWIK mogą przeprowadzić renowację nawet 150-metrowego odcinka kanału o przekrojach od 15 do 60 cm. Włókno szklane utwardzane przy użyciu światła jest wytrzymałe na obciążenia spowodowane ruchem ulicznym, ma żywotność nawet 50 lat.

Metodą elastycznego rękawa w tym roku naprawiony zostanie nie tylko kanał w ulicy Legionów, ale również w ulicach: Wysockiego, Perla, Łowickiej, Sobolowej, Józefa, Skierniewickiej, Kruczej, Praskiej, Radomskiej, Julianowskiej, Tczewskiej i Maratońskiej - razem prawie 3000 metrów kanalizacji.

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt