Zwolnienie dyrektora Muzeum Sztuki

Radni domagają się wyjaśnień w tej sprawie.

Karolina Kępka, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej: - W listopadzie organizowaliśmy konferencję prasową przed Muzeum Sztuki w nadziei, że dobiegający kontrakt pana Jarosława Suchana będzie przedłużony lub zostanie zorganizowany konkurs na stanowisko dyrektora. Teraz minister kultury powołał na tę funkcję pana Andrzeja Biernackiego. Jest to plan przejmowania najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Muzeum Sztuki to miejsce, które wywodzi się z historii awangardy. Obawiam się, że szesnastoletni dorobek dyrektora Suchana zostanie zaprzepaszczony. Dlaczego nie odbył się konkurs? Jest to sprawa bardzo bulwersująca.

 

Anna Rabiega, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego: - Gdy dowiedzieliśmy się, że dyrektor Jarosław Suchan może nie mieć przedłużonej funkcji, poruszyliśmy ten problem na komisji. Mieliśmy nadzieję, że rozmowy i apele przyniosą pozytywny skutek. Niestety tak się nie stało. Przede wszystkim powinno się pana dyrektora Suchana o wszystkim powiadomić i rozpisać konkurs. Muzeum Sztuki jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z marszałkiem. Dlaczego takie decyzje są podejmowane w sposób pokrętny? Miejsce dyrektora Suchana zajmie Andrzej Biernacki. Wydaje mi się, że niektórych ludzi nie tak łatwo zastąpić. Pan Jarosław Suchan jest architektem całego Muzeum Sztuki. Jest to wielka osobowość. To także kurator i ekspert w dziedzinie zakupu eksponatów do muzeum londyńskiego. Utrata takiej osoby to strata dla Łodzi, województwa, a także Polski. On doprowadził na wyżyny Muzeum Sztuki w naszym mieście.

 

Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego: - Jutro odbywa się sesja, na której będziemy starali się uzyskać informacje na temat okoliczności odwołania dyrektora Suchana. W jaki sposób Urząd Marszałkowski brał udział w procesie decyzyjnym? Niestety pan Andrzej Biernacki nie ma doświadczenia w prowadzeniu takiej instytucji kultury. Jest to upolitycznienie Muzeum Sztuki. Chcielibyśmy, żeby marszałek Grzegorz Schreiber wywarł nacisk na ministerstwo, które wycofa się z tej decyzji.

Polecane aktualności

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Kontakt