Życzymy, by każdy z nas odnalazł dziecko w sobie i umiał je pokochać!

W naszej pracy każdego dnia spotykamy dzieci mocno poturbowane przez życie. W ich historiach dzieciństwo nie łączy się ze słowem „beztroskie”. Wręcz przeciwnie - jest pełne cierpienia, bólu, poczucia winy, wstydu i lęku tak strasznego, że aż trudno sobie wyobrazić.

Dzień Dziecka

Kilkulatki trafiające do łódzkich domów dziecka czasem nawet nie wiedzą, jak to jest być dzieckiem. Potrafią brać odpowiedzialność za młodsze rodzeństwo i za pijanych rodziców.

Wiedzą, że trzeba być czujnym i że można ufać tylko sobie. Często dopiero po zamieszkaniu w placówce lub w rodzinie zastępczej odzyskują najpierw poczucie bezpieczeństwa i swoją godność, a później powolutku mogą nauczyć się bycia dzieckiem. Puszczają kontrolę, przestają wciąż pilnować małej siostrzyczki i dopytywać, czy braciszek jadł obiad. Zaczynają się bawić, uśmiechać, cieszyć chwilą spędzoną na huśtawce i mają wielką frajdę, gdy wpadną w kałużę.

Dzieciom z bagażem trudnych doświadczeń życzymy, by każdego dnia walizki z ich przeszłością stawały się coraz lżejsze i coraz płynniej sunęły po chodniku. Kochane Dzieci, odzyskajcie swoje dzieciństwo i cieszcie się nim najpiękniej, jak umiecie!

Drodzy Dorośli, bądźmy mądrymi towarzyszami dla dzieci: i tych, które sami wychowujemy, i tych, które spotykamy na swojej życiowej drodze w przedszkolach, szkołach, szpitalach i poradniach.

A sami dla siebie zachowajmy w sobie trochę dziecka już na zawsze. Nie próbujmy dorosnąć tak na 100 procent. Niech nasze wewnętrzne dziecko pomaga nam w odczuwaniu radości życia i zachwytu nad pięknem tego świata. A my kochajmy to nasze dziecko z całego serca!

Polecane aktualności

Iwona Iwanicka, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych prezentuje certyfikat Zdrowego Miasta WHO -  fot. UMŁ

Łódź jako jedyne w Polsce z tytułem Zdrowego Miasta WHO

Jolanta Baranowska / BRP

Łódź, jako jedyne miasto w Polsce otrzymało tytuł Zdrowego Miasta. Certyfikat przyznaje Światowa... więcej

Łukasz Goss - dyrektor Biura Promocji I Nowych Mediów UMŁ, Edyta Dobrowolska - dyrektor Urzędu Stanu Cywilnego oraz Laura Rybczyńska - Specjalista ds. Promocji Produktu Karty Łodzianina -  fot. UMŁ

Wzbogacamy wyprawkę dla nowonarodzonych łodzian i łodzianek o kolejne elementy

BRP

Od wielu lat, rodzice, którzy rejestrują swoje dzieci w Urzędzie Stanu Cywilnego otrzymują od Miasta... więcej

Dziś absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich.

Pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich zakończony

Monika Pawlak / UMŁ

Absolwenci klas 8 poznali wyniki rekrutacji do szkół średnich. więcej

TME Polówka

Kultura "na gorąco" w drugiej połowie wakacji w Łodzi

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Wydarzenia kulturalne podążając za łodzianami, pojawiają się w zielonych enklawach miasta. Koncerty,... więcej

Zielony Plac Wolności

Zielony Plac Wolności

Małgorzata Loeffler / ZIM

Zasadzimy na nim 64 klony i grusze oraz 4 tysiące krzewów i bylin – hortensji, irg i wierzb... więcej

Kontakt