UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Sat, 28 Nov 2020 06:44:09 +0100 Sat, 28 Nov 2020 06:44:09 +0100 TYPO3 EXT:news news-37881 Fri, 27 Nov 2020 15:54:22 +0100 Łódź buduje. Na al. Śmigłego-Rydza układane jest nowe torowisko http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-buduje-na-alsmiglego-rydza-ukladane-jest-nowe-torowisko-id37881/2020/11/27/ Trwają intensywne prace przy przebudowie al. Śmigłego-Rydza, na odcinku od skrzyżowania marszałków do ul. Przybyszewskiego. Właśnie rozpoczął się kolejny etap inwestycji – budowa torowiska tramwajowego. – Mamy dobre wieści z al. Śmigłego-Rydza. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wystartował kolejny etap układanie torowiska i będzie on trwał do końca 2020 r. Trwają intensywne prace przy wykonaniu nasypu drogowego, układaniu maty antywibracyjnej i instalacji oświetlenia. Na placu budowy pracuje obecnie kilkadziesiąt osób. Nie ma zagrożenia dla terminu oddania inwestycji. Kilka dni temu podpisaliśmy umowę na nadzór autorski nad inwestycją z firmą Major 7. Cały czas monitorujemy przebieg inwestycji, a deklaracje co do wcześniejszego oddania inwestycji zostawiamy do wiosny 2021 roku – mówi Renata Zatorska-Sytyk, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W 2021 r. na al. Śmigłego-Rydza będą kontynuowane prace przy budowie wiaduktu, torowiska, oświetlenia oraz ustawianiu słupów trakcyjno-oświetleniowych wraz z rozwieszeniem sieci trakcyjnej. Na wschodniej nitce, na odcinku od ul. Milionowej do ul. Tymienieckiego, powstanie zupełna nowa konstrukcja jezdni wraz z odcinkiem drogi przy najeździe na wiadukt. Wybudowane zostaną też ciągi pieszo-rowerowe lub zamiennie - chodnik i droga dla rowerów po stronie wschodniej, na odcinku od ul. Przybyszewskiego do „Kociego Szlaku” na Księżym Młynie.

Przebudowa al. Śmigłego-Rydza to część dużego, niskoemisyjnego projektu z dofinansowaniem unijnym, mającego na celu poprawę jakości i dostępności transportu zbiorowego w Łodzi.

Na al. Śmigłego-Rydza, dzięki nowemu wiaduktowi i przebudowie torowiska, zniwelowane zostaną bariery architektoniczne, a autobusy i tramwaje pojadą wspólnym pasem. Przystanki zlokalizowane będą na poziomie zero pod wiaduktami. Dzięki temu nie trzeba będzie chodzić po schodach. To zdecydowanie wygodniejsze i bezpieczniejsze dla pasażerów.

Przebudowa al. Śmigłego - Rydza. Realizacja do końca listopada:

 • Wykonywanie płyty betonowej z C35/45 z dodatkiem rozproszonych włókien polipropylenowych.
 • Wykonywanie warstwy betonu asfaltowego.
 • Wykonywanie stabilizacji.
 • Wykonywanie nasypu drogowego w murach oporowych zbrojonego geosyntetykami.
 • Układanie maty antywibracyjnej.
 • Układnie prefabrykowanej płyty torowej.
 • Wykonywanie robót brukarskich w strefie pomiędzy jezdnią zachodnią a torowiskiem.
 • Szalunek ustroju nośnego obiektu.
 • Budowa oświetlenia – ułożenie kabli.

Plan do końca roku:

 • Wykonywanie nasypu drogowego w murach oporowych zbrojonego geosyntetykami.
 • Układanie maty antywibracyjnej
 • Układnie prefabrykowanej płyty torowej.
 • Wykonywanie robót brukarskich w strefie pomiędzy jezdnią zachodnią a torowiskiem.
 • Zbrojenie ustroju nośnego obiektu.
 • Betonowanie ustroju nośnego obiektu.
 • Rozbiórka nasypu drogowego – strefa obiektu.
 • Wykonywanie warstwy betonu asfaltowego.
 • Budowa oświetlenia – ułożenie kabli.
 • Budowa zasilania do sieci trakcyjnej.
 • Montaż odwodnienia liniowego – torowisko.

Wartość inwestycji na al. Śmigłego-Rydza to 97,27 mln zł.

]]>
news-37880 Fri, 27 Nov 2020 15:46:15 +0100 Akcja Zima 2020 w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/akcja-zima-2020-w-lodzi-id37880/2020/11/27/ Miasto przygotowuje się do zimy. Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji Zima”. W zimowym utrzymaniu jest 3 185 km pasów dróg w Łodzi:

 • 2 001 km dróg I i II kategorii,
 • 579 km III i IV kategorii,
 • 431 km dróg wewnętrznych (utrzymanie stałe i interwencyjne). 

Dodatkowo 77 tras awaryjnych narażonych na gołoledź: wiaduktów, estakad, zjazdów i podjazdów.

W razie konieczności drogi w mieście odśnieżać będzie:

 • 128 pługoposypywarek (114 + 14 rezerwowych) ulice, trasy awaryjne, ul. Piotrkowską;
 • 52 ciągniki z lemieszem (37 + 15 rezerwowych) węższe drogi, drogi rowerowe, chodniki itp.

Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji Zima” –  mają odpowiedni sprzęt i ilości piasku, soli, chlorku wapnia. WGK zimą dyżuruje 24 h, 7 dni w tyg. tel: 42 638 54 53; 638 49 12; 638 50 00; e-mail: czystosc@uml.lodz.pl

Firmy mają płacone za 1 km odśnieżony, a nie za gotowość do wyjazdu.

Akcja Zima 2018/2019 – koszt  8 541 312 zł, zaś Akcja Zima 2019/2020 – koszt 2 815 704 zł.

Uzgodniono ze Strażą Miejską, MPK, ZZM, ZiM i ZDiT współpracę w trakcie Akcji Zima 2020 (utrzymanie zimowe strefy płatnego parkowania, utrzymanie pętli autobusowych, torowisk utwardzonych, egzekwowanie od właścicieli nieruchomości obowiązku utrzymania chodników przed posesjami).

Zimowym utrzymaniem są objęte drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne w granicach miasta

Terminy oczyszczania dróg

 • Drogi publiczne – rozpoczęcie prac do 40 min od dyspozycji wyjazdu. 4 godz. na wykonanie całej trasy I i II kategorii dróg.
 • Drogi wewnętrzne – rozpoczęcie prac do 40 min od dyspozycji wyjazdu. 6 godz. na wykonanie trasy podstawowej.

Za stan chodników przed posesjami na ulicach odpowiadają ich właściciele lub  administratorzy. Straż miejska będzie upominać/karać właścicieli/administratorów posesji za nieodśnieżone i śliskie chodniki.

Koszty zimowego utrzymania dróg

 • Jednorazowy koszt wyjazdu sprzętu (posypywanie solą)  na drogi I i II kat. - 287 523,07 zł
 • Jednorazowy koszt wyjazdu sprzętu (pługowanie, posypywanie solą) na drogi I i II kat.  – 322 541,73 zł
 • Jednorazowy koszt wyjazdu sprzętu (posypywanie solą) na drogi wew. – 13 927,39 zł
 • Jednorazowy koszt wyjazdu sprzętu na drogi wew. (pługowanie, posypywanie solą) – 14 486,92 zł
]]>
news-37879 Fri, 27 Nov 2020 15:34:55 +0100 Karta płatnicza jak migawka http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/karta-platnicza-jak-migawka-id37879/2020/11/27/ Od przyszłego tygodnia będzie możliwość płacenia tylko za przejechane przystanki już na dwóch liniach 10 i 11 (10A/B, 11B). Kasowniki Open Payment System zostały zamontowane w 23 wagonach typu cityrunner i najstarszych pesach (tramicus), które zostaną oznakowane na drzwiach w taki sam sposób, jak pesy swing na liniach 10A/B.

Mennica Polska S.A zdecydowała się przetestować system płatności (pilotaż) za przejechane przystanki z uwzględnieniem przesiadki. Dzięki temu pasażerowie podróżujący najpierw jedną z powyższych linii, a następnie drugą, nie będą musieli ponosić opłaty za dwa pojedyncze przejazdy. System naliczy opłatę za kolejne przystanki. Przykładowo jadąc trzy przystanki linią 11B (Helenówek – Chocianowice /IKEA) i przesiadając się na linię 10B (Retkinia/Olechów) opłata w drugim pojeździe będzie od czwartego przystanku. Im więcej przejechanych przystanków, tym stawki maleją.

System policzy przejechane przystanki na linii 10A/B i linii 11B jako jedną trasę. Jadąc z pętli Dell na pętlę Helenówek (42 przystanki) zapłacimy 4,68 zł za podróż, które będzie trwała 68 minut. Gdyby pasażer kasował bilety czasowe, zapłaciłby za nią 6 zł (2x bilet 20 minutowy wydłużony do 40 minut). Pasażer musi tylko dotrzymać jednego warunku, przesiadka między linią 10A/B a linią 11B, nie może trwać dłużej niż 20 minut.

– Aktualne wdrożenie w Łodzi jest pierwszym w Polsce, w ramach którego został zastosowany unikalny sposób naliczania opłat wniesionych w środkach transportu publicznego przy użyciu popularnej „zbliżeniówki”. Dzięki naszemu rozwiązaniu pasażerowie, którzy w trakcie podróży tramwajem zmieniają linię, zapłacą mniej. – mówi Jacek Sieński, Dyrektor Działu Handlowego Płatności Elektronicznych w Mennicy Polskiej – Po przesiadce opłaty będą naliczane bowiem tak, jakby podróż była kontynuowana, a nie od początku.
Z preferencyjnej stawki za kolejno przejechane przystanki będziemy mogli skorzystać w sytuacji, kiedy czas pomiędzy wyjściem z jednego pojazdu i wejściem do drugiego nie przekroczy 20 minut.

Co ważne, jeśli pojazdy z kasownikami Open Payment System trafią na inną trasę, również będzie można w nich płacić tylko za przejechane przystanki np. gdy cityrunner trafi na linię 15 (Stoki – Kurczaki) albo pesa swing z 2015 r. na linię 12 (Stoki – Retkinia).

- Dla nas to istotny element całości, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzić tzw. system przesiadkowy. Parę miesięcy potrwa testowanie i jeżeli wypadnie pozytywnie, będziemy mogli przystąpić do przetargu na wyłonienie operatora, który mógłby wprowadzić taryfę przystankową na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych. Taki jest właśnie cel zmian, które wprowadzamy od początku grudnia – wyjaśnia Zbigniew Papierski, prezes MPK - Łódź.

– Należy pamiętać, że projekt ma charakter pilotażowy. W toku jego realizacji będziemy analizować potencjał tego typu wdrożeń w szerszej skali. W naszej ocenie, to bardzo przyszłościowe rozwiązanie. Poza realnymi oszczędnościami dla pasażerów może być docelowo również np. elementem systemu lojalnościowego. Dziś bezsprzecznie potrzeba nam dodatkowych benefitów, by przypomnieć, że przemieszczanie się środkami komunikacji miejskiej łączy się z wymiernymi korzyściami, m.in. dla naszego portfela – dodaje Jacek Sieński.

Przebieg transakcji w przypadku przesiadki:

 1. Bezpośrednio po wejściu do pojazdu, pasażer na ekranie kasownika OPS (żółty kolor) wybiera rodzaj taryfy (normalny lub ulgowy)
 2. Pasażer zbliża kartę płatniczą do kasownika (check in) i tym samym rozpoczyna naliczanie opłat za przejazd
 3. Przy wychodzeniu z pojazdu pasażer zbliża kartę płatniczą do kasownika i tym samym „wyrejestrowuje się” z systemu (check out)
 4. Jeśli pasażer w ciągu 20 minut od „wyrejestrowania się” z pojazdu na jednej z linii wsiądzie do pojazdu drugiej, kontynuując podróż musi analogicznie wybrać taryfę oraz zbliżyć tę samą kartę do kasownika (check in). Natomiast podczas wysiadania pasażer zbliża kartę płatniczą do kasownika (check out).
 5. System ostatecznie naliczy opłatę traktując przejazd tymi dwiema liniami jako jedną podróż. Blokada środków z tytułu zrealizowanych przejazdów na koncie bankowym pasażera będzie się pojawiać po godz. 00.30 następnego dnia, natomiast obciążenie konta może nastąpić nawet po kilku dniach

Między 16.09.2017 r. a 31.10.2020 r. pasażerowie linii 10A i 10B skorzystali z OPS ponad 716,3 tys. razy.  Najbardziej popularne były bilety na przejazd od 2 do 6 przystanków.

]]>
news-37884 Fri, 27 Nov 2020 14:05:00 +0100 Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!” http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wystartowala-pierwsza-edycja-songwriterskiego-konkursu-imroberta-brylewskiego-czekamy-czekamy-id37884/2020/11/27/ W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”. Patron-legenda, wokalista, gitarzysta, kompozytor i przede wszystkim współzałożyciel punkrockowych zespołów Kryzys i Brygada Kryzys czy reggae’owego Izraela uosabia ideę inicjatywy – poszukiwanie niezależności artystycznej w bieżącym dyskursie publicznym. Gdy na skutek pandemii wykonania sceniczne tracą rację bytu, konkurs ma być alternatywną przestrzenią twórczą. Dla uczestników - tak debiutantów, jak i doświadczonych autorów - jest to możliwość wzięcia udziału w artystycznym przedsięwzięciu na ogólnopolską skalę - choć wirtualnie.

Spośród nadesłanych na platformę konkursową zgłoszeń, wyłonionych zostanie dwóch zwycięzców, których piosenki zostaną zrealizowane pod opieką producentów Pawła Krawczyka (zespół Hey) i Marcina Zabrockiego (pomysłodawcy i dyrektora konkursu) oraz wydane przez Mystic Production. W puli jest także nagroda pieniężna, opieka prawna oferowana zwycięzcom konkursu przez kancelarię PraKreacja i zagwarantowany udział w Festiwalu Fama.

Inspiracją do konkursu jest jubileusz Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi. Nazwa „Czekamy, czekamy!” to fragment utworu-manifestu Brygady Kryzys, z tekstem Tomasza Lipińskiego i w jego przejmującym wykonaniu do transowej muzyki Roberta Brylewskiego. Kompozycja otwierająca album „Brygada Kryzys” w zawoalowany sposób opowiada o nadchodzącym zwycięstwie Solidarności (tytuł utworu „Centrala” odwołuje się do historycznych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej). Poleski Ośrodek Sztuki, obchodzący 50. rocznicę istnienia, liczy na prace konkursowe, które uwzględniając - bądź łamiąc - współczesny dyskurs publiczny, będą nawiązywały do ducha twórczości Brylewskiego.

Inicjatywie towarzyszą uznani artyści i przedstawiciele środowiska muzycznego tworzący jury w składzie: Ewa i Sara Brylewskie, Katarzyna Nosowska, Piotr Rogucki, Paweł Krawczyk, Adam Lewartowski, Małgorzata Halber, Artur Rawicz, Jarosław Szubrycht, Marcin Tercjak, Bartłomiej Chaciński, Krzysztof Grabowski, Sławomir Przybył i Marcin Zabrocki. Grono to wskaże jednego zwycięzcę, drugi zostanie wyłoniony w głosowaniu samych uczestników. W ten sposób idea głosowania publiczności przybierze niespotykaną powszechnie formułę, w której uczestnicy są zarazem publicznością.

Zwycięskie aranżacje usłyszymy na początku 2021 roku.

Zgłoszenia przyjmowane są do 20 grudnia w formie elektronicznej na stronie Czekamy.pos.lodz.pl. Powinny zawierać oryginalny tekst i muzykę w formie fortepianówki lub pliku audio w języku polskim.

Konkurs powołuje Poleski Ośrodek Sztuki we współpracy z Festiwalem Fama, Polskim Radiem Łódź i Mystic Production. Partnerem konkursu jest Fuzja – miastotwórczy projekt Echo Investment powstający w Łodzi na pofabrycznych terenach dawnej fabryki Karola Scheiblera i PraKreacja zapewniająca opiekę prawną uczestnikom konkursu.

Szczegóły dot. konkursu i warunków zgłoszeń znajdują się na stronie czekamy.pos.lodz.pl

]]>
news-37885 Fri, 27 Nov 2020 13:47:00 +0100 Przejazdy kolejowe w remoncie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/przejazdy-kolejowe-wremoncie-id37885/2020/11/27/ W ramach modernizacji linii kolejowej nr 14, przebudowywane są przejazdy kolejowe na Retkini. Sprawdź do kiedy potrwają prace. PKP PLK realizuje szereg prac przy modernizacji linii kolejowej nr 14 w tym wymianę torowiska i wykonanie nowej nawierzchni na przejazdach co  ułatwi przejazd kierowców. Inwestycja obejmuje przejazdy kolejowe na ul. Obywatelskiej, Plocka, Spartańskiej i Sanitariuszek. Prace na ul. Obywatelskiej zostały już zakończone. Obecnie trwa drugi etap prac na przejazd kolejowych na ul. Plocka, Spartańskiej i Sanitariuszek. Dwa pierwsze przejazdy PKP deklaruje, że zakończy do 3 grudnia. Natomiast przejazd kolejowy na ul. Sanitariuszek ma się zakończyć kilka dni wcześniej z końcem listopada.

Przejazd na Sanitariuszek to uczęszczana przez kierowców droga, łącząca Konstantynów Łódzki z Pabianicami, oraz łatwy przejazd z Retkini na Rudę. Obecnie objazd możliwy jest przez drogę przy oczyszczalni ścieków i miejscowość Gorzew. Zmienioną trasą kursuje również linia autobusowa 68A i 68B. Autobusy z Rudy przez ul. Chocianowicką dojeżdżają tylko do Łaskowic. Natomiast z drugiej strony kursuje linia Z68 z Retkini przez Maratońską do Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Linia 68 ma wrócić na swoją trasę wraz z otwarciem przejazd 1 grudnia.

]]>
news-37875 Fri, 27 Nov 2020 13:22:01 +0100 Wojewoda zamiast walczyć ze skutkami Covid zajmuje się... promocją własnej osoby http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wojewoda-zamiast-walczyc-ze-skutkami-covid-zajmuje-sie-promocja-wlasnej-osoby-id37875/2020/11/27/ - Wojewoda Tobiasz Bocheński zamierza zostać łódzkim celebrytą i ministrem propagandy w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego – powiedział Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej. - Zrobiono dla wojewody film propagandowy, w którym prezentuje się jako superbohater ziemi łódzkiej. Myślę, że obecnie nie ma czasu na zwykłą propagandę, tylko na rzetelną pracę dla łodzian i mieszkańców województwa łódzkiego.

Ludzie chorują i umierają na Covid. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zamknął branżę gastronomiczną, hotele, kluby fitness, środowiska artystyczne… - wyliczał radny Michał Olejniczak.

 

- Może wojewodzie wydaje się, że nadszedł czas kampanii wyborczej – powiedział Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej.

- Na spocie reklamowym składa kwiaty i wiązanki, patetycznie spaceruje. Brakuje jednak realnego działania. Ciekawy jestem, ile kosztował ten filmik? Dzisiaj w wydatkach publicznych liczy się każda złotówka. A wojewoda łódzki nie zamówił spotu za swoje prywatne pieniądze.

Teraz należy skupić się zwalczaniu pandemii, ratowaniu miejsc pracy, a nie na kręceniu filmików. Może niedługo pan Tobiasz Bocheński przebierze się za świętego Mikołaja i będzie paradował po ulicy Piotrkowskiej? – pytał radny Tomasz Kacprzak.

 

- Na spocie wojewoda spaceruje po cmentarzach pod rękę z kombatantami – zauważył Damian Raczkowski, radny Rady Miejskiej.

- Teraz jest czas pracy. Radni biorą udział w wolontariatach, wspierają seniorów, pomagają mieszkańcom. Natomiast wojewoda jedynie bierze udział w konferencjach prasowych i nagrywa spoty. Skupia się tylko na wojnie politycznej. Apeluję do wojewody o podjęcie konkretnych działań, współpracę z samorządem łódzkim i dbanie o zdrowie i życie mieszkańców naszego regionu – dodał radny Damian Raczkowski.

]]>
news-37872 Fri, 27 Nov 2020 11:24:19 +0100 Umów się na e-wizytę z doradcą ds. ulg i umorzeń http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/umow-sie-na-e-wizyte-z-doradca-ds-ulg-i-umorzen-id37872/2020/11/27/ Sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są otwarte, ale już ponad 9 tys. osób, zdecydowało się na wizytę w ZUS, bez konieczności wychodzenia z domu. To klienci, którzy skorzystali z e-wizyt. Od 23 listopada do grona ekspertów ZUS, z którymi można przeprowadzić wideorozmowę, dołączyli doradcy ds. ulg i umorzeń. W województwie łódzkim e-wizyty jako dodatkową formę kontaktu z ZUS wprowadzono 4 listopada. Przez trzy tygodnie z e-wizyty skorzystało ponad 460 klientów z naszego regionu.

Obecnie, z pracownikiem ZUS można umówić się na rozmowę w sprawach emerytalno-rentowych, zasiłkowych, sprawach dotyczących ubezpieczonych, firm oraz profilu na PUE, a także można umówić się na wideorozmowę z doradcą ds. ulg i umorzeń.
- Doradca na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskaże najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań. Może zaproponować płatnikowi rozłożenie zadłużenia na raty, odroczenie terminu płatności czy zawieszenie postępowania egzekucyjnego – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Aby można było skorzystać z e-wizyty, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę e-wizyty online.

- Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę należy wejść na stronę www.zus.pl. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty. Dzień przed spotkaniem klient ZUS otrzyma SMS-a z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem, otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.Trzeba pamiętać, że jeśli nie możemy skorzystać z zarezerwowanej e-wizyty, powinniśmy ją anulować. Wystarczy kliknąć w link „anuluj wizytę” w wiadomości e-mail otrzymanej z ZUS. Dzięki temu z wolnego terminu będzie mógł skorzystać ktoś inny.

]]>
news-37868 Fri, 27 Nov 2020 09:59:33 +0100 Znamy tegorocznych stypendystów programu Młodzi w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/znamy-tegorocznych-stypendystow-programu-mlodzi-wlodzi-id37868/2020/11/27/ Program stypendialny Młodzi w Łodzi funkcjonuje od 2008 r. W trzynastu dotychczasowych edycjach (łącznie z obecną) łódzcy pracodawcy ufundowali 288 stypendiów dla najlepszych studentów łódzkich uczelni, sfinansowali miejsca w domu studenckim dla 60 studentów oraz dodatkowe kursy z języka angielskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, japońskiego, rosyjskiego oraz kursy IT dla 310 studentów. Nabór do programów stypendialnych poszczególnych firm trwał przez cały październik. Przyjęliśmy ponad 450 wniosków stypendialnych! Wszystkie osoby ubiegające się o stypendia to naprawdę nieprzeciętni studenci. Co ich łączy? Bardzo wysokie średnie ocen, a dodatkowo również wyjątkowa aktywność w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia podczas staży czy praktyk, zagranicznych wymian studenckich, udzielanie się w różnego rodzaju organizacjach czy podczas szkoleń lub konferencji. Komisje Stypendialne składające się z przedstawiciela Firmy-Fundatora, Urzędu Miasta Łodzi oraz przedstawiciela Uczelni miały naprawdę trudny wybór. Zwyciężyli najlepsi!

- Zakończyliśmy trzynastą już edycję programu Młodzi w Łodzi, w którym stypendia, akademiki, kursy językowe i IT fundują najlepsi łódzcy pracodawcy. Mimo trudnego roku, nasze łódzkie firmy i instytucje nie zawiodły i ponownie chętnie przyłączyły się do programu, za co im serdecznie dziękuję! Pozyskiwanie młodych talentów to świetny pomysł na rozwój nie tylko firm, ale i naszego Miasta. Dlatego to wspaniale, że program Młodzi w Łodzi od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najzdolniejszych studentów, których do tej pory aplikowało ponad 450! W programie Młodzi w Łodzi, wygrywają wszyscy – i laureaci i pracodawcy, bo wszyscy są naprawdę wyjątkowi. Mam nadzieję, że jego laureaci na stałe zwiążą swoje losy z Łodzią, a wszystkim jeszcze raz serdecznie gratuluję. – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi

- Z wielką przyjemnością obserwujemy, jak dynamicznie studenci podbijają obszar technologii. Jesteśmy firmą, która bardzo mocno angażuje się w działania edukacyjne na wszystkich swoich rynkach, a w programie Młodzi w Łodzi uczestniczymy od wielu lat. Byliśmy pod wielkim wrażeniem listy dokonań Pana Piotra. Mamy nadzieję, że kiedyś będziemy mieli przyjemność pracować nad wspólnym projektem – mówi Marek Bartosik, COO GFT Poland

- Szanowni Państwo, od 12 lat bierzemy aktywnie udział w Programie Stypendialnym „Młodzi w Łodzi”. Jako odpowiedzialny partner i pracodawca wiemy, jak ważne jest wspieranie młodych ludzi w początkach kariery zawodowej. Również w tym roku ufundowaliśmy dwa stypendia w ramach  tego Programu. To niesamowite, że do walki o nasze stypendia stanęło aż 46 osób. Dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzyliście. Zwyciężczyniami zostały dwie niesamowite osoby -  Iga Krautsztrung i Izabela Kruczek.  Dziewczyny urzekły nas swoją charyzmą oraz niezwykłą aktywnością podczas studiów. Staże, wymiany międzynarodowe, prężna działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich – to naprawdę robi wrażenie. Można by pomyśleć, że dziewczyny żyją tylko nauką… nic bardziej mylnego. W wolnych chwilach rozwijają swoje pasje i zainteresowania. Wydaje się, że pasują do nas, do naszego zespołu Pozytywnie Zakręconych jak nikt inny. Jestem przekonana, że współpraca z nimi to będzie zaszczyt i przyjemność. Iga, Izabela witamy was w naszym zespole! Gratulujemy również innym zwycięzcom programu. To ważny czas dla was. Wykorzystajcie go! - dodaje Ilona Perużyńska-Zych Dyrektor Działu Personalnego firmy Rossmann.

- Zostałam tegoroczną stypendystką firmy Rossmann! To dla mnie wielkie wyróżnienie - otrzymane stypendium jest nie tylko wyrazem uznania dla moich dotychczasowych osiągnięć, ale również stanowi ogromną motywację do dalszego rozwoju
i podejmowania nowych wyzwań. Ponadto, wzięcie udziału w programie stypendialnym Młodzi w Łodzi to wyjątkowa szansa na nawiązanie profesjonalnej relacji z najlepszymi łódzkimi pracodawcami, a być może także pierwszy krok w stronę przyszłej kariery. Jestem dumna mogąc reprezentować firmę Rossmann w roli Ambasadorki! - odpowiada  Iga Krautsztrung Stypendystka firmy Rossmann.

]]>
news-37864 Fri, 27 Nov 2020 08:10:49 +0100 Na drugim miejscu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/na-drugim-miejscu-id37864/2020/11/27/ Siatkarki ŁKS Commercecon na drugim miejscu zakończyły pierwszy turniej w grupie C Ligi Mistrzyń. W ostatnim meczu pokonały 3:0 francuski ASPTT Mulhouse VB. Łodzianki z każdym spotkaniem grały lepiej i ostatecznie z bułgarskiego Płowdiw wracają z jedną porażką i dwoma zwycięstwami. Podopieczne Giuseppe Cuccariniego rozpoczęły rywalizację od porażki 0:3 z VakifBankiem Stambuł, później wygrały 3:2 z gospodyniami turnieju, a zakończyły imprezę pokonując 3:0 ASPTT. W Bułgarii zdobyły więc pięć punktów i w tabeli grupy C zajmują drugą lokatę. Po trzech seriach spotkań na pierwszym miejscu jest VakifBank (9 pkt.), a za drużyną ŁKS Commercecon plasują się: ASPTT Mulhouse VB (3 pkt.) i VC Maritza Płowdiw (1 pkt.). Drugi i zarazem ostatni turniej w grupie C zostanie rozegrany na początku lutego 2021 w Łodzi.

ASPTT Mulhouse VB - ŁKS Commercecon 0:3 (20:25, 23:25, 20:25). ŁKS Commercecon: Katarina Lazovic, Klaudia Alagierska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Aleksandra Wójcik, Nadja Ninkovic, Britt Bongaerts, Magdalena Saad (libero).

Wyniki pierwszego turnieju grupy C: ŁKS Commercecon – VakifBank Stambuł 0:3, VC Maritza Płowdiw - ASPTT Mulhouse VB 0:3, ŁKS Commercecon - Maritzą 3:2, ASPTT – VakifBank 0:3, ŁKS Commercecon – ASPTT 3:0, VakifBank – VC Maritza 3:1.

]]>
news-37862 Thu, 26 Nov 2020 16:12:44 +0100 Łódź buduje. Ulica Lipowa nie tylko z nazwy. Sadzimy kolejne drzewa na Starym Polesiu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-buduje-ulica-lipowa-nie-tylko-znazwy-sadzimy-kolejne-drzewa-nastarym-polesiu-id37862/2020/11/26/ 15 lip i 2 klony sadzone są właśnie na ulicy Lipowej na odcinku między ulicami Zieloną a Więckowskiego. Pod drzewami także się zazieleni. Urządzone zostaną zupełnie nowe gazony, w których będzie rosło 1300 krzewów i 930 traw. To kolejna ulica Starego Polesia, która zmienia swoje oblicze. - Ulica Lipowa będzie kolejnym woonerfem w tej części Łodzi. Tworzymy przyjazną i zieloną dzielnicę. Na 200-metrowym odcinku ulicy posadzonych zostanie łącznie 15  lip oraz 2 klony. Z krzewów, które tutaj przewidujemy będą berberysy, krzewuszki oraz liliowce. Nie zabraknie także traw ozdobnych. To zieleń, która dobrze przyjmuje się w takim warunkach. To nie tylko doda estetyki ulicy, ale też poprawi jakość powietrza na Starym Polesiu - powiedziała Justyna Krakowiak, naczelnik Wydziału Architektury i Zieleni Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Przebudowa ulicy Lipowej to nie tylko nowe nasadzenia. Droga jest kompleksowo remontowana. Ukończone zostały prace związane z budową kanalizacji deszczowej, odwodnienia i sieci elektrycznej  Nawierzchnia ulicy Lipowej powstaje z kostki betonowej w kolorze piaskowo-beżowym. Na brzegach i na wjazdach ułożona zostanie kostka granitowa łupana. Dzięki trwającemu obecnie remontowi na ulicy Lipowej wygospodarowanych zostanie 45 miejsc parkingowych, ustawionych prostopadle do jezdni. Nowy układ drogi pozwoli na postawienie nowych latarni i małej architektury, w tym ławek, stojaków na rowery i koszy na śmieci. Chodniki zostaną poszerzone.

Ulica Lipowa to jedna z najstarszych istniejących w Łodzi. Jej przebieg został wytyczony w 1888 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się las miejski. Co ciekawe, nazwa ulicy nie zmieniła się od początku jej istnienia (z wyłączeniem okresu okupacji niemieckiej, gdy nazywała się Schleiffenstrasse).

Przebudowa ulicy Lipowej zostanie zakończona jeszcze w tym roku. Wartość inwestycji to 2,38 mln zł.

]]>
news-37861 Thu, 26 Nov 2020 16:07:30 +0100 Łódź Rewitalizuje. Ul. Moniuszki stanie się zielonym woonerfem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-rewitalizuje-ulmoniuszki-stanie-sie-zielonym-woonerfem-id37861/2020/11/26/ 26 nowych drzew i blisko pół tysiąca krzewów - to będzie jedna z kilku istotnych zmian w dawnym pasażu Meyera, który przebudujemy już w przyszłym roku. Jak będzie wyglądał  nowej odsłonie? – Ulica Moniuszki, dawny pasaż Meyera, odzyska swój blask. Kiedyś była jedną z najbardziej ekskluzywnych ulic w Łodzi. Prywatna własność fabrykanta Ludwika Meyera, który postawił przy niej luksusowe wille z myślą o władzach ówczesnej guberni. Tutaj też pojawiło się pierwsze w Łodzi uliczne oświetlenie już nie gazowe, ale elektryczne. Niestety sama ulica Moniuszki służy dzisiaj głównie jako parking. Tamtą wspaniałą historię przypominają piękne wille, w tym dwie właśnie odnawiane przez nas, które adaptujemy na Mediatekę - najnowocześniejszą bibliotekę w mieście. Jednak do świetności przywrócimy nie tylko piękne budynki, ale i samą ulicę. Za nami etap projektowania i w ciągu kilku najbliższych dni ogłosimy przetarg na jej przebudowę. Ulica Moniuszki uzupełni siatkę śródmiejskich ulic, przebudowanych specjalnie z myślą o pieszych. Ulica  ma stać się miejscem relaksu i zostanie włączona w strefę funkcjonalno – estetyczną ulicy Piotrkowskiej oraz sąsiednich woonerfów na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Miasta Łodzi.

W ramach przebudowy planowana jest wymiana materiałów nawierzchni, posadzek, wprowadzenie nowej zieleni ozdobnej oraz oświetlenia. Po przebudowie ulica ma pełnić rolę reprezentacyjnej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych.

– Przebudowa ulicy Moniuszki to część projektu, na który składa się odnowienie dwóch willi pod numerami 3 i 5, remont zabytkowej fabryki przy Tuwima 10 i przebicie międzykwartałowe łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Domkniemy całość projektu - kolejnym woonerfem w Łodzi. Przypomnę tylko, że w tym roku zielone, przyjazne mieszkańcom drogi powstaną na  ulicach: Lipowej i Lotnej. Jeśli chodzi o przebicie między ulicami Tuwima a Moniuszki, to musieliśmy zmienić projekt i przesunąć infrastrukturę, ponieważ mamy tam nową inwestycję – parking kubaturowy. Czekamy teraz na pozwolenie na budowę. Prace przy przebiciu rozpoczną się wiosną – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Planując zieleń dla nowego woonerfu, projektanci dobrali gatunki roślin odpornych na warunki miejskie oraz dobrze znoszące ograniczone nasłonecznienie w okresie wegetacji. Szpalery drzew utworzone zostaną z wiśnią piłkowaną odmiany kanzan, tak by współgrały z zielenią na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

– Liczę, że ul. Moniuszki znów stanie się miejscem, do którego zarówno łodzianie, jak i turyści będą chętnie przybywali. Będą mogli tu usiąść, odpocząć i podziwiać nie tylko odrestaurowane zabytkowe budowle, ale i piękną zieloną ulicę. Mamy już zgodę konserwatora zabytków i na ulicy Moniuszki pojawi się 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska „Hameln”. Przy gmachu YMCA zostanie ułożona nawierzchnia w formie kraty (podobnie jak na ulicy Hotelowej i Traugutta) z płyt granitowych oraz kostki bazaltowej łupanej, układanej w tzw. rybią łuskę. Na liczącej 290 metrów ulicy Moniuszki nie zabraknie ławek i stojaków na rowery. Pozostawimy też część obecnych miejsc parkingowych – dodaje prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska.

Woonerf na ul. Moniuszki ma być też wyposażony w system blokowania wjazdu dla pojazdów. Ulica stanie się też jednokierunkowa (do Piotrkowskiej). Materiały zostaną tak dobrane, by współgrały z tymi występującymi na ulicach: Piotrkowskiej, 6 Sierpnia i Traugutta. Przypomnijmy, że przy ul. Moniuszki powstaje najnowocześniejsza biblioteka w mieście Mediateka oraz nowe przestrzenie biurowe.

Wartość inwestycji - 4,5 mln zł.

]]>
news-37860 Thu, 26 Nov 2020 15:14:47 +0100 Rząd PiS kłamie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rzad-pis-klamie-id37860/2020/11/26/ Rozbieżność w liczbie zgonów miedzy danymi rządowymi a wystawionymi aktami zgonu przekroczyła już... setkę! - Do przedwczoraj dane dotyczące liczby chorych oraz zmarłych na koronawirusa przekazywał miastu sanepid – poinformował Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej. 

- Są to istotne dokumenty, które wykorzystuje się w walce z epidemią. Niestety sanepid już nie dostarcza informacji. Miasto postanowiło pobierać dane z Urzędu Stanu Cywilnego z akt zgonów, w których są karty zgonów z adnotacją o przyczynie śmierci. Okazało się, że według aktów zgonów z Urzędu Stanu Cywilnego do 24 listopada umarło na Covid 377 osób w Łodzi. Z danych z sanepidu wynika, że do tego czasu zmarło 250 osób. Miedzy tymi informacjami jest bardzo duża rozbieżność! Czym to jest spowodowane? – pytał radny Mateusz Walasek.

 

- Wczoraj wojewoda i marszałek chwalili się przygotowaniami do otwarcia nowego szpitala dla chorych na koronawirusa w Łodzi – powiedziała Agnieszka Wieteska, radny Rady Miejskiej.

- Tak naprawdę to nie było się czym chwalić. Pokazywano tylko puste łóżka. Mam wrażenie, że za kilkadziesiąt milionów została stworzona jedynie scenografia do tego, aby móc się lansować. Szpital jest od tego, żeby przyjmować i leczyć chorych.

Ludzie w Łodzi umierają, mają problemy z przyjęciem do poradni lekarskich. Nie diagnozuje się przypadków nowotworów. Odwołuje się planowe operacje. A wojewoda staje przed kamerą i mówi, że nie widzi potrzeby otwarcia nowego szpitala!

Ponadto wojewoda powiedział, że w nowej placówce pielęgniarka będzie zarabiała 10 tys. zł, ponieważ trzeba pozyskać pracowników i dobrze ich opłacać. Te słowa są naprawdę haniebne! A co z pracownikami służby zdrowia, którzy do tej pory walczyli i walczą z koronawirusem? To ich przede wszystkim należy dobrze opłacać – dodała radna Agnieszka Wieteska.

]]>
news-37859 Thu, 26 Nov 2020 14:53:00 +0100 Władze Łodzi i związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wladze-lodzi-izwiazki-zawodowe-dzialajace-woswiacie-zawarly-porozumienie-id37859/2020/11/26/ Władze Łodzi oraz związki zawodowe działające w oświacie zawarły porozumienie, a tzw. układ zbiorowy dla pracowników, którzy nie są nauczycielami nadal będzie obowiązywał. 25 listopada, dzięki wzajemnemu kompromisowi, władze miasta, które prowadzą 350 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych oraz związki zawodowe reprezentujące niepedagogicznych pracowników tych placówek: obsługę czy administrację, podpisały porozumienie.

Zakłada ono, że pracownikom będzie wypłacana premia w wysokości 10 proc. od wynagrodzenia zasadniczego. Zachowanie "stałej" premii było głównym postulatem związków zawodowych.

Układem zbiorowym objętych jest ponad 4200 pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w łódzkich szkołach i innych placówkach oświatowych. Zaś sam tzw. układ obowiązuje od 1997 r. Nowe zapisy porozumienia będą obowiązywały od 1 grudnia.

]]>
news-37853 Thu, 26 Nov 2020 11:39:00 +0100 Ostatnie dni głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/ostatnie-dni-glosowania-wtegorocznej-edycji-budzetu-obywatelskiego-id37853/2020/11/26/ 40 tysięcy łodzian oddało już swoje głosy w tegorocznej VIII edycji Budżetu Obywatelskiego. Do zakończenia głosowania zostało już tylko kilka dni. W tym roku zakończy się 30 listopada. - To bardzo ważne, byśmy nie zapomnieli i oddali swoje głosy. To dzięki naszym głosom możemy wybrać spośród setek projektów i zdecydować – o nowym chodniku, oświetleniu, a może siłowni pod chmurką – informuje Katarzyna Dyzio – dyrektor Biura Aktywności Miejskiej.

Zagłosować można na 10 różnych projektów – 5 na projekty ponadosiedlowych, 5 na projekty osiedlowe. W ramach głosowania osiedlowego można wybrać dwa różne osiedla.

Łodzianie złożyli 856 projektów, z czego do głosowania dopuszczone jest 601 projektów.

Wszystkie złożone wnioski dostępne są na stronie internetowej www.lodz.pl/bo. Także na tej stronie znajduje się link do głosowania.

W tegorocznej edycji do rozdysponowania są 24 mln zł. 19,4 mln zł to pula na projekty osiedlowe, 4,6 mln zł to pula na projekty ponadosiedlowe.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji nastąpi przed końcem roku.

Niezależnie od głosowania, na terenie miasta prowadzone są prace nad ubiegłorocznymi projektami. I tak jeden z nich – plac zabaw w Parku Źródła Olechówki – został zrealizowany i oddany do użytku mieszkańcom. Projekt kosztował 165 tys. złotych i dzięki niemu w Parku pojawiły się nowe zabawki na placu zabaw – między innymi huśtawka, zjeżdżalnia i linarium do wspinania się.

]]>
news-37852 Thu, 26 Nov 2020 11:22:23 +0100 W Łodzi powstają firmy dla seniorów lub zakładane przez seniorów http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/w-lodzi-powstaja-firmy-dlaseniorow-lub-zakladane-przez-seniorow-id37852/2020/11/26/ Pracownie krawieckie czy gabinety fizjoterapii i rehabilitacji to tylko niektóre z 36 pomysłów na biznes. Jak wziąć część z 2 mln zł unijnej dotacji na ten cel? Sami są już w wieku 60 plus lub mają pomysł na biznes, który zaspokoi potrzeby i oczekiwania seniora - powstało już 8, a finalnie ma być 36 takich firm. Na założenie takiej działalności jest unijna dotacja. Urząd Miasta Łodzi oraz firma HRP zdobyły pond 2 mln zł na ten cel. 

- Zapraszamy seniorów oraz osoby, które mają pomysł na otworzenie firmy z ofertą dla osób 60 plus. Mamy dla nich 23 050 zł jednorazowej dotacji, którą można przeznaczyć na remont lokalu czy zakupy sprzętów i urządzeń niezbędnych w prowadzeniu firmy. Ponadto, przez pół roku, można liczyć na dodatkowe, comiesięczne wsparcie w kwocie 2250 zł. Te pieniądze można wydać na zapłacenie czynszu, mediów czy ubezpieczenia. A w tym czasie skupić się tylko na rozwijaniu własnego biznesu. Powstało już pierwszy 8 takich firm, m.in. zakłady krawieckie czy gabinety fizjoterapii. Ale chcemy, by działało ich 36. Przygotowujemy się do jeszcze jednego naboru wniosków od osób zainteresowanych założeniem takiej firmy - na początku 2021 r. - mówi Malwina Graczykowska z firmy HRP. 

Z dotacji skorzystała już Anna Drożdżalska z Łodzi, która w październiku otworzyła zakład krawiecki na Starym Rokiciu. 

- Od dawna chciałam wrócić do zawodu krawcowej, ale miałam małe dzieci. Musiałam skupić się na opiece nad nimi. Ale dzieci podrosły, a ja przeczytałam, że jest taki projekt, pod seniorów. Tymczasem mieszkam na osiedlu, na którym przeważają seniorki. Oferta ubrań z "sieciówek" nie jest skierowana do nich. Poza tym skromne emerytury nie pozwalają na szaleństwo na zakupach. Ale one też chętnie by coś zmieniły w garderobie. Poza tym np. choroby czy sam wiek sprawiły, że figura się zmieniła i ubranie przestało się "układać" na osobie. To pod seniorki postanowiłam otworzyć swój biznes. Część urządzeń miałam swoich, część dokupiłam. Ale większą część dotacji przeznaczyłam na remont pomieszczeń pod pracownię krawiecką oraz przygotowanie terenu, który prowadzi do samego zakładu. Będą przychodziły do mnie starsze, często nie do końca sprawne osoby. Chciałam, by miały komfortowe wejście i pomieszczenia przystosowane do ich potrzeb - opowiada Anna Drożdżalska. 

Łodzianie zainteresowani wzięciem udziału w styczniowym naborze mogą kontaktować się z biurem projektu (firma HRP) przy ul. Tymienieckiego 19a, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 lub pisząc na mail olga.kucharska@hrp.com.pl

]]>
news-37843 Thu, 26 Nov 2020 08:54:25 +0100 Liczyły na więcej http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/liczyly-na-wiecej-id37843/2020/11/26/ Na turnieju grupy C Ligi Mistrzyń siatkarki ŁKS Commercecon w swoim drugim meczu pokonały 3:2 Maritzę Płowdiw. Po tym spotkaniu łodzianki nie były jednak usatysfakcjonowane, bo liczyły na wygraną za trzy punkty. Przed rozpoczęciem rywalizacji Maritza zgodnie była uznawana za najsłabszy zespół grupy C, w której pierwsze miejsce z góry rezerwowano dla VakifBanku Stambuł. O drugie - mogące dać przepustkę do dalszej fazy rozgrywek LM - ŁKS Commercecon miał rywalizować z francuskim ASPTT Mulhouse VB. I turniej w Płowdiw potwierdza te przewidywania. Po dwóch seriach spotkań faworytki z Turcji mają komplet punktów i żadnego straconego seta, natomiast Maritza dwa mecze przegrała. Łodzianki pozwoliły jednak rywalkom wygrać dwie partie i zdobyć jeden punkt, przez co skomplikowały sobie sytuację. W tabeli są aktualnie na miejscu trzecim, tracąc jedno oczko do ASPTT Mulhouse. Potyczkę z tym zespołem rozpoczną dzisiaj o godz. 17. Na 19.30 zaplanowano natomiast początek meczu Maritza – VakifBank.

VC Maritza Płowdiw - ŁKS Commercecon 2:3 (18:25, 25:20, 25:20, 17:25, 10:15). ŁKS Commercecon: Katarina Lazovic, Klaudia Alagierska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Aleksandra Wójcik, Nadja Ninkovic, Britt Bongaerts, Krystyna Strasz (libero) oraz Aleksandra Pasznik, Ann Kalandadze, Joanna Pacak, Magdalena Saad (libero).

Wyniki pierwszego turnieju grupy C: ŁKS Commercecon – VakifBank Stambuł 0:3, VC Maritza Płowdiw - ASPTT Mulhouse VB 0:3, ŁKS Commercecon - Maritzą 3:2, ASPTT – VakifBank 0:3.

]]>
news-37842 Thu, 26 Nov 2020 08:27:35 +0100 Legia znów lepsza http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/legia-znow-lepsza-id37842/2020/11/26/ Zawodnicy Widzewa nadal nie mogą przełamać serii niepowodzeń w starciach z warszawską Legią. W 1/16 Fortuna Pucharu Polski zespół ze stolicy wygrał przy Piłsudskiego 1:0 i awansował do kolejnej rundy. Jedyną bramkę w 6. minucie meczu strzelił Mateusz Cholewiak. Niemoc widzewiaków w spotkaniach z Legią trwa już ponad 20 lat. Po raz ostatni tego rywala udało się pokonać 15 kwietnia 2000 (3:2). Później było jeszcze 21 potyczek (18 ligowych i trzy pucharowe), z których cztery zakończyły się remisami, a w pozostałych górą był zespół z Łazienkowskiej.

]]>
news-37840 Wed, 25 Nov 2020 14:56:47 +0100 CD PROJEKT i EC1 wspólnie stworzyły grę wideo opowiadającą o tym, jak tworzy się gry http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/cd-projekt-i-ec1-wspolnie-stworzyly-gre-wideo-opowiadajaca-otym-jak-tworzy-sie-gry-id37840/2020/11/25/ We współpracy z CD PROJEKT RED powstaje serce Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 - ścieżka tworzenia gier, która ilustruje kolejne etapy w procesie tworzenia gry wideo. W łódzkim EC1 powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, w którym komiks i gry wideo połączą siły, aby pokazać, że każdy - młodszy i starszy, pasjonat i amator - może zostać twórcą. Wystawy, warsztaty i wydarzenia w Centrum nie tylko przekażą wiedzę o tym, jak powstają gry i komiksy, ale przede wszystkim zrobią to w ciekawej, interaktywnej i nowoczesnej formule.

Partnerem strategicznym Centrum jest CD PROJEKT RED, a w wyniku tej kooperacji powstaje unikatowa, rozgrywająca się w świecie Wiedźmina gra edukacyjna przybliżająca proces powstawania gier.

Gra dostępna będzie wyłącznie w Centrum, zaś zwiedzający w dedykowanej przestrzeni sami przejdą przez najważniejsze etapy produkcji: od tworzenia postaci, poprzez modelowanie świata, aż po testowanie gotowego materiału.

Przygotowania gry podjęło się łódzkie studio Plastic z Michałem "Bonzajem" Staniszewskim na czele.

Trailer gry dostępny na stronie studia Plastic >>>

]]>
news-37838 Wed, 25 Nov 2020 14:20:31 +0100 Łódź rewitalizuje. Odnowiona perełka zamiast zrujnowanej kamienicy http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-rewitalizuje-odnowiona-perelka-zamiast-zrujnowanej-kamienicy-id37838/2020/11/25/ Właśnie odsłoniliśmy przepiękną, bogato zdobioną i odnowioną fasadę kamienicy przy ul. Rewolucji 29. Jeszcze rok temu była to ruina. - Pierwsze efekty ratowania od ruiny zabytkowej kamienicy możemy już podziwiać, gdyż odsłoniliśmy część frontowej elewacji. Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone
w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. W kamienicy do użytkowania zostanie oddanych 26 komfortowych mieszkań komunalnych oraz 4 lokale dla mikroprzedsiębiorców. Inwestycję zakończymy w III kw. przyszłego roku
– mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Przed remontem kamienica była w tak złym stanie, że jej część się zawaliła. – Jesteśmy zdeterminowani, żeby ją uratować. To piękny zabytkowy budynek. Od miesięcy trwają intensywne prace przy jej odbudowie. Podczas skuwania tynku odsłaniamy niezwykłe zdobienia. Każdy detal zostanie zachowany i odrestaurowany, a brakujące elementy odtworzone – mówi Olga Kassyańska.

Obok kamienicy powstanie również zielone podwórko. Jedną trzecią tego terenu zajmie zieleń, którą stworzy szpaler jaśminu, irga płożąca oraz jałowiec. Podwórko zostanie wyłożone kostką brukową, nie zabraknie na nim ławek oraz ekologicznej wiaty na odpady. Po zakończeniu wszystkich prac ulica Rewolucji 1905 r. zyska przyjazną i komfortową ogólnodostępną przestrzeń.

Kamienica przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 29 powstała około 1894 r. wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera, jednego z najwybitniejszych łódzkich architektów. Pierwszym właścicielem kamienicy był Jakub Rozen. Następnie, w latach dwudziestych XX w. - Szaja Wiślicki, w którego posiadaniu znajdowało się również kilka innych łódzkich nieruchomości. W roku 1937 współwłaścicielami zostali Henryk Wiślicki i Kryszka Abram. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przeszedł na własność miasta.

Wartość prac to 9,84 mln zł. Inwestycja zostanie zakończona w III kwartale 2021 r.

Kolejne kamienice do remontu

 • Rewolucji 1905 r. nr 13, 15, 17

W wakacje Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi rozpoczął kompleksowy remont trzech kamienic przy ul. Rewolucji 1905 r. pod numerami 13, 15, 17. Powstaną w nich 52 komfortowe mieszkania komunalne, 5 lokali dla mikroprzedsiębiorców i 2 świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Nie zabraknie również zielonych podwórek i miejsc, które posłużą do sąsiedzkich spotkań, odpoczynku, czy zabawy najmłodszych. Wszystkie trzy kamienice zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. W kamienicach powstaną w pełni wyposażone mieszkania. Zamontowana będzie instalacja gazowa, a gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna i wodna.

Remont kamienic zostanie zakończony pod koniec 2021 roku.

Wartość inwestycji to 20,98 mln zł.

 • Rewolucji 1905 r. nr 31

W połowie 2021 roku wystartują prace budowlane przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 31. Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa.

Nawierzchnia podwórza będzie wykonana z kostki i płyt kamiennych. Na terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, drzewa oraz rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków. Na podwórku staną ławki i altana jako miejsce spotkań mieszkańców. Do dyspozycji będą też 2 stojaki na rowery.

W budynku gospodarczym będzie znajdował się parking na wózki i rowery. W kamienicy powstaną 34 mieszkania komunalne oraz 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem. Wartość inwestycji to 9,25 mln zł.

]]>
news-37837 Wed, 25 Nov 2020 13:53:21 +0100 Powstało stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, które będzie walczyć o interesy swojej branży http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/powstalo-stowarzyszenie-polskie-aquaparki-iplywalnie-ktore-bedzie-walczyc-o-interesy-swojej-branzy-id37837/2020/11/25/ Aquaparki, pływalnie i saunaria to jedna, potężna i nieustannie rozwijająca się gałąź gospodarki. W Polsce sektor aquaparków i pływalni to kilka miliardów inwestycji, tysiące miejsc pracy, setki firm kooperujących, a przede wszystkim miliony Klientów szukających zdrowia, relaksu i sportowego mistrzostwa. Wprowadzone przez rząd rozporządzenia stawiają branżę w trudnej sytuacji i pozbawiają szans na dalsze funkcjonowanie w czasie epidemii koronawirusa. Stojąc w obliczu tego wyzwania 19 listopada w Poznaniu zebrali się reprezentanci 20 aquaparków i pływalni z całej Polski w celu zawiązania stowarzyszenia o nazwie „Polskie Aquaparki i Pływalnie”.

Na takim spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć również przedstawicieli łódzkiego parku wodnego. Aquapark FALA już od samego początku pandemii koronawirusa regularnie informował Falowiczów nie tylko o podejmowanych krokach mających na celu zapewnienia jak najszybszego i najbezpieczniejszego korzystania z parków wodnych, ale również o kolejnych wdrażanych środkach bezpieczeństwa w ramach nowego reżimu sanitarnego. Naturalną kontynuacją tych działań był czynny udział reprezentantów łódzkiej spółki w zeszłotygodniowym spotkaniu oraz podpisanie przez delegatów FALI aktu powołującego do życia nową organizację zrzeszającą największych przedstawicieli branży.

Podczas spotkania wybrane zostały władze w tym Zarząd i Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia (której wiceprzewodniczącym został jeden z przedstawicieli Aquaparku FALA), a Walne Zebranie jednogłośnie przyjęło treść Statutu Stowarzyszenia.

Podstawowe postulaty Polskich Aquaparków i Pływalni to:

 1. Uznanie PAiP jako osobnej branży, z którą prowadzi dialog strona rządowa;
 2. Uzyskanie realnej, dedykowanej dla branży pomocy finansowej, która umożliwi zachowanie płynności finansowej, spłatę zobowiązań i ochronę miejsc pracy;
 3. Zrozumienie dla prozdrowotnej działalności i ponadstandardowego bezpieczeństwa PAiP;
 4. Wznowienia działalności na poziomie 50% frekwencji w strefie czerwonej oraz 75% frekwencji w strefie żółtej.

Przejrzystych przepisów prawnych umożliwiających prowadzenie działalności gospodarczej bez ryzyka ewentualnych konsekwencji karno-skarbowych z powodu swobody ich interpretacji przez organy kontrolne.

]]>