UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Wed, 06 Jul 2022 18:44:04 +0200 Wed, 06 Jul 2022 18:44:04 +0200 TYPO3 EXT:news news-51674 Wed, 06 Jul 2022 17:03:00 +0200 Ogród Botaniczny zaprasza na Tydzień Liliowców. Zobacz kolorowy dywan kwiatów z Chin http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51674/2022/7/6/ Ogród Botaniczny w Łodzi od najbliższego weekendu (od 8 lipca) zaprasza na „Tydzień liliowców”, podczas którego będzie kwitnąć kolekcja liliowców znajdująca się na terenie Arboretum licząca prawie 16 tys. roślin. Planowane są również wycieczki z przewodnikiem. W obrębie lipowej alei prezentowanych jest ok. 90 odmian. Liliowce w naszym klimacie kwitną od końca czerwca do początku sierpnia, jednak najwięcej odmian zakwita w lipcu.

Liliowce pochodzą z Chin, gdzie były uprawiane od tysięcy lat. Łacińska nazwa liliowców Hemerocallis pochodzi od greckiego hemera oznaczającego „dzień” i kallos czyli „piękno jednego dnia”. Pojedyncze kwiaty liliowców rozwijają się bowiem tylko na jeden dzień. Obecnie zarejestrowanych jest ponad 70 tys. odmian tych pięknych bylin i wciąż tworzone są nowe.

Tysiące odmian w jednym miejscu

W ramach kolekcji prezentujemy głównie odmiany liliowca ogrodowego Hemerocallis hybrida (w tym 14 odmian polskich), a także liliowca rdzawego Hemerocallis fulva. Obecnie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi można podziwiać odmiany o różnych typach kwiatów: jednokolorowe (np. Stella d’Oro, Arctic Snow, Luxury Lace), z oczkiem lub falbanką (np. Strawberry Candy, El Desperado, Wild Mustang), kwiatach pełnych (np. Peggy Jeffcoat, Bandolero, Double Firecracker), a także odmiany o kwiatach typu pająk (np. Autumn Red, Kindly Light). 

Spacer z przewodnikiem

W sobotę, 9 lipca, kolekcję liliowców będzie można oglądać z przewodnikiem. Podczas wycieczki będzie można dowiedzieć się od kiedy trwa uprawa liliowców, poznać ich gatunki i odmiany oraz nauczyć się rozpoznawać.

Planowana zbiórka o godz. 15.00 na końcu pomnikowej alei lipowej. Wstęp na wystawę liliowców i zwiedzanie kolekcji z przewodnikiem jest możliwy po wykupieniu biletu do Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

Godziny otwarcia ogrodu we wszystkie dni tygodnia:  9.00 – 20.00 (kasy czynne do godz. 19.30). Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.

]]>
news-51664 Wed, 06 Jul 2022 15:17:00 +0200 Strajk MOPS znów przejdzie przez centrum Łodzi. Duże utrudnienia w komunikacji MPK Łódź http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51664/2022/7/6/ W czwartek i piątek, 7 i 8 lipca, odbędzie się strajk części pracowników socjalnych MOPS w Łodzi. W czwartek protest odbędzie się na skrzyżowaniu „Marszałków", zaś w piątek na przystanku Piotrkowska Centrum. Można spodziewać się dużych utrudnień w ruchu i wstrzymania kursowania komunikacji miejskiej MPK Łódź w godz. 15:30-16:30. Poniżej planowane zmiany w transporcie zbiorowym podczas strajków.

W czwartek, 7 lipca (skrzyżowanie „Marszałków"):

 • linie 4, 6, 8AB, 9, 10AB, 12 będą oczekiwać przed skrzyżowaniem na możliwość przejazdu;
 • linia 14 z pętli Dw. Łódź Dąbrowa ul. Dąbrowskiego, Rzgowską, pl. Niepodległości, Piotrkowską, przez węzeł Piotrkowska Centrum i dalej stałą trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
 • linie 70, 96C i Z13 w obu kierunkach oraz linie 75AB w kier. Chocianowic i 80A w kier. Janowa będą oczekiwać przed skrzyżowaniem na możliwość przejazdu;
 • linia 54ABCD z pętli pl. Mikulskiego Wydawniczą, Kopcińskiego, Narutowicza, Konstytucyjną, Małachowskiego, Czechosłowacką i dalej stałymi trasami;
 • linie 54ABCD i 80AC z pętli Nowosolna/ ROD Polanka/ Lipiny/ Natolin/ Janów do skrzyżowania Piłsudskiego - Wydawnicza bez zmian, następnie ul. Wydawniczą i dalej stałymi trasami;
 • linia 60ABCD z pętli Imielnik Nowy/ Michałówek Dobra/ Stryków Dworzec PKP/ Marysin Tęczowa do skrzyżowania Kopcińskiego - Rodziny Kindermannów bez zmian, następnie al. Rodziny Kindermannów, al. Rodziny Scheiblerów, Wydawniczą do pętli CH Tulipan.
  Z pętli CH Tulipan ul. Wydawniczą, Kopcińskiego i dalej stałymi trasami.
 • linia 75AB z pętli Chocianowice IKEA do skrzyżowania Przybyszewskiego – Śmigłego Rydza bez zmian, następnie ul. Przybyszewskiego, pl. Reymonta, Piotrkowską, Rzgowską do pętli pl. Niepodległości. Z pętli pl. Niepodległości ul. Piotrkowską, pl. Reymonta, Przybyszewskiego i dalej stałą trasą.

W piątek, 8 lipca (Piotrkowska Centrum):

 • linie 2AB, 3AB i 11 z Teofilowa, Kochanówki, Ronda Powstańców 1863 r. i Helenówka do skrzyżowania Zachodnia – Legionów bez zmian, następnie ul. Legionów, Gdańską, Kopernika, Żeromskiego, al. Politechniki, Pabianicką (3A Piotrkowską, Przybyszewskiego) i dalej obecnymi trasami. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
 • linia 6 ze Zgierza do skrzyżowania Zachodnia – Legionów bez zmian, następnie ul. Legionów, Gdańską, Kopernika, Żeromskiego, al. Politechniki, Pabianicką do pl. Niepodległości.
 • linie 6, 8AB i 10AB z pętli cm. Zarzew, Widzew Augustów i Olechów do skrzyżowania Piłsudskiego – Kopcińskiego bez zmian, następnie ul. Kopcińskiego, Narutowicza, Tramwajową, Węglową, al. Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Narutowicza, Kopcińskiego, al. Piłsudskiego i dalej obecnymi trasami w kierunku wschodnim;
 • linia 7 z pętli Chojny Kurczaki do ronda Lotników Lwowskich bez zmian, następnie Al. Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego i dalej obecną trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
 • linia 12 z pętli Stoki do skrzyżowania Kopcińskiego – Piłsudskiego bez zmian, następnie al. Piłsudskiego do pętli Widzew Stadion;
 • linia 12 z Retkini do skrzyżowania Bandurskiego – Włókniarzy bez zmian, następnie al. Włókniarzy, Limanowskiego do pętli Dw. Łódź Żabieniec;
 • linia 14 z pętli Dw. Łódź Dąbrowa do skrzyżowania Dąbrowskiego – Śmigłego Rydza bez zmian, następnie Dąbrowskiego, Rzgowską, pl. Niepodległości, Pabianicką, Al. Politechniki, Żeromskiego, Kopernika, al. Włókniarzy, al. Bandurskiego i dalej właściwą trasą. Zmiana obowiązuje w obu kierunkach.
 • linie 8AB i 10AB z Teofilowa, Kochanówki i Retkini dojadą do przystanku Mickiewicza – Żeromskiego, gdzie po wysadzeniu pasażerów i odjechaniu od peronu oczekiwać będą na udrożnienie ruchu przy al. Kościuszki;

Uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza na trasach:

 1. NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, al. Piłsudskiego, Sienkiewicza, Tymienieckiego, Piotrkowska, Rzgowska – PL NIEPODLEGŁOŚCI
 2. LEGIONÓW ZACHODNIA – Zachodnia, al. Kościuszki, Struga, Gdańska, Struga, al. Kościuszki, Zachodnia, Więckowskiego, Gdańska, Legionów – LEGIONÓW ZACHODNIA

O dokładnych godzinach rozpoczęcia i zakończenia objazdów zadecyduje Nadzór Ruchu MPK Łódź.

]]>
news-51663 Wed, 06 Jul 2022 14:49:00 +0200 Wakacyjne półkolonie w Łodzi 2022. Zostały jeszcze wolne miejsca! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51663/2022/7/6/ Wspólne czytanie „Akademii Pana Kleksa” i malowanie… kleksów - w taki sposób spędzali przedpołudnie uczestnicy zajęć półkolonijnych w Szkole Podstawowej nr 170. To jedna z 44 szkół i placówek edukacyjnych, które organizują tegoroczne półkolonie. Uczestniczą w nich również uczniowie z Ukrainy. – Bez komputera czy tabletu wakacje także są ciekawe. Czytanie jest wspaniałą przygodą, rozwija wyobraźnię i sprawia, że nawet w deszczowy dzień nie można się nudzić – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Łodzi.

W czasie zajęć uczniowie byli m.in. w parku Źródliska, gdzie relaksowali się na matach rozłożonych na trawnikach, czytali, malowali i świetnie się bawili.

Każda szkoła i placówka organizująca półkolonie ma własny program, są wycieczki do kina, teatru, wspólne malowanie, czytanie, zajęcia sportowe, ale hitem tego lata są wycieczki do Orientarium w Łodzi. Zajęcia odbywają się w godz. 7:00 – 17:00, wszystkie atrakcje są gratis, rodzice płacą tylko za II śniadanie i obiad – 20 zł dziennie.

Tegoroczne półkolonie cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem rodziców, a przygotowanych prawie 3,5 tysiąca miejsc dosłownie „rozeszło się” w parę chwil. Jednak zdarzają się rezygnacje, bo dzieci chorują lub rodziny zmieniają plany wakacyjne, dlatego warto sprawdzać i pytać. Lista organizatorów półkolonii https://uml.lodz.pl/edukacja/polkolonie-letnie-2022/

]]>
news-51654 Wed, 06 Jul 2022 13:05:00 +0200 270 tys. osób korzysta już z Karty Łodzianina! Przed nami zniżki na wakacje http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/270-tys-osob-korzysta-juz-z-karty-lodzianina-przed-nami-znizki-na-wakacje-id51654/2022/7/6/ Obecnie już 270 tys. łodzian korzysta z rabatów dostępnych dzięki karcie mieszkańca. To najszybciej rozwijająca się karta miejska w Polsce – żadna inna nie zyskała tak wielu użytkowników w tak krótkim czasie. Pierwszego marca projekt obchodził pierwsze urodziny i jak podkreślają organizatorzy, Karta Łodzianina nieustannie jest wzbogacana o nowe rozwiązania i możliwości, dzięki którym użytkownicy zyskują dostęp, nie tylko do rabatów i zniżek, ale do szeregu miejskich usług.

– Zaufało nam już 270 tys. osób, a ta liczba codziennie rośnie. Dążymy do tego, żeby tworzony przez nas produkt był atrakcyjny i naprawdę przydawał się łodzianom w życiu codziennym. Cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniami – mówi Tomasz Koralewski.

Letnie atrakcje z Kartą Łodzianina

Osoby spędzające lato w mieście mogą zaoszczędzić na łódzkich atrakcjach od 10% do nawet 50% procent. Z kartą możemy odwiedzić aż 11 ośrodków rekreacyjno-sportowych jak baseny, parki linowe czy przystanie wodne. Najnowszą atrakcją jest szkoła windsurfingu położona zaledwie 50 minut drogi od Łodzi. Latem można spróbować zostać turystą we własnym mieście, zapoznać się z ofertą lokalnych przewodników czy samodzielnie zwiedzić miejskie muzea. Z Kartą Łodzianina możemy skorzystać również z ofert kilku biur podróży. Cała oferta skierowana do wszystkich użytkowników karty to łącznie ponad 200 różnych rabatów, a są też dostępne dodatkowe promocje dla studentów i seniorów.

Osoby, które jeszcze nie wyrobiły Karty Łodzianina, mogą to zrobić w dowolnej chwili. Wnioski można składać przez cały rok, w 22 punktach obsługi i przez stronę www.kartalodzianina.pl.

]]>
news-51653 Wed, 06 Jul 2022 12:30:00 +0200 ŁSI buduje kanalizację na Młynku. To 4 km sieci i ponad 200 przyłączy http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51653/2022/7/6/ Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczęła kolejny, już trzeci, etap budowy kanalizacji sanitarnej na osiedlu Młynek w Łodzi. Kompleksowa budowa kanalizacji podzielona jest na IV etapy, w ramach którego powstanie łącznie 4 km sieci. Inwestycja jest warta 17 mln złotych. Przewidziano również budowę 215 tzw. odejść bocznych do poszczególnych posesji. Ułatwi to potencjalnym przyszłym użytkownikom kanalizacji podłączenie się do sieci.

– Osiedle Młynek to kolejne łódzkie osiedle po Helenówku, Złotnie, Mileszkach, Łagiewnikach, gdzie kompleksowo budujemy kanalizację sanitarną. Na większości ulic, po zakończeniu prac związanych z siecią, położony też zostaje nowy asfalt – mówi Mariusz Łysio, dyrektor strategii i rozwoju w ŁSI. 

Budowa kanalizacji na Młynku realizowana jest sukcesywnie od kilku lat, aby swoją siecią objąć całe osiedle.

17 mln zł, 4 km sieci, ponad 200 przyłączy

ŁSI w ramach obecnych prac (III etap) buduje 1129 m kanału sanitarnego z 54 odejściami bocznymi do posesji. Wartość prac to ponad 6 mln złotych. Umowa z wykonawcą przewiduje zakończenie prac budowlanych i przekazanie sieci do eksploatacji do końca drugiego kwartału 2023 r. Tegoroczne prace będą kontynuacją budowanego w zeszłym roku kanału w ul. Śląskiej, a także ul. Przedborskiej. Obejmą dalszy odcinek od parku w stronę ul. Lodowej. Ten fragment ulicy będzie zamknięty dla ruchu. Ale mieszkańcy wjadą na swoje podwórka bez utrudnień. 

W ramach inwestycji I i II etapu na Młynku położony też został asfalt na całej szerokości jezdni w ulicach: Sosnowieckiej, Bielskiej, Śląskiej, Młynek (od Śląskiej do Wełnianej), Wełnianej i Kotoniarskiej. Tegoroczne prace w ulicy Śląskiej zakończone zostaną położeniem asfaltu, a na ul. Przedborskiej tzw. destruktu. 

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie IV etapu prac, które obejmą ulice: Przyjacielską, Poselską i Kowalszczyznę.

]]>
news-51647 Wed, 06 Jul 2022 11:41:00 +0200 Urocza panda mała przyszła na świat w Zoo w Łodzi. Ofelia i Otello mają kolejne dziecko http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51647/2022/7/6/ W Zoo w Łodzi urodziła się panda mała! To już drugie dziecko pary uroczych zwierzaków zamieszkujących łódzki ogród zoologiczny. 9-letnia Ofelia i 4-letni Otello doczekali się kolejnego potomka. Ich pierwsze dziecko, Lavinia, urodziła się 2 lata temu, a w ubiegłym roku wyjechała do Zoo w Pilźnie. W środę, 22 czerwca, na świat przyszło kolejne maleństwo młode tej pary.

– Nasza radość jest tym większa, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Największym problemem w przypadku pand małych jest niszczenie siedlisk. Wylesianie prowadzi do tworzenia się izolowanych grup, które nie mają możliwości przemieszczania się oraz wymiany genów. Istotnym problemem są także polowania i nielegalny handel osobnikami odłowionymi z natury – podkreśla Magdalena Hołysz, opiekunka pand małych w Zoo w Łodzi.

]]>
news-51644 Wed, 06 Jul 2022 10:37:00 +0200 Bednarska bez dziur. Remont nawierzchni rozpocznie się jeszcze w lipcu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/bednarska-bez-dziur-remont-nawierzchni-rozpocznie-sie-jeszcze-w-lipcu-id51644/2022/7/6/ Mocno wyeksploatowana ul. Bednarska doczeka się nowej nawierzchni i chodników. Start prac już 11 lipca. Kompleksowy remont przejedzie w tym roku ul. Bednarska. Na całej długości, od Pabianickiej do Rzgowskiej, zostanie wykonana nowa podbudowa jezdni oraz dwie warstwy asfaltu – wiążąca i ścieralna. Ponadto, wykonawca wybuduje betonowe ławy przystanków autobusowych, aby zatrzymujące się pojazdy nie powodowały kolein. Bednarska zmieni się również dla pieszych. Powstaną nowe chodniki wyposażone w elementy dla osób niepełnosprawnych.

Kiedy rozpoczną się prace?

Prace na ul. Bednarskiej rozpoczną się w poniedziałek, 11 lipca. W pierwszym etapie ograniczenia w ruchu pojawią się na odcinku od Rzgowskiej do Unickiej. Ten odcinek drogi będzie dostępny dla kierowców tylko w jednym kierunku, jadących w stronę ul. Pabianickiej.

Zmienioną trasą w kierunku Olechowa będzie kursować linia 72, która pojedzie od placu Niepodległości przez Rzgowską do Broniewskiego. Jadąc na Złotno trasa się nie zmieni i będzie przebiegać Rzgowską, Bednarską i Pabianicką.

W tym roku na łódzkie ulice została przeznaczona rekordowa kwota pół miliarda złotych. To zarówno duże unijne inwestycje, modernizacje dróg, remonty nawierzchni, jak i cząstkowe naprawy. Niebawem kolejne remonty m.in. na Wiączyńskiej, Maratońskiej, Olechowskiej czy Franciszkańskiej.

]]>
news-51638 Wed, 06 Jul 2022 09:02:00 +0200 Mikrogranty dla seniorów z Łodzi. Dostaną 104 tys. złotych na swoje pasje http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/51638/2022/7/6/ Stroje dla tańczących hip-hop czy lekcje pływania – łódzcy seniorzy mają mnóstwo pomysłów na to, jak wykorzystać 5 tys. zł. Jest już lista 23 zwycięskich projektów wyłonionych w ramach Mikrograntów dla seniorów. To kolejny miejski program, dzięki któremu to mieszkańcy decydują, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu miasta. 104 tys. zł powędruje na małe projekty dla seniorów. Początkowo do programu wpłynęło 47 wniosków, ale do drugiego etapu przeszło 38 zgłoszeń. Po rozmowach z pomysłodawcami i prezentacjach projektów granty w wysokości do 5 tys. zł przyznano 23 inicjatywom. 

Aktywni seniorzy z Łodzi

Jednym z projektów, który zdobył uznanie komisji, jest pomysł „Tańcowała igła z nitką”. Zgłosiła go grupa seniorek od kilku lat uczestniczących w zajęciach tanecznych z hip-hopu. „Yoł Yoł Seniorzy” z powodzeniem występują na Senioraliach, w zaprzyjaźnionych bibliotekach lub innych miejskich placówkach. W ciągu ostatnich miesięcy tańczące seniorki wzięły także udział w ogólnopolskich konkursach, m.in. w katowickim „Rytmie Ulicy”. 

– Wszystkie zespoły, które tam spotkałyśmy, były tak pięknie ubrane, że nawet jury powiedziało, że 50% ich punktacji to właśnie wizerunek. To zainspirowało mnie do napisania wniosku – mówi Barbara Zaborowska z grupy „Yoł Yoł Seniorzy”. 

W ramach projektu „Tańcowała igła z nitką” stroje grupy mają nabrać zupełnie nowego blasku. Dzięki pomocy zawodowej krawcowej, która doradzi, jak je uszyć i przyozdobić, kostiumy roztańczonych seniorek zyskają na estetyce.

– Chcemy także pokazać się łódzkiej publiczności w tych nowych strojach. Zorganizujemy występ, na który zaprosimy wszystkich naszych sąsiadów, przyjaciół z biblioteki, z domu dziennego pobytu. Będzie to międzypokoleniowa impreza – dodaje Zaborowska.

Hip-hopowe seniorki mają nadzieję, że dzięki temu do zespołu będą chciały także dołączyć kolejne osoby. 

– W naszym wieku też można realizować marzenia, można się spełniać. Ja dzięki warsztatom tańca, dzięki hip-hopowi, czuję się świetnie. Nic mnie nie boli, nie łykam żadnych tabletek, a do tego jestem szczęśliwa. Chcę to samo polecić innym – mówi pani Basia.

Inne projekty dla seniorów

Wśród 23 zwycięskich inicjatyw wspieranych finansowo mikrograntami seniorów mogą zainteresować projekty takie jak „Smartfon”, dzięki któremu łodzianie będą mogli uczyć się obsługi nowoczesnych telefonów, „Seniorzy na pływalnie” dotyczący nauki pływania czy „Chodzone rugby 60+”. Pełną listę projektów realizowanych ze wsparciem miejskich funduszy można znaleźć na stronie www.opus.org.pl. Wszystkie zostaną zrealizowane jeszcze w 2022 r.

]]>
news-51636 Wed, 06 Jul 2022 08:13:00 +0200 Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2022. Zawodnicy z Łodzi z szansą na medale http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/mistrzostwa-swiata-w-lekkoatletyce-2022-zawodnicy-z-lodzi-z-szansa-na-medale-id51636/2022/7/6/ Trzech zawodników z Łodzi pojedzie do Eugene w Oregonie w USA, gdzie od 15 do 24 lipca rywalizować będą uczestnicy Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. W 45-osobowej reprezentacji Polski znaleźli się Kajetan Duszyński z AZS oraz Mateusz Rzeźniczak i Mateusz Borkowski z RKS. – Oprócz tej trójki do Stanów Zjednoczonych poleci też Kinga Królik z Pabianic. Jako województwo możemy więc być zadowoleni z liczby reprezentantów naszego regionu. Czterech przedstawicieli na 45 osób to dobry wynik – ocenił szef Łódzkiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki i prezes AZS Łódź, Lech Leszczyński.

Starty indywidualne i sztafeta

W Eugene Borkowski wystartuje w biegu na 800 m, a Rzeźniczak i Duszyński będą walczyli w sztafetach 4 x 400 m. Dodatkowo mistrz olimpijski z Tokio będzie reprezentował Polskę w indywidualnym biegu na 400 m, a wspomniana przez Leszczyńskiego Królik pojawi się na trasie biegu na 3000 m z przeszkodami. – W rywalizacji mężczyzn Kajtek będzie na tych Mistrzostwach naszym jedynym czterystumetrowcem. To potwierdzenie jego rosnącej formy i coraz większych możliwości. Do tego dojdą występy w dwóch sztafetach, w których pobiegnie razem z Mateuszem Borkowskim. Mam nadzieję, że męska sztafeta z ich udziałem zakwalifikuje się do finału, a mieszana sięgnie po medal. Finał na 800 m jest natomiast celem Mateusza Borkowskiego – podkreślił Leszczyński.

Sukces z Tokio trudny do powtórzenia

Podczas ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 polska sztafeta mieszana z Duszyńskim w składzie sprawiła wiele radości kibicom, ponieważ zdobyła złoty medal. Zdaniem szefa ŁOZLA na każdej kolejnej imprezie o podobny sukces będzie jednak znacznie trudniej. – Minione igrzyska pokazały wielu reprezentacjom, że jest nowy medal do zdobycia. My idealnie wstrzeliliśmy się w otwierające się okno. W Tokio mix był nową konkurencją, a nasz zespół startował w najsilniejszym składzie, na jaki było nas stać. Takie podejście przyniosło nam złoto. Teraz inne ekipy zaczęły podążać naszym śladem, więc walka o podium z pewnością będzie znacznie bardziej zacięta. Wierzę jednak w naszych zawodników i liczę na to, że z Oregonu przywiozą kolejny medal – wyjaśnił szef ŁOZLA.

W Tokio wielkie emocje towarzyszyły również występowi męskiej sztafety 4x400 m, w której występowali m.in. Duszyński i Rzeźniczak. Skończyło się na piątym miejscu z czasem 2:58,46. Był to drugi wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Do rekordu kraju z 1998 r. zabrakło 0,46 s. Na półfinale biegu na 800 m rywalizację w Japonii zakończył natomiast Borkowski, który w USA chce poprawić swój wynik i zameldować się w biegu decydującym o medalach.  

Reprezentacja Łodzi mogła być liczniejsza

Niewiele brakowało, by łódzka reprezentacja na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Eugene była jeszcze liczniejsza. Szansę na wyjazd do Oregonu miała bowiem Klaudia Wojtunik, jednak ostatecznie zdecydowano, że płotkarka AZS zostanie w kraju i będzie przygotowywała się do Mistrzostw Europy, które od 15 do 21 sierpnia będą rozgrywane w Monachium. W składzie naszej reprezentacji nieoczekiwanie pojawiła się jeszcze jedna osoba związana z łódzkim środowiskiem lekkoatletycznym. – To taka mała trenerska sensacja. Do USA na Mistrzostwa Świata po raz pierwszy w roli szkoleniowca poleci m.in. były płotkarz naszego klubu, Mikołaj Justyński, który od 2 lat jest trenerem Damiana Czykiera – poinformował Leszczyński.

World Athletics Championships Oregon 2022 rozpoczną się w piątek, 15 lipca. Zakończenie rywalizacji zaplanowano natomiast na niedzielę, 24 lipca.

]]>
news-51634 Wed, 06 Jul 2022 07:14:00 +0200 Uniwersytet Łódzki wyremontuje kamienicę Motyl przy Sienkiewicza 21. To dawny Pewex http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/uniwersytet-lodzki-wyremontuje-kamienice-motyl-przy-sienkiewicza-21-to-dawny-pewex-id51634/2022/7/6/ Uniwersytet Łódzki włącza się do rewitalizacji centrum Łodzi. Uczelnia do końca wakacji ogłosi otwarty konkurs na koncepcję architektoniczną odnowy będącej jej własnością zabytkowej kamienicy przy ul. Sienkiewicza 21 (róg ul. Moniuszki), budynku potocznie zwanego „Motylem” ze względu na dawny mural reklamowy zdobiący jego ścianę. Planowana renowacja nie będzie jedynie generalnym remontem. W zamyśle władz UŁ budynek przy ul. Sienkiewicza 21 ma stać się przestrzenią do pokazywania szeroko rozumianej nauki głównie za pomocą sztuki.

– Będzie to miejsce spotkań, wystaw, warsztatów i wszelkiego typu imprez, które pozwolą rozwijać się osobom zainteresowanym szeroko rozumianą wiedzą. Liczymy na to, że dzięki tym spotkaniom będą się rodzić nowe pomysły. Będziemy dawać również możliwość prezentowania swoich dokonań młodym ludziom. Wszystko to robimy z myślą nie tylko o uniwersytecie. To ma być miejsce dla wszystkich łodzian, ale także dla osób spoza Łodzi – zapowiedziała rektor UŁ, prof. Elżbieta Żądzińska.

Ośrodek ten ma proponować nowe formy i sposoby przekazywania wiedzy akademickiej, dlatego położy nacisk na praktyczny wymiar badań naukowych i skoncentruje się na sztuce jako głównym medium narracji. Ma w niekonwencjonalny sposób prezentować szerokiemu gronu artystyczne działania multi- oraz transdyscyplinarne.

Szczegóły konkursu oraz wartość nagrody głównej będą ogłoszone pod koniec sierpnia 2022 r.

]]>
news-51631 Tue, 05 Jul 2022 17:01:00 +0200 Port Łódź z nową bezpłatną atrakcją dla dzieci! Miasteczko rowerowe już otwarte http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/port-lodz-z-nowa-bezplatna-atrakcja-dla-dzieci-miasteczko-rowerowe-juz-otwarte-id51631/2022/7/5/ Ma 900 mkw. i pozwala młodym cyklistom na naukę zasad ruchu drogowego w bezpiecznym otoczeniu. Mowa o miasteczku rowerowym, które od lipca funkcjonuje w Sport Stacji Portu Łódź. Miasteczko rowerowe jest bezpłatne i mogą z niego korzystać dzieci już od 3. roku życia pod opieką dorosłych. Sport Stacja zaprasza także do gry w minigolfa – to kolejna atrakcja na powietrzu, która od lipca jest dostępna dla gości Portu Łódź oraz mieszkańców okolic.

Sport Stacja funkcjonuje w Porcie Łódź od kilku lat, kiedy to zielone tereny zewnętrzne zlokalizowane na tyłach centrum zostały zagospodarowane na strefę aktywności i zabaw. Można korzystać tu z boisk do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną oraz bule. Powodzeniem cieszy się siłownia pod chmurką, bieżnia, tenis stołowy, szachy, a także strefa, w której można trenować wspólnie z czworonożnym pupilem. Maluchy z radością przemierzają stworzoną specjalnie dla nich ścieżkę zdrowia, czyli drewniany tor przeszkód. Teraz Sport Stacja w Porcie Łódź powiększyła się o kolejne atrakcje: nowo otwarte miasteczko rowerowe oraz pole do gry w minigolfa, które po sezonowej przerwie ponownie zaprasza gości do gry.

Duża przestrzeń do nauki jazdy na rowerze

Miasteczko rowerowe zajmuje 900 mkw. i w skali mikro pozwala poznać sytuacje drogowe, z jakimi mogą spotkać się młodzi cykliści. Plac tworzy układ ulic z poziomymi i pionowymi znakami drogowymi oraz sygnalizacją świetlną. Jezdnie przecinają przejścia dla pieszych, łączą się także z dużymi i małymi rondami. Miasteczko pozwala zatem w praktyce nauczyć się zasad ruchu drogowego oraz bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Przestrzeń wokół miasteczka zagospodarowana została małą architekturą.

Z miasteczka rowerowego można korzystać codziennie w godz. 11:00 – 19:00. Dla wszystkich młodych cyklistów Port Łódź przygotował również niespodziankę – „Rowerowy kodeks na 6–tkę!”, który można pobrać bezpłatnie ze strony centrum.

]]>
news-51632 Tue, 05 Jul 2022 15:23:00 +0200 Cztery nowe parki leśne w Łodzi. Łącznie zajmą aż 22 hektary. Gdzie powstaną? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/cztery-nowe-parki-lesne-w-lodzi-lacznie-zajma-az-22-hektary-gdzie-powstana-id51632/2022/7/5/ W środę, na sesji Rady Miejskiej w Łodzi oficjalnie przybędą nam ponad 22 ha parków, które powiększą ofertę przyrodniczą i rekreacyjną miasta Łodzi. To już kolejne tereny, które zostaną wyłączone spod zabudowy. – Dotrzymujemy słowa. W środę, 6 lipca, na sesję Rady Miejskiej trafią cztery projekty uchwał o utworzeniu kolejnych parków leśnych w Łodzi. O nowoczesnym mieście, w którym ludzie chcą mieszkać i do którego chce napływać kapitał, decyduje w dużej mierze także możliwość spędzania wolnego czasu na łonie przyrody, dlatego dobrze urządzone tereny zieleni w mieście są kluczowe z perspektywy rozwoju gospodarczego, demograficznego oraz jakości i komfortu życia mieszkańców – mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

Kolejne tereny wyłączone spod zabudowy

– Chcemy, aby przestrzenie, które mają wartość przyrodniczą i są ważnym miejscem dla mieszkańców osiedli stały się centrami rekreacji i wypoczynku, a nie terenem kolejnych inwestycji mieszkaniowych – dodaje Pustelnik.

Jednym z głównych argumentów przemawiających za utworzeniem nowych parków jest potrzeba ochrony istniejących, cennych przyrodniczo zadrzewień, które są ostoją dla różnych gatunków małych i dużych zwierząt, a także miejscem zapewniającym mikroklimat dla mieszkańców.

– Proponujemy ustanowienie czterech nowych parków – trzy w północnej części miasta oraz jednego parku w części południowo-wschodniej. Pierwszym z nich jest park Zbójnicki przy ul. Zaspowej oraz ul. Zbójnickiej. Jego nazwę zaproponowali sami mieszkańcy. Drugi to park im. rotmistrza W. Pileckiego przy ul. Cieplarnianej, Cedry i Rąbieńskiej. Trzeci – park Trzy Wyspy przy ul. Cieplarnianej i Kotarbińskiego. Tę nazwę również wskazali mieszkańcy. I czwarty park Chojeński między ul. św. Wojciecha i Olechówką – Antonina Majchrzak, radna, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Parki leśne w Łodzi ostoją dla roślin i zwierząt

Nowe parki to tereny bardzo różnorodne przyrodniczo, na których regularnie można obserwować różne gatunki ptaków, mniejszych zwierząt, a także sarny, dziki, lisy. 

– Są to również tereny dolin rzecznych, które szczególnie powinniśmy chronić w dobie zmian klimatycznych i związanych z tym problemów niedoboru wody. Utworzenie nowych terenów zieleni pozwoli ochronić drzewa i krzewy przed niepotrzebną wycinką, a pozostawienie aktywnych biologicznie rozległych terenów w dolinach rzecznych przyczyni się do ochrony naszych ubogich zasobów wodnych – dodaje Majchrzak.

Tak, jak w ubiegłym roku, w ramach tworzenia koncepcji zagospodarowania nowych parków, miasto rozmawia z mieszkańcami. 

– To oni wiedzą najlepiej, w jaki sposób chcieliby spędzać tu czas. Pierwsza tura spotkań za nami, na kolejne warsztaty będziemy zapraszać w najbliższym czasie – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dobrze urządzone tereny zieleni są bardzo potrzebne.

 – To jednak nie koniec, ponieważ stale szukamy takich przestrzeni na łódzkich osiedlach i jesteśmy w kontakcie z radami osiedli – dodaje Wierzbicka.

]]>
news-51630 Tue, 05 Jul 2022 14:36:58 +0200 Decydujące mecze żużlowców Orła Łódź. Czy awansują do fazy play-off? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/decydujace-mecze-zuzlowcow-orla-lodz-czy-awansuja-do-fazy-play-off-id51630/2022/7/5/ Ogromne znaczenie będzie miało nadchodzące spotkanie zawodników H. Skrzydlewska Orzeł z Aforti Start Gniezno w przedostatniej kolejce eWinner 1. Ligi Żużlowej. Wynik tego meczu może otworzyć lub mocno skomplikować łódzkiej ekipie drogę do fazy play-off. Po 12 seriach spotkań zespół prowadzony przez Michała Widerę i Piotra Świderskiego ma na koncie dziesięć punktów i z takim dorobkiem zajmuje szóste miejsce w tabeli. Lokatę niżej plasuje się Start, który w 11 spotkaniach zebrał osiem oczek. Przed konfrontacją z Orłem ekipa z Gniezna pojedzie jeszcze do Krosna, gdzie w zaległym meczu 9. kolejki zmierzy się z miejscowymi Wilkami. Przed starciem w Łodzi oba zespoły będą więc już miały za sobą taką samą liczbę spotkań i pełną wiedzę o dotychczasowym bilansie rywala. Chociaż w sporcie niczego nie można być pewnym, to bardzo prawdopodobne, że po meczu ze Startem ekipa H. Skrzydlewska powiększy swój dorobek punktowy. Do umiarkowanego optymizmu skłania nie tylko wynik spotkania z pierwszej rundy (55:35 dla Orła) i duża szansa na punkt bonusowy, ale też dobra postawa łodzian w wyjazdowym starciu z liderem eWinner 1. Ligi.

Dobry występ Orła Łódź z liderem

Abramczyk Polonia Bydgoszcz po jedenastu kolejkach miała 11 punktów przewagi nad zespołem z Łodzi. Nic więc dziwnego, że przed rozpoczęciem meczu większość osób zastanawiała się nie nad tym, kto wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji, ale nad wysokością wygranej gospodarzy. Przyjezdni postawili się jednak faworytowi i niewiele zabrakło, by sprawili dużą niespodziankę. Na taką liczył z pewnością Witold Skrzydlewski, który przed wyjazdem do lidera postarał się o dodatkową motywację dla swoich zawodników.

– Rodzina Skrzydlewskich ufundowała premię dla drużyny. W przypadku zwycięstwa lub remisu w Bydgoszczy zespół otrzyma bonus w wysokości 40 tys. zł. – poinformował honorowy prezes KŻ Orzeł. 

Ostatecznie niespodzianki nie było, lecz łodzianie stoczyli wyrównany bój i do ostatniego biegu mieli realną szansę na zwycięstwo. Po sześciu wyścigach prowadzili 21:15, a do biegów nominowanych przystępowali, mając zaledwie dwa oczka mniej od faworyta. Ten ostatni zdołał się jednak obronić i po dwóch kolejnych remisach zapewnił sobie wygraną 46:44. Warto zwrócić uwagę na fakt, że o sukcesie lidera przesądziła znakomita postawa… juniora. Wiktor Przyjemski pojechał w pięciu biegach i wszystkie wygrał, zdobywając 15 pkt. W łódzkiej ekipie najbliżej tego wyniku był Brady Kurtz, który ukończył zawody z dorobkiem 13 pkt. Dwucyfrowy wynik uzyskał również Niels Kristian Iversem (10 pkt.). 

– Obserwując jazdę Wiktora, można było złapać się za głowę – podsumował Widera, który teraz musi skupić się na jak najlepszym przygotowaniu swojej drużyny do potyczki ze Startem. Ma się ona rozpocząć w sobotę, 16 lipca, o godz. 16:30. Sprzedaż biletów na to spotkanie prowadzona jest za pośrednictwem portalu kupbilet.pl oraz stacjonarnie w kwiaciarni H. Skrzydlewska na Moto Arenie Łódź. Wejściówki normalne kosztują 40 zł, a ulgowe – 20 zł (wiek 8-18 lat) i 10 zł (do lat 7). Osoby zainteresowane biletami VIP kupią je w cenach: 150 zł (normalny), 60 zł (wiek 8-18 lat) i 10 zł (do lat 7).

Końcówka zmagań w Rybniku

Zasadniczą rundę rozgrywek żużlowcy H. Skrzydlewska Orzeł zakończą w Rybniku, gdzie w ostatniej kolejce jeździć będą z ostatnim w tabeli ROW. Teoretycznie łodzianie mają otwartą drogę do fazy play-off, w której wystąpi sześć drużyn. Jeśli więc nie pokpią sprawy i w meczach z dwoma niżej notowanymi rywalami pozostaną faworytami, to swój cel zrealizują. Muszą jednak do końca zachować czujność, bo nawet ich mecz w Bydgoszczy pokazał, że przysłowiowy Kopciuszek może napsuć sporo krwi teoretycznie silniejszej ekipie.

]]>
news-51629 Tue, 05 Jul 2022 13:46:53 +0200 500 opasek bezpieczeństwa trafi do seniorów z Łodzi. Rozpoczyna się nabór chętnych http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/500-opasek-bezpieczenstwa-trafi-do-seniorow-z-lodzi-rozpoczyna-sie-nabor-chetnych-id51629/2022/7/5/ 500 łódzkich seniorów będzie mogło skorzystać z opasek bezpieczeństwa. Urządzenie na rękę jest wyposażone m.in. w przycisk SOS, dzięki któremu właściciel jednym dotknięciem palca wezwie służby ratownicze w razie potrzeby. W ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów Łódź będzie realizowała projekt „Teleopieka dla Łódzkich Seniorów”, którym objętych zostanie 500 mieszkańców Łodzi w podeszłym wieku. Będą to osoby po przebytych udarach, zawałach, a także seniorzy narażeni na utratę przytomności, mający problemy z pamięcią wynikające z przebytych chorób lub zabiegów. Przystąpić do niego mogą też niepełnosprawni oraz samotnie mieszkające osoby.

Opaska bezpieczeństwa pozwoli seniorowi sprawdzać podstawowe parametry życiowe – temperaturę, tętno, saturację – oraz mierzyć aktywność fizyczną. Urządzenie umożliwi też wykrycie upadku oraz błyskawiczne powiadomienie służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia życia (przycisk SOS). Sprzęt pozwoli również na komunikację ze specjalnym centrum monitoringu i opiekunami.

Nabór chętnych do udziału w projekcie rozpocznie się 13 lipca. Informacji na ten temat udziela Oddział ds. Polityki Senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi – tel. 42 638 47 30.

Program finansowany jest z budżetu państwa w ramach funduszu przeciwdziałania COVID-19.

]]>
news-51627 Tue, 05 Jul 2022 12:45:00 +0200 Łódzki Fundusz Filmowy 2022. Trwa drugi nabór na dofinansowanie produkcji filmowych http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/lodzki-fundusz-filmowy-2022-trwa-drugi-nabor-na-dofinansowanie-produkcji-filmowych-id51627/2022/7/5/ EC1 Łódź-Miasto Kultury ogłasza drugi nabór do tegorocznej edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego, z którego można ubiegać się o dofinansowanie filmów pełnometrażowych, dokumentalnych i animowanych. Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie projektu z Łodzią lub województwem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji, a także wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie.

Do kiedy składać wnioski?

Nabór wniosków trwa do 17 lipca 2022 r. do godz. 23:59. Dokumenty należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą formularza online na stronie: lodzfilmcommission.pl/aktualnosci/lodzki-fundusz-filmowy-2022

W pierwszej odsłonie tegorocznego funduszu wyłoniono sześć zwycięskich projektów: trzy fabuły, dwa dokumenty i jedną animację. Obecnie trwają negocjacje umów koprodukcyjnych. Fundusz finansowany jest w całości ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

W 2022 r. Łódzki Fundusz Filmowy obchodzi jubileusz 15-lecia. Jest najstarszym funduszem filmowym w Polsce. Przez lata wsparł produkcję ponad 100 filmów, w tym nominowanych do Oscarów: „W ciemności” Agnieszki Holland, a także „Idę” oraz „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego.

]]>
news-51619 Tue, 05 Jul 2022 10:44:00 +0200 FINANTEQ z biurem w OFF Piotrkowska. Lider bankowości mobilnej szuka pracowników http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/finanteq-z-biurem-w-off-piotrkowska-lider-bankowosci-mobilnej-szuka-pracownikow-id51619/2022/7/5/ FINANTEQ, pionier rozwiązań IT dla bankowości mobilnej, otworzył swoje biuro w Łodzi. Jest to już trzecia lokalizacja firmy po macierzystym Lublinie oraz biurze w Poznaniu. Siedziba to Co\Walk HUB w OFF Piotrkowska Center, gdzie dla pracowników przygotowano nie tylko stanowiska pracy, ale i pokoje do relaksu, strefy gier i zabaw czy siłowni. FINANTEQ zatrudnia ludzi z całej Polski i stale powiększa swój zespół. Pracownicy mogą wybrać preferowany sposób pracy: zdalny, stacjonarny lub hybrydowy.

Biuro w Łodzi to ważny krok do dalszego rozwoju i poszerzania bazy rekrutacyjnej nowych specjalistów. Decyzja o otwarciu placówki w Łodzi zapadła z uwagi na wielu pracowników technicznych, którzy chcieli pracować stacjonarnie:

– Siedzibę w Łodzi otworzyliśmy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych deweloperów, którzy pomimo zdalnego trybu pracy, potrzebowali również miejsca do pracy stacjonarnej. Praca w biurze ma wiele zalet, a jako firma stawiamy na wzajemne relacje i dobrą komunikację, gdyż ma to przełożenie na pracę całego zespołu. – mówi Katarzyna Jarmosz-Kowalik, Scrum Master w FINANTEQ.

FINANTEQ szuka pracowników

Firma zatrudnia obecnie blisko 150 specjalistów i realizuje projekty dla banków na całym świecie (głównie w Europie i na Bliskim Wschodzie). Innowacyjność, technika i efektywność to wartości, którymi zespół kieruje się w codziennej pracy.

Najbardziej poszukiwani obecnie są eksperci techniczni, doświadczeni programiści (Java, iOS, Kotlin), analitycy biznesowi, testerzy, devops inżynierowie, scrum masterzy oraz juniorzy (iOS). Oferty pracy dostępne są na stronie: eleadergroup.com/kariera/oferty-pracy/.

O firmie

Zaczęło się kilkanaście lat temu od tworzenia oprogramowania do smartfonów. Do tej pory pracownicy zrealizowali kilkadziesiąt projektów bankowości mobilnej dla banków detalicznych i korporacyjnych na całym świecie. Aplikacje są wysoko oceniane zarówno przez klientów, jak i branżowe firmy ratingowe. Ich klienci to m.in. Santander Bank Polska, BNP Paribas Bank Polska, mBank, Arab Bank, National Bank of Kuwait, Credit Agricole, Nest Bank.

]]>
news-51614 Tue, 05 Jul 2022 09:07:00 +0200 Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022. Znamy program! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/festiwal-lodz-czterech-kultur-2022-znamy-program-id51614/2022/7/5/ Cztery prapremiery spektakli przygotowanych specjalnie na festiwal, koncerty i widowiska z pogranicza muzyki i teatru oraz łódzka, choć międzynarodowa, wystawa. Festiwal Łódź Czterech Kultur 2022 promuje bliskość. Hasło FŁ4K 2022 – „Bliscy” – odwołuje do wielokulturowej społeczności Łodzi. Festiwal rozpocznie się 9 września i potrwa do 17 września. Tradycyjnie już spektaklom i koncertom będą towarzyszyły rodzinny piknik, spacery oraz warsztaty. Część wydarzeń odbędzie się w nietypowych miejscach związanych z historią Łodzi.

Bliscy razem

Na otwarciu festiwalu w Parku Ocalałych wystąpi Volny Chor – symbol białoruskiego protestu, przez którego szeregi przewinęło się ponad 300 wielokrotnie zatrzymywanych, skazywanych na kary grzywny i więzienia, zmuszanych do opuszczenia kraju artystów. Występujący w maskach muzycy wykonają utwory białoruskich twórców, także tych represjonowanych i usuwanych z narodowego panteonu.

Przez cały czas trwania FŁ4K w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 147 będzie można oglądać wystawę „Zbliżenia”. Na ekspozycję składać się będzie kilkanaście prezentacji przygotowanych przez artystki i artystów we współpracy z zaproszonymi przez nich gośćmi lub wykonanych samodzielnie dzięki inspiracji zaczerpniętych z owych spotkań. 

11 września w Parku Ocalałych odbędzie się „Piknik dla bliskich”. Jego uczestnicy będą bawić się przy piosenkach z tekstami Jana Brzechwy zaśpiewanych przez artystów Fundacji Mikro Teatr, a także przy utworach łódzkiej grupy L.Stadt i zespołu Breakout. Te ostatnie wykona Rita Pax – grupa stworzona przez Paulinę Przybysz  w ramach projektu „Piękno. Tribute to Breakout”.

15 września z okna bloku przy ul. Eliasza Chaima Majzela 8 – w miejscu, z którego przed wojną widać było główną synagogę łódzkiej gminy żydowskiej, Alte Shil – zaśpiewa kantor i działacz społeczności żydowskiej, Symcha Keller. Wspomnieniem o żydowskiej społeczności Łodzi będzie także zaplanowany na 17 września „Hojf na Zgierskiej”. W podwórku przy ul. Zgierskiej 38, gdzie mieszkał bohater wydanej przez Centrum Dialogu książki Ariego Aksztajna pt. „Ciotka Ester”, będzie można zobaczyć inspirowany lekturą narracyjny spektakl pt. „Widziałem płaczącego konia” autorstwa Ady Słowikowskiej i Oli Wielemborek. Uczestnicy wydarzenia będą mogli również posłuchać piosenek żydowskich złodziei oraz prostytutek przedwojennej Łodzi i Warszawy w wykonaniu Izabelli Goldstein, a także utworów Mai Luxenberg i Łai Szkło w ramach projektu „Di Liebe brent wi a nase Szmate”.

Tego samego dnia w Manufakturze zorganizowany będzie otwarty spektakl Teatru Ósmego Dnia „Arka”. Przedstawienie przypomni, że żyjemy w epoce uciekinierów, wędrowców, włóczęgów, nomadów, którzy przemierzając kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami domu.

Bliscy w teatrze

Tak, jak w ubiegłych latach, Festiwal Łódź Czterech Kultur to wyjątkowe koprodukcje teatralne.

10 i 11 września na Dużej Scenie Teatru Nowego FŁ4K i Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie odbędzie się prapremiera: „Mila robótka”. Spektakl w reżyserii Agnieszki Jakimiak inspirowany książką Ewy Stusińskiej pod tym samym tytułem, przeniesie widzów do Polski początku lat 90., by sprawdzić, jak w transformacyjnej rzeczywistości kształtowały się seksualne fantazje Polek i Polaków.

11 i 12 września w Fabryce Sztuki do obejrzenia „Fanatycy prawdy” – koprodukcja FŁ4K i Teatru Ochoty w Warszawie w reżyserii Piotra Ratajczaka. W dobie rosnącej popularności wielkich teorii spiskowych – reptilian, płaskoziemców i QAnon; Wielkiego Resetu; chipów w szczepionkach; Wielkiej Lechii; Judeopolonii; żydokomuny i masonerii – twórcy będą szukać odpowiedzi na pytanie o motywacje wyznawców „prawdy”, która jest kluczem do zrozumienia współczesnego kryzysu demokracji i rozwoju populizmu.

16 i 17 września na deskach Arlekina: „Jedno oko na Maroko” – przedstawienie w reżyserii Gosi Dębskiej inspirowane książką Tomasza Kwaśniewskiego. Spektakl jest próbą znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań – często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata: dlaczego ktoś nie ma rąk czy nóg? Jest niewidomy? Jeździ na wózku inwalidzkim? Ma ciało w całości pokryte tatuażami?

W tych samych dniach na Małej Scenie Teatru Nowego będzie miała miejsce kolejna odsłona projektu „Nowy i Młodzi”. Wojtek Rodak, laureat tegorocznej Nagrody Debiut TR, we współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi zrealizuje spektakl inspirowany „Teorią widzenia” Władysława Strzemińskiego.

Bliscy w muzyce 

11 września w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Mateusza w Łodzi odbędzie się koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher – „Inner Symphonies”. Najmłodszy żeński duet kompozytorski w historii Deutsche Grammophon zaprezentuje utwory z wydanego przez niemiecką wytwórnię albumu, stworzonego w czasie pandemicznych lockdownów, którego przewodnim motywem jest nadzieja.

W poniedziałek, 12 września, na Dużej Scenie Teatru Nowego wystąpią Dakh Daughters – aktorki kijowskiego teatru Centrum Sztuki Współczesnej – z jednym z najbardziej niezwykłych, prowokacyjnych i elektryzujących freak-kabaretowych widowisk współczesnej Ukrainy. Choć z pobielonymi twarzami, wyrazistymi oczami i ustami pokrytymi krwistoczerwoną szminką artystki wyglądają na scenie jak aktorki kina niemego, daleko im do ciszy. Grają, śpiewają, krzyczą, tańczą i wykonują szalone akrobacje składające się na pełne życia widowisko o miłości, wolności i pięknie ratujących świat.

16 września „Alternatywny muzyczny piątek” – nowe brzmienia i muzyczne poszukiwania w wykonaniu Yumi Ito, szwajcarskiej wokalistki i kompozytorki o polsko-japońskich korzeniach, okrzykniętej przez Radio SWR2 Jazz wokalnym odkryciem 2020 r., oraz Pantha du Prince – niemieckiego muzyka, kompozytora i artysty konceptualnego, który zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „Garden Gaia”.

Festiwal zamknie „Ukraińska sobota” z żywiołowym ukraińskim folkiem i buntowniczym rapem. W muzyce zespołu Yagody, którego wokalistki są profesjonalnymi aktorkami ukraińskich teatrów, można usłyszeć folkowe ukraińskie i bałkańskie nuty. Znana już uczestnikom FŁ4K z ubiegłorocznego brawurowego koncertu Alyona Alyona wróci do Polski nie tylko z doskonałymi utworami opowiadającymi o ukraińskiej rzeczywistości, ale i z doświadczeniem ostatnich miesięcy. Korzystając z szerokich zasięgów i międzynarodowych kontaktów, artystka łączyła ludzi niosących pomoc humanitarną, a jako wolontariuszka pomagała organizować transporty leków dla potrzebujących i plotła siatki maskujące dla wojska.

Pozostałe informacje

W programie imprezy tradycyjnie znajdą się też spacery, w tym miejska wyprawa dla „nowych bliskich” z tłumaczeniem na język ukraiński, warsztaty o bliskości, czułości i dobrych relacjach, warsztat kulinarny „Kuchnia bliskości”, a także lekcje dla szkół.

Sprzedaż biletów na wydarzenia biletowane oraz rejestracja na warsztaty ruszą 15 lipca.

]]>
news-51612 Tue, 05 Jul 2022 08:04:00 +0200 Budżet Obywatelski – spotkania na temat projektów [HARMONOGRAM] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/budzet-obywatelski-spotkania-na-temat-projektow-harmonogram-id51612/2022/7/5/ Pięć spotkań w pięciu dawnych dzielnicach Łodzi. Biuro Aktywności Miejskiej zaprasza do rozmów na temat tegorocznych projektów złożonych do Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. To świetna okazja, żeby poznać pomysły innych i zgłosić swoje uwagi. Seria rozmów z łodzianami zaplanowana jest od 11 do 15 lipca. Podczas każdego spotkania będzie można pomówić o projektach złożonych w 2022 r. Wszystkie są teraz na etapie analizy formalnej w wydziałach Urzędu Miasta Łodzi. Ostateczna lista projektów dopuszczonych do głosowania w ŁBO na 2023 r. będzie ogłoszona dopiero we wrześniu. Spotkania są także okazją, by przedstawić wątpliwości i przeciwwskazania do realizacji zgłoszonych pomysłów. Wszystkie konsultacje będą odbywały się w godzinach 17:00–19:00.

Harmonogram spotkań:

11 lipca – SM im. Wł. Jagiełły, ul. Łagiewnicka 118 d,
12 lipca – Ośrodek „Karolew”, ul. Bratysławska 6 a,
13 lipca – Klub Dąbrowa, ul. Dąbrowskiego 93,
14 lipca – Dom Kultury „Widok”, al. Piłsudskiego 133,
15 lipca – Fabryka Aktywności Miejskiej, ul. Tuwima 10.

]]>
news-51610 Tue, 05 Jul 2022 07:04:00 +0200 Łódź z pomysłem na pracę – powstał portal www.profi.lodz.pl http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/lodz-z-pomyslem-na-prace-powstal-portal-wwwprofilodzpl-id51610/2022/7/5/ Urząd Miasta Łodzi przy współpracy z Goodylabs stworzył portal pracy, który ułatwi połączenie lokalnych firm poszukujących pracowników z potencjalnymi kandydatami. Profi.lodz.pl to portal z ogłoszeniami pracy dla specjalistów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz szeroko pojętej branży IT. Strona powstała w odpowiedzi na rosnącą liczbę absolwentów kierunków o profilach ukierunkowanych na nowe technologie, wykwalifikowanej kadry oraz nowych mieszkańców Łodzi, którzy relokowali się z Ukrainy. 

Jak działa portal profi.lodz.pl?

W serwisie lokalne firmy mogą tworzyć swoje wizytówki oraz publikować dowolną liczbę ogłoszeń rekrutacyjnych. Poszukujący pracy mogą przeglądać oferty, filtrując je według kryteriów takich jak: branża, typ pracy, typ umowy, stanowisko. Kandydaci mogą również wyszukać konkretną firmę i zapoznać się z jej wizytówką oraz znaleźć pracodawców w określonej branży. Portal został wzbogacony o treści poradnikowe, podpowiadające potencjalnym pracownikom jak efektywnie przejść przez proces rekrutacyjny oraz przygotować dokumenty konieczne w jego toku. Co istotne - strona jest całkowicie darmowa - zarówno dla firm, jak i użytkowników, szukających za jego pośrednictwem pracy.

Portal www.profi.lodz.pl jest już aktywny.

]]>
news-51611 Mon, 04 Jul 2022 17:41:00 +0200 Dwóch Henryków z batutą - historie dyrygentów związanych z Łodzią http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/dwoch-henrykow-z-batuta-historie-dyrygentow-zwiazanych-z-lodzia-id51611/2022/7/4/ Łódź miała szczęście do wybitnych muzyków, śpiewaków, a także dyrygentów, którzy osiągnęli sukces nie tylko w kraju, ale też na świecie. Przypomnimy dziś dwóch popularnych dyrygentów mocno związanych z naszym miastem, których nazwiska pamięta chyba każda osoba w średnim i starszym wieku. Mowa o Henryku Debichu i Henryku Czyżu – wysokiej klasy artystach wywodzących się z tego samego przedwojennego pokolenia. Cechowały ich wielka kultura, ogromny talent, podobne doświadczenia oraz błyskotliwa kariera dyrygencka, której wspólnym akcentem była aktywna działalność w łódzkim środowisku muzycznym.

Pod dyrekcją Henryka Debicha

Taki anons przez wiele lat towarzyszył koncertom, festiwalom, nagraniom radiowym i telewizyjnym. Henryk Debich urodził się 18 stycznia 1921 r. w Pabianicach, a 4 lipca minęła 21. rocznica jego śmierci. Pochodził z muzycznej rodziny, której korzenie wywodzą się z francuskiej Burgundii, a dokładnie ze szlacheckiej familii de Biche. Rodzina najpierw przeprowadziła się na Morawy, a w XIX w. na stałe osiadła w Pabianicach, gdzie zajęła się tkactwem. 

Jego ojciec, Bernard, był kapelmistrzem zakładowej orkiestry w największej pabianickiej fabryce Kruschego i Endera, a po wojnie pracował jako dyrygent w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Młody Henryk pobierał lekcje gry na fortepianie, a tata nauczył go grać także na trąbce i puzonie. W czasie wojny, gdy miał 19 lat, został aresztowany i osadzony w radogoskim więzieniu, skąd trafił potem do obozu w Dachau. Po wojnie podjął pracę nauczyciela w pabianickiej szkole muzycznej, a także ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w łódzkiej PWSM. Był współzałożycielem, a od 1952 r. również dyrygentem Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, którą prowadził do 1991 r. Nagrał z nią ponad 50 płyt oraz muzykę do 20 filmów. Przez długie lata pełnił funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta na festiwalach w Opolu, Sopocie, Kołobrzegu i Zielonej Górze. Na co dzień współpracował też z operą, filharmonią i operetką w Łodzi oraz z orkiestrami w wielu krajach. Za swój dorobek artystyczny otrzymał Bursztynowego Słowika, a także Diamentową Batutę Radia Łódź. W siedzibie tej rozgłośni działa studio koncertowe jego imienia, a na murze, przy którym biegnie ul. H. Debicha, wisi poświęcona mu pamiątkowa tablica. Niedaleko, przy ul. Machowskiego, mieściło się jego łódzkie mieszkanie, w którym gościły znane gwiazdy przyjeżdżające na nagrania do Łodzi. Oprócz muzyki maestro Debich miał jeszcze jedną pasję – zegary. Zgromadził pokaźną kolekcję czasomierzy z różnych epok i zakątków świata, a wszystkie kochał, umiał naprawiać i opowiadać o nich godzinami.

Latem w 2000 r. tradycyjnie pojechał na urlop do Sopotu, ale po powrocie do domu źle się poczuł. Doszło do zatoru i częściowego paraliżu, lecz artysta wciąż marzył o tym, by móc stanąć za pulpitem dyrygenckim… Henryk Debich zmarł 4 lipca 2001 r. Miał 80 lat i został pochowany na cmentarzu w Pabianicach. Do miejscowego muzeum rodzina przekazała ok. 250 pamiątek po sławnym dyrygencie.

Nie taki diabeł straszny

To z kolei credo literackie i telewizyjne Henryka Czyża, który z taką samą pasją jak przy prowadzeniu orkiestry symfonicznej, w oryginalny i przystępny sposób przybliżał tajniki muzyki klasycznej widzom TVP, ukazując wielki talent pisarski oraz gawędziarski. Henryk Modest Czyż urodził się 16 czerwca 1932 r. w Grudziądzu. Młodość spędził w Wilnie, gdzie uczył się w Gimnazjum Ojców Jezuitów i kształcił się muzycznie. W czasie wojny był żołnierzem AK. Po udziale w akcji „Burza” został aresztowany i wraz z tysiącami innych wywieziony do obozu sowieckiego w Kałudze.

Po wojnie równocześnie studiował prawo i filozofię na UMK w Toruniu oraz dyrygenturę i kompozycję w PWSM w Poznaniu. W latach 50. XX w. w operze poznańskiej był drugim dyrygentem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak łódzki okres jego działalności, bowiem w latach 1957–1960 i 1972–1980 był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem Filharmonii Łódzkiej. Chociaż w tamtych czasach pracował jeszcze w operze warszawskiej, był dyrygentem w filharmonii, wykładowcą dyrygentury w PWSM Krakowie oraz dyrektorem muzycznym w Düsseldorfie, to dekada spędzona w Łodzi była w jego karierze niezwykle ważna. W latach 70. był twórcą i prezenterem bardzo popularnego programu telewizyjnego, „Nie taki diabeł straszny”, realizowanego przez łódzki ośrodek TVP w gmachu obleganej wówczas Filharmonii Łódzkiej, w której trudno było o bilety. 

Maestro Henryk Czyż dyrygował orkiestrami w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Ameryce Południowej i USA. Sam także komponował. Nagrał szereg płyt w Polsce i za granicą. Na sceny operowe i estrady wprowadził wiele utworów współczesnych. Zmarł 16 stycznia 2003 r. w Warszawie w wieku 80 lat. Pozostały po nim liczne nagrania płytowe, telewizyjne oraz kilka bardzo interesujących książek na temat muzyki poważnej, w których przekonywał, że nie taki diabeł straszny… 

]]>