UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Tue, 28 Sep 2021 04:04:12 +0200 Tue, 28 Sep 2021 04:04:12 +0200 TYPO3 EXT:news news-43963 Mon, 27 Sep 2021 16:09:20 +0200 Święto Polskiego Państwa Podziemnego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/swieto-polskiego-panstwa-podziemnego-id43963/2021/9/27/ Służba Zwycięstwu Polski powołana została 27 września 1939 (jeszcze podczas oblężenia Warszawy przez Niemców). Na pamiątkę tego wydarzenia Sejm RP ustanowił Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. W Łodzi w tym dniu przed pomnikiem Armii Krajowej gromadzą się, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz łodzianie.

 

- Jestem bardzo wdzięczny za Wasze przybycie na dzisiejszą uroczystość. Przypominacie nam
o obowiązku wobec ojczyzny, który tak wspaniale wypełniliście podczas najokrutniejszej
z wojen. To była wielka próba charakterów, z której wyszliście zwycięsko.  Budzi to nasz wielki szacunek i daje nadzieję na przyszłość – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Adam Pustelnik.

W uroczystości wziął udział przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski.

 

 

 

Dowódcą SZP został generał Michał Tokarzewski-Karaszewicz. Celem organizacji była walka o wyzwolenie Polski w granicach przedwojennych, odtworzenie i reorganizacja armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy.

 

Rozkazem gen. Władysława Sikorskiego 13 listopada 1939 roku Służba Zwycięstwu Polski została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, którym dowodził od 1940 roku gen. Stefan Grot-Rowecki.

 

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej został przemianowany na Armię Krajową, będącą podziemnym Wojskiem Polskim, częścią Sił Zbrojnych RP podległych konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie.

 

 

W momencie maksymalnej zdolności bojowej (lato 1944) siły AK liczyły ok. 390 tys. osób,
w tym 10, 8 tys. oficerów. Zadaniem Armii Krajowej było tworzenie struktur wojskowo-organizacyjnych na czas okupacji dla mobilizacji społeczeństwa do walki bieżącej, ochrona Polskiego Państwa Podziemnego oraz odtworzenie armii na czas otwartej walki
o niepodległość, czyli przygotowanie kraju do powstania powszechnego.

 

Oddziały Polski Walczącej dokonały w latach 1942–1945 ponad 110 tysięcy akcji zbrojno-dywersyjnych, z czego 6243 z nich zostały przeprowadzone przez większe siły partyzanckie. Wiązały w okupowanej Polsce siły niemieckie oceniane na 850 batalionów.

 

 

]]>
news-43960 Mon, 27 Sep 2021 15:29:37 +0200 Festiwal Książki Obrazkowej Kropka + Kreska http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/43960/2021/9/27/ Trzecia edycja Festiwalu Książki Obrazkowej Kropka + Kreska odbędzie się pod hasłem Misja Kosmos. Jej bohaterkami są popularnonaukowe książki obrazkowe z zakresu nauk ścisłych: astronomii, kosmologii, fizyki czy matematyki. Ideą festiwalu jest przyjrzenie się funkcji książek obrazkowych oraz ich oddziaływaniu nie tylko na świat nauki, ale i na twórców filmu, teatru czy muzyki. Łodzianie będą mogli wziąć udział w spotkaniach, warsztatach, spektaklach i pokazach filmowych. Od 1 do 10 października Fabryka Sztuki w Łodzi stanie się miejscem, gdzie całe rodziny, dzieci, młodzież, ale także dorosłe osoby zainteresowane picturebookami będą mogły przyjrzeć się temu, jak książki obrazkowe pomagają zrozumieć fakty naukowe i prawa natury, a także rozbudzają ciekawość wszechświata. W programie znalazło się prawie 40 polskich i międzynarodowych wydarzeń realizowanych zarówno stacjonarnie, jak i prezentowanych online.  

Jak co roku centralną przestrzenią festiwalową stanie się artystyczna instalacja połączona z czytelnią. Autorka – Adźka Bielecka, inspirując się wyselekcjonowanymi książkami nawiązującymi do tematu przewodniego Festiwalu, stworzy zachęcające do lektury i refleksji miejsce w vintage’owym klimacie. Goście Festiwalu będą mogli także zakupić obecne w czytelni książki na stoisku wyjątkowej łódzkiej Księgarni Do Dzieła.

Trzon programu Festiwalu Kropka + Kreska stanowią spotkania, warsztaty twórcze i plastyczne, prowadzone przez autorów i autorki książek obrazkowych o tematyce kosmicznej: Małgorzatę Frąckiewicz, Bożkę Rydlewską, Jacka Ambrożewskiego, Justynę Styszyńską, Joannę Gębal i Monikę Zborowską, Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera, Annę Czerwińską-Rydel. Książki obrazkowe oraz proza Stanisława Lema stały się także inspiracją dla zaproszonych na Festiwal pedagogów i pedagożek do stworzenia autorskich warsztatów konstruktorskich, tanecznych, performatynych czy spaceru filozoficznego. Wiele miejsca podczas spotkań warsztatowych poświęcone będzie sylwetkom polskich naukowców i naukowczyń, którzy mieli wpływ na przełomowe odkrycia dotyczące kosmosu.

Dla osób dorosłych zainteresowanych picturebookami zarówno zawodowo, jak i osobiście, odbędzie się spotkanie dyskusyjne o fenomenie i sukcesie popularnonaukowych książek obrazkowych. W rozmowie udział wezmą autorzy (Boguś Janiszewski i Max Skorwider), redaktor wydawnictwa Dwie Siostry (Maciej Byliniak), pedagożka twórczości i trenerka (Monika Just) oraz  literaturoznawczyni i prezeska Polskiej Sekcji IBBY (Anna Czernow). Kolejnym spotkaniem eksperckim będzie twórcze śniadanie z Dawidem Ryskim (autorem identyfikacji wizualnej tegorocznego Festiwalu) dla studentów kierunków artystycznych związanych z ilustracją.

Wyróżniającym znakiem dla Festiwalu KROPKA+KRESKA jest bogaty program performatywny, w którym pokazujemy, jak książka obrazkowa inspiruje twórców innych dziedzin sztuki. Ważnym kontekstem dla tegorocznego Festiwalu jest  dorobek literacki Stanisława Lema, który w swojej prozie science-fiction otworzył nowy rozdział refleksji humanistycznej, będącej na pograniczu nauki, technologii, filozofii i sztuki.  W tym roku kosmiczne i lemowskie tropy zaprezentują: autorzy i autorki spektakli narracyjnych (Jacek Kaczmarek i Patrycja Napierała, Katarzyna Jackowska-Enemuo i Antoni Sojka), Mały Teatr Ilustracji („Księżyc” – spektakl Kamishibai), Dansema Dance Theatre z Litwy („Twinkles” – spektakl taneczny dla najnajów), Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic („Wielkie Gorące Szybkie Puff” na podstawie książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera „Kosmos. To, o czym dorośli ci nie mówią”), Teatr Lalek Guliwer z Warszawy („Przyjaciel Automateusza – spektakl on-line na podstawie prozy Stanisława Lema), Frozen Charlotte ze Szkocja („Valentina’s Galaxy” spektakl on-line inspirowany historiami kobiet w kosmosie).

W programie nie zabraknie również nieziemskiego szaleństwa. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję stworzyć kosmiczny dress code, potańczyć podczas Kosmicznego Disko, obejrzeć on-line zwariowany serial familijny „NASZA – misja na Marsa” czy przeżyć międzyplanetarną przygodę, nocując w Fabryce Sztuki. A na finał Festiwalu koncert „Nie z tej Ziemi” zagra Asi Mina z kwartetem SONOS.

Więcej informacji: festiwalkropkaikreska.com

 

 

]]>
news-43954 Mon, 27 Sep 2021 14:04:29 +0200 Łódzkie drogi do remontu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodzkie-drogi-do-remontu-id43954/2021/9/27/ Rozpoczął się remont Sienkiewicza. To kolejny po Struga, Żeligowskiego i 6 Sierpnia remont nawierzchni, który pozwoli na uporanie się z łódzkim dziurawymi drogami. Remont Sienkiewicza obejmuje odcinek drogi pomiędzy ul. Wigury, a ul. Tylną. Ta już mocno wyeksploatowana jezdnia zostanie w całości wymieniona na nową. Prace będą prowadzone połówkowo dla zapewnienia przejezdności oraz dojazdu do pogotowia ratunkowego. Podczas prac, po Sienkiewicza przejedziemy tylko w jednym kierunku od ul. Wigury na południe do ul. Tymienieckiego.

Zakaz ruchu w drugą stronę będzie obowiązywał już od ul. Tymienieckiego pomimo, że sam zakres prac rozpoczyna się od Tylnej to już na skrzyżowaniu z Tylną, nie będzie możliwości przejazdu. Sama ul. Tylna stanie się ślepa przy "trójkącie" z ul. Sienkiewicza. Zmienioną trasą pojadą autobusy linii 55, 57, 77 i N3.

Jednak to nie wszystko. Również dziś został przekazany teren wykonawcy remontu ul. Lodowej na północ od Przybyszewskiego. Prace rozpoczną się w najbliższych dniach, a roboty prowadzone będą pod ruchem. Za pewne każdy kierowca zna dość mocno już zniszczony zakręt na połączeniu ul. Lodowej z ul. Widzewską. W ciągu najbliższych tygodni w całości zostanie on naprawiony i pojawi się nowa nawierzchnia.

Ponadto 4 października rozpoczną się prace na ul. Pomorskiej w Nowosolnej od ul. Gryfa Pomorskiego do zakrętu na ul. Pomorskiej. Remont nawierzchni to kolejny drogowy projekt z Budżetu Obywatelskiego, wygrany przez mieszkańców Nowosolnej. W ubiegłym roku wykonaliśmy również w ramach Budżetu Obywatelskiego remont ul. Pomorskiej od rynku w Nowosolnej do ul. Gryfa Pomorskiego. Kontynuacja praca pozwoli na gładki przejazd po sporym odcinku ul. Pomorskiej, gdzie wraz z remontem nawierzchni wykonanym po pracach przy budowie kanalizacji, po równej jak stół ul. Pomorskiej pojedziemy od Nowosolnej do Mileszek. Dalsze odcinki ul. Pomorskiej również są przewidziane do przebudowy w kolejnych latach.

Początek października to również start prac na ul. Jaracza. Ta śródmiejska ulica zyska nową nawierzchnię pomiędzy Kopcińskiego, a Polskiej Organizacji Wojskowej. Na początku przyszłego roku będziemy mogli się cieszyć nową nawierzchnią na przeszło 20 ulicach w całym mieście. W tym roku na drogi przeznaczona została kwota ponad 100 mln zł.

Zmiany w komunikacji miejskiej w związku z remontem nawierzchni ul. Sienkiewicza:

Linia 55:

 • Retkinia Kusocińskiego, ... - Radwańska, Piotrkowska, Tymienieckiego, … , - Dw. Łódź Dąbrowa
 • Zmiana trasy w obu kierunkach.

Linia 57:

 • Piastów Kurak - ..., Wólczańska, Radwańska, al. Kościuszki, Zamenhofa, Nawrot, Sienkiewicza, ... - Marysin Stadion
 • Zmiana tylko w podanym kierunku.

Linia 77:

 • Stare Rokicie - ..., Radwańska, Piotrkowska, Tymienieckiego, Kilińskiego, Tylna, Targowa, Fabryczna, ... - Dw. Łódź Fabryczna
 • Zmiana tylko w podanym kierunku.

Linie N3A i N3B:

 • Teofilów Rojna - ..., Sienkiewicza, Wigury, Kilińskiego, ... - Instytut CZMP
 • Zmiana trasy w obu kierunkach.
]]>
news-43953 Mon, 27 Sep 2021 13:30:47 +0200 Zostań sędzią koszykówki! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zostan-sedzia-koszykowki-id43953/2021/9/27/ Łódzki Związek Koszykówki zaprasza do udziału w kursie na sędziego koszykówki. Zajęcia mają się rozpocząć w poniedziałek 4 października.

Szkolenie będzie się składało z dwóch części. Na poniedziałki i środy w godzinach 19-21 zaplanowano zajęcia teoretyczne na platformie Teams. Po ich zakończeniu odbędą się zajęcia praktyczne na sali. Kurs prowadzić będą m.in. sędziowie z doświadczeniem zdobywanym podczas rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Koszykówki.

Zwieńczeniem kursu będzie egzamin, który odbędzie się na przełomie roku 2021 i 2022. Kandydaci na sędziów będą musieli odpowiedzieć na 25 pytań z przepisów gry w koszykówkę. Po zdaniu egzaminu otrzymają licencje i jeszcze w sezonie 2021/2022 będą mogli prowadzić spotkania okręgowe, mecze amatorskie i turnieje.

Odpłatność za kurs wynosi 100 zł. Opłaty należy dokonać na konto Wydziału Sędziowskiego ŁZKosz do 30 września 2021 roku (nr konta: 53 1140 2004 0000 3602 7480 5450, tytułem: OPŁATA ZA KURS - IMIĘ I NAZWISKO). Zgłoszenia oraz wszelkie pytania prosimy wysyłać na adres e-mail: sedziowie@lzkosz.pl

 

]]>
news-43952 Mon, 27 Sep 2021 13:23:49 +0200 Startuje koszykarska liga 3x3 http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/startuje-koszykarska-liga-3x3-id43952/2021/9/27/ Już za tydzień rozpocznie się kolejny sezon rozgrywek LDZ 3x3 Basket Ligi. Mecze będą rozgrywane w Centrum Vera Sport przy ulicy Siewnej 15, gdzie do dyspozycji zawodników są m.in. dwa profesjonalne boiska z taką samą nawierzchnią, na jakiej do roku 2026 rozgrywane będą turnieje o mistrzostwo świata i Europy w koszykówce 3x3. Organizatorem LDZ 3x3 Basket Ligi jest Łódzki Związek Koszykówki, a rozgrywki są jedną z eliminacji do mistrzostw Polski w kategorii open. W rywalizacji może uczestniczyć każdy, kto ukończył 16 rok życia. Liga jest zarówno dla zawodników mających licencje PZKosz lub ŁZKosz, jak i dla amatorów, dla mężczyzn i kobiet. Drużyny mogą być mieszane. W jednym zespole do rozgrywek można zgłosić maksymalnie sześć osób.

Liga rozpocznie się w październiku 2021, a zakończy w styczniu 2022. W tym okresie spotkania będą rozgrywane w poniedziałki (od godziny 18:30). Rywalizacja toczyć się będzie zgodnie z oficjalnymi przepisami gry w koszykówkę 3x3, wydanymi przez Międzynarodową Federację Koszykówki (FIBA).

Dokumenty zgłoszeniowe do LDZ 3x3 Basket Ligi znajdują się na stronie: http://lzkosz.pl/dokumenty.html

]]>
news-43951 Mon, 27 Sep 2021 13:19:33 +0200 Kolejne wyzwanie Krzysztofa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/kolejne-wyzwanie-krzysztofa-id43951/2021/9/27/ Niepełnosprawny kolarz Krzysztof Jarzębski rozpoczął dzisiaj liczącą ok. 3000 km podróż po Polsce na rowerze ręcznym. Na trasę wyruszył z ulicy Piotrkowskiej, startując przy Pasażu Schillera. - Robię to, żeby pobudzić niepełnosprawnych. Chcę im pokazać, że nadal można żyć, a nie tylko w domu siedzieć. Oczywiście nie mówię, że każdy ma być kolarzem, bo nie każdy to lubi. Zawsze można sobie jednak coś znaleźć i normalnie funkcjonować – powiedział Jarzębski.

Zawodnik Łódzkiego Klubu Sportowego i reprezentant Polski w trakcie 11-dniowej jazdy odwiedzi m.in. Pabianice, Kielce, Kraków, Opole, Wrocław, Zieloną Górę, Szczecin, Koszalin, Gdańsk, Bydgoszcz i Zgierz. Podróż zakończy tam, gdzie ją rozpoczął, a więc w sąsiedztwie łódzkiego magistratu.

]]>
news-43950 Mon, 27 Sep 2021 12:53:56 +0200 Emocji nie brakowało http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/emocji-nie-brakowalo-id43950/2021/9/27/ Sporej dawki emocji dostarczyli swoim fanom pierwszoligowi piłkarze Widzewa i ŁKS oraz ekstraligowe zawodniczki TME SMS. Te ostatnie w meczu na szczycie zremisowały 1:1 z broniącymi mistrzostwa Polski Czarnymi Sosnowiec. Na obiekcie przy Milionowej łodzianki już w 2. minucie wykonywały rzut karny. Na gola zamieniła go Gabriela Grzybowska. Podopieczne Marka Chojnackiego z prowadzenia cieszyły się tylko przez dziewiętnaście minut. Do remisu doprowadziła Martyna Wiankowska i mecz zakończył się wynikiem 1:1. Tym samym aktualne wicemistrzynie i mistrzynie kraju straciły pierwsze punkty w tym sezonie. Samodzielnymi liderkami są jednak zawodniczki TME SMS, gdyż Czarni mają rozegrany jeden mecz mniej. W sześciu spotkaniach zespół z Milionowej zgromadził 16 pkt. i w tabeli ekstraligi kobiet wyprzedza Górnika Łęczna (15 pkt.) i Czarnych (13 pkt.). W 7. kolejce TME SMS zagra na wyjeździe z wiceliderem rozgrywek (2 października, godz. 12).

TME SMS – Czarni Sosnowiec 1:1 (1:1). Bramki: 1:0 Gabriela Grzybowska (2, z karnego), 1:1 Martyna Wiankowska (21).

Piłkarki TME SMS otwierają tabelę ekstraligi pań, a na czele Fortuna 1. Ligi mężczyzn są zawodnicy Widzewa. W 10. serii spotkań ekipa z Piłsudskiego przed własną publicznością 4:0 ograła częstochowską Skrę. Podobnie jak przy Milionowej, pierwszy gol również padł z rzutu karnego. W 42. minucie jedenastkę wykorzystał Juliusz Letniowski, a w drugiej odsłonie meczu na listę strzelców wpisali się: Bartosz Guzdek, Paweł Zieliński i Kacper Karasek.

Jeden gol padł natomiast przy al. Unii, gdzie ŁKS pokonał Sandecję. Formalnie gospodarzem tego starcia był zespół z Nowego Sącza, co nie zmienia faktu, że to łodzianie grali na własnym stadionie. Atut boiska wykorzystali dopiero w ostatniej minucie doliczonego czasu gry, gdy akcję Macieja Dąbrowskiego sfinalizował Maciej Radaszkiewicz.

Po 10. kolejkach Widzew ma 23 pkt. i o jedno oczko wyprzedza drugą w klasyfikacji Koronę Kielce, która dzisiaj w Sosnowcu grać będzie z Zagłębiem. Z tym ostatnim w następnej serii spotkań zmierzy się piąty w klasyfikacji ŁKS (17 pkt.). To spotkanie zostanie rozegrane przy al. Unii już w piątek 1 października (godz. 20.30). Dzień później w Niepołomicach Widzew zagra z Puszczą (godz. 12.40).

Widzew – Skra Częstochowa 4:0 (1:0). Bramki: 1:0 Juliusz Letniowski (42, z karnego), 2:0 Bartosz Guzdek (63), 3:0 Paweł Zieliński (66), 4:0 Kacper Karasek (77).

Sandecja Nowy Sącz – ŁKS 0:1 (0:1). Bramka: Maciej Radaszkiewicz (90+4).

Czarną serię kontynuują młodzi piłkarze UKS SMS. W rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-18 łodzianie doznali już szóstej porażki z rzędu i po 7. kolejkach zamykają stawkę, mając na koncie tylko jeden punkt. W minionej kolejce UKS SMS przegrał u siebie 0:4 z wrocławskim Śląskiem. Wszystkie bramki dla gości zdobył Ryszard Jakubiak. W 8. kolejce zespół z Milionowej zagra na wyjeździe z poznańskim Lechem (2 października, godz. 12).

UKS SMS – Śląsk Wrocław 0:4 (0:3). Bramki: 0:1 Ryszard Jakubiak (8), 0:2 Ryszard Jakubiak (45), 0:3 Ryszard Jakubiak (45+1), 0:4 Ryszard Jakubiak (65).

]]>
news-43944 Mon, 27 Sep 2021 12:24:48 +0200 Zaczęły od zwycięstwa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zaczely-od-zwyciestwa-id43944/2021/9/27/ Od wygranej 3:0 z Jokerem Świecie zawodniczki Grota Budowlani rozpoczęły nowy sezon w Tauron Lidze. Wolne miały natomiast siatkarki ŁKS Commercecon. Ich mecz z Energą MKS Kalisz został przełożony na 27 października. Inauguracyjne spotkanie w hali im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego przy al. Unii Lubelskiej 2 miało dość jednostronny przebieg. W pierwszym i drugim secie łodzianki miały zdecydowaną przewagę. Trochę więcej musiały się napracować w trzeciej partii, którą jednak też wygrały. Zwycięstwo 3:0 dało im drugą lokatę w tabeli Tauron Ligi. Liderem po pierwszej kolejce jest broniąca mistrzostwa kraju Grupa Azoty Chemik Police. Trzy punkty po wygranej 3:0 ma również trzecia w klasyfikacji E.Leclerc Moya Radomka Radom.

Grot Budowlani – Joker Świecie 3:0 (25:21, 25:16, 25:23). Grot Budowlani: Monika Fedusio, Małgorzata Lisiak, Julia Szczurowska, Zuzanna Górecka, Weronika Centka, Martyna Łazowska, Justyna Łysiak (libero).

W 2. kolejce 2 października ŁKS Commercecon zagra w Radomiu z Radomką (godz. 20.30), a dwa dni później Grot Budowlani zmierzy się na wyjeździe z #VolleyWrocław (godz. 17.30).

]]>
news-43942 Mon, 27 Sep 2021 12:07:10 +0200 Grały przy Małachowskiego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/graly-przy-malachowskiego-id43942/2021/9/27/ Na hybrydowym boisku MOSiR Łodzianka przy ul. Małachowskiego rozegrano drugi w tym sezonie turniej Mistrzostw Polski Kobiet w Rugby 7. Do rywalizacji w trzech ligach przystąpiło łącznie 11 drużyn. Gospodarzem zawodów były Venol Atomówki, które wygrały rywalizację w II lidze. Ostatnią lokatę w lidze I zajęła natomiast ekipa KS Budowlani Commercecon.

Wyniki turnieju:

II liga:

Venol Atomówki Łódź – Alfa Bydgoszcz  22:19

Venol Atomówki Łodź – KS Rugby Gietrzwałd  29:14

Alfa Bydgoszcz – Venol Atomówki Łodź  14:10

Alfa Bydgoszcz – KS Rugby Gietrzwałd  14:19

KS Rugby Gietrzwałd – Venol Atomówki Łodź  00:31

KS Rugby Gietrzwałd – Alfa Bydgoszcz  07:52

Klasyfikacja końcowa:

 1. Venol Atomówki Łódź
 2. Alfa Bydgoszcz
 3. KS Rugby Gietrzwałd               

I liga:

AWF Warszawa – KS Budowlani Łodź  31:07

AWF Warszawa – Biało-Zielone Gdańsk II  12:45

Biało-Zielone Gdańsk II – Legia Warszawa II  41:07

Legia Warszawa II – KS Budowlani Łódź  39:05

AWF Warszawa – Legia Warszawa II  12:19

AWF Warszawa – KS Budowlani Łódź  25:07

Mecz o III miejsce I Liga:

Legia Warszawa II – KS Budowlani Łódź  19:17

Mecz o I miejsce I Liga:

Biało-Zielone Gdańsk II – Legia Warszawa II  26:10

Klasyfikacja końcowa:

 1. Biało-Zielone Ladies Gdańsk II 
 2. Legia Warszawa II                     
 3. AWF AWF Warszawa               
 4. KS Budowlane Łódź                 

Ekstraliga:

Biało-Zielone Gdańsk – Diablice Ruda Śląska  78:00

Legia Warszawa – Black Roses Poznań  59:00

Biało-Zielone Gdańsk – Legia Warszawa  48:07

Black Roses Poznań – Diablice Ruda Śląska  24:10

Biało-Zielone Gdańsk – Black Roses Poznań  55:00

Legia Warszawa – Diablice Ruda Śląska  64:00

Mecz o III miejsce Ekstraliga:

Black Roses Poznań – Diablice Ruda Śląska  40:05

Mecz o I miejsce Ekstraliga:

Biało-Zielone Gdańsk – Legia Warszawa  39:00

Klasyfikacja końcowa:

 1. Biało-Zielone Ladies Gdańsk     
 2. Legia Warszawa                         
 3. Black Roses Posnania Poznań
 4. Diablice Ruda Śląska
]]>
news-43940 Mon, 27 Sep 2021 12:04:42 +0200 Rugbiści bez zwycięstwa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rugbisci-bez-zwyciestwa-id43940/2021/9/27/ Nie był to udany weekend dla łódzkich rugbistów. W ekstralidze ekipa Master Pharm Rugby Łódź przegrała z warszawską Skrą, a w I lidze KS Budowlani Commercecon ulegli drużynie Rugby Białystok. W najwyższej klasie rozgrywkowej odbyła się już 5. kolejka, jednak dla wicemistrzów Polski był to dopiero trzeci mecz w bieżącym sezonie. Po dwóch wcześniejszych na koncie Master Pharm RŁ był komplet 10 pkt., jednak dobra passa została przerwana w stolicy.Co prawda do przerwy łodzianie prowadzili 6:5, jednak druga odsłona należała do gospodarzy. Skra z nawiązka odrobiła jednopunktową stratę i wygrała mecz 25:16.

Po pięciu seriach spotkań liderem jest Ogniwo Sopot (jeden mecz zaległy), za którym plasuje się Lechia Gdańsk. Te zespoły zdobyły do tej pory po 20 pkt. O połowę mniejszy jest dorobek szóstego w klasyfikacji Master Pharm RŁ. W następnej kolejce (2-3 października) łodzianie podejmą Awentę Pogoń Siedlce.

OKS Up Fitness Skra Warszawa - Master Pharm Rugby Łódź SA  25:16 (5:6). Punkty dla Master Pharm RŁ: Kamil Brzozowski 11, Vitalii Kramarenko 5.

Porażką zakończył się również mecz KS Budowlani Commercecon w 3. kolejce I ligi. Łodzianie grali na wyjeździe z Rugby Białystok i ulegli gospodarzom 12:51. Po trzech seriach spotkań liderem tabeli jest Sparta Jarocin, która ma komplet 15 pkt. Zespół z Górniczej w trzech meczach zgromadził pięć oczek i jest na pozycji piątej. W 4. kolejce (16-17 października) łodzianie podejmą Legię Warszawa.

Rugby Białystok - KS Budowlani Commercecon  51:12 (26:5). Punkty dla KS Budowlani Commercecon: Piotr Sikora 5, Alan Owczarek 5, Michał Łaszcz 2.

]]>
news-43939 Mon, 27 Sep 2021 11:54:22 +0200 DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/dostepnosc-wlaczam-konferencja-metodyczna-id43939/2021/9/27/ Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów pomysły, by rozpocząć współpracę z osobami ze szczególnymi potrzebami i tworzyć także z nimi i dla nich? Czy podejmując tego rodzaju wysiłek, mają obawy, czy boją się niepowodzenia? Jak dużo jeszcze musimy zmienić w podejściu do osób niepełnosprawnych? Na te i inne pytania będziemy odpowiadać w trakcie październikowej konferencji, będącej kontynuacją projektu #chodzioDOSTĘPNOŚĆ. Wydarzenie będzie poświęcone dobrym praktykom w otwieraniu kultury na potrzeby osób z niepełnosprawnościami – osób starszych, seniorów zależnych, osób niewidomych i niedowidzących, osób ze spektrum autyzmu, czy niepełnosprawnością ruchową. Te potrzeby, których z reguły nawet sobie nie uświadamiamy i o których będziemy mówić, często wynikają z różnego rodzaju chorób i schorzeń.

Konferencja jest adresowana do pracowników instytucji kultury, animatorów, organizacji pozarządowych a także do osób zarządzających placówkami, które chcą budować i tworzyć projekty i programy włączające różnorodne grupy osób.
Zaproszenie do udziału przyjęli eksperci i społecznicy. Są wśród nich:
Izabela Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska zarządu Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna; Monika Stroińska – gerontopsycholog, założycielka Centrum Montessori Senior; Tamara Sass – artystka, twórczyni projektu TAXO. SZTUKA DOTYKU; Jan Gawroński – piętnastolatek w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet, samorzecznik, społecznik działający w Fundacji Autism Team; Sylwia Kowalska – współtwórczyni Fundacji Autism Team oraz Inicjatywy Obywatelskiej Chcemy Całego Życia; Monika Goetzendorf-Grabowska artystka, edukatorka, członkini Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę (PK InSEA) oraz Iwona Pietrzak – arteterapeutka, muzykoterapeutka i bajkoterapeutka kliniczna, prezes Zarządu Stowarzyszenia Kamienica 56 w Łodzi, która jest współorganizatorem konferencji.

Rejestracja uczestniczek i uczestników trwa od 27 września do 15 października pod poniższym linkiem forms.gle/bRjnFJaQTTyeN5Hz8

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc stacjonarnych, pierwszeństwo udziału mają pracownicy miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych działających w sektorze kultury, w tym na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami i osób z niepełnosprawnościami.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KONFERENCJI

Konferencja stacjonarnie – Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3, Łódź
transmisja paneli – FB Łódź pełna kultury, FB Fabryka Sztuki

Część panelowa konferencji będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Organizatorzy:
Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi
Stowarzyszenie Kamienica 56
Fabryka Sztuki w Łodzi

Partnerzy merytoryczni #chodziODOSTĘPNOŚĆ
Oddział ds. osób niepełnosprawnych w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi
Biuro Aktywności Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi
Fabryka Sztuki w Łodzi
Stowarzyszenie Kamienica 56
Łódzkie Centrum Wydarzeń
Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki Centrum Kształcenia Języka Migowego
Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki – warsztat terapii zajęciowej

]]>
news-43938 Mon, 27 Sep 2021 11:43:42 +0200 30-lecie współpracy Łodzi i Lyonu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/30-lecie-wspolpracy-lodzi-i-lyonu-id43938/2021/9/27/ W tym roku obchodzimy 30-lecie partnerskiej współpracy Łodzi i Lyonu. Aby uczcić tę wyjątkową rocznicę partnerstwa Urząd Miasta Łodzi przygotowuje serię wydarzeń. W dniach 31 lipca – 26 września 2021 odbywała się w Łodzi wystawa artystów lyońskich „Spotkania i Spojrzenia: Lyon w Łodzi/Rencontres et Regards : Lyon à Łódź” w Miejskiej Galerii Sztuki. W piątek odbył się uroczysty finisaż wystawy w którym uczestniczyli przedstawiciele miasta, francuscy partnerzy i  osoby zaangażowane w polsko-francuską współpracę. W secesyjnych wnętrzach Galerii Willa mieszczącej się przy ul. Wólczańskiej eksponowane były prace dziewięciu artystów mieszkających i tworzących w Lyonie. Odwiedzający wystawę mogli podziwiać malarstwo, malowane tkaniny, rzeźby i grafiki.   
Partnerstwo z Lyonem jest dla Łodzi niezwykle cenne, zarówno z punktu widzenia współpracy gospodarczej, kulturalnej, jak i akademickiej. Łódź i Lyon łączy nie tylko podobna historia,
ale i zbliżone priorytety w aktualnej polityce rozwoju. Oba miasta angażują się w proekologiczne inicjatywy i rozwój zielonych technologii oraz w budowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Obie aglomeracje są także ważnymi ośrodkami akademickimi w swoich regionach.

Uroczyste obchody odbędą się również w Lyonie w dniach 14-15 października b.r.

]]>
news-43921 Fri, 24 Sep 2021 15:32:00 +0200 Inauguracja sezonu kulturalnego 2021/2022 http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/inauguracja-sezonu-kulturalnego-20212022-id43921/2021/9/24/ Nagrody dla artystów i animatorów kultury, dyplomy dla laureatów stypendiów artystycznych, wyróżnienia dla mecenasów kultury oraz podsumowanie ubiegłych 12 miesięcy, a także zapowiedź przyszłych wydarzeń, festiwali, koncertów i wystaw. Przedstawiciele łódzkich instytucji kultury, Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi oraz Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi i Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi, uroczyście powitali nowy sezon kulturalny w Teatrze Arlekin. Rozpoczęcie sezonu kulturalnego jest okazją do uhonorowania łódzkich artystów, animatorów, mecenasów kultury oraz wyróżnienia młodych, ambitnych i bardzo obiecujących artystów, przed którymi otwierają się drzwi kariery. To także szczególna okoliczność, aby podsumować mijający rok, przyjrzeć się kulturalnym planom na przyszłość i złożyć podziękowania wszystkim, którzy dbają o rozwój kultury w Łodzi.

W ciągu ostatnich miesięcy Łódź odżyła kulturalnie. To bardzo ważne dla całego miasta, bo okazało się, że po okresie pandemii wszyscy obserwujemy wybuch kreatywności i aktywności łódzkich artystów oraz  animatorów, czego efektem jest niezwykle bogata oferta kulturalna. Łodzianie na nią czekali, a teraz tak chętnie z niej korzystają. Z nadzieją patrzmy w przyszłość, bo plany na kolejny sezon są wspaniałe - powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Z kolei Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Wiceprezydent Miasta Łodzi, dziękowała za zaangażowanie i aktywność artystów w  czasie pandemii:  ... pomogliście nam wszystkim przetrwać ten najtrudniejszy moment strachu i niepewności, budując więzy międzyludzkie, wypełniliście naszą tęsknotę za sztuką, działaniami w internecie, a potem przedstawiliście bardzo bogatą ofertę wydarzeń, z których mogliśmy korzystać, spotykając się z wami i z sztuką w przestrzeni miejskiej.

Ważnym punktem programu było wręczenie dyplomów, wyróżnień oraz nagród. Na scenie pojawili się laureaci stypendiów artystycznych, łódzcy artyści i animatorzy oraz przedstawiciele firm, które wspierają kulturę miasta i przyczyniają się do jej rozwoju.

Laureaci stypendiów artystycznych Prezydenta Miasta Łodzi 2021

Anna Furkałowska, wiolonczelistka, muzyk estradowy
Karolina Gębka, artystka wizualna
Ewelina Hajda, marimbafonistka
Maciej Kądziela, saksofonista jazzowy
Sara Kozłowska, tancerka, nauczycielka tańca współczesnego
Maria Krasnodębska, rzeźbiarka, artystka wizualna
Magdalena Prochasek-Jakubowska, aktorka
Magdalena Skrzypczak, pisarka, malarka
Karol Szlawski, pisarz
Aleksandra Wysokińska, artystka sztuk wizualnych
Karolina Zajdel, aktorka
Kacper Zaorski-Sikora, malarz

Laureaci nagród Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz ochrony kultury

Sebastian Adamkiewicz, muzealnik, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Tomasz Armada, projektant mody, artysta wizualny
Magdalena Gonera, edukatorka, muzealniczka, Centralne Muzeum Włókiennictwa
Fundacja Kamila Maćkowiaka
Aneta Madziara, edukatorka, animatorka kultury
Ewa Latkowska-Żychska, artystka, pedagożka
Krystyna Stanisława Piaseczna, dziennikarka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych
Ewa Puszczyńska, producentka filmowa
Natalia Scegielniak-Glica, muzealniczka, Muzeum Miasta Łodzi
Aleksandra Shaya, animatorka kultury, artystka
Stowarzyszenie Śpiewacze "Harmonia"
Barbara Szcześniak-Kłosowska, aktorka
Mariusz Wilczyński, autor filmów animowanych, performer
Katarzyna Żuk, aktorka, pedagożka, reżyserka

Nagrodę dla najlepszego aktora 2020 roku, czyli "Srebrny Pierścień" odebrała Adrianna Maliszewska z Teatru Arlekin.

"Złote Jabłka" dla mecenasów kultury odebrali przedstawiciele firm: Transfer Multisort Elektronik i Spółdzielni Mieszkaniowej im. Mikołaja Reja.

Zapowiedź planów artystycznych i wydarzeń, pozwala z nadzieją, optymizmem, a nawet z niecierpliwością czekać na ich realizację. Łódzkie teatry pracują nad przygotowaniem kilkunastu premier. Czekają nas nowe wystawy w: Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Kinematografii czy w EC1. Miejska Galeria Sztuki zapowiada m.in. niezwykle prestiżową wystawę malarstwa w lutym 2022 r., a Fabryka Sztuki zamierza rozpocząć swój największy jak do tej pory międzynarodowy projekt artystyczny. Jesień będzie wypełniona wydarzeniami, a wśród nich m.in. wyjątkowe święto filmów i audycji dokumentalnych - 31. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu czy Puls Literatury, jeden z największych festiwali literatury w Polsce, któremu towarzyszy przyznanie bardzo atrakcyjnej nagrody literackiej za całokształt dokonań - Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima.

 

 

]]>
news-43913 Fri, 24 Sep 2021 15:05:36 +0200 Podwyżki dla nauczycieli obiecał Czarnek... a znowu zapłacą samorządy http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/podwyzki-dla-nauczycieli-obiecal-czarnek-a-znowu-zaplaca-samorzady-id43913/2021/9/24/ Program „pracuj więcej, zarabiaj mniej” – tak nazywają rzekome podwyżki Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka związkowcy. Radni Rady Miejskiej w Łodzi, wraz z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego, ostrzegają, że zapowiadane podwyżki wynagrodzeń nie poprawią w żaden sposób sytuacji nauczycieli, a jedynie doprowadzą polskie samorządy do finansowej ruiny, bo rząd nie ma zamiaru dokładać do nich ani grosza. Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Minister Edukacji i Nauki szumnie zapowiedział wielkie podwyżki dla nauczycieli. Zapomniał tylko dodać, że z projektu budżetu państwa na 2022 rok wynika, że subwencja oświatowa ma wzrosnąć ledwie o 2,6%, więc nasuwa się kluczowe pytanie – kto, tak naprawdę, te podwyżki ma sfinansować? Istnieje uzasadniona obawa, że, po raz kolejny, samorządy zostaną potraktowane, jak taka rozbita skarbonka, z której pieniądze będą bez końca wypływały, m. in. na rzekome podwyżki.

Marek Ćwiek, Prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego: – Minister Czarnek zaproponował „zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela”. W skrócie, można to określić słowami „pracuj więcej, zarabiaj mniej”. O co tutaj chodzi? Zaproponowano nauczycielom zwiększenie obowiązkowej, ewidencjonowanej liczby godzin pracy, z obecnych 18 godzin w tygodniu, na 30. Czyli jest to wzrost o 66%. W zamian zapowiedziano szumnie wzrost wynagrodzenia o 25%. Co to oznacza? To oznacza, że godzinowa stawka pracy nauczyciela obniża się o 1/4. Naszym zdaniem jest to jawna kpina, cynizm i poniżanie nauczycieli przez Ministerstwo. Zaproponowano nam podniesienie nie prestiżu, a podniesienie pensum. Zaproponowano nam zwolnienia nauczycieli i ograniczenia ich czasu pracy. Podwyżkę sfinansujemy sobie sami, poprzez przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, a rząd, z budżetu centralnego, nie dołoży do zwyżki wynagrodzeń ani grosza.

Robert Pawlak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Podwyżki dla nauczycieli są konieczne, są potrzebne. Dobrze by jednak było, gdyby, przy okazji rozmów na ten temat, wskazać źródła finansowania, bo wskazanie subwencji oświatowej jest żadnym wskazaniem. Ta subwencja jest zbyt mała już dzisiaj, a w przyszłym roku, jeżeli te podwyżki miałyby wejść w życie, będzie jeszcze gorzej.

Damian Raczkowski, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi: – Jak wiemy, w Polsce system edukacji to jest system dualny. Czyli mamy dwa filary, jeden filar to jest finansowanie systemu edukacji, jest to zadanie zlecone przez rząd samorządom, a, jak wynika z ustawy o samorządzie gminnym, zadania zlecone powinny być w pełni finansowane. O tym że edukacja nie jest w pełni finansowana już wiemy i, ja to zawsze powtarzam, nigdy nie była. Natomiast przez ostatnich 5-6 lat ta dziura w budżecie powiększyła się znacząco, w tamtym roku mówiliśmy o brakujących 300 mln zł, które my musieliśmy dołożyć. I nikt z nas nie jest przeciwko, bo każdy z nas wie, jak istotny jest zawód nauczyciela, każdy z nas był w szkole, wielu z nas ma dzieci i wie o tym, że to szkoła przejmuje w znacznej części obowiązek wychowania kolejnych pokoleń.

Damian Raczkowski, wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Łodzi: – Prawda jest taka, że budżet samorządu nie jest z gumy. Te 35 do 50 mln zł, które teraz szacujemy jako koszt tych podwyżek, będziemy musieli skądś zabrać. Pytanie skąd. Z kolejnych inwestycji czy przesunąć z jakiegokolwiek innego sektora? Będziemy się musieli zastanowić. Na razie jest to w fazie dyskusji, natomiast wiemy doskonale, jak polski rząd działa, bez współpracy z samorządami i, jak wiemy doskonale z sytuacji protestów, bez merytorycznych rozmów ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

 

Wydatki na edukację ogółem oraz subwencja:
2019 - 1 220 686 565,57 zł; subwencja - 672 mln zł
2020 - 1 297 223 062,65 zł; subwencja - 724,2 mln zł
2021 - 1 293 012 865 zł; subwencja - 745,3 mln zł

Dopłaty z budżetu miasta do wydatków subwencjonowanych:
2019 - 313,8 mln zł
2020 - 306 mln zł
2021 - 315 mln zł

W 2020 r. wydatki na płace ogółem to: 844 327 969 zł.
W 2019 r. było to: 801 524 600 zł.

]]>
news-43908 Fri, 24 Sep 2021 13:20:26 +0200 Fałszywe SMS-y o kwarantannie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/falszywe-sms-y-o-kwarantannie-id43908/2021/9/24/ Wszystkie osoby korzystające ze wsparcia i pomocy ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, korzystające z placówek podległych łódzkiemu MOPS, jak również pracowników MOPS w Łodzi oraz wszelkie osoby zainteresowane przestrzegamy przed masową akcją rozsyłania fałszywych wiadomości informujących o skierowaniu na kwarantannę. Fałszywy SMS, który – jak szacują eksperci – mógł został wysłany nawet do kilkuset tysięcy użytkowników telefonów komórkowych w Polsce, ma formę krótkiej wiadomości wysłanej od nadawcy „Kwarantanna” o następującej treści (pisownia oryginalna – bez polskich znaków): „Zostałes skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny z powodu zakazenia w Twoim najblizszym otoczeniu. Wiecej informacji na stronie” i w tym miejscu pojawia się link. Po kliknięciu w link na telefonie komórkowym jest instalowane automatycznie oprogramowanie umożliwiające oszustom śledzenie wszystkich czynności wykonywanych na danym urzadzeniu, w tym także loginy i hasła do m.in. bankowości elektronicznej. W konsekwencji oszuści mogą w ten sposób uzyskać dostęp do pieniędzy znajdujących się na koncie.

Apelujemy, by nie otwierać wskazanego linku i usunąć wiadomość z telefonu.

Jednocześnie Główny Inspektor Sanitarny informuje, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości zawierającej przekierowanie do stron internetowych.

W przypadku, gdy doszło do kliknięcia w link, specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem zalecają, by jak najszybciej wyłączyć telefon i skontaktować się możliwie jak najszybciej ze swoim bankiem. Rekomendują także niezwłoczną zmianę haseł do wszystkich portali, do których oszuści mogli mieć dostęp za pośrednictwem zainfekowanego telefonu.

]]>
news-43904 Fri, 24 Sep 2021 12:31:17 +0200 Dwa krążki w Stambule http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/dwa-krazki-w-stambule-id43904/2021/9/24/ Zawodnicy reprezentujący KS Olimp Łódź przywieźli dwa medale ze Stambułu, gdzie odbyły się zawody Youth League - Młodzieżowej Ligi Światowej w karate. Wzięło w nich udział 850 zawodników z 51 państw. W tej stawce znaleźli się m.in. medaliści z KS Olimp. Bartosz Kędzierski zdobył srebro w kategorii juniorów - 76 kg, a Antonina Żurawska wywalczyła brąz w rywalizacji kadetek – 54 kg. Jej droga do podium wiodła przez repasaże, w których znalazła się po porażce z reprezentantką Rosji, która później dotarła do finału. W pierwszej walce turnieju łodzianka pokonała zawodniczkę z Uzbekistanu, a w repasażach okazała się lepsza od zawodniczek z: Ukrainy, Szwajcarii i… Polski. Po zwycięstwie 1:0 z Katarzyną Lewandowską Żurawska mogła się cieszyć ze swojego pierwszego medalu na zawodach cyklu World Karate Federation.

Pierwszy tego typu sukces odniósł również Kędzierski, który w drodze do finału okazał się lepszy od rywali ze Szwajcarii i Chile oraz od dwóch reprezentantów Ukrainy. W finale musiał już jednak uznać wyższość aktualnego mistrza świata Omara Faruka Yurura z Turcji i zakończył rywalizację zdobywając srebrny medal.

]]>
news-43903 Fri, 24 Sep 2021 12:07:43 +0200 Puchar Europy i nowa sala http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/puchar-europy-i-nowa-sala-id43903/2021/9/24/ Karolina Marczak z UKS SMS Łódź i Oliwia Glegolska z UKS Master Łódź wygrały rywalizację Pucharu Europy w sumo. Zawody w Krotoszynie były jedną z eliminacji do Światowych Igrzysk Sportowych - The World Games Birmingham 2022. W turnieju brali udział reprezentanci Azerbejdżanu, Gruzji, Niemiec, Norwegii, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski, a w kadrze biało-czerwonych znalazło się aż pięć zawodniczek z łódzkich klubów. Marczak wygrała rywalizację w kategorii do 60 kg, w której drugie miejsce zajęła Paulina Wesół (UKS Master). Glegolska triumfowała natomiast w kategorii do 73 kg. Medalową kolekcję łodzianek uzupełnił brązowy krążek Justyny Komzy (UKS SMS). Julia Piwowarska z UKS Atleta zakończyła rywalizację na piątej pozycji.

Łódzkie sumitki trenują pod czujnym okiem Agaty Żuromskiej (UKS Atleta), Pawła Pawełczyka (UKS SMS) i Piotra Górskiego (UKS Master). Ten ostatni cieszy jednak nie tylko z dobrych wyników swoich podopiecznych. Dodatkowym powodem do zadowolenia jest nowa siedziba, w której UKS Master rozpoczyna działalność. Treningi będą się teraz odbywały w nowym ośrodku olimpijskich sportów walki i przygotowania motorycznego mieszczącym się na I piętrze pałacu Sportu przy ul. ks. Skorupki 21. W związku z jej otwarciem od 27 września do 1 października dla dzieci w każdym wieku Master będzie prowadził bezpłatne zajęcia z: zapasów, taekwondo, gimnastyki, akrobatyki, sumo i fizjomotoryki. Więcej informacji na: www.masterlodz.pl

]]>
news-43899 Fri, 24 Sep 2021 11:33:32 +0200 Wraca Tauron Liga http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wraca-tauron-liga-id43899/2021/9/24/ Dzisiejszy mecz beniaminka Uni Opole z mistrzem Polski Grupą Azoty Chemik Police zainauguruje nowy sezon w Tauron lidze siatkarek. W niedzielę do gry przystąpią zawodniczki Grota Budowlani, które w hali im. Józefa „Ziuny” Żylińskiego podejmą Jokera Świecie (godz. 14.45). Wyjazdowe spotkanie ŁKS Commercecon z Energą MKS Kalisz zostało natomiast przełożone na 27 października. W przerwie między rozgrywkami w łódzkich drużynach doszło do wielu zmian. Miniony sezon siatkarki ŁKS Commercecon zakończyły na trzecim miejscu, ale tylko trzy z brązowych medalistek nadal są w kadrze zespołu prowadzonego przez Michala Maska. Są to: środkowe Klaudia Alagierska i Joanna Pacak oraz libero Krystyna Strasz. Oprócz nich o poprawę wyniku z poprzedniego sezonu będą walczyły: rozgrywające Roberta Ratzke da Silva (Brazylia, poprzednio Osasco/Sao Cristovao) i Angelika Gajer (Solna Wieliczka), atakujące: Ivna Colombo (Brazylia, Curitiba Volei) i Weronika Sobiczewska (Solna Wieliczka), przyjmujące: Pietra Jukoski (Brazylia, Curitiba Volei), Martyna Grajber (Grupa Azoty Chemik Police), Julita Piasecka (SMS Szczyrk) i Veronica Jones-Perry (USA, Grot Budowlani Łódź), środkowa Kamila Witkowska (#VolleyWrocław) oraz libero Paulina Maj-Erwardt (Grupa Azoty Chemik Police). W okresie przygotowawczym największym problemem dla sztabu szkoleniowego i całej drużyny był brak podstawowej rozgrywającej. Po bogatym sezonie reprezentacyjnym dopiero dzisiaj do Łodzi dotarła Roberta Ratzke, która w sezonie letnim z kadrą Brazylii zdobyła m.in. srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Obowiązki reprezentacyjne wykluczyły tez z przygotować Veronicę Jones-Perry. Nad zgraniem ekipy trener Masek będzie więc musiał pracować już w trakcie sezonu, który dla ŁKS Commercecon rozpocznie się 2 października, wyjazdowym meczem z E.Leclerc Radomka Radom.

Już w niedzielę do rozgrywek przystąpią natomiast zawodniczki Grota Budowlani – piątej drużyny z poprzedniego sezonu. Do kolejnego łodzianki przystąpią pod wodzą Jakuba Głuszaka (poprzednio węgierski Vasas Budapeszt), który na stanowisku trenera zastąpił Błażeja Krzyształowicza. Z klubem pożegnały się też m.in.: wspomniana wyżej Jones-Perry oraz Maria Stenzel, która przeniosła się do Polic. Nowymi twarzami w zespole są natomiast: rozgrywające Martyna Łazowska (SMS Szczyrk) i Maja Pelczarska (Stal Mielec), atakujące Ana Cleger (Kuba, Lokomotiw Kaliningrad) i Julia Szczurowska (Energa MKS Kalisz) oraz libero Justyna Łysiak (Energa MKS Kalisz) i Daria Skomorowska (Energetyk Poznań). Celem zespołu w sezonie 2021/2022 jest awans do czołowej czwórki i walka o medale.

]]>
news-43898 Fri, 24 Sep 2021 11:09:14 +0200 Ruszają miejskie ślizgawki http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/ruszaja-miejskie-slizgawki-id43898/2021/9/24/ Ostatni weekend września to czas, w którym Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi ponownie uruchamia miejskie lodowiska: Retkinię i Bombonierkę. Lodowisko "Retkinia" przy ul. ks. Popiełuszki 13B:

sobota 25 września: 13:30-14:30 oraz 15:00-16:00.

niedziela 26 września: 15:00-16:00; 16:30-17:30; 18:00-19:00 i 19:30-20:30.

Lodowisko "Bombonierka" ul. Stefanowskiego 28:

sobota 25 września: 13:15-14:15; 15:00-16:00; 16:45-17:45 i 18:30-19:30.

niedziela 26 września: 11:30-12:30; 13:15-14:15; 15:00-16:00; 16:45-17:45 i 18:30-19:30.

Na terenie lodowiska obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, dezynfekcji rąk niezwłocznie po wejściu do budynku, a także utrzymywania dystansu społecznego - minimum 1,5 m.

]]>
news-43920 Fri, 24 Sep 2021 08:56:00 +0200 Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/weekend-kultury-bez-barier-w-lodzi-id43920/2021/9/24/ Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie przygotowane dla osób z niepełnosprawnościami. Łódzkie muzea, teatry i domy kultury stworzyły specjalną ofertę, która obejmuje m.in.: pokazy filmowe, wykłady, oprowadzania kuratorskie po wystawach czy warsztaty. Zaproponowane wydarzenia zostały uzupełnione o narzędzia z zakresu dostępności m.in. tłumaczenia na Polski Język Migowy (PJM), audiodeskrypcję i elementy audiodeskrypcji, napisy, informacje o wydarzeniach w formacie ETR (ang. easy-to-read, pol. tekst łatwy do czytania i zrozumienia), rozwiązania przyjazne sensorycznie. Wydarzenie ma wymiar nie tylko kulturalny – to także świadectwo zmian, które są potrzebne, aby wszyscy mieszkańcy Łodzi mogli na równi korzystać z miejskiej oferty kulturalnej. Zmieniają się nie tylko budynki, ale też wprowadzane są techniczne udogodnienia w muzeach, teatrach, domach kultury. Wszystkie działania sprzyjające dostępności są bardzo pozytywnie odbierane przez łodzian.

Kultura, która jest otwarta na wszystkich odbiorców – w myśl tej idei, łódzkie instytucje kultury przygotowały ofertę oprowadzań kuratorskich po wystawach, zachęcają do udziału w wernisażu czy finisażu, oglądania projekcji filmowych, a także udziału w warsztatach czy zabawach. Ofertę uzupełniają wydarzenia prowadzone online. Są to propozycje dla dorosłych, dla młodzieży, ale i dla dzieci.

Łodzianie będą mogli m.in. obejrzeć nagrodzoną tytułem „Wydarzenie historyczne roku 2020” wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa pt. „Łódzkie mikrohistorie, ludzkie mikrohistorie”. Oprowadzanie odbędzie się w obecności kuratora i tłumacza polskiego języka migowego oraz będzie zawierać elementy audiodeskrypcji. Miejska Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z audiodeskrypcją w trakcie finisażu wystawy Spotkania i Spojrzenia: Lyon w Łodzi (Recontres et Regards: Lyon a Łódź). Trzy propozycje przygotowało Muzeum Kinematografii: z tłumaczeniem PJM oraz w wersji przyjaznej sensorycznie. Jest także oferta Teatru Powszechnego, Teatru Lalek Arlekin oraz warsztaty integracyjne z młodzieżą niesłyszącą na temat wystawy "Zostawić coś po sobie - historie łódzkich rodzin robotniczych". EC1 zaprasza na oprowadzanie po elektrowni wraz z tłumaczem PJM, a Muzeum Miasta Łodzi zachęca do zwiedzania wystawy „Łodzianin w podróży” w obecności przewodnika-deskryptora i z dostępnością grafik i obiektów dotykowych.

 

PROGRAM:

24 WRZEŚNIA, piątek

Muzeum Kinematografii
Wykład "Polski punkt widzenia - malarskość filmu 3.0" wraz z seansem filmowym "Ziemia Obiecana".
Tłumaczenie PJM. Film z napisami.
Wydarzenie online, transmitowane przez platformę Zoom (link będzie udostępniony po zapisaniu się).
Zapisy: kasa Muzeum Kinematografii w Łodzi, email: edukacja@kinomuzeum.pl lub tel. 501 373 266 lub 42 203 24 50
godz. 10:00

Muzeum Fabryki
Warsztaty integracyjne z młodzieżą niesłyszącą na temat wystawy "Zostawić coś po sobie - historie łódzkich rodzin robotniczych"
Miejsce: Muzeum Fabryki, ul. Drewnowska 58
Obecność tłumacza PJM
godz. 12:00

Muzeum Kinematografii
Zwiedzanie nowej wystawy stałej "Łódź filmowa" z przewodnikiem. Wydarzenie przyjazne sensorycznie.
Miejsce: Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zapisy: kasa Muzeum Kinematografii w Łodzi, email: edukacja@kinomuzeum.pl lub tel. 501 373 266 lub 42 203 24 50
godz. 16:00

Biblioteka Otwarta
Wielka gra! -  planszówka dla każdego. Gry będą prowadzone w językach: polski, angielski, hiszpański i polski język migowy
Miejsce: Biblioteka Otwarta, ul. Narutowicza 8/10
godz. 16:00

Miejska Galeria Sztuki
Finisaż wystawy: Spotkania i Spojrzenia: Lyon w Łodzi (Recontres et Regards: Lyon a Łódź).
Oprowadzanie z audiodeskrypcją
Miejsce: Galeria Willa ul. Wólczańska 31
godz. 17.00

Miejska Galeria Sztuki
Wernisaż wystawy: Grupa Artystek Frakcja
Oprowadzanie z audiodeskrypcją
Miejsce: Galeria Re:Medium  ul. Piotrkowska 113
godz. 19.00

 

25 WRZEŚNIA, sobota

Muzeum Kinematografii
Oprowadzanie po nowej wystawie stałej "Łódź filmowa" z audiodeskrypcją.
Miejsce: online/www.facebook.com/MuzeumKinematografii
godz. 12.00

Muzeum Miasta Łodzi
Łodzianin w podróży – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Obecność przewodnika-deskryptora, udostępnione zostaną grafiki i obiekty dotykowe.
Miejsce: Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15
godz. 13:00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie - oprowadzanie po wystawie
godz. 13:00, obecność tłumacza PJM
bilety: w kasie lub online:cmwl.pl/public/informacje/bilety
godz. 15:00, elementy audiodeskrypcji
Zapisy: 500 527 855
Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

 

26 WRZEŚNIA, niedziela 

Ośrodek Kultury Górna
Integracyjny Turniej Warcabowy osób niewidzących i słabowidzących
Turniej Warcabowy organizowany przez Klub Sportowy Niewidomych OMEGA
Miejsce: Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 3
godz.: 09:00 - 19:00

Domu Kultury "502"
Warsztat twórczego recyklingu. Zajęcia poświęcone tworzeniu przedmiotów dekoracyjnych z materiałów z odzysku.
Obecność tłumacza PJM
Miejsce: Domu Kultury "502", ul. A. Sacharowa 18
godz. 11.00

EC 1
Oprowadzanie po elektrowni
Przewodnik po kosmosie
Obecność tłumacza PJM
Miejsce: EC 1, ul. Targowa 1/3
godz. 13.00

 

DOSTĘPNE PRZEZ CAŁY WEEKEND

Wideospacery: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódź Bajkowa, PWSFTviT, Muzeum Sztuki.
Filmy z napisami.
Organizator: Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne "Venae Artis"
Miejsce online: Kinonauci.pl

Wydarzenie Teatru Arlekin
"Skrzaty Książkojady".
Projekt dla dzieci i całych rodzin, dzięki któremu można poznać wybraną literaturę dziecięcą.
Filmy z napisami i tłumaczeniem PJM.
Miejsce online: YouTube.com
(www.youtube.com/channel/UCot72l8YooexAB1Osj165RA)

Spektakl "Kopakonan" - spektakl dla dzieci i młodzieży.
Przeprowadzony w języku migowym i polskim fonicznym.
Miejsce online: YouTube.com (https://www.youtube.com/channel/UCUqlZ94YA_KYKEAza318nIw/featured)
Organizator: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

Spektakle Teatru Powszechnego
„Rodzina”
Spektakl z napisami dla osób niesłyszących
25 września, godz. 19:15
Bilety: 0,20 zł,
Link do zakupu biletów: https://powszechny.pl/pl/teatr/spektakle/rodzina/
Miejsce online: zakupiony bilet zawiera bezpośredni link do transmisji

„Ferragosto”
Spektakl z napisami dla osób niesłyszących
26 września, godz. 19:15
Bilety: 0,20 zł
Link do zakupu biletów: https://powszechny.pl/pl/teatr/spektakle/ferragosto/
Miejsce online: zakupiony bilet zawiera bezpośredni link do transmisji

Filmowy spacer po cmentarzu żydowskim z Joanną Podolską i Adamem Sitarkiem z napisami i tłumaczeniem PJM.
Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana
Miejsce online: YouTube.com
(www.youtube.com/channel/UCOy4tI8E7qO9YUafptLkXiw)

]]>