UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Thu, 22 Apr 2021 13:55:45 +0200 Thu, 22 Apr 2021 13:55:45 +0200 TYPO3 EXT:news news-40291 Thu, 22 Apr 2021 10:49:07 +0200 W Kapeluszu Anatola powstaje nowa miejska przychodnia dla 5 tys. pacjentów. http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/w-kapeluszu-anatola-powstaje-nowa-miejska-przychodnia-dla-5-tys-pacjentow-id40291/2021/4/22/ Trwa modernizacja budynku. Pierwszych pacjentów poradnia przyjmie w tym roku jesienią. W Kapeluszu Anatola otworzymy nową miejską przychodnię dla 5 tys. pacjentów. To nowa jakość w miejskiej ochronie zdrowia – pierwsza nowa poradnia od ponad 20 lat. Od 2013 r. miasto sukcesywnie modernizowało i doposażało w nowy sprzęt te placówki, którymi dysponowało.

Nowa poradnia w Kapeluszu Anatola będzie dedykowana przede wszystkim mieszkańcom Górnej. Miejskie Centrum Medyczne Górna  postawi tu na podstawową opiekę zdrowotną, czyli zatrudni dla swoich nowych pacjentów lekarzy internistów i pediatrę.

Od jesieni ubiegłego roku część budynku w Kapeluszu Anatola przeznaczona pod poradnię przechodzi kompleksową modernizację. Wymienione zostały m.in. witryny w oszklonym budynku. Teraz zaś trwa wybór wykonawcy, który zmodernizuje wnętrze budynku i dostosuje je do potrzeb centrum medycznego. Szacuje się, że wszystkie prace będą kosztowały około miliona złotych. Pierwszych pacjentów poradnia chce przyjąć – o ile pandemia nie wpłynie na zmianę planów – jesienią.

Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Wpływ miała tu bliskość osiedli mieszkaniowych, ale i często uczęszczany ciąg komunikacyjny. W poradni zatrudnieni zostaną dwaj interniści oraz pediatra. Część pediatryczna przychodni oraz część dla dorosłych będą od siebie oddzielone i będą miały osobne wejścia. Taki dobry standard stosujemy w miejskiej ochronie zdrowia.

]]>
news-40292 Thu, 22 Apr 2021 10:48:49 +0200 Łodzianki w półfinale http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodzianki-w-polfinale-id40292/2021/4/22/ W rozgrywkach o piłkarski Puchar Polski kobiet bardzo dobrze spisuje się ekipa TME UKS SMS. Łodzianki są już w półfinale, a za awans na ten szczebel rywalizacji zainkasują łącznie 75 tys. zł. Pula nagród w pucharowej rywalizacji wynosi 1 mln zł. Dla każdego z ćwierćfinalistów Polski Związek Piłki Nożnej przeznaczył po 25 tys. zł. Na tym etapie ekipa z ulicy Milionowej rywalizowała z GKS Katowice. Podopieczne Marka Chojnackiego na własnym stadionie sprawę awansu załatwiły w niespełna kwadrans. Już w 4. minucie bramkę dla TME UKS SMS zdobyła Anna Rędzia, a dziewięć minut później wynik ustaliła Dominika Gąsieniec.

Wygrana 2:0 zapewniła łodziankom awans do półfinału i kolejną nagrodę finansową, tym razem w wysokości 50 tys. zł. Kolejne bonusy czekają w finale. Zdobywca Pucharu Polski otrzyma 400 tys. zł, a przegrany zainkasuje 100 tys. zł.

Losowanie par półfinałowych odbędzie się w poniedziałek 26 kwietnia w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej. Początek o godz. 12. Mecze półfinałowe zaplanowano na 5 maja.

Rezultaty spotkań 1/4 Pucharu Polski kobiet:  

Tarnovia Tarnów – Czarni Sosnowiec 2:3

TME UKS SMS Łódź – GKS Katowice 2:0

UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna – Sportis KKP Bydgoszcz 4:3 (po dogryce)

Rekord Bielsko-Biała – GKS Górnik Łęczna 0:5

]]>
news-40290 Thu, 22 Apr 2021 10:08:22 +0200 Cykl nagrań dotyczących psychologicznych aspektów życia w później dorosłości http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/cykl-nagran-dotyczacych-psychologicznych-aspektow-zycia-w-pozniej-doroslosci-id40290/2021/4/22/ Centrum Kultury Młodych zaprasza wszystkich seniorów do udziału w cyklu nagrań dotyczących psychologicznych aspektów życia w później dorosłości, zrealizowanych przez członkinie Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii w ramach projektu „Młodzi Seniorom” . Opiekę merytoryczną nad projektem objęła dr Monika Mularska-Kucharek. Nagrania będą dostępne na stronie internetowej Centrum Kultury Młodych w zakładce Klub Aktywnego Seniora https://ckm.lodz.pl/kas-nasza-oferta/  oraz w ramach „Srebrnych wtorków” na Facebooku https://pl-pl.facebook.com/ckmlodz 

Nagrania zostaną udostępnione również na kanale YT:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLN8sT6KURUL0yWB5CLXCoBk-LO18GUi6D 

 

]]>
news-40285 Wed, 21 Apr 2021 16:41:52 +0200 Pierwsze posiedzenie Doraźnej Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży Rady Miejskiej w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/pierwsze-posiedzenie-doraznej-komisji-ds-rodziny-dzieci-i-mlodziezy-rady-miejskiej-w-lodzi-id40285/2021/4/21/ Dzisiaj odbyło się pierwsze posiedzenie Doraźnej Komisji ds. Rodziny, Dzieci i Młodzieży, która będzie się zajmowała m. in. kontrolą i monitorowaniem działań z zakresu pomocy społecznej, działalności ośrodków i zakładów opiekuńczych, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, polityki prorodzinnej, edukacji publicznej oraz współpracą z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi działającymi w obszarze będącym przedmiotem prac komisji. Przewodniczącym Komisji został wybrany p. Krzysztof Makowski.


Wiceprzewodniczącymi Komisji wybrano:
- p. Agnieszkę Wieteskę
- p. Elżbietę Bartczak
- p. Katarzynę Wachowską.


W skład Komisji weszli następujący radni:
- p. Tomasz Anielak
- p. Małgorzata Bartosiak-Sikorzyńska
- p. Sebastian Bohuszewicz
- p. Karolina Kępka
- p. Antonina Majchrzak
- p. Michał Olejniczak
- p. Marta Przywara
- p. Mikołaj Stefanowski.

]]>
news-40278 Wed, 21 Apr 2021 14:22:57 +0200 Nowe łąki kwietne i ule na dachach w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nowe-laki-kwietne-i-ule-na-dachach-w-lodzi-id40278/2021/4/21/ Niedługo w Łodzi pojawi się przynajmniej osiem nowych łąk kwietnych. To świetne schronienie dla pszczół, które mają też w mieście „do dyspozycji” ule na dachach. Kwietne łąki są doskonałym schronieniem dla kilkuset gatunków małych zwierząt, w tym bardzo pożytecznych pszczół. Łąki wpisują się w krajobraz miasta, a łodzianie pokochali takie miejsca, jak ukwiecone pasy drogowe, czy właśnie kwietne łąki w okolicach parków i skwerów. Pszczoły znajdują w Łodzi schronienie nie tylko na łąkach, ale także w specjalnych ulach montowanych na dachach. Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na takie ekologiczne rozwiązanie na terenie swoich nieruchomości. Ule stoją już na dachach:

- DoubleTree by Hilton

- Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego

- Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

- Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej

- Centrum Handlowego Sukcesja

- Centrum Biznesu Synergia

- Manufaktury i andel's Hotelu.

- Prowadzimy właśnie rozmowy o postawieniu kolejnych uli. Na dniach powinniśmy poznać efekty tych rozmów. Ponadto, mamy deklaracje kilku instytucji kultury chętnych do udostępnienia terenu lub dachu na ule – mówi Agnieszka Pietrzak z Wydziału Kształtowania Środowiska.

Poza ulami, w najbliższym czasie przybędzie w Łodzi kolejnych łąk kwietnych. Dzisiaj znajdziemy je na Rondzie Solidarności, wzdłuż ul. Sienkiewicza na odcinku od ul. Tylnej do ul. Wigury, na Łódzkich Błoniach i w parku nad Sokołówką. Tylko w tym roku przybędzie osiem kolejnych.

- W ramach Budżetu Obywatelskiego dwie łąki powstaną na terenach MOSiR i jedna skwerze przy Perla-Barona. Ponadto pięć kolejnych wysiejemy w ramach działań CSR-owych dzięki firmom: Giardini i Łąki Kwietne Karol Podyma. Stworzymy też przestrzeń przyjazną owadom zapylającym, która została zaprojektowana w ramach współpracy z Greenpeace Polska – dodaje Pietrzak.

]]>
news-40274 Wed, 21 Apr 2021 12:47:23 +0200 Wspomnienie o majorze Raczkiewiczu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wspomnienie-o-majorze-raczkiewiczu-id40274/2021/4/21/ Zmarł major Zbysław Raczkiewicz ps. „Orzeł”- żołnierz Armii Krajowej, działacz społeczny i niestrudzony propagator idei niepodległości wśród młodzieży łódzkich szkół. Jego życiorys jest typowy dla pokolenia Polaków, którzy nie tylko prowadzili zwycięską ostatecznie walkę z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, ale modernizowali kraj, nieśli pomoc swoim współobywatelom i dla nowych pokoleń stali wzorem patriotyzmu.

Zbysław Raczkiewicz urodził się w Pobotowicach na Lubelszczyźnie w 1925 roku. Kiedy wybuchła II wojna był uczniem gimnazjum. Przysięgę na wierność Armii Krajowej złożył w 1942 roku przed dowódcą placówki Armii Krajowej Feliksem Śliwińskim w swojej rodzinnej miejscowości.

Brał udział w walkach i akcjach sabotażowych w powiecie chełmskim. Ich głównym celem było zdobycie broni w zasadzkach na żołnierzy niemieckich w lasach, ale także na likwidowanych lokalnych posterunkach okupanta. Współorganizował również przerzut oficerów AK z Warszawy do 27 Dywizji AK stacjonującej wtedy w Dubience. Jako żołnierz 3 Dywizji AK, już w randze kaprala (ukończył szkołę podoficerskiej) walczył w akcji „Burza”.

Jego powojenne losy to działalność w organizacjach podziemia antykomunistycznego. Był członkiem Ruchu Oporu Armii Krajowej i organizacji Wolność i Niezawisłość. Studiując w Łodzi w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego (1948/1950) założył podziemną organizację „Narodowy Ruch Odrodzenia”, działającą na uczelniach Łodzi, Warszawy i Lublina. Został za to skazany z art. 86 kodeksu wojskowego (artykuł przewidywał nawet karę śmierci) na 9 lat więzienia, z czego odsiedział 5 lat.

Po odzyskaniu niepodległości w 1989 roku włączył się w nurt działalności Światowego Związku Armii Krajowej. Pełnił funkcję prezesa zarządu łódzkiego tej organizacji. Swoją wiedzą i przykładem wspierał działalność Klubu Historycznego im. Grota-Roweckiego w Łodzi oraz Klubów Historycznych im. Armii Krajowej w wielu łódzkich szkołach.

Zbysław Raczkiewicz był również inicjatorem budowy pomnika Armii Krajowej w Łodzi. Odznaczony  został m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medalem „Pro Memoria” i Medalem "Pro Patria” oraz odznaką „Za zasługi dla Miasta Łodzi”.

 

 

]]>
news-40273 Wed, 21 Apr 2021 12:37:51 +0200 TME zatrudnia. Jest praca dla łodzian! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/tme-zatrudnia-jest-praca-dla-lodzian-id40273/2021/4/21/ Nawet 500 osób znajdzie pracę w supernowoczesnym Centrum Logistycznym firmy TME na granicy Łodzi i Rzgowa. Jeden z największych łódzkich pracodawców właśnie rekrutuje nowych pracowników. Centrum Logistyczne Rzgów będzie jednym z najnowocześniejszych magazynów na świecie, w którym ramię w ramię z ludźmi pracować będą roboty.

Rozwoju TME nie wstrzymała nawet epidemia koronawirusa - tylko na przestrzeni ostatniego roku poziom zatrudnienia zwiększył się o ponad 150 osób. Wszystkie aktualne oferty pracy w TME można znaleźć na stronie: kariera.tme.eu.

- Obecnie firma poszukuje pracowników do działów/obszarów: centrum logistyczne (zarówno pracownicy magazynu, jak i kadra kierownicza), marketing, analityka, HR, BHP, inwestycje maszynowe, video, IT, programowanie, zarządzanie projektami, księgowość, sprzedaż, transport – wylicza wiceprezydent miasta Łodzi, Adam Pustelnik. – To bardzo dobra wiadomość dla łodzian poszukujących pracy.

W tej chwili TME ma 25 otwartych procesów rekrutacyjnych, w wyniku których zatrudni ok. 80 osób (55 osób w Centrach Logistycznych, 25 osób w biurowcu).

- Prace budowlane związane z powstaniem naszego nowego Centrum Logistycznego rozpoczęliśmy w III kwartale 2019 r., a pierwsi pracownicy pojawili się w jego wnętrzach już na początku bieżącego roku. Podstawowym celem realizacji tego projektu jest zapewnienie naszym klientom z całego świata możliwie najwyższego standardu obsługi. W tej chwili, z naszego Centrum Logistycznego Łódź zlokalizowanego przy ul. Ustronnej, wysyłamy do nich ponad 5000 paczek dziennie. Centrum Logistyczne Rzgów pozwoli nawet podwoić tę liczbę - mówi Andrzej Kuczyński, członek zarządu ds. operacyjnych TME.

Centrum Logistyczne Rzgów to bardzo nowoczesny projekt. Wyróżnia go niecodzienny i nietypowy dla tego rodzaju budynków design: dominującym kolorem elewacji jest grafit, na tle którego pięknie wyróżniają się elementy w kolorze magenty – barwę mocnego różu przyjęły m.in. stacje dokowe dla samochodów dostawczych czy zbiornik przeciwpożarowy. Wejścia do budynku strzeże magentowy byk – replika brązowego posągu byka z Wall Street.

TME to jeden z TOP 5 Pracodawców Łodzi – firma otrzymała to wyróżnienie już w pierwszej edycji konkursu i konsekwentnie utrzymuje swoją pozycję. W tej chwili, w strukturach TME zatrudnionych jest ponad 1100 osób, a ze względu na dynamiczny rozwój firmy, miejsc pracy stale przybywa.

- Jako pracodawca chcemy zapewniać naszym pracownikom nie tylko możliwie najlepsze warunki pracy, ale także stałą możliwość rozwoju i poczucie satysfakcji. #ekipaTME, którą tworzą nasi pracownicy, to nasz największy motor napędowy. To właśnie dzięki nim TME stale zwiększa swoje zasięgi i dociera do kolejnych klientów, w coraz bardziej odległych zakątach świata. Wierzymy, że wspólnie dotrzemy wszędzie, dlatego też jesteśmy pewni, że wkrótce zrealizujemy naszą misję: dostarczymy pierwszą paczkę na księżyc - podsumowuje Andrzej Kuczyński, TME.

]]>
news-40272 Wed, 21 Apr 2021 10:23:53 +0200 "Przyjazny telefon" - nowa infolinia przeznaczona specjalnie dla osób starszych http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/przyjazny-telefon-nowa-infolinia-przeznaczona-specjalnie-dla-osob-starszych-id40272/2021/4/21/ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi zaprasza wszystkich łódzkich seniorów do skorzystania z nowo utworzonej infolinii przeznaczonej specjalnie dla osób starszych pod nazwą „Przyjazny telefon”. Pod numerem (42) 671 13 67 można porozmawiać z drugą osobą, poplotkować lub też po prostu „pobyć z kimś na linii”, a także dowiedzieć się, gdzie otrzymać wsparcie. Telefon jest czynny dwa razy w tygodniu: we wtorki – od godz. 14 do godz. 17 oraz w piątki od godz. 9 do godz. 12. Na spragnione rozmowy seniorki i seniorów czekają po drugiej stronie linii dwie pracowniczki Klubu Integracji Społecznej na Księżym Młynie – pani Iza oraz pani Ania.

 - Obecny okres pandemii szczególnie uwydatnił problem samotności wśród osób starszych, choć kontaktu z innymi brakowało wielu seniorom często także, zanim jeszcze pojawił się koronawirus – mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. „Przyjazny telefon” uruchamiamy dlatego, by wyjść naprzeciw tym potrzebom. Jest on przeznaczony dla wszystkich łódzkich seniorów, którzy potrzebują rozmowy, podzielenia się przemyśleniami, jak również informacji. Obiecujemy, że z naszymi pracownicami można porozmawiać na każdy temat, także o losach bohaterów śledzonego obecnie w telewizji serialu.

Pani Iza poleca się szczególnie do rozmów o kwiatach domowych – to jej największa pasja, więc jest w stanie dyskutować na ten temat długimi godzinami. Z wykształcenia jest z kolei m.in. pielęgniarką, dlatego chętnie pokonwersuje o zdrowiu i ziołolecznictwie oraz pomoże odnaleźć się często w niełatwym świecie służby zdrowia.

Pani Ania to miłośniczka psów i kotów, którą w wolnych chwilach można spotkać maszerującą z kijkami (nordic walking). Jako mama trójki dorosłych dzieci i babcia dwójki wnucząt, dodatkowo uzupełniająca swoje życiowe doświadczenie przez odpowiednie wykształcenie, chętnie wesprze, pomoże spojrzeć z innej strony i spróbuje znaleźć rozwiązanie również w konfliktach i kryzysach rodzinnych.

Dodatkowo we wszystkich sprawach związanych z działalnością łódzkiego MOPS można kontaktować się pod numerami telefonów dostępnymi na stronie: www.mops.lodz.pl. Pracownicy czekają na kontakt w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

]]>
news-40271 Wed, 21 Apr 2021 10:02:44 +0200 Nowe punkty obsługi i partnerzy strategiczni Karty Łodzianina http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nowe-punkty-obslugi-i-partnerzy-strategiczni-karty-lodzianina-id40271/2021/4/21/ W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Kartą Łodzianina oraz aby ułatwić mieszkańcom różnych części miasta dostęp do punktów obsługi, w maju do projektu dołączą kolejne filie Biblioteki Miejskiej. Grono Partnerów strategicznych Karty powiększy się też o Centrum Handlowe Port Łódź i MPK. Mimo udostępnienia dedykowanego serwisu internetowego, gdzie wszystkie formalności związane z Kartą Łodzianina można załatwić on-line, wciąż wiele osób preferuje tradycyjne, papierowe wnioski i bezpośredni kontakt z pracownikiem obsługi. Z myślą o nich oraz o osobach starszych, dla których dalsza podróż komunikacją miejską może być uciążliwa, powstanie 11 nowych stacjonarnych punktów obsługi Karty Łodzianina.

Łodzianie cenią sobie bliskość osiedlowych bibliotek, dlatego do projektu dołączy kolejne 7 filii Biblioteki Miejskiej. Ponadto, grono Partnerów Strategicznych Karty powiększy się o Centrum Handlowe Port Łódź i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Od 4 maja posiadacze Karty Łodzianina będą mogli zaoszczędzić  na biletach okresowych MPK, które zakupią z 20 złotową zniżką. Z tego względu trzy punkty sprzedaży biletów staną się jednocześnie punktami obsługi Karty Łodzianina. Dodatkowo, od maja Migawkę będzie można wyrobić w Centrum Obsługi Karty Łodzianina przy ulicy Piotrkowskiej 87.

Miejsca, w których od maja będzie można złożyć wniosek i odebrać Kartę Łodzianina to:

 • Punkt informacji w Centrum Handlowym Port Łódź, Pabianicka 245
 • Punkt Sprzedaży Biletów MPK, Tramwajowa 6
 • Punkt Sprzedaży Biletów MPK, plac Wolności 9
 • Punkt Sprzedaży Biletów MPK, plac Niepodległości
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 12, Zachodnia 12
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 19, Żubardzka 3
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 37, Henryka Sienkiewicza 67
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 58, Zakładowa 50
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 64, Zaolziańska 49
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 65, Stanisława Przybyszewskiego 46/48
 • Filia Biblioteki Miejskiej nr 73, Piękna 35/39

We wszystkich filiach Biblioteki Miejskiej wnioski będzie można składać na dotychczasowych zasadach – udostępnione są tam komputery, na których wypełniamy wniosek on-line, ale dokumenty są weryfikowane na miejscu przez pracowników obsługi. W punktach sprzedaży biletów MPK będzie podobnie. W trzech wskazanych punktach wnioski również złożymy na komputerach, a dokumenty zweryfikują pracownicy.

W punkcie informacji w Centrum Handlowym Port Łódź dostępne będą papierowe formularze do wypełnienia na miejscu.

We wszystkich nowych punktach obsługi za aktywację Karty Łodzianina zapłacimy gotówką bądź kartą płatniczą. Opłata wynosi symboliczną złotówkę.

Dotychczasowe punkty obsługi Karty Łodzianina będą funkcjonować bez zmian, tak samo jak strona www.kartalodzianina.pl – wnioski wciąż można składać on-line, nie wychodząc z domu.

Od chwili uruchomienia programu do dziś, z Karty Łodzianina korzysta już 70 tys. łodzian.

]]>
news-40270 Wed, 21 Apr 2021 09:38:11 +0200 Prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska została europejskim ambasadorem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/prezydent-miasta-lodzi-hanna-zdanowska-zostala-europejskim-ambasadorem-id40270/2021/4/21/ Dążenie do neutralności klimatycznej w 2050 roku to główny cel działań w Unii Europejskiej. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska została właśnie ambasadorem tej inicjatywy w Polsce Europejski Zielony Ład (European Green Deal) to unijna strategia rozwoju społeczno-gospodarczego na najbliższe lata. Jej głównym celem jest przekształcenie Unii Europejskiej w nowoczesny, sprawiedliwy społecznie i neutralny klimatycznie obszar.

- Europejski Zielony Ład i Porozumienie Burmistrzów to główne motory napędowe zmian w UE na najbliższe lata i osiągnięcia klimatycznej neutralności w 2050 roku. Teraz musimy wdrożyć ich rozwiązania i narzędzia na poziomie krajowym, co wymaga zaangażowania wszystkich interesariuszy. Jako Ambasador Porozumienia Burmistrzów podejmuję to wyzwanie, ponieważ jestem przekonana, że bez współpracy na każdym szczeblu, nie uda się nam odbudować naszych krajów, ani osiągnąć klimatycznych celów, jakie stawia sobie Europa – mówi Hanna Zdanowska.

Porozumienie Burmistrzów (European Covenent of Maorys for Climate adn Energy) powstało w 2008 roku i zrzesza dzisiaj ponad 10 000 przedstawicieli samorządów z 61 krajów. Porozumienie wspiera realizację Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, w tym osiągnięcie klimatycznej neutralności Europy w 2050 roku. Działa zarówno w sferze lokalnej, poprzez wdrażanie Paktu w samorządach, jak i na szczeblu krajowym i międzynarodowym, wspierając się wzajemnie w działaniach na rzecz środowiska.

Porozumienie współpracuje ściśle z Komitetem Regionów (European Committee of the Regions), organem doradczym i opiniodawczym zarówno dla Komisji Europejskiej, jak i Rady Europy. Komitet Regionów wspólnie z Porozumieniem Burmistrzów i Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, powołali Izbę Krajowych Ambasadorów, których zadaniem jest wdrażanie i promocja Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu w krajach członkowskich. Komitet Regionów wybrał z każdego z 27 krajów członkowskich jednego ambasadora, w Polsce została nim Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Oficjalne ogłoszenie wszystkich ambasadorów Izby odbywa się w środę, 21 kwietnia.

- Aby osiągnąć sukces w realizacji celów, musimy zaangażować każdego: od mieszkańców, przez samorządy, po władze krajowe. Musimy się wzajemnie wspierać, korzystać ze swoich doświadczeń i wymieniać się wiedzą. Łódź ma nieocenione doświadczenia w obszarze rewitalizacji, także w zakresie walki z niską emisją. Realizujemy największy tego typu program w kraju. Testujemy i wdrażamy różne rozwiązania, które już teraz tworzą centrum wiedzy dla każdego, kto stoi przed podobnym wyzwaniem – mówi Hanna Zdanowska. - W Porozumieniu Burmistrzów doskonale zdajemy sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma wspólne działanie w osiąganiu wspólnych celów. Jako ambasador chcę i zamierzam rozwijać to porozumienie na wszystkie obszary życia i działania, które zbliżają nas do osiągnięcia sukcesu. Służę wsparciem i pomocą wszystkim i każdemu z osobna.

Ambasadorzy mają do dyspozycji szereg działań i narzędzi, który pozwoli im przyjąć i wzmocnić unijną inicjatywę w ich krajach. Wśród tych, na których skupi się w najbliższym czasie Hanna Zdanowska znajdują się m.in.:

 • warsztaty z przedstawicielami Komisji Europejskiej poświęcone Europejskiemu Zielonemu Ładowi, rewitalizacji oraz zrównoważonej
  i niskoemisyjnej mobilności zaplanowane na maj,
 • zacieśnienie współpracy w ramach SŁOM i zachęcanie gmin zrzeszonych
  w stowarzyszeniu do dołączenia do Porozumienia Burmistrzów,
 • współpraca z korporacjami samorządowymi, m.in.: Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich, Unią Miasteczek Polskich,
 • połączenie wysiłków z gminami ościennymi w walce o lepszą jakość powietrza poprzez ograniczanie niskiej emisji,
 • zabieganie o uwzględnienie potrzeb mieszkańców i samorządów w rządowych dokumentach strategicznych,
 • zabieganie o zapewnienie bezpośredniego dostępu do unijnych środków przez samorządy.
]]>
news-40268 Wed, 21 Apr 2021 08:24:32 +0200 Po medal do Radomia http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/po-medal-do-radomia-id40268/2021/4/21/ Siatkarki Grupy Azoty Chemik obroniły tytuł mistrzyń Polski. Finałową rywalizację z Developresem SkyRes Rzeszów policzanki wygrały 3-1. Nadal nie została natomiast rozstrzygnięta kwestia trzeciego miejsca. Po czterech meczach ŁKS Commercecon z Radomką Radom jest remis 2-2. Piąte spotkanie zostanie rozegrane w sobotę 24 kwietnia w Radomiu (godz. 14.45). Dla łodzianek walka o brązowy medal rozpoczęła się fatalnie. Podopieczne Michala Maska przegrywały już 0-2, jednak zdołały odrobić tę stratę. Po zwycięstwie 3:2 w Radomiu wygrały w Łodzi 3:0 i doprowadziły do piątego, decydującego spotkania. – W pierwszym i drugim meczu było widać, że nie otrząsnęliśmy się po półfinałach. Chcieliśmy być teraz w innym miejscu i po zwycięstwie 3:0 w Rzeszowie nie przypuszczaliśmy, że przegramy dwa kolejne mecze. Teraz zespół myśli już jednak o tym, żeby wywalczyć brązowy medal – powiedział Masek po czwartym spotkaniu z Radomką. Słowa szkoleniowca potwierdziła Klaudia Alagierska. – Miałyśmy większe ambicje, ale teraz zrobimy wszystko, żeby zdobyć ten medal – stwierdziła środkowa ŁKS Commercecon.

ŁKS Commercecon - E.Leclerc Moya Radomka Radom 3:0 (25:23, 25:19, 25:17). ŁKS Commercecon: Klaudia Alagierska, Katarzyna Zaroślińska-Król, Aleksandra Wójcik, Nadja Ninkovic, Britt Bongaerts, Katarina Lazovic, Magdalena Saad (libero) oraz Anna Kalandadze, Joanna Pacak. MVP: Katarzyna Zaroślińska-Król.

]]>
news-40266 Tue, 20 Apr 2021 15:55:35 +0200 Łódź walczy ze smogiem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-walczy-ze-smogiem-id40266/2021/4/20/ Pomożemy łodzianom przy wszelkich formalnościach w programach dotacyjnych, szczególnie w zdobywaniu pieniędzy z programu „Czyste Powietrze” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Główne cele miejskiego wsparcia to wyeliminowanie kopciuchów z miejskich budynków, eliminacja niskiej emisji z nieruchomości prywatnych i sprawne wykorzystanie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (Green Deal).

Program Czyste Powietrze – Łódź zaangażuje się w jego wdrażanie  (efekty pracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w naszym mieście są niewystarczające w 2019 r. dzięki programowi zlikwidowano 33 piece, w 2020 r.– 110 pieców).

Program Ekodoradca – wzorem Krakowa i Małopolski, Łódź zatrudni doradców, którzy pomogą wybrać technologię i wypełnić wnioski, przygotujemy bazę wiedzy.

- Bardzo się cieszę, że łodzianie złożyli w tej edycji naszego miejskiego programu wymiany pieców wnioski na likwidację aż 1120 starych kopciuchów. Ponieważ wnioski znacznie przekroczyły kwotę 3 milionów złotych przeznaczonych na bezzwrotne dotacje, pani prezydent podjęła decyzję o dołożeniu 1 miliona 474 tysięcy złotych do programu, by każdy łodzianin, który chce zlikwidować piec węglowy otrzymał dopłatę. Rada Miejska w środę przegłosowała te zmiany i łodzianie będą mogli wymienić tyle pieców, na ile złożyli wniosków. To bardzo dobra wiadomość.  I nie jedyna. Zaczynamy zgodnie z obietnicą wspierać Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, który dysponuje potężnymi środkami na wymianę pieców w domach jednorodzinnych w ramach programu „Czyste powietrze”. Miejsce, w którym jesteśmy dobitnie wskazuje na to, że przed nami jeszcze wiele pracy. – powiedział Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi

]]>
news-40265 Tue, 20 Apr 2021 15:33:36 +0200 Rusza nabór do eko warsztatów prowadzonych w Łódzkich Instytucjach Kultury http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rusza-nabor-do-eko-warsztatow-prowadzonych-w-lodzkich-instytucjach-kultury-id40265/2021/4/20/ Zapraszamy na 25 warsztatów ekologicznych w łódzkich instytucjach kultury realizowanych wspólnie z Ośrodkiem Działań Edukacyjnych "Źródła". Zanieczyszczenie powietrza, gospodarowanie zasobami wodnymi, recycling... Szeroko rozumiana ekologia będzie tematem warsztatów, które już niebawem wystartują w łódzkich instytucjach kultury. Jak tłumaczy koordynator warsztatów Katarzyna Bagrowska - zajęcia będą skierowane do jak najszerszej grupy odbiorców, będą zatem spotkania wakacyjne dla dzieci, warsztaty rodzinne a także specjalna oferta dla seniorów.

Zapisy realizowane są przez instytucje kultury

Kto włączy się w przeprowadzenie warsztatów:

Bałucki Ośrodek Kultury - 4 warsztaty
Dom Kultury Widok - 2 warsztaty
Dom Kultury Ariadna - 2 warsztaty
Dom Kultury 502 - 2 warsztaty
Muzeum Kinematografii - 2 warsztaty
Biblioteka Miejska w Łodzi - 7 warsztaty (m.in. filie "Tuwim" i "Kostka")
Poleski Ośrodek Sztuki - 2 warsztaty
Fabryka Sztuki - 1 warsztaty
Wydział Zdrowia UMŁ - 3 warsztaty

 

Instytucje zapewniają miejsce oraz uczestników zajęć (on-line lub "na żywo"), część merytoryczna natomiast jest po stronie ODE "Źródła".

]]>
news-40264 Tue, 20 Apr 2021 15:20:50 +0200 Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/trwaja-intensywne-prace-na-terenie-calej-lodzi-lodzka-spolka-infrastrukturalna-kladzie-siec-wodno-kanalizacyjna-id40264/2021/4/20/ Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami zaplanowane jest rozpoczęcie kolejnych inwestycji i remontów. W sumie plan inwestycyjny ŁSI na ten rok obejmuje niemal 130 inwestycji. W ramach tych zadań powstanie 10 km kanalizacji sanitarnej, 6 km nowej sieci wodociągowej, a także modernizacja 3 km wodociągów. Ostatnie prace wykończeniowe aktualnie prowadzone są w ulicach: Kolumny i Zarzewskiej. Zaawansowane prace kanalizacyjne aktualnie odbywają się w ulicach: Młynek, Śląska, Poselska, a także Łąkowej, Listopadowej, Drewnowskiej, Żeligowskiego, Łozowej i Jabłoniowej.

Jeszcze przed wakacjami rozpoczną się prace w ulicach: Ametystowej, a także w ulicy Krańcowej.

Jeszcze w tym roku będą realizowane inwestycje:

 - na osiedlu Bałuty Centrum - w kwartale ulic pomiędzy: Pojezierską, Sierakowskiego, Limanowskiego i Hipoteczną. Cała inwestycja to modernizacja ponad 4 km sieci wodociągowej, a jej koszt to 9,5 mln zł;

- na osiedlu Mileszki – w u ulicy Pomorskiej na odcinku od ul. Iglastej do rejonu ul. Juhasowej budowana będzie zarówno kanalizacja sanitarna, jak i sieć wodociągowa. Prace odbywają się na długości 4 km a łączny koszt to 10 mln zł. Tutaj dodatkowo budowana jest sieć wodno-kanalizacyjna w samej Juhasowej i w ulicy Gorce;

- w ul. Beskidzkiej (od pos. 163 do ul. Hanuszkiewicza i Karkonoskiej) budowana będzie kanalizacja sanitarna. Długość powstającej kanalizacji, to 1,5 km, a koszt inwestycji – 4,5 mln zł;

- w ulicy Wojska Polskiego modernizowana będzie sieć wodociągowa. Łącznie to ponad 3,5 km sieci, a wartość całego projektu wynosi ponad 11 mln zł.

ŁSI planuje także rozpoczęcie kolejnych dużych inwestycji, na kolejnych osiedlach.

- Planujemy rozstrzygnięcie wszystkich przetargów, które będą miały wpływ na nasze prace w następnym – 2022 roku. W planach jest wybór wykonawcy dla budowy sieci kanalizacyjnej na terenie Osiedla Łagiewniki (etap I – obejmujący ulice Jaskółcza, Pszczelna ). To bardzo ważna i wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Jej przeprowadzenie umożliwi skanalizowanie całego osiedla w ciągu najbliższych 5 lat – informuje Michał Krzysztoszek z ŁSI.

]]>
news-40261 Tue, 20 Apr 2021 14:17:55 +0200 Łódź buduje na ulicy Rewolucji 1905 roku http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodz-buduje-na-ulicy-rewolucji-1905-roku-id40261/2021/4/20/ Ulica Rewolucji to wielki plac budowy. Są ruiny, a będą perełki. Sadzimy zieleń, przebudowujemy drogę, odnawiamy budynki. A co najważniejsze, odbudujemy również zawalone kamienice. Trwa już odbudowa częściowo zawalonej kamienicy przy ul. Rewolucji 29. Pieczołowicie odtwarzana jest jej zabytkowa elewacja. Duże zmiany czekają też podwórko, które stanie się przyjazną dla mieszkańców zieloną przestrzenią. Miasto wybrało również wykonawcę projektu odbudowy drugiej zawalonej kamienicy, która stała przy ul. Rewolucji 31.

– Skrzydło kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 29, którą miasto zaczynało remontować zawaliło się w październiku 2019 r. Dziś znów trwają tu prace remontowe. Już możemy podziwiać niezwykłą elewację tej kamienicy. Każdy odsłonięty podczas skuwania tynku detal został zachowany i odrestaurowany, a brakujące elementy odtworzone. Po remoncie przy ul. Rewolucji 29 zostanie urządzone podwórko z ławkami, zielonymi rabatami, krzewami i trawnikiem. W głębi podwórka przewidziane zostało miejsce na szpaler jaśminowy. Wybraliśmy już wykonawcę dokumentacji projektowej i zaczynamy prace projektowe przy kamienicy pod numerem 31 – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

W kamienicy przy ulicy Rewolucji 29 trwają obecnie roboty wewnątrz budynku tj. tynkowanie klatek schodowych, wykonanie ścianek działowych i sufitów. Pomalowana została elewacja budynku od poziomu 1p. W kolejnym miesiącu planowane jest wykonanie warstw podłogowych na piętrach dot. montażu paneli, prowadzenie prac glazurniczych, jak również montaż stolarki drzwiowej. Wykonawca rozpoczyna prace związane z odbudową fragmentu oficyny i zagospodarowaniem podwórka kamienicy.

Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi, dodaje: – Rewitalizacja w tym rejonie, to nie tylko kamienice przy ulicy Rewolucji 29 i 31. W wakacje 2020 roku rozpoczął się kompleksowy remont kolejnych budynków przy ul. Rewolucji 1905 r. 13, 15 i 17. Powstaną w nich 52 wygodne i przestronne mieszkania komunalne, 5 lokali dla mikroprzedsiębiorców i 2 świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami. We wszystkich budynkach położona zostanie nowa instalacja gazowa, budynki podłączone będą do centralnego ogrzewania, wymienione zostaną instalacje elektryczna i wodna. Kamienice będą spełniały najwyższe standardy. Wartość inwestycji to 20,98 mln zł. Remont budynków zostanie zakończony pod koniec 2021 roku.

Modernizacja ulicy Rewolucji 1905 r. na ostatniej prostej

Remont ulic Próchnika i Rewolucji 1905 roku rozpoczął się na początku ub. roku. Prace prowadzone były etapami, ale kompleksowo. W pierwszym etapie zakres robót obejmował remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie instalacji grzewczej.

Przebudowano także sieć elektryczną, wymieniając przy tym istniejącą infrastrukturę oświetleniową, która wyposażona została w czujniki regulujące poziom światła.

Drugi etap zakładał budowę chodników z płyt i kostki kamiennej. Następnie położona została nawierzchnia jezdni, zwężona do szerokości 6 metrów. Po stronie północnej obydwu ulic powstały miejsca postojowe. Przystanki komunikacji miejskiej zostały wyniesione i pokryte nawierzchnią antypoślizgową.

Obecnie trwają intensywne prace na odcinku od ulicy Wschodniej do ulicy Kilińskiego.

Inwestycja zostanie zakończona w maju 2021 roku.

]]>
news-40257 Tue, 20 Apr 2021 12:37:05 +0200 Nowy wystrój wnętrz, czytelnia, sala edukacyjna czyli Łódź buduje nowoczesne biblioteki http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nowy-wystroj-wnetrz-czytelnia-sala-edukacyjna-czyli-lodz-buduje-nowoczesne-biblioteki-id40257/2021/4/20/ Kolejna zmodernizowana osiedlowa filia biblioteczna czeka na czytelników. Odnowiliśmy kolejną osiedlową filię Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Zapraszamy czytelników do Biblioteki Kostka przy ul. Kostki Napierskiego 4. Filia zyskała nowe, atrakcyjne, pełne przestrzeni wnętrze. Księgozbiór w Bibliotece Kostka liczy ponad 20 tysięcy pozycji. Czytelnicy znajdą w niej także książki z dużym drukiem oraz audiobooki. – Bardzo ważne były dla nas świetne wyniki czytelnictwa filii. To dla nas główny bodziec do zmian. Liczymy, że stali czytelnicy już niebawem powrócą do biblioteki, a nowi wyruszą szlakiem naszych wyremontowanych filii. To już dwunasta zmodernizowana filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Do tej pory czytelnicy mogli korzystać z Biblioteki Otwartej, Przystani, na Kozinach, Dygresji, Reymonta, Rozgrywce, Słówka, Zagadce, Gdańskiej, Tuvim, Odysei, a także biblioteki na Mackiewicza. Biblioteka Miejska w Łodzi przeznaczyła na remont filii przy Kostki Napierskiego 4 ponad 20 tys. zł ze środków własnych. Kolejne modernizacje planowane na najbliższe miesiące będą dotyczyły osiedlowych filii przy ul. Wróblewskiego 67, ul. Turoszowskiej 9A i ul. Rojnej 39 – mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

W 2020 roku bibliotekę przy ul. Kostki Napierskiego 4 odwiedziło ponad 25 tysięcy osób, przy ul. Wróblewskiego 67 - ponad 18 tysięcy, przy ul. Rojnej 39 - ponad 22 tysiące.

– W ramach prowadzonych inwestycji nie zapominamy o inwestycjach w infrastrukturę instytucji kultury. W ramach programu rewitalizacji obszarowej oddaliśmy już 3 nowoczesne biblioteki w śródmieściu: TUVIM przy ulicy Tuwima 46, Odyseja przy ulicy Wschodniej 42 oraz bibliotekę przy Gdańskiej 8. Szczególnie nas cieszy to, że biblioteki już są rozpoznawane wśród łodzian, pełnią bardzo ważną rolę w życiu społecznym, są ośrodkiem integrującym lokalną społeczność. Nowoczesna biblioteka, to już nie tylko czytelnia, to miejsce spotkań, w którym można wypożyczyć książkę, ale również napić się kawy, czy porozmawiać ze znajomymi. I taka też będzie biblioteka przy ulicy Zachodniej 76. Biblioteka ta będzie miejscem organizacji wykładów i prelekcji poświęconych historii miasta, warsztatów plastycznych, których głównym tematem jest miasto Łódź. Prace budowlane przy ulicy Zachodniej 76 rozpoczniemy jeszcze w tym roku – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Wyremontowane filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi w ostatnich 2 latach:

Biblioteka Otwarta przy ul. Narutowicza 8/10.  Pierwsza nowa filia, otwarta po połączeniu bibliotek. Jedna z najczęściej odwiedzanych filii BMwŁ. W Bibliotece Otwartej znajduje się Kindloteka, która umożliwia użytkownikom dostęp do najnowszych pozycji książkowych, także w wersji elektronicznej.

Biblioteka Przystań przy ul. Przybyszewskiego 46/48. Niewielka biblioteka,
z odnowionym, zachęcającym do odwiedzin wnętrzem. W filii znajduje się ciekawy kącik dla dzieci.

Biblioteka na Kozinach przy ul. Długosza 21-23. Filia znajduje się w ciągu komunikacyjnym, w sercu osiedla Koziny. Biblioteka została przeniesiona z piętra na parter, czym zwiększono dostępność przestrzeni dla czytelników.

Biblioteka Dygresja przy ul Rewolucji 1905 r. 84. Przytulna filia, której wystrój powstał z myślą m.in. o studentach, w jej pobliżu znajdują się dwie uczelnie prywatne i dwa wydziały Uniwersytetu Łódzkiego.

Biblioteka Reymonta przy ul. Zaolziańskiej 49. Filia została przeniesiona z piętra na parter, co zwiększyło dostępność dla czytelników.

Biblioteka Rozgrywka przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3. W bibliotece znajduje się sala multimedialna oraz przestrzeń dla dzieci. Filia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna. Pracownicy stale pracują nad aranżacją otoczenia biblioteki, w jej sąsiedztwie powstał np. ogród deszczowy, w sezonie wiosenno-letnim biblioteka organizuje wiele wydarzeń
w plenerze dla rodzin z dziećmi.

Biblioteka Słówka przy ul. Boya Żeleńskiego 15. Biblioteka przeszła gruntowny remont i rozbudowę, dzięki czemu uzyskano dodatkową przestrzeń dla czytelników. Wydzielono w niej pomieszczenie do projekcji filmów oraz salę dla dzieci. Filia jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, w tym w stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cała zresztą jej przestrzeń została zaprojektowana z uwzględnieniem ich wymagań. W bibliotece funkcjonuje drukarka 3D, na której czytelnicy wydrukują swoje projekty. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna.

Biblioteka Zagadka przy ul. Cieszkowskiego 11a. Osiedlowa filia, która posiada dużą czytelnię z siedziskami oraz salę poświęconą kryminałom.

Biblioteka Gdańska przy ul. Gdańskiej 8.  Filia o profilu społeczno-filozoficznym. Oprócz dużej czytelni jest tam także scena przeznaczona na spotkania autorskie czy koncerty. Dla młodzieży przygotowano salę Fajrant, w której można pograć w na konsoli PlayStation czy w trambambulę.

Biblioteka Tuivim przy ul. Tuwima 46.  Jedna z najnowocześniejszych filii BMwŁ.
W jej przestrzeniach zaprojektowano sale warsztatowe, kącik dla dzieci i strefę młodzieżową. Do dyspozycji czytelników jest energorower – urządzenie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą siły mięśni.

Biblioteka Odyseja przy ul. Wschodniej 42. Filia o profilu podróżniczym. W Odysei znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa. Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań czy pokazów filmowych. Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną oraz placem zabaw dla dzieci.

Biblioteka na Mackiewicza przy ul. Mackiewicza 35.  Filia po remoncie zyskała więcej przestrzeni, a do użytku czytelników oddano dodatkowe pomieszczenie. Pojawił się także kącik dla dzieci z wydzieloną strefą do zabawy. Modernizacja biblioteki była współfinansowana z Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego - projekt „Przyjazna czytelnia na Mackiewicza” zakładał zakup mebli za 16 tys. zł, a pozostały koszt remontu i wyposażenia to około 40 tys. zł, który został pokryty ze środków własnych Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Biblioteka Miejska w Łodzi ma 65 filii. Z jej zasobów korzysta obecnie około 100 tys. użytkowników.

]]>
news-40256 Tue, 20 Apr 2021 12:35:37 +0200 Wiosenne porządki – nie wyrzucaj śmieci do lasu! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wiosenne-porzadki-nie-wyrzucaj-smieci-do-lasu-id40256/2021/4/20/ W związku z nadmiernym zaśmieceniem terenów zielonych w naszym mieście, które pojawiło się wraz z początkiem wiosny, radni Rady Miejskiej apelują do mieszkańców o korzystanie z usług trzech Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W tzw. "PSZOK-ach" można bezpłatnie oddać m.in. odpady wielkogabarytowe, zużyte sprzęty RTV-AGD czy też opony samochodowe. Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Mamy początek wiosny, coraz ładniejszą pogodę, więc czas na wiosenne porządki. Pamiętajmy, że wszystkie odpady, które mamy w domach – takie jak stare pralki, lodówki, gruz po jakimś remoncie – możemy bezpłatnie zawieść do PSZOK-ów, czyli do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie wyrzucajmy tego do lasu. Obserwujemy także, że w wielu zieleńcach jest coraz więcej śmieci i to są takie śmieci typowo komunalne, z domów – stary sprzęt RTV, butelki, tapety, opony. Natomiast to wszystko możemy zawozić do PSZOK-ów – po to mamy w Łodzi trzy PSZOK-i, żebyśmy przyjmowali te odpady. Odpady wielkogabarytowe, typu stare meble, możemy także wystawiać koło śmietnika i lepiej, generalnie, wszystkie odpady wystawiać przy śmietnikach albo zawieść do PSZOK-u. Natomiast nie wyrzucajmy na terenach zielonych, ponieważ to niszczy przyrodę i jest nieestetyczne.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Niestety, obserwujemy często, że śmieci wielkogabarytowe, typu części od lodówek, zamrażarek czy też opony, są wyrzucane na zieleńcach w parkach. I to często wynika z niewiedzy łodzian, którzy te śmieci tam wyrzucają. My dzisiaj nie chcemy oskarżać łodzian za to, że te śmieci się tam znajdują. Chcemy tylko przypomnieć, że są takie miejsca, do których możemy te śmieci zawieźć, PSZOK-i znajdują się przy ul. Granicznej 2, ul. Kasprowicza 10 oraz ul. Zamiejskiej 1. Także dzisiaj zachęcamy łodzian i będziemy zachęcać cały czas, by te śmieci tam zawozić. Przypominamy, że to nic nie kosztuje i te śmieci będą obligatoryjnie przyjmowane.

 

Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można znaleźć pod adresem:

https://uml.lodz.pl/dla-mieszkancow/ochrona-srodowiska/czyste-miasto/gospodarka-odpadami/punkty-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych-pszok/

]]>
news-40254 Tue, 20 Apr 2021 11:20:09 +0200 Akademickie Targi Pracy z atrakcyjną ofertą dla wkraczających na rynek pracy http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/akademickie-targi-pracy-z-atrakcyjna-oferta-dla-wkraczajacych-na-rynek-pracy-id40254/2021/4/20/ Już 21 kwietnia 2021 odbędzie się 16. edycja Akademickich Targów Pracy. Jest to jedna z największych i najważniejszych tego typu imprez targowych w Polsce. Kolejny raz na targach zagości kilkadziesiąt czołowych firm i instytucji z regionu łódzkiego oferujących pracę, staże i praktyki. Akademickie Targi Pracy tworzą przestrzeń komunikacji pomiędzy studentami rozpoczynającymi karierę zawodową a przedsiębiorcami poszukującymi wykwalifikowanej kadry. Miejscem wydarzenia będzie platforma internetowa. Udział w  ATP weźmie blisko 70 czołowych firm o polskim i międzynarodowym rodowodzie, dobrze znanych na rynku gospodarczym. Spotkanie z ich przedstawicielami to dla młodych osób rozpoczynających karierę zawodową możliwość poznania oczekiwań przyszłych pracodawców. Dokonanie samooceny po takiej rozmowie pozwoli lepiej się przygotować do startu zawodowego. Wśród wystawców znajdziemy przedsiębiorców z branży m.in.: informatycznej, farmaceutycznej, logistycznej, spożywczej. Różnorodność firm biorących udział w targach gwarantuje, że każdy odwiedzający będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Zapraszamy również na stoisko Urzędu Miasta Łodzi i programu „Młodzi w Łodzi”, gdzie jak zawsze uzyskacie sporo przydatnych informacji nt. inicjatyw programu oraz aktualnej bogatej oferty na płatne staże wakacyjne w łódzkich firmach.

Jak co roku targom towarzyszą darmowe szkolenia prowadzone przez specjalistów i praktyków z różnych dziedzin.

- Łódzkie Akademickie Targi Pracy to jedna z największych takich imprez w Polsce. Cieszę się, że mimo trudnej sytuacji i epidemicznych ograniczeń, udało się je zorganizować kolejny raz w formule online. Dzięki temu, studenci i absolwenci mogą bez ograniczeń zapoznać się z ofertami pracy, praktyk i staży, a także poznać potrzeby i wymagania najlepszych łódzkich pracodawców. Dla firm to szansa prezentacji jako przyjazny, solidny pracodawca i możliwość znalezienia najlepszych pracowników. Bardzo dziękuję Politechnice Łódzkiej i Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi za podjęcie się trudnego zadania organizacji targów. Życzę wszystkim uczestnikom nawiązania nowych kontaktów, znalezienia wymarzonej pracy czy najlepszych pracowników. – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Chcemy, by ATP pomogły studentom i absolwentom jak najlepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy. Dokładamy starań, aby szkolenia odpowiadały na rzeczywiste potrzeby rynku pracy – zapewniają organizatorzy i zapraszają do zapisów na stronie: http://ankieta.p.lodz.pl/ankieta/615698/szkolenie.html

Wirtualne ATP odbędą się w środę 21 kwietnia w godzinach 10:00 – 17:00 na platformie internetowej: https://atp.wydarzeniaonline.pl/darmowa-rejestracja/ . Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny.

Sponsorzy i organizatorzy

Głównym sponsorem ATP jest firma Rossmann SDP. Do grona sponsorów należą ponadto ABB, Adamed, Agencja Wywiadu, Apator Elkomtech, BSH, Ericsson, Hydro, Procter & Gamble.

Organizatorami ATP są: Urząd Miasta Łodzi, „Młodzi w Łodzi”, Politechnika Łódzka, Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Medycznego, Board of European Students of Technology Łódź, Biuro Karier Politechniki Łódzkiej, Erasmus Student Network – European Youth Exchange Łódź, Koło Naukowe Zarządzania Zasobami Ludzkimi Experience (PŁ). Partnerem imprezy jest Sekcja Studenckiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Młoda Farmacja.

]]>
news-40253 Tue, 20 Apr 2021 11:10:36 +0200 Znamy oferty w przetargu na przebudowę Wojska Polskiego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/znamy-oferty-w-przetargu-na-przebudowe-wojska-polskiego-id40253/2021/4/20/ Poznaliśmy oferty na przedłużenie torowiska do przystanku ŁKA Marysin, z tunelem pod ul. Inflancką. W dniu 19 kwietnia br. otworzono oferty w przetargu na drugą część zadania dot. przebudowy ulicy Wojska Polskiego. W przetargu „Budowa i przebudowa linii tramwajowej w ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej wraz z przebudową układu drogowego i niezbędnej infrastruktury oraz budową połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź Marysin wraz z przebudową wodociągów w ul. Wojska Polskiego oraz w skrzyżowaniach objętych przebudową układu drogowego” w zakresie budowy połączenia tramwajowego wzdłuż ul. Strykowskiej łączącego przebudowywane torowisko w ul. Strykowskiej z przystankiem ŁKA Łódź – Marysin za ul. Inflancką”.

Wpłynęły następujące oferty:

Alusta s.a. z siedzibą w Poznaniu - 69 840 827, 16 PLN brutto

Budimex   z siedzibą w Warszawie - 57 727 144, 27 PLN brutto

Torpol s.a.  z siedzibą w Poznaniu - 59 880 403, 66 PLN brutto

Strabag sp. z o.o.  z siedzibą w Pruszkowie - 66 106 534, 63 PLN brutto

Okres gwarancji jakości i rękojmi na wykonane roboty budowlane wynosi 6 lat.

Termin wykonania zamówienia do dnia 31.05.2023 r

Zamawiający przeznaczył na realizację tego zakresu: 21 890 931,80 PLN brutto.

Trwa analizowanie złożonych ofert.

W ciągu trzech miesięcy zostanie ogłoszony wynik przetargu.  

]]>
news-40252 Tue, 20 Apr 2021 10:56:30 +0200 "Potęga Łodzi – Power of Łódź 2021" Oferta http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/potega-lodzi-power-of-lodz-2021-oferta-id40252/2021/4/20/ Oferta realizacji zadania publicznego – organizacja konkursu „Potęga Łodzi – Power of Łódź 2021”, złożonej przez Fundację Ulicy Piotrkowskiej.