UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Sat, 31 Jul 2021 20:36:41 +0200 Sat, 31 Jul 2021 20:36:41 +0200 TYPO3 EXT:news news-42487 Fri, 30 Jul 2021 15:26:58 +0200 Łódzkie święto swinga w ten weekend! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/lodzkie-swieto-swinga-w-ten-weekend-id42487/2021/7/30/ Retro samochody, muzyka dixieland i stylizacje tancerzy przeniosą łodzian do Ameryki lat 30. Swingowy Spacer po Piotrkowskiej to najbardziej radosna i widowiskowa parada w Łodzi, zrzeszająca pasjonatów muzyki, tańca ale też retro ubioru i motoryzacji. Wydarzenie odbywa się już od 2015 r., zawsze z udziałem Sweet & Hot Jazzbandu, jedynego takiego międzypokoleniowego zespołu dixielandowego w Polsce, grającego w Łodzi od 18 lat. Uczestnicy przemarszu pragną przywracać do życia swingowe tańce i muzykę, jakie królowały cały wiek temu w Stanach Zjednoczonych. W najbliższy weekend odbędzie się już 6. edycja Spaceru, a ponieważ
w ubiegłym roku pandemia pokrzyżowała plany przeprowadzenia dorocznego przemarszu, dlatego teraz na stęsknionych za swingową muzyką pasjonatów czeka cały weekend z dodatkowymi wydarzeniami i atrakcjami specjalnymi w trakcie spaceru! 

W piątek, 30 lipca, chętni będą przygotować się do roztańczonego weekendu ćwicząc podstawy tańca dopasowanego do tempa muzyki na Spacerze. Tego dnia odbywać się będą warsztaty charlestona w parach, których uczestnicy poznają figury królujące na parkietach w latach 20. ubiegłego wieku i nauczą się wykonywać je do muzyki. 

Pierwsza okazja do potańczenia do muzyki na żywo nadarzy się w sobotę, 31 lipca, na „Miejskiej potańcówce swingowej”, gdzie zagra łódzki zespół Swingin’ Promised Band. Usłyszeć będzie można przede wszystkim najbardziej popularne amerykańskie piosenki swingowe, ale też kilka polskich szlagierów. Impreza odbędzie się w zielonej scenerii ogrodu Poleskiego Ośrodka Sztuki sobota, a w razie niepogody impreza przeniesie się do środka. Występ zespołu przeplatać będą dj-skie sety tanecznych, swingowych hitów a także popisy taneczne lindy hop. W programie pokaz profesjonalnej pary z warszawskiej szkoły tańców swingowych. Podpatrzone w trakcie wydarzenia kroki można będzie wykorzystać podczas Swingowego Spaceru. Zespół wystąpi w 7-osobowym składzie:

 • Michał Mościcki- Kontrabas
 • Alan Kapołka- perkusja
 • Błażej Ludwiczuk - gitara
 • Damian Bączek- saksofon Tenorowy
 • Łukasz Osypanko- klarnet
 • Paweł Miętus- trąbka
 • Grzegorz Pałka- puzon

Bilety w cenie 10 zł do kupienia: https://goingapp.pl/wydarzenie/miejska-potancowka-z-muzyka-swingowa-na-zywo/lipiec-2021

A w niedzielę, 1 sierpnia ul. Piotrkowską tradycyjnie przejedzie kolorowa muzyczno-taneczna parada z udziałem Sweet & Hot Jazzbandu. O g. 12.00, niczym w Nowym Orleanie, z pl. Wolności ruszą zabytkowy Citroën R23U, przewożący zespół grający na żywo, oraz retro samochody osobowe, a za nim maszerować będą tancerze lindy hopa oraz wszyscy zainteresowani. W tym roku paradę uświetni udział profesjonalnych tancerzy z warszawskiej szkoły tańców swingowych, którzy zaprezentują się w ramach wielkiego finału. A ten odbędzie się w tym roku przy pełnometrażowym nagłośnieniu, na „miejskiej scenie” przy Piotrkowskiej 97! Po kilku przystankach muzycznych, około godz. 14.00 parada pojawi się w pobliżu ul. Struga i zaprezentuje swój ostatni, finałowy set.

Trasa spaceru:

 • Start: plac Wolności (g. 12.00)
 • Dom Handlowy Magda (przystanek muzyczny)
 • Róg 6-go Sierpnia/Piotrkowska (przystanek muzyczny)
 • Finał na scenie, ul. Piotrkowska 97 (ok. 14.00)
]]>
news-42388 Fri, 30 Jul 2021 15:21:00 +0200 Warsztaty dziennikarskie po bałucku. http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/warsztaty-dziennikarskie-po-balucku-id42388/2021/7/30/ Bałucki Ośrodek Kultury jest miejscem które kontynuuje tradycję mieszkańców Bałut wprowadzając jednak własne nowoczesne elementy. Stąd zrodził się projekt Bałuckich Światów, a w ramach niego warsztaty „Mówimy po bałucku”. Chcemy dowiedzieć się czegoś o życiu rdzennych mieszkańców Bałut ? Nic prostszego, poznajmy ich język!  Badając język codzienny dowiemy się wokół jakich miejsc koncentrowało się życie na Bałutach, czego bali się mieszkańcy, czym różnili się od siebie nawzajem i w końcu jak wyglądał dzień z życia przeciętnego mieszkańca Bałut. Bo wiadomo że nie był nim Ślepy Maks. Warsztaty językowe „Mówimy po bałucku” to nie tylko kilka gwarowych zwrotów to przywrócenie pamięci całemu wielkiemu obszarowi miasta. Przyznanie bałuciarzom należnego miejsca w historii XXI wiecznej Łodzi. Uczestnicy warsztatów będą mogli sięgnąć do zasobów gwary bałuckiej by w kreatywny sposób połączyć ją z kolei z bliskim sobie młodzieżowym slangiem miejskim.

Autorzy pomysłu przy tworzeniu programu warsztatów językowych „Mówimy po bałucku” skorzystali z językowej różnorodności mieszkańców współczesnej Łodzi. Wierzą, że wymiana językowa bardzo różnych mieszkańców miasta; począwszy od nastolatków przez seniorów po literatów tworzących własne neologizmy może przynieść prawdziwie twórcze efekty. Podobne podejście do archaizmów językowych mają twórcy muzyki hip-hopowej, której autorzy najczęściej pochodzą z blokowiska na Teofilowie, co nie przeszkadza im w tworzeniu treści bliskich bałuckim podwórkom. Toteż organizatorzy stworzyli twórcze zajęcia z wykorzystaniem łódzkich tradycji językowych. „Mówimy po bałucku” odbędą się w następujących terminach:

09.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

16.09.21 - godz. 12.00 -OT , lub 42 LO Stawowa 28

23.09.21- godz. 12.00  -OT , lub 42 LO Stawowa 28

 

Na warsztaty obowiązują zapisy: należy wysłać e-mail na adres: wyspakultury@bok.lodz.pl

Bałuckie słowotwórstwo zaowocuje próbą stworzenia własnych tekstów w ramach warsztatów „Newsy z mojej dzielnicy”. Uczestnicy mogą nagrywać na smartfony wywiady z bałuciarzami, albo tworzyć własne eseje miejskie o tej od wieków różnorodnej bałuckiej społeczności. Podczas zajęć z dziennikarzem  nauczą się konstruować krótkie notatki prasowe, tworzyć angażujące treści w społeczności  blogosfery, czy przygotowywać pierwsze własne składy tekstu do druku.

]]>
news-42486 Fri, 30 Jul 2021 15:01:41 +0200 Wystawa w 40. rocznicę największego w Polsce marszu głodowego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wystawa-w-40-rocznice-najwiekszego-wpolsce-marszu-glodowego-id42486/2021/7/30/ Na ulicy Piotrkowskiej stanęła wystawa poświęcona największemu w Polsce marszowi głodowemu, który odbył się 30 lipca 1981 roku. Uczestniczyły w nim głównie kobiety, protestujące przeciwko nieudolności ówczesnej władzy i systemu gospodarczego. Marsz głodowy był największym zorganizowanym protestem w PRL po sierpniu 1980 roku. Jego organizatorem był Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej. - Obecnym pokoleniom trudno sobie wyobrazić, w jakich warunkach żyli łodzianie i z jakimi problemami mierzyli się każdego dnia, z pustymi półkami w sklepach, brakiem towarów czy długimi kolejkami. Nie możemy zmieniać historii. Dlatego słowa podziękowania należą się Solidarności i odważnym, zdeterminowanym kobietom, które wyszły na ulice, często ze swoimi dziećmi, aby zwrócić uwagę na swój los i niekiedy marząc o tym, by zapewnić swoim rodzinom podstawowe produkty - wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, która dodała: - Największa w czasach PRL demonstracja uliczna dała kobietom szansę odzyskania godności. Za to chciałam im bardzo podziękować. Ale niestety mam taką smutną konkluzję, że nadal, my kobiety, musimy wychodzić na ulice, by walczyć o swoją godność.

- Dzisiejsza rocznica ma dla mnie także wymiar osobisty. Oddając hołd kobietom, które wzięły udział w marszu głodowym, oddaję go także mojej mamie. Dowiedziałem się o tym kilka lat temu, że i ona, zresztą zabierając mnie małego chłopca na marsz, wzięła w nim udział. Chcę jej powiedzieć, że była odważną kobietą i walczyła o godność. Obroniła ją, właśnie wychodząc na ten marsz. Często mówimy, że Łódź jest kobietą. I to prawda, bo okazuje się, że łodzianki często walczyły o lepsze życie. Niestety, nie uczymy się o tym szkole, nie przypominamy o tym za często. Marzyłbym sobie, aby w ramach reformy edukacji, przypominać historię lokalną, prowadzącą do dyskusji na temat godności, wolności czy roli kobiet. Od nas mężczyzn, w tym dniu właśnie, należy się głęboki ukłon dla tych bohaterek. Także dla mojej mamy - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski.

Wystawę pt. Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981 zorganizowało Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Wykorzystano w niej zdjęcia, w większości publikowane po raz pierwszy. Ich autorami są: Krzysztof Cichosz i Wojciech Markos Markiewicz. Fotografie stanowią główny trzon wystawy, ukazując, jak wyglądał marsz głodowy.

- W trakcie wydarzeń marszu głodowego nie było mnie jeszcze na świecie, ale bardzo cieszę się, że mogłam zorganizować tę wystawę. Jest ona dla mnie ważna, bowiem w ten sposób pojmuję historię i rolę kobiet w niej. Przypomnienie tych wydarzeń jest istotne, bo pozwala nam lepiej zrozumieć czasy, o których opowiadamy. Był to przecież moment rozbudzonej nadziei, a jednocześnie ogromnego kryzysu ekonomicznego i drastycznego pogorszenia warunków bytowych. To także ważny fragment historii tożsamości naszego miasta. Przygotowując wystawę, zależało mi, by pokazać kontekst historyczny, dlatego pokazałam Łódź jako miasto fabryk, robotników i kobiet. Uważam, że w ten sposób, łatwiej zrozumieć te okoliczności, które doprowadziły do przeprowadzenia akcji protestacyjnej - dodała autorka wystawy, dr Sylwia Wielichowska.

Były prezydent Łodzi, a w 1981 roku wiceprzewodniczący Zarządu Regionalnego NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej Jerzy Kropiwnicki przypomniał, iż marsz głodowy był częścią czterodniowego protestu, który odbył się od 27 do 30 lipca 1981 roku. Uczestniczyły w nich m.in. MPK, PKS, Transbud, których pojazdy wówczas przejechały ulicą Piotrkowską. Ich kulminacją był właśnie przemarsz łodzianek i łodzian z 30 lipca 1981 roku.

Wystawa „Marsz głodowy kobiet - Łódź 1981" to jeden z elementów upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia. Wcześniej, na budynku obecnego Instytutu Europejskiego, a w 1981 roku siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej odsłonięto tablicę, poświęconą uczestniczkom i uczestnikom marszu głodowego. O sytuacji kobiet w okresie PRL przypomina także Łódzki Szlak Kobiet, który organizuje spacery tematyczne i grę miejską „Misja Janiny”. Spotkanie w sprawie marszu głodowego odbędzie się w sobotę, 31 lipca o godz. 17 na placu Włókniarek Łódzkich w Manufakturze.

Więcej informacji nt. wydarzeń Łódzkiego Szlaku Kobiet >>>

]]>
news-42485 Fri, 30 Jul 2021 14:42:32 +0200 Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zakonczyla-sie-rozbudowa-lodzkiej-kompostowni-id42485/2021/7/30/ Efektywne i ekologiczne zarządzanie odpadami w Łodzi. Zakończyła się rozbudowa łódzkiej kompostowni – zmodernizowano i wyposażono w nowoczesne urządzenia budynek i magazyn.   - Zarządzanie odpadami w mieście to bardzo trudny proces, który w dużej mierze uzależniony od warunków atmosferycznych. Ostatnia nawałnica pokazała, jak ważne jest sprawne i uważne - z jednej strony nasadzanie, a z drugiej pielęgnacja i utrzymanie terenów zielonych. W sierpniu ubiegłego roku wystartowała modernizacja łódzkiej kompostowni, mija dokładnie rok i oddajemy zmodernizowaną, wyposażoną w nowoczesny sprzęt do przetwarzania odpadów kompostownię – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich

 - Lato i jesień to czas kiedy najwięcej odpadów trafia do takich miejsc jak to. Sprzyjają temu porządki w ogrodach, parkach, skwerach. Palenie traw, gałęzi i liści jest zabronione. 70 % odpadów, które do nas trafiają stanowią odpady z przestrzeni miejskiej, pozostałą część dostarczają prywatni właściciele. Przeprowadzona inwestycja jest bardzo ważna z uwagi na ochronę środowiska i klimatu - dodaje Zygmunt Grober, kierownik Kompostowni Miejskiej.

Zakres inwestycji objął:

- rozbiórkę istniejącej wiaty garażowej.
- zagospodarowanie terenu czyli
• budowę placu,
• budowę rampy,
• budowę drogi wewnętrznej

oraz zakup nowoczesnych maszyn.

Kompostownia wzbogaciła się o  mieszarko-rozdrabniarkę do rozdrabniania i mieszania odpadów kierowanych do instalacji kompostowania oraz ładowarkę kołową teleskopową służącą obsłudze instalacji kompostowania.

Kompostowania powstała w 1993 roku, w 2005 roku przeszła pierwszy etap rozbudowy, w 2020 roku rozpoczął się jej drugi etap.  W 1993 roku kompostownia pracowała w technologii naturalnego kompostowania. Dawało to moc przerobową 7 tys. ton rocznie.  W 2005 roku rozbudowano kompostownię i wprowadzono proces przyśpieszonego kompostowania, co skróciło czas składowania odpadów z 9 miesięcy na 3 miesiące. Wprowadzenie nowej technologii dawało moc przerobową 12 tys. ton rocznie. Rozpoczęta w ubiegłym roku inwestycja zwiększyła wydajność o kolejne 12 tys. ton rocznie.

Rok 2021 to zmodernizowana kompostownia czyli rozbudowa istniejących budynków.

Wymianie uległa instalacja do biologicznego przetwarzania odpadów zielonych oraz biodegradowalnych. Pojawił się nowy system zarządzania odpadami i przetwarzania selektywnie zebranych odpadów roślinnych i innych bioodpadów z wykorzystaniem żelbetowych bioreaktorów.  W ramach inwestycji powstał nowy budynek kompostowni z bioreaktorami kompostowania i biofiltrami, rampa oraz nowe zagospodarowanie dróg wewnętrznych

Kompostownia Miejska oferuje usługi w zakresie:

1. Sprzedaż kompostu organicznego "Próchniaczek"

 • sprzedaż detaliczna w workach 20 kg
 • sprzedaż hurtowa luzem

2. Przyjmowanie odpadów biodegradowalnych

 • liście
 • gałęzie
 • trawa
 • odpady biodegradowalne z targowisk
 • inne odpady pochodzenia roślinnego

Wartość inwestycji: 8 mln złotych.

]]>
news-42482 Fri, 30 Jul 2021 13:45:52 +0200 Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/rozpoczyna-sie-kolejny-etap-lodzkiego-budzetu-obywatelskiego-id42482/2021/7/30/ Rozpoczyna się kolejny etap Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Po wstępnej opinii wydziałów i jednostek Urzędu Miasta, teraz projektom do BO przyjrzy się komisja radnych. Prace komisji rozpoczynają się we wtorek 3 sierpnia. W tym roku mieszkańcy złożyli do BO prawie 1100 projektów, z czego prawie 100 projektów zostało wycofanych przez liderów lub nie przeszło analizy formalnej. Od wtorku na komisjach będzie rozpatrywanych pozostałe 1000 projektów.

- Z tego 1000 projektów 700 zostało zaopiniowane pozytywnie, około 300 negatywnie przeszło ocenę merytoryczną, więc już teraz zapraszamy mieszkańców na komisje do wspólnej dyskusji. – informuje Agata Burlińska, zastępca dyrektora Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Komisja budżetu obywatelskiego rozpoczyna prace od wtorku 3 sierpnia, w każdym tygodniu będzie spotykała się we wtorek, środę i czwartek. Prace komisji mają potrwać 3 tygodnie.

- Lider projektu nie kończy swojej pracy na złożeniu wniosku, a tak naprawdę powinien za projekt odpowiadać aż do zakończenia realizacji wniosku. Dlatego zachęcam do aktywnego udziału w pracach komisji. Oczywiście najwięcej emocji będą budziły te projekty negatywnie zaopiniowane – informuje Damian Raczkowski, przewodniczący komisji budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

3 sierpnia komisja będzie analizowała projekty zielone, głównie z Wydziału Kształtowania Środowiska. Biuro Aktywności Miejskiej będzie wysyłało informację do liderów projektów, którego dokładnie dnia ich wnioski będą analizowane na komisji.

17 września opublikowana zostanie ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie. Głosowanie rozpocznie się 1 października, potrwa 3 tygodnie, a zakończy 29 października.

Zwycięskie projekty poznamy w listopadzie.

]]>
news-42481 Fri, 30 Jul 2021 13:27:35 +0200 Startuje Łódzki Rower Publiczny 2.0 http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/startuje-lodzki-rower-publiczny-20-id42481/2021/7/30/ Od soboty 31 lipca skorzystamy z pierwszych rowerów nowego systemu Łódzkiego Roweru Publicznego. Cały system składać się będzie z 1 500 rowerów na 150 stacjach. W cały mieście od wielu dni trwały przygotowania do uruchomienia nowego systemu roweru publicznego. Z racji epidemicznych trudności realizacja zamówienia przesunęła się w czasie. Zaburzony łańcuch dostaw i problem z dostępem do części spowodował trudności w pozyskaniu i montażu rowerów. Pierwsze partie pojazdów są już gotowe i aby dłużej nie czekać, uruchamiamy system i wypuszczamy I turę rowerów. Od soboty 31 lipca będziemy mogli przejechać się nowym Łódzkim Rowerem Publicznym.

Na 30 stacjach zlokalizowanych w centrum miasta pojawi 300 rowerów. Aby zapewnić dostępność i bliskość stacji, co było kluczem do sukcesu łódzkiego systemu, stacje z których będziemy mogli korzystać ulokowane są w wzdłuż ul. Piotrkowskiej i w ścisłym centrum miasta. Wraz z kolejnymi partiami rowerów, które będą uruchamiane w kolejnych dniach, dostępne będą kolejne stacje dokujące. Już za tydzień 7 sierpnia planowane jest uruchomienie kolejnych 18 stacji wraz z następnymi 200 rowerami. I jak tylko będzie to możliwe, uruchamiane będę kolejne transze rowerów i stacji, aż do osiągnięcia docelowej wielkości systemu.
W całości z Łódzkiego Roweru Publicznego 2.0. skorzystamy we wrześniu.

System działa na podobnych zasadach jak poprzedni. Rejestrujemy się na stronie lodzkirowerpubliczny.pl, za pomocą aplikacji Freebike 2.0 lub za pomocą terminala na stacji. Musimy aktywować konto kwotą 20 zł. Aby korzystać z rowerów musimy mieć na koncie minimum 10 zł. Samo wypożyczenie jest równie proste. Rower wypożyczamy za pomocą aplikacji w której możemy wybrać rower lub zeskanować kod QR znajdujący się na rowerze. Wypożyczenia możemy dokonać również za pośrednictwem terminala na stacji.

Cennik pozostaje bez zmian. Pierwsze 20 minut jest bezpłatne, a dla posiadaczy ważnej migawki 25 minut. Za pierwszą godzinę jeżdżenia zapłacimy 1 zł, a za drugą i każdą następna 4 zł. Rowery można wypożyczać i oddawać tylko na stacjach dokujących. W trakcie korzystania możemy pozostawić rower przypinając go za pomocą dołączonego do roweru zabezpieczenia. Rowery wypożyczone są również w koszyk umieszczony na kierownicy oraz odpowiednie oświetlenie i dzwonek. Rower wyposażony jest w 3 biegi i 2 ręczne hamulce.

Same rowery są grafitowe, oklejone grafiką wybraną przez Łodzian w głosowaniu na Vox Populi. Charakterystyczne żółte grafiki z napisem Ja Kocham Łódź zapiszą się szybko w miejskim krajobrazie i będą z daleka rozpoznawalne dla użytkowników.

W razie potrzeby mieszkańcy mogą uzyskać pomoc i informacje u operatora systemu za pośrednictwem całodobowej infolinii oraz mailowo:

tel: 42 231 34 40 (całodobowy)

e-mail: bok@lodzkirowerpubliczny.pl

e-mail: reklamacje@lodzkirowerpubliczny.pl

Strona: lodzkirowerpubliczny.pl

Aplikacja: Freebike 2.0

Firma Homeport jest operatorem systemów wypożyczania rowerów w 21 miastach na świecie. W Polsce obsługują rowery w Bydgoszczy, Toruniu, czy Bielsko-Białej, natomiast w Europie obsługują systemy w Czechach, Słowacji, Finlandii i Wielkiej Brytanii.

]]>
news-42480 Fri, 30 Jul 2021 13:15:54 +0200 Dzisiaj jeszcze zagrają http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/dzisiaj-jeszcze-zagraja-id42480/2021/7/30/ W piątkowe przedpołudnie łódzkie siatkarki grały w Gdańsku, gdzie od wczoraj trwa turniej PreZero Grand Prix, w którym biorą udział ekipy z Tauron Ligi i Tauron 1. Ligi. Nie były to jednak udane występy. O godzinie 10 swój pierwszy mecz w imprezie rozpoczęły zawodniczki Grota Budowlani, które w dwóch setach (22:25, 14:25) przegrały z MKS Kalisz. Później na boisko wyszły zespoły ŁKS Commercecon i Impel #VolleyWrocław. Łodzianki przystępowały do spotkania mając na koncie czwartkowe zwycięstwo 2:1 z Radomką Radom. Wygrały też pierwszą partię z wrocławiankami (25:23), ale dwie kolejne padły już łupem ekipy z Dolnego Śląska (25:12, 15:11).

Dzisiaj łódzkie zespoły rozegrają po jeszcze jednym meczu. O godz. 16 Grot Budowlani staną do walki z drużyną SAN-Pajda Jarosław, a na godz. 17.30 wyznaczono początek spotkania UNI Opole – ŁKS Commercecon.

]]>
news-42464 Fri, 30 Jul 2021 11:29:05 +0200 Bierhalle Manufaktura Beach Rugby http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/bierhalle-manufaktura-beach-rugby-id42464/2021/7/30/ Już po raz siódmy odbędzie się w Łodzi turniej Bierhalle Beach Rugby. W sobotę od godziny 15 na rynku Manufaktury rywalizować będą drużyny klubowe, natomiast w niedzielne południe do walki staną zespoły amatorskie. Głównym organizatorem turnieju jest Mirosław Żórawski, dyrektor sportowy spółki będącej właścicielem drużyny Master Pharm Rugby Łódź – aktualnego wicemistrza Polski w rugby 15-osobowym. Dla tego zespołu udział w Bierhalle Manufaktura Beach Rugby stał się już tradycją i znakomitym urozmaiceniem pierwszej fazy przygotowań do nowego sezonu. W każdej z dotychczasowych edycji turnieju rugbiści Master Pharm RŁ wystawiali do gry dwie drużyny. Tak samo będzie w sobotę. Na piasku Manufaktury zagrają też: Rugby Club Bełchatów, Rugby Club Częstochowa, Rugby Klub Zduńska Wola, Klub Rugby Husaria Kalisz, Wilki Łódzkie i Sroki Łódź. Być może wystąpi też Sparta Jarocin, która podobnie jak gospodarze wystawiłaby dwie drużyny.

Do amatorskiej rywalizacji tradycyjnie przystąpią sponsorskie ekipy Master Pharm, Bierhalle Manufaktura oraz Immergas Polska, a także debiutujące w rozgrywkach zespoły Kubota i Fit-Meal catering. Będą też złożone z kibiców drużyny Budo on Tour i Synowie Eryka oraz Team Łódź, którego skład ma być niespodzianką.

]]>
news-42460 Fri, 30 Jul 2021 11:04:23 +0200 „Aktywne wakacje Seniora” z MCM Jonshera http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/aktywne-wakacje-seniora-z-mcm-jonshera-id42460/2021/7/30/ Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera w Łodzi zaprasza na udział w spotkaniu pn. „Aktywne wakacje Seniora”, które odbędzie się w dn. 31 lipca w godz. 10-13:00 w Szpitalu Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9. W programie:
- Marsz nordic walking w Parku im. Adama Mickiewicza
- Zajęcia oddechowe i joga śmiechu
- Odzyskać młodzieńczą sprawność - zajęcia z rehabilitantem
- Pomiary ciśnienia tętniczego
- Jak odnaleźć w sobie radość? - rozmowy z psychologiem
- W pogoni za apetytem – warsztaty dietetyczne

Zapraszamy wszystkich Seniorów do udziału w bezpłatnych zajęciach.

]]>
news-42458 Fri, 30 Jul 2021 11:02:11 +0200 Prezentacja przywileju renowacyjnego dla Miasta Łodzi z 1433 roku http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/prezentacja-przywileju-renowacyjnego-dla-miasta-lodzi-z-1433-roku-id42458/2021/7/30/ Przywilej renowacyjny z 1433 roku podpisany przez Władysława Jagiełłę będzie prezentowany w Muzeum Miasta Łodzi. Przez sto lat uznawany za zaginiony, w trakcie przeglądania rodzinnych pamiątek został odnaleziony – najstarszy oryginalny dokument dotyczący historii naszego miasta do 8 sierpnia będzie można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. Dokument trafił do instytucji dzięki uprzejmości Archiwum Diecezjalnego we Włocławku.

Dokument renowacyjny dla Łodzi został wydany przez króla Władysława Jagiełłę 25 czerwca 1433 roku. Cenny akt przez blisko 500 lat znajdował się w archiwach diecezjalnych we Włocławku, historyczny dokument ujawnił ks. Stanisław Muznerowski, autor pracy „Przyczynki do monografii Łodzi”, wydanej w 1922 r., następnie ślad po akcie zaginął. Po niemal stu latach dokument został odnaleziony. Przywilej renowacyjny z 1433 roku odnawia i rozszerza prawa miejskie dla Łodzi wydane 10 lat wcześniej.  

Przywilej renowacyjny dla Łodzi wystawiony przez króla Władysława Jagiełłę w 1433 roku na zamku w Kole stanowi dla nas Łodzian wyjątkowy i bezcenny dokument. W obliczu zaginięcia przywileju lokacyjnego z 1423 roku przywilej renowacyjny dla Łodzi z 1433 roku jest najstarszym oryginalnym dokumentem dotyczącym naszego miasta. Jest to dla nas zabytek o nieocenionej wartości historycznej - mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Pergamin, zanim został udostępniony zwiedzającym, trafił do Pracowni Konserwacji MMŁ, gdzie w odpowiedni sposób został przygotowany do prezentacji m.in. poprzez umieszczenie go na bezkwasowym papierze.

 - Z uwagi na wartość historyczną obiektu oraz jego stan zachowania czas prezentacji dokumentu w Muzeum Miasta Łodzi ograniczony jest do 10 dni. XV-wieczny pergamin prezentowany będzie w jednej z najbardziej reprezentacyjnych muzealnych przestrzeni – w Sali Lustrzanej. Muzeum zapewni dokumentowi odpowiednią temperaturę i wilgotność, a także zadbało o to, aby pergamin nie był wystawiony na działanie światła, które zapala się jedynie w momencie, gdy do gabloty podejdzie zwiedzający - mówi Natalia Scegielniak-Glica, Główny Inwentaryzator Muzeum Miasta Łodzi.

Dokument jest własnością Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument odnaleziony został przez Krzysztofa Laszkiewicza i zidentyfikowany przez niego jako Przywilej Renowacyjny dla Łodzi. Przekazany przez Katarzynę Laszkiewicz z domu Panasiuk do Archiwum Diecezjalnego we Włocławku. Dokument przez ostatnie kilkadziesiąt lat był przechowywany przez Rodzinę Panasiuków jako niezidentyfikowana pamiątka rodzinna. 

Na piątek oraz niedzielę MMŁ zaplanowało dwa specjalne oprowadzania w trakcie, których nie tylko zwiedzający poznają historię pałacowych wnętrz i ogrody, ale  kontynuując obchody 598. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi, przybliżymy historię przywileju renowacyjnego z 1433 roku. Dokument w Łodzi pokazywany jest po raz drugi, dlatego MMŁ zachęca odwiedzających do odwiedzenia muzeum.

Oprowadzania odbędą się:

30 lipca (piątek) oraz 1 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Biletu: 18 zł normalny, 12 zł ulgowy

Zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl 

Limit: zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami

]]>
news-42459 Fri, 30 Jul 2021 10:59:51 +0200 Nowy sezon, nowe nadzieje http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/nowy-sezon-nowe-nadzieje-id42459/2021/7/30/ Już dzisiaj piłkarze ŁKS zainaugurują nowy sezon. O godzinie 20.30 zespół z al. Unii rozpocznie w Tychach mecz z miejscowym GKS. W niedzielę do rywalizacji przystąpi Widzew, który o godz. 12.40 na stadionie przy al. Piłsudskiego stanie do walki z Sandecją Nowy Sącz. Oba mecze zostaną rozegrane w ramach 1. kolejki Fortuna 1. Ligi. Dla kibiców, którzy uwierzyli w ubiegłoroczne deklaracje płynące z ŁKS i Widzewa jest to z pewnością rozczarowanie, gdyż liczyli na to, że ich drużyny będą teraz grały w ekstraklasie. Niestety, zapowiedzi sprzed sezonu 2020/2021 okazały się pustymi słowami, które nie zostały przekute w czyn. Po kompromitującym sezonie w PKO BP Ekstraklasie ŁKS w barażach przegrał walkę o powrót na ten szczebel rozgrywkowy, a Widzew okazał się zbyt słaby by w tych barażach wystąpić. W obu klubach latem było więc o czym myśleć i z czego wyciągać wnioski. Z jakim skutkiem? Wkrótce się przekonamy.

Klub z al. Unii pomimo dwóch kolejnych rozczarowujących sezonów postanowił brnąć w opcję hiszpańską i do pięciu zwiększył swoją kolonię piłkarzy z tego kraju. By czuli się komfortowo, postanowiono też zatrudnić hiszpańskiego szkoleniowca. Został nim Jose Antonio Vicuna, który póki co nie może się pochwalić sukcesami w samodzielnej pracy trenerskiej. Na blisko czterdzieści spotkań spędzonych na ławce Wisły Płock i Kareli Blasters w zawodowej lidze indyjskiej wygrał tylko siedem. Lepiej wiodło mu się w amatorskiej lidze indyjskiej, którą wygrał z klubem Mohun Bagan oraz na Litwie w FK Trakai (4. miejsce), co nie zmienia faktu, że największe triumfy święcił pełniąc przez dziesięć lat funkcję asystenta Jana Urbana, z którym pracował m.in. w Legii Warszawa, Zagłębiu Lubin, Lechu Poznań i Śląsku Wrocław. W ŁKS uznano, że to wystarczająca rekomendacja do tego, by powierzyć Hiszpanowi drużynę, której za cel ponownie postawiono powrót do ekstraklasy. Do realizacji tego zadania zatrudniono kilku nowych graczy, spośród których solidną markę w Polsce ma dwóch: bramkarz Marek Kozioł (ostatnio Korona Kielce) i boczny obrońca Bartosz Szeliga (GKS Tychy). Na al. Unii trafili też: Hiszpanie Nacho Monsalve (obrońca, Lewski Sofia) i Javi Moreno (pomocnik, UCAM Murcia CF), Bośniak z chorwackim paszportem Stipe Jurica (napastnik, NK Siroki Brijeg) oraz młodzieżowy defensywny pomocnik Jan Kuźma (Sandecja Nowy Sącz). Do zespołu wrócił też Portugalczyk Guima, który był wypożyczony do Academiki de Coimbra. W nowym sezonie w ŁKS nie będą już natomiast grali: bramkarz Arkadiusz Malarz, obrońca Tomasz Nawotka, pomocnik Dragoljub Srnic i napastnik Łukasz Sekulski.

Jeszcze więcej zmian było latem w Widzewie, którego większościowym udziałowcem został Tomasz Stamirowski. Funkcję prezesa objął były szef Zagłębia Lubin i przewodniczący rady nadzorczej Górnika Polkowice Mateusz Dróżdż, a posadę trenera powierzono Januszowi Niedźwiedziowi, który w poprzednim sezonie drużynę z Polkowic wprowadził do Fortuna 1. Tym samym utrzymano „opcję dolnośląską”, bo z Zagłębiem i Miedzią Legnica była związana poprzednia prezes Widzewa Martyna Pajączek, a z Górnika przyszedł Enkeleid Dobi, który przez większą część poprzedniego sezonu prowadził ekipę z Piłsudskiego. Rozstał się z nią w połowie kwietnia, a latem nowych pracodawców musieli szukać: Łukasz Kosakiewicz, Kacper Gach, Bartłomiej Poczobut, Mateusz Możdżeń, Piotr Samiec-Talar, Michael Ameyaw i Marcin Robak, Petar Mikulić, Vjaceslavs Kudrjavcevs, Merveille Fundambu i Caique. W miejsce tych piłkarzy sprowadzono: obrońców Pawła Zielińskiego (poprzednio Miedź Legnica), Tomasza Dejewskiego (Lech Poznań) i Portugalczyka Fabio Nunesa (S.C. Farense), pomocników Juliusza Letniowskiego (Arka Gdynia), Radosława Gołębiowskiego (Skra Częstochowa), Abdula Aziza Tetteha z Ghany (Gazisehir Gaziantep FK/Turcja) i Karola Danielaka (Podbeskidzie Bielsko-Biała) oraz napastników Kacpra Karaska (Unia Skierniewice) i Bartosza Guzdka (Ruch Chorzów). Tak przebudowana drużyna ma już skutecznie walczyć o miejsce dające przynajmniej prawo gry w barażach o ekstraklasę.

]]>
news-42462 Thu, 29 Jul 2021 16:30:00 +0200 „Pomnik o łodzianach i dla łodzian”. Łódź doczeka się jubileuszowej monografii na 600-lecie nadania jej praw miejskich http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/pomnik-o-lodzianach-idla-lodzian-lodz-doczeka-sie-jubileuszowej-monografii-na600-lecie-nadania-jej-praw-miejskich-id42462/2021/7/29/ Pięciotomowa monografia dziejów Łodzi będzie najważniejszym wydawnictwem, które ukaże się z okazji zbliżającej się rocznicy 600-lecia nadania naszemu miastu praw miejskich. Przypadnie ona w 2023 roku. Realizacji zadania podjął się Uniwersytet Łódzki, który korzystać będzie m.in. ze wsparcia Urzędu Miasta Łodzi. Monografia dziejów Łodzi na 600-lecie 

- Idealnym momentem do tego, by powstała kompleksowa monografia dziejów Łodzi będzie 600. rocznica nadania praw miejskich, którą obchodzić będziemy już za dwa lata. Ma być ona przystępnie napisana i będzie zawierała wiedzę, budującą tożsamość różnych pokoleń łodzian. Historia naszego miasta to wspaniałe dzieje odważnych ludzi, którzy swoją pracą, pasją i zaangażowaniem budowali nasze miasto. Nadchodzi ten czas, by ich karta w dziejach Łodzi utrwaliła się w tej monografii - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Historia Łodzi jest wyjątkowa i niezwykła. Na pewno zasługuje na to, by powstał taki pomnik, jakim będzie pięciotomowa monografia. Dedykujemy ją, ale i poświęcamy jej karty wszystkim łodzianom. Swój udział przy jej stworzeniu deklarują nie tylko historycy, ale też historycy sztuki, archeolodzy, etnolodzy, literaturoznawcy i językoznawcy. Współpraca nad nią będzie bardzo szeroka. To pozwala mieć przekonanie, iż dzieło to będzie wyjątkowe i kompletne. To może faktycznie być nietypowy pomnik o łodzianach i dla łodzian - powiedziała rektor Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Elżbieta Żądzińska.

Monografia będzie składała się z pięciu tomów. Przy jej tworzeniu, oprócz Uniwersytetu Łódzkiego i Urzędu Miasta Łodzi, pracować będą także przedstawiciele m.in. Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Archiwum Państwowego w Łodzi i Biblioteki Miejskiej w Łodzi. W związku z powyższym, w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego podpisany został list intencyjny w sprawie powstania monografii. Nad jej redakcją czuwać będzie prof. Jarosław Kita z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Jestem szczęśliwy, że powstanie monografia miasta, które na nią zasługuje. Większość polskich dużych miast, a także większość miast naszego regionu już takie monografie ma. Czas teraz na Łódź. Dziękuję za to, że między innymi w taki sposób zostanie uczczona 600. rocznica lokacji Łodzi. Dla wielu z nas to będzie to jedyna okrągła rocznica, którą będziemy mieli okazję przeżyć. Mamy mało czasu, ale pracujemy przy swoich biurkach, korzystając ze swoich zasobów, w archiwach i bibliotekach od lat. Nad monografią pracować będzie kilkudziesięcioosobowy zespół, złożony nie tylko z naukowców, ale i miłośników naszego miasta i przedstawicieli różnych instytucji. To przedsięwzięcie ogromne i niebezpieczne, bo dotyczy pracy z dużą liczbą osób, ale ma też być przystępne dla czytelnika. Chcemy napisać ją w sposób nowoczesny. Tak, by nie było to tylko kilka kilogramów papieru i okładek, ale ma być w niej treść, która dotrze do wielu łodzian. Damy radę - powiedział profesor Jarosław Kita.

Rocznicowe uroczystości na Starym Rynku

Data sygnowania listu intencyjnego w sprawie stworzenia monografii nie jest przypadkowa, bowiem ten podpisany został równo w 598. rocznicę nadania praw miejskich Łodzi, która przypada 29 lipca bieżącego roku. Z tej okazji odbyły się również uroczystości na Starym Rynku w Łodzi.

- Jestem przekonana, że w jubileuszowych uroczystościach za dwa lata spotkamy się już w pięknym, odnowionym miejscu, w którym wszystko się zaczęło. Historia to coś, co już było. Trzeba z niej czerpać wzorce i brać przykład na przyszłość. A ta czeka na nas. Powinniśmy mieć marzenia i determinację by ją budować. Łódź kiedyś była metropolią globalną, dzięki temu, że współtwórcy Łodzi przemysłowej byli odważni i otwarci na nowoczesność. Wielokulturowość potrafili przekuć w kompetencje i w zwiększenie wartości intelektualnej. Potrafili czerpać z wyzwań nowoczesności, podejmując odważne decyzje. Moim marzeniem jest, byśmy wiedzieli, że droga do metropolii dla Łodzi jest wciąż otwarta. Wspólnie tego dokonamy  - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- Na sztandarze miejskim widnieje napis „Ex navicula navis”, czyli z łódeczki Łódź. Ktoś miał marzenie, by stworzyć tu miasto, a kilka wieków później jedną z największych metropolii. Przechodziła ona wiele losów dziejowych, aż do jej współczesnej twarzy. 29 lipca to dzień, który w nas łodzianach buduje dumę z przeszłości, ale z tą samą dumą i nadzieją patrzymy w przyszłość. Zbliżająca się 600. rocznica nadania praw miejskich Łodzi jest przyczynkiem do refleksji nad tym, jak było, ale i jak może być. Kiedyś było to miasto fabryczne, ale dziś kurz przemysłowej Łodzi już opadł, odsłaniając nam jej zielone oblicze. To dziś miasto otwarte i tolerancyjne. Cztery kultury ustąpiły miejsca wielu kulturom. Widzimy dziesiątki tysięcy obcokrajowców, mieszkających w Łodzi. Dla nich ono stało się tym samym domem, co dla nas. I taką Łódź chcemy widzieć. Tak jak w XIX wieku fabrykanci wykorzystali przemysł do budowy potęgi miasta, tak my musimy wykorzystać intelekt i zapał łodzian - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.

Z okazji kolejnego jubileuszu miasta w Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu Poznańskiego wystawiony został odnaleziony niemal po 100 latach przywilej potwierdzający lokację Łodzi z 1433 roku, sygnowany pieczęcią króla Władysława Jagiełły. To najstarszy zachowany dokument z dziejów naszego miasta. Jest on własnością biskupstwa włocławskiego, ale wypożyczony został do łódzkiej placówki. Będzie można go tam zobaczyć do 8 sierpnia br.

]]>
news-42451 Thu, 29 Jul 2021 16:04:23 +0200 Festiwalowy weekend na Piotrkowskiej 217! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/festiwalowy-weekend-na-piotrkowskiej-217-id42451/2021/7/29/ W ramach wydarzenia After Urodzin Łodzi w dniach 30-31.07.2021 r. na Strefie Piotrkowska 217 odbędzie się wybuchowa mieszanka: Street Beer Festiwal wraz ze Street Food Festiwal. W piątek i sobotę, 30 i 31 lipca, pasaż przed Halami Odlewni przejmą piwowarzy. Na festiwal przyjedzie 11 lokalnych browarów w tym m.in. Browar Lubrow, Antybrowar, Wagabunda czy Browar IGNIS. Wydarzenie współtworzy Bractwo Piwne, które przygotowało degustacje, konkursy z nagrodami dla publiczności, konkurs na piwo festiwalu oraz prelekcje. Dodatkowych atrakcji w piątek dostarczy strefa gogli VR z interaktywnymi zadaniami zręcznościowymi dla odwiedzających.

W sobotę do piwnego festiwalu dołączą food trucki ze Street Food Festiwalu. Jak co roku edycja letnia, nastawiona na jedzenie i dobrą zabawę, odbywa się tylko w sobotę do późnych godzin nocnych. Wśród wystawców pojawią się m.in. Pasibus z kultowymi burgerami, YADAY serwujący kuchnię izraelską, arabską i żydowska, LodoROŻEK z lodami rzemieślniczymi czy Mojo Picon serwujący dania kuchni śródziemnomorskiej. Za oprawę muzyczną odpowiedzialni będą Miłosz Paprocki i DJ Fagot, który pojawi się w nietypowej imprezowej odsłonie.

Partnerem wydarzenia jest Ford Store Łódź, którzy przygotował atrakcje specjalnie na ten weekend.

Godziny wydarzeń

Street Beer Festiwal

Piątek 15:00 – 24:00

Sobota 13:00 – 1:00

Street Food Festiwal

Sobota 13:00 – 1:00

 

Organizatorem jest Strefa Piotrkowska 217

]]>
news-42449 Thu, 29 Jul 2021 15:56:10 +0200 Zaczęły od zwycięstwa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zaczely-od-zwyciestwa-id42449/2021/7/29/ W swoim pierwszym meczu na turnieju PreZero Grand Prix w Gdańsku siatkarki ŁKS Commercecon pokonały 2:1 (25:16, 21:25, 15:8) Radomkę Radom. Jutro łodzianki zmierzą się z Impelem #VolleyWrocław. To spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.30. Na 10 zaplanowano natomiast początek rywalizacji Grota Budowlani z MKS Kalisz. Zespół z Wielkopolski w pierwszym dniu turnieju wygrał 2:1 z LOS Nowy Dwór Mazowiecki. Dla łódzkiej ekipy będzie to pierwsze spotkanie podczas gdańskiej imprezy.

]]>
news-42447 Thu, 29 Jul 2021 14:01:20 +0200 Trwają prace na Helenówku. Tramwaje wrócą do Zgierza http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/trwaja-prace-na-helenowku-tramwaje-wroca-do-zgierza-id42447/2021/7/29/ Remont torowiska na Helenówku to już czwarte prace torowe prowadzone w tym roku. Przed nami jeszcze kolejne wymiany szyn w mieście. Nowe tory na Helenówku pojawią się na ok. pół kilometrowym odcinku od wysokości ul. Borówkowej do granicy miasta, gdzie z drugiej strony również torowcy MPK-Łódź intensywnie pracują na trasie do placu Kilińskiego w Zgierzu. Miasto Zgierz zapowiada uruchomienie połączenie tramwajowego z Łodzią na gwiazdkę, dlatego również i po naszej stronie remontujemy torowisko, aby wspólnie ponownie uruchomić podmiejską komunikację tramwajową w aglomeracji.

Remont torowiska na Helenówku oprócz wymiany szyn na szlaku obejmuje również modernizację przejazdów przez ul. Okulickiego „Niedźwiadka” oraz ul. Stara Baśń. Obecnie prace trwają na pierwszej z ulic, które planujemy zrealizować do połowy sierpnia. Wtedy otwarte zostanie skrzyżowanie z ul. Okulickiego, wróci na swoją trasę linia 89, a prace przeniosą się na skrzyżowanie z ul. Stara Baśń. Budowane są również nowe rozjazdy tramwajowe i wjazdy do zajezdni do której przeniesie się w przyszłości Zakład Techniki MPK-Łódź. Nowe tory pojawią się również na krańcówce. Odcinek pomiędzy ul. Okulickiego, a pętlą chcemy oddać po wakacjach, aby więcej tramwajów mogło kursować na Radogoszcz. Natomiast dalej pracować będziemy przy przyłączeniu torów do zgierskiego odcinka, gdzie prace zakończą się w końcówce roku. Remont torowiska na Helenówku poprawi również komfort pieszym i rowerzystom. Wzdłuż zajezdni powstanie ciąg pieszo rowerowy, który połączy się z drogą rowerową przy ul. Okulickiego i pozwoli na dojście i dojazd do ul. Stara Baśń i lasu Okręglik w Zgierzu.

Remont torowiska na Helenówku to wspólne prace Zarządu Dróg i Transportu i MPK-Łódź. Korzystając z usług Zakładu Torów i Sieci zrealizowaliśmy w ostatnich latach 22 remonty torowisk. Między innymi zmodernizowane zostały odcinki linii tramwajowych na Kopernika, Gdańskiej, Narutowicza, czy Limanowskiego. Remont torowiska na Helenówku to jednak nie ostatnie przewidziane na ten rok remonty. Już 3 sierpnia rozpoczną się kolejne prace torowe na skrzyżowaniu al. Politechniki z ul. Obywatelską. Prace potrwają miesiąc, aby na jesień ponownie wróciły tramwaje do Politechniki.

]]>
news-42446 Thu, 29 Jul 2021 12:49:31 +0200 Weź dotację i otwórz swój biznes. Mamy 1,6 mln zł na wsparcie dla bezrobotnych http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/wez-dotacje-i-otworz-swoj-biznes-mamy-16-mln-zl-na-wsparcie-dla-bezrobotnych-id42446/2021/7/29/ Jesteś bezrobotny? Masz pomysł na własną firmę? Weź dotację i załóż własną firmę – jak Pan Sławomir, który pasję modelarza zmienił na intratny biznes. Mamy 1,6 mln zł do rozdania na ten cel. Z wkładu na założenie własnej firmy może skorzystać prawie 40 łodzian. - Mamy 1,6 miliona złotych z Unii Europejskiej, z których może skorzystać 36 bezrobotnych łodzian. Jeśli mają pomysł na swój biznes, mogą wziąć 23 tysiące dotacji na założenie firmy. Ponadto przez rok dostaną też po 2000 zł miesięcznie dodatkowego wsparcia, które można wykorzystać na zapłacenie rachunków za media czy za ubezpieczenie – mówi Kinga Mazur z Biura Promocji Zatrudnienia
i Obsługi Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Łodzi.

Maciej Plutecki z Konfederacji Lewiatan, która realizuje projekt razem z miastem podkreśla, że propozycja jest kierowana do osób po 30 roku życia.

- Szczególnie tych będących w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy: które skończyły 50 lat, są długo bezrobotne, czy mają niepełnosprawności. Nabór trwa miesiąc – mówi Maciej Plutecki.

Czy warto skorzystać z dotacji? Sławomir Wnuk, modelarz, który dzięki dotacji przekuł hobby w biznes bez wahania odpowiada, że tak.

- Dotację wziąłem rok temu. Czego się bałem najbardziej? Formalności, pisania biznesplanów. Ale urzędnicy we wszystkim pomagają. A ja jestem tym przykładem, że nie ma niczego wspanialszego, niż zamienić pasję na pracę. Dotację przeznaczyłem przede wszystkim na zakup drukarek 3D, żeby drukować chociażby takie „działa” do historycznych modeli moich statków – Sławomir Wnuk pokazuje ok. jednocentymetrowe, plastikowe działo.

Osoby zainteresowane wsparciem mogą zgłaszać się do Regionalnego Związku Pracodawców Prywatnych Ziemi Łódzkiej Lewiatan. Dane kontaktowe: http://rzppzl.pl/

Projekt realizowany w ramach Osi Priorytetowej VIII Zatrudnienie, Działania VIII.3 Wsparcie przedsiębiorczości, Poddziałania VIII.3.4 Wsparcie przedsiębiorczości
w formach bezzwrotnych – Miasto Łódź,
RPO WŁ na lata 2014-2020.

]]>
news-42444 Thu, 29 Jul 2021 12:23:35 +0200 Zaszczep się w weekend jednodawkowym Johnson and Johnson http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/zaszczep-sie-w-weekend-jednodawkowym-johnson-and-johnson-id42444/2021/7/29/ Zachęcamy do skorzystania z weekendowej możliwości przyjęcia jednodawkowej szczepionki Johnson and Johnson. W najbliższą sobotę 31 lipca oraz niedzielę 1 sierpnia będzie można skorzystać ze szczepienia - bez wcześniejszej konieczności zapisów - w Parku na Młynku przy ul. Śląskiej 168. Miejskie Centrum Medyczne "Górna", które przygotowało mobilny punkt szczepień będzie miało dostępne również szczepionki Pfizera, które są zalecane dla młodzieży powyżej 12 roku życia.

Kolejne szczepienia zaplanowano na:

- 7 sierpnia, godz. 12:00 - 19:00, hala sportowa MOSiR w Parku Baden - Powella (Miejskie Centrum Medyczne Rydygiera)

- 21 sierpnia, godz. 12:00 - 19:00, park Julianowski, przy muszli koncertowej (MCM Bałuty)

- 28 i 29 sierpnia, w godz. 12:00-19:00, pasaż Schillera (MCM Rydygiera)

]]>
news-42441 Thu, 29 Jul 2021 11:58:04 +0200 Startuje 14. edycja Letniej Akademii Jazzu http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/startuje-14-edycja-letniej-akademii-jazzu-id42441/2021/7/29/ 14. edycja Letniej Akademii Jazzu startuje 29 lipca i będzie towarzyszyć wszystkim miłośnikom tego gatunku w czwartkowe wieczory aż do 26 sierpnia. W tym czasie na scenie klubu muzycznego Wytwórnia pojawią się wirtuozi fortepianu, saksofonu i trąbki, legendy polskiego jazzu i czołowi artyści młodego pokolenia. Jak zawsze usłyszymy nowoczesne aranżacje jazzowe i brzmienia silnie nawiązujące do korzeni gatunku. 14.Letnią Akademię Jazzu otworzą 29 lipca dwa młode zespoły. W pierwszej części zobaczymy nową nadzieję polskiej sceny jazzowej - SATURN V. To projekt, który powstał po kosmicznej podróży trzech muzyków: Pawła Stachowiaka, Rafała Dutkiewicza i Miłosza Olenieckiego. W drugiej odsłonie wieczoru zagra wielokrotnie nagradzany polski kolektyw - EABS. Obecnie jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej ekscytujących zespołów jazzowych z Europy Środkowo-Wschodniej (nominacja do Paszportów Polityki i Odkryć Empiku za 2020 rok!).

W kolejny czwartek (5 sierpnia) na festiwalowej scenie pojawi się jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianista światowej klasy – Leszek Możdżer. To odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi. Od lat współpracuje również
z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Z kolei w pierwszej części tego wieczoru zaprezentujemy debiutujący zespół Kwaśny Deszcz złożony z przedstawicieli młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej. Trio wyłoniło się z poznańskiego sekstetu Anomalia (wszyscy członkowie są także muzykami tej formacji). Zespół oscyluje wokół szeroko pojętego freejazzu spod znaku Ornette’a Coleman’a, europejskiej awangardy oraz współczesnej muzyki poważnej.

Propozycją na 12 sierpnia będzie koncert Mieczysława Szcześniaka i Krzysztofa Herdzina, którzy wspólnie stworzyli wyjątkową płytę z kategorii „Great American Songbook”. Ten pierwszy zaśpiewał doskonale jak zawsze, ten drugi jest autorem stylowych
i bezpretensjonalnych aranżacji. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Steviego Wondera. Na płycie znalazły się zarówno przeboje-sztandary, takie jak „Satisfaction”, „Yesterday” i „Tears In Heaven, ale również piosenki dużo mniej oczywiste, których odkrywanie sprawia wielką przyjemność. Wykonania duetu Szcześniak-Herdzin często dalece odbiegają od oryginałów, ale za każdym razem do historii muzyki popularnej odnoszą się z wielkim szacunkiem

Wcześniej tego dnia  wystąpi Wójciński/Szmańda Quartet. Zespół czterech indywidualności muzycznych. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej.

19 sierpnia na scenie Wytwórni w pierwszej części wieczoru zaprezentuje się Amalia Umeda Obrębowska, młoda skrzypaczka, uczestniczka Intl Jazz Platform w 2020 r., ze swoim nowym projektem, przygotowanym na zamówienie Festiwalu. Gra na skrzypcach od 7. roku życia. Swoją przygodę z improwizacją rozpoczęła pod koniec 2013 r., a nieco później odkryła, że wielką radość sprawia jej również pisanie i wykonywanie własnych kompozycji.

W drugiej odsłonie wieczoru na scenie Letniej Akademii Jazzu wystąpi młoda wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka tworząca na styku gatunków muzycznych - Resina (Karolina Rec). Karolina należy do wąskiego grona artystów skupionych wokół pododdziału cieszącej się środowiskowym uznaniem brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records – 130701, specjalizującej się w wydawaniu muzyki znajdującej się na przecięciu współczesnej (post)klasyki, minimalizmu i muzyki ilustracyjnej oraz improwizowanej.

Tradycyjnie, na finał festiwalu (26 sierpnia) zaprezentujemy sekstet powoływany specjalnie na Letnią Akademię Jazzu. Stworzą go Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet.  Muzykę dla tego niecodziennego składu napisał Maciej Obara – kompozytor
i improwizator, człowiek w kultowym labelu ECM. Scenicznym partnerem Obary podczas finałowego koncertu będzie wybitny pianista -  Dominik Wania, ostatnio współpracujący m.in. ze Zbigniewem Preisnerem.

Bilety i karnety

Lato w klubie Wytwórnia upłynie pod znakiem dobrej muzyki w wykonaniu gwiazd jazzu. Bilety na poszczególne koncerty, jak również karnety na wszystkie wydarzenia Letniej Akademii Jazzu są już dostępne w sprzedaży. Szczegóły na: www.letniaakademiajazzu.pl

29 lipca 2021, g. 19:00

Część I: Saturn V

Część II: EABS

5 sierpnia 2021. g. 19:00

Część I: Kwaśny Deszcz

Część II: Leszek Możdżer Solo

12 sierpnia 2021, g. 19:00

Część I: Wójciński / Szmańda Quartet

Część II: Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin

19 sierpnia 2021, g. 19:00

Część I: Amalia Umeda Quartet

Część II: Resina

26 sierpnia 2021, g. 19:00

Koncert finałowy

Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet

Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

]]>
news-42425 Thu, 29 Jul 2021 10:00:33 +0200 Innowacje społeczne - masz pomysł? Przyjdź na spotkanie! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/innowacje-spoleczne-masz-pomysl-przyjdz-na-spotkanie-id42425/2021/7/29/ W trakcie spotkania dowiedzą się Państwo czym są innowacje społeczne, jak i dla kogo je tworzyć oraz jak uzyskać grant na takie rozwiązania. Wspólnie zdiagnozujemy potrzeby i wyzwania z jakimi mierzą się organizacje pozarządowe oraz poszukamy możliwych nowatorskich rozwiązań.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z przedstawicielkami Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, które na co dzień zaangażowane są w proces tworzenia innowacji społecznych.

W trakcie spotkania dowiedzą się Państwo czym są innowacje społeczne, jak i dla kogo je tworzyć oraz jak uzyskać grant na takie rozwiązania.

Wspólnie zdiagnozujemy potrzeby i wyzwania z jakimi mierzą się organizacje pozarządowe oraz poszukamy możliwych nowatorskich rozwiązań.

 

Gdzie i kiedy:

Spotkanie odbędzie się 10 sierpnia 2021 r. o godz. 10.00 w Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Piotrkowska 17

 

Zapisy:

Prosimy o potwierdzenie swojej obecności do dnia 01 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00, mailowo na adres: ron@uml.lodz.pl

 

Dostępność:

Spotkanie dostępne dla Głuchych, w miejscu dostępnym architektonicznie, oznaczonym znacznikiem TOTUPOINT

 

Plan spotkania:

 1. Prezentacja informacyjna dotycząca działań ROPS Poznań w obszarze innowacji społecznych - opowiemy jakie inkubatory obecnie realizujemy, z jakim pomysłem można się do nas zgłosić i jak uzyskać grant,
 2. Poznajmy się! - dyskusja nt. organizacji i działań uczestników spotkania,
 3. Wspólne zdefiniowanie grup docelowych, problemów i wyzwań z jakimi mierzą się lokalne ngo,
 4. Dyskusja wokół wyzwań w kontekście innowacji społecznych i ich cech.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej - Inkubator Innowacji Społecznych "Generator Dostępności".

 

Więcej informacji na ten temat dostępne tutaj: innowacje.spoldzielnie.org i tutaj: www.facebook.com/innowatorzy.

 

Dodatkowo, wszyscy uczestnicy otrzymają mini praktyczny przewodnik, który wyjaśnia i ułatwia proces tworzenia innowacji.

 

]]>
news-42418 Wed, 28 Jul 2021 14:37:11 +0200 Jubileuszowy, 10. Festiwal "Retroperspektywy" w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/jubileuszowy-10-festiwal-retroperspektywy-wlodzi-id42418/2021/7/28/ Pokaz pracy Thomasa Richardsa, legendarnego kontynuatora działań Jerzego Grotowskiego, premierowe: „Śmierć na gruszy“ Łukasza Kosa, „Hiperborea“ Jacka Hałasa czy „Medytacja teatralna numer 4“ Krzysztofa Garbaczewskiego, jednego z najciekawszych reżyserów młodej generacji – Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy ogłosił program tegorocznej, jubileuszowej edycji. Złoży się na nią ponad 20 wydarzeń – spektakle, koncerty, performanse, spotkania i mistrzowskie warsztaty. Festiwal rozpocznie się 20 sierpnia i potrwa 10 dni. Od dziś w sprzedaży są bilety. Jubileuszowa, dziesiąta, edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy przebiegać będzie pod hasłem Spotkanie/Wspólnota/Święto, które skłaniać ma do stawiania pytań o odpowiedzialność artysty w perspektywie cyfryzacji życia i relacji międzyludzkich, a także o święto i spotkanie, jako wciąż żywe, pierwotne funkcje teatru.

– Zaprosiliśmy grupy teatralne i artystów sztuk performatywnych, dla których istotą twórczości i podstawowym narzędziem komunikowania się z widownią jest zespół artystyczny, grupa teatralna, kolektyw twórczy, stanowiący wspólnotę przecinających się kreacji, niepokojów i pytań dotyczących współczesnego człowieka – podkreśla Tomasz Rodowicz, dyrektor MFT Retroperspektywy.

Zdecydowana większość festiwalowych wydarzeń odbędzie się w Fabryce Sztuki w Łodzi przy ulicy Tymienieckiego 3. Retroperspektywy zagoszczą też na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz w przestrzeni internetu, ponieważ część wydarzeń dostępna będzie online.

CZTERY PREMIERY

Festiwal otworzy premiera „Śmierci na gruszy” Teatru CHOREA w reżyserii Łukasza Kosa, który sięga po tekst Witolda Wandurskiego – legendy międzywojennej Łodzi. Opowieść zbudowana na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy, jest bardziej planem zabawy niż sztuką teatralną, a sam performans ma być swoistym brudnopisem przyszłego przedstawienia.

Mocny premierowy akcent również na zakończenie festiwalu. „Medytacja teatralna numer 4” to kolejny już projekt teatralno-filozoficzny Krzysztofa Garbaczewskiego, inspirowany myślą i pracą Jerzego Grotowskiego, z którym reżyser wielokrotnie prowadził dialog w swoich pracach.

Trzecią z festiwalowych premier będzie wydarzenie teatralne „Hiperborea – rekonstrukcja święta”. W mitycznej, greckiej Hiperborei dzień trwał cały rok, za wyjątkiem jednego przesilenia. Wtedy właśnie Hiperborejczycy spotykali się, by wspólnie odprawiać rytuały gwarantujące przedłużenie stanu szczęśliwości o kolejny rok. Rekonstrukcję tego święta – poprzez praktyki indywidualne i wspólnotowe, muzykowanie, śpiew, taniec, gry, zabawy, parady i przemarsze – proponuje Jacek Hałas, muzykant, tancerz i kompozytor, od lat poszukujący śladów pieśni dziadowskich w żywej tradycji, zapisach etnografów czy domowych archiwach.

W czasie festiwalu po raz pierwszy zobaczyć będzie można również performans „Sekundowa wspólnota”, przygotowany przez Teatr CHOREA w ramach Laboratorium Kreatywnego Działania III. Stworzyły go trzy grupy: dzieci, młodzież i dorośli, które wokół pytań o kryzys wspólnotowości połączyła… sekundowa wspólnota. 

DZIEŃ Z WORKCENTER OF JERZY GROTOWSKI AND THOMAS RICHARDS

Tegoroczne Retroperspektywy dają niecodzienną możliwość bliższego poznania dorobku Thomasa Richardsa – amerykańskiego performera, aktora i reżysera, kontynuatora pracy Jerzego Grotowskiego. Artysta poprowadzi online pokaz pracy warsztatowej „Pieśni tradycyjnych”. Praktyczne prace nad pieśniami tradycyjnymi zostały zapoczątkowane w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w 1986 roku i nadal stanowią podstawę badań nad sztukami scenicznymi prowadzonymi przez Thomasa Richardsa i jego zespół.

Szerszy kontekst pracy Thomasa Richardsa pozwoli poznać natomiast przedpremierowa prezentacja fragmentów filmu w reżyserii Anieli Gabryel, która od kilku lat pracuje nad dokumentem na temat Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontenderze. Prezentacji będzie towarzyszył na żywo komentarz reżyserki filmu i Thomasa Richardsa, a w spotkaniu udział wezmą studenci i doktoranci łódzkiej Szkoły Filmowej.

GOŚCIE GOŚCIE

Retroperspektywy to w założeniu przegląd zjawisk teatralnych, definiujących kulturową tożsamość współczesnego człowieka. Stąd obecność w programie Teatru Brama i spektaklu „Ghost Dance” w reżyserii Daniela Jacewicza. Symboliczne przywołanie rytuału w obronie wymierających wartości, inspirowane jest tekstami Allena Ginsberga, Patti Smith, twórczością ludową wymierających cywilizacji oraz manifestami antykapitalistycznymi.

Z kolei „LINK” Connecting Arts & Theatre Dance Company to wynik laboratoryjnych rozważań i dyskusji wokół frommowskiego widzenia ludzkiej potrzeby przezwyciężania odosobnienia. Za punkt wyjścia teatralnej opowieści obrana została organiczna perspektywa zawarta w pierwotnych instynktach społecznych w odniesieniu do współczesnych kodów kulturowych.

Także Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska (Teatr Dada von Bzdülöw) swoim „Końcem Wielkiej Wojny” mierzą się z wyzwaniami współczesnego świata i bezwartościowością zalewających nas zewsząd przekazów składających się na tysiące prywatnych wojenek sprzężonych w jeden front.

„Kain in Absentia” to instalacja performatywna Fundacji Jubilo, która powstała na podstawie nagrania spektaklu „Kain”, zarejestrowanego w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu w roku 2019. Scenografia ze spektaklu, światła oraz dźwięk pozwolą widzowi powrócić do świata stworzonego przez aktorów za masywnymi ścianami więzienia. Za sprawą połączenia technik teatralnych i sztuk wizualnych „Kain” zyskuje nowe konteksty i znaczenia.

Na dużej scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zaprezentowany zostanie spektakl Wojciecha Farugi „Ja jestem pamięcią”, będący wyprawą w głąb magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów. Przedstawienie powstało na styku działań artystycznych i społecznych, angażując profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną Gorlic i okolic, którzy wspólnie badali pamięć o Łemkach.

TEATR CHOREA NA ŻYWO I ONLINE

Jubileuszowa edycja Retroperspektyw to również możliwość spotkania ze spektaklami Teatru CHOREA – gospodarza Festiwalu. Będą to „Schulz: Pętla” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, czyli twórcza interpretacja prozy Brunona Schulza, „Księżniczki” w reżyserii Julii Jakubowskiej – baśniowa podróż przez kobiece archetypy oraz „Powinniśmy być... Impresja na kilka czasowników” Wiktora Moraczewskiego i Janusza Adama Biedrzyckiego – stworzony na podstawie monologów Anastazji Bakhtyukovej i Michała Rudkowskiego jako manifest obecności dwójki młodych tancerzy.

Ostatniego dnia festiwalu CHOREA zaprosi też całe rodziny na koncert familijny „Dzień dobry Pinky Mouse!”, na który składa się kilkanaście piosenek inspirowanych swingiem, jazzem, polską piosenką rozrywkową z lat 50. i tradycją ludową. Szalone myszy, wystrzałowe kostiumy i bajeczna scenografia zapewnią dobrą zabawę widzom w każdym wieku.

SPOTKANIA I WARSZTATY

Retroperspektywy od lat tworzą przestrzeń do spotkań, wymiany myśli i doskonalenia umiejętności w czasie warsztatów. Nie inaczej będzie tym razem. W programie znalazło się między innymi Spotkanie Liderów Teatrów Offowych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki, organizowane we współpracy z Ogólnopolską Offensywą Teatralną. Z kolei Fundacja Jubilo podczas wizyty studyjnej zaprezentuje materiały dokumentujące jej 10-letnie doświadczenie w pracy teatralnej w środowisku osób wykluczonych społecznie i kulturalnie. Podczas warsztatów mistrzowskich Laboratorium Kreatywnego Działania, Diego Pileggi i członkowie Fundacji Jubilo zaprezentują ćwiczenia i elementy treningu wykorzystywane w trakcie rozwoju swojej pracy teatralnej i praktyki artystycznej. Poza elementami ściśle powiązanymi z treningiem aktorskim, skupią się również na sposobach prowadzenia i wykorzystywania technik teatralnych w środowiskach nieteatralnych.

Niezwykłym doświadczeniem dla uczestników będzie „Wspólnota Śniących” według koncepcji Marii Magdaleny Kozłowskiej, Magdy Kupyjanowicz i Michała Kurkowskiego. Spektakl, a właściwie internetowe doświadczenie, tworzone jest w całości online i trwa tydzień. Podstawą kolektywnego performansu w oparciu o sny wspólnoty, będą ćwiczenia wspierające kreatywne śnienie oraz dawka wiedzy z obszaru dream studies.

NIE TYLKO TEATR

Retroperspektywy to również muzyka. W tym roku na scenie plenerowej Fabryki Sztuki w Łodzi i online  zagości HarMálek Orchestr – zespół  który zrewolucjonizował czeską tradycję orkiestr dętych i prezentuje ją w świeżym, współczesnym i energicznym stylu. Grupa gra każdy rodzaj muzyki inspirowanej czeskim i bałkańskim folklorem, a jej członkami są zawodowi muzycy mający różnorodne doświadczenia.

Przez cały czas trwania festiwalu (20 - 29 sierpnia) publiczność odwiedzić będzie mogła wystawę „Eternal time is born today“ Johanny Alanko. Fińska artystka zaprezentuje swoje prace malarskie i ceramikę, dla których inspiracją jest czas.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa w wydarzeniach czy cen biletów znaleźć można na stronie www.retroperspektywy.com, gdzie również za pomocą formularza rezerwować można bilety, karnety i wejściówki. Bilety można zakupić również za pośrednictwem portalu ewejsciowki.pl.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Miasto Łódź.

]]>