UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Fri, 28 Jan 2022 16:33:08 +0100 Fri, 28 Jan 2022 16:33:08 +0100 TYPO3 EXT:news news-47172 Fri, 28 Jan 2022 15:37:00 +0100 Objazdowa zbiórka choinek. Sprawdź, skąd odbierze je MPO [HARMONOGRAM] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47172/2022/1/28/?L=184 Już w najbliższą sobotę (29 stycznia) wystartuje objazdowa zbiórka poświątecznych drzewek. Choinka nie zmieści się do pojemnika na odpady, dlatego po raz kolejny MPO będzie odbierać poświąteczne drzewka bezpośrednio od mieszkańców. Drzewka cięte należy oczyścić z dekoracji, lampek, stojaka czy doniczki, a następnie zostawiać je w miejscach wyznaczonych przez zarządców nieruchomości. Tak przygotowane i odebrane choinki dalej trafią do kompostowni, gdzie będą przetworzone na nawóz niezbędny do zasilania roślin.

Harmonogram dotyczy zabudowy wielorodzinnej na Polesiu i Górnej. Odbiór w dniach: 29 stycznia (sobota) i 5 lutego (środa) 2022 roku. W przypadku zabudowy jednorodzinnej będzie zrealizowany łącznie z odbiorem odpadów zielonych.

]]>
news-47174 Fri, 28 Jan 2022 14:21:00 +0100 Noworoczny Koncert Wiedeński. Gwiazdy wystąpią w Filharmonii Łódzkiej http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47174/2022/1/28/?L=184 Gwiazdorska obsada, soliści, orkiestra i balet, przepiękne głosy oraz projekcje multimedialne - to wszystko czeka na widzów podczas Noworocznego Koncertu Wiedeńskiego, który odbędzie się 6 lutego w Filharmonii Łódzkiej. Noworoczny Koncert Wiedeński to widowisko dla całej rodziny, udowadniające, że muzyka łączy pokolenia. Wystąpi na nim najbardziej rozpoznawalna Orkiestra Straussowska wykonująca wyłącznie muzykę Króla Walca - Johanna Straussa, nieprzerwanie od niemal dekady. Nie zabraknie muzycznych żartów, niespodzianek i skeczów. W klimat bali wiedeńskich publiczność wprawią także olśniewające kreacje artystów, suknie balowe solistek oraz Straussowskiej Orkiestry Kameralnej.

Podczas koncertu wystąpią soliści operowi oraz gwiazdy polskiego i międzynarodowego baletu. Towarzyszyć im będą kameraliści występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i na świecie. Na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec i fortepianu, soliści międzynarodowej estrady, artyści występujący w największych polskich i światowych salach koncertowych. To gwiazdy, które wzruszają i bawią publikę od wielu lat - za każdym razem przyjmowane są owacjami na stojąco! 

Noworoczne Koncerty Wiedeńskie w wykonaniu tej grupy artystów stały się już tradycją. Podczas koncertu zabrzmią największe, ponadczasowe i bliskie sercom melomanów przeboje króla walca Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Wesoła wdówka", "Księżniczka czardasza" oraz "Kraina uśmiechu". Publiczność usłyszy m.in.: Walc "Nad pięknym modrym Dunajem", Arię Barinkaya "Wielka sława to żart", duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa", polkę "Tritsch- Tratsch" oraz słynny "Marsz Radeckiego". 

Bilety na Noworoczny Koncert Wiedeński

Kasa Filharmonii Łódzkiej, ul. Narutowicza 20/22, tel. 42  664 79 79 

Księgarnie PWN: ul. Więckowskiego 13, ul. Kopcińskiego 31 

Sklep Muzyczny Riff: ul. Piotrkowska 53

BILETY ONLINE: Kup bilet na Noworoczny Koncert Wiedeński

]]>
news-47177 Fri, 28 Jan 2022 13:21:00 +0100 Przychodnia przy ul. Majzela po remoncie. Zobacz, jak wygląda [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47177/2022/1/28/?L=184 Nowe gabinety lekarskie i zabiegowy, odnowione łazienki, rejestracja dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, nowa kolorystyka – poradnia, w której leczy się prawie 3000 pacjentów, przeszła kompleksową modernizację. Na remont wydano 400 tys. zł.  Poradnia przy ul. Majzela 3 należąca do Miejskiego Centrum Medycznego "Bałuty" przeszła remont w 2021 r. Medycy zaczęli przyjmować pacjentów w odnowionych wnętrzach z początkiem 2022 r. 

Nowe wnętrza, nowy sprzęt

– Dzięki dotacji z budżetu miasta mogliśmy zmodernizować przychodnię „Staromiejska". Poradnia została w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z dziećmi w wózkach. Modernizacja była kompleksowa: wymieniliśmy stolarkę okienną i drzwi, odnowiliśmy gabinety, korytarze, pomieszczenia rejestracji oraz łazienki – w tym sanitariat dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Kupiliśmy też nowe sprzęty – w tym nowy aparat do EKG, leżanki, stoły do badania niemowląt oraz meble – mówi Marcin Sałagacki, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego „Bałuty". 

W poradni leczy się prawie 3000 pacjentów: w tym ponad 2300 osób dorosłych oraz ponad 500 maluchów. 

– Przychodnia zmieniła zupełnie swoje oblicze. Mamy nowy sprzęt, nowy „wizaż", co stwarza zupełnie inne, moim zdaniem doskonałe, warunki do pracy i opieki nad pacjentami. Poradnia, mimo że niewielka, zachowała standard miejskich placówek zdrowia. Jest podzielona na dwie części: dla osób dorosłych – z osobnym wejściem, rejestracją czy gabinetami lekarskimi, a także na część pediatryczną. To pozwala nam w tym trudnym czasie epidemicznym zachować bezpieczeństwo leczenia – uzupełnia Andrzej Lewiński, lekarz, kierownik poradni „Staromiejska". 

Przychodnia przyjazna małym pacjentom

Przychodnia, mimo że kompleksowo odnowiona, zachowała swój indywidualny, ciepły, kameralny wizerunek. Dzieci witają kolorowe naklejki na drzwiach oraz kolorowanki, które umilają im pobyt u lekarza. 

– Wiemy, że z powodów epidemicznych nie możemy dać dzieciom zabawek czy książeczek, ale na każdego malucha czeka malowanka i pisaki, które po skorzystaniu przez małego pacjenta można zdezynfekować – podkreśla rodzinną atmosferę placówki Halina Marciniak, kierownik zespołu pielęgniarskiego w poradni. 

Zaś sami pracownicy przychodni opiekują się... niewielkim, ale pełnym roślin patio. Załoga „Staromiejskiej" to nadal Ci sami medycy czy pielęgniarki co przed remontem. A gros pacjentów leczy się tu od wielu lat.

]]>
news-47173 Fri, 28 Jan 2022 12:04:00 +0100 Remont al. Śmigłego-Rydza. Ogłoszono przetarg na przebudowę kolejnego odcinka http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47173/2022/1/28/?L=184 Miasto poszukuje firmy, która przebuduje al. Śmigłego Rydza na odcinku od ul. Przybyszewskiego do ul. Dąbrowskiego.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 1 marca 2022 do godz. 11:00 Po wyborze wykonawcy opracowana zostanie tymczasowa organizacja ruchu i będą mogły wystartować prace budowlane. Inwestor planuje, że ekipę budowlaną na kolejnym odcinku alei Śmigłego-Rydza zobaczymy w IV kw. tego roku.

Jak zmieni się al. Śmigłego-Rydza?

Głównym elementem jest kompleksowa modernizacja torowiska, które po przebudowie będzie zielone. Odnowiony zostanie istniejący układ komunikacji pieszej (chodniki, ścieżki i ciągi pieszo-rowerowe). Nie zabraknie nowej zieleni, uporządkowane zostaną istniejące trawniki. Dla jezdni przewidziano wymianę nawierzchni bitumicznej z miejscowymi naprawami podbudowy.

Szczegóły na stronie: zim.lodz.bip-e.pl

]]>
news-47176 Fri, 28 Jan 2022 11:22:00 +0100 Jemy w Łodzi Pizza Fest 2022. Zobacz wszystkie propozycje restauracji [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47176/2022/1/28/?L=184 W szóstej edycji Jemy w Łodzi Pizza Fest weźmie udział aż 37 restauracji, a goście będą mogli spróbować 40 niepowtarzalnych pizz, których na co dzień nie ma w regularnym menu. Święto pizzy rozpocznie się w piątek, 28 stycznia i potrwa aż do 6 lutego. – Festiwal pizzy to nie tylko propozycje rodem z Włoch – łódzkie lokale szukają inspiracji w kuchniach całego świata. Poza cienką rzymską pizzą i tą neapolitańską, z puszystymi, wyrośniętymi brzegami, podczas imprezy spróbujemy również arabskich chlebków, flatbread, orkiszowego ciasta z makiem czy placka pszenno-szpinakowego. A co na wierzchu? Udziec barani, wędzona pierś kaczki, kurczak garam masala, wołowina bulgogi, przegrzebki na palonym maśle, pastrami, jagnięcina czy japoński brzuch chashu – mówi Agata Zarębska, organizatorka wydarzenia z portalu Jemy w Łodzi.

Czego się spodziewać po łódzkich restauracjach?

Po raz pierwszy w Łodzi będzie można spróbować na pizzy burraty wypełnionej bazyliowym pesto (po rozkrojeniu sos rozlewa się niczym wulkan). Do grona nietypowych składników dołączy groszek ptysiowy w oleju sezamowym, kiszona kapusta podsmażana na białym winie czy pesto z liści rzodkiewki. Z roku na rok przybywa również roślinnych propozycji. Tym razem lokale zaoferują aż 9 wegańskich pizz. 

Najważniejszą atrakcją festiwalu są warsztaty pizzy w studiu kulinarnym Book&Cook. Ponadto w restauracji La mia Fabbrica odbędzie się specjalna kolacja degustacyjna, a pizzeria Dzielna 43 przez jeden dzień będzie serwowała festiwalowy zestaw z pairingiem piwa. Słodką atrakcję szykują również Otwarte Drzwi – pizza w wersji deserowej z czekoladą, owocami, piankami marshmallows, polewą z karmelizowanego miodu i masła.

Zobacz wszystkie propozycje na Jemy w Łodzi Pizza Fest 2022:

]]>
news-47166 Fri, 28 Jan 2022 10:12:00 +0100 Co robić w weekend w Łodzi? Sprawdź nasze zestawienie wydarzeń http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47166/2022/1/28/?L=184 Jubileuszowy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej, 135. urodziny Rubinsteina, warsztaty kulinarne w Manufakturze i spektakl w teatrze. Sprawdź, co będzie się działo w Łodzi w weekend (28-30 stycznia). news-47175 Fri, 28 Jan 2022 09:12:00 +0100 Ruszyła rozbudowa szpitala im. Kopernika w Łodzi. Jakie to zmiany dla pacjentów? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47175/2022/1/28/?L=184 Rozpoczęła się rozbudowa szpitala im. Kopernika, będąca ostatnim etapem przekształcenia go z Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Wojewódzkie Centrum Onkologii. Rozpoczęcie prac budowlanych widać na pierwszy rzut oka – wyburzono właśnie charakterystyczny podjazd prowadzący na piętro głównego budynku placówki (od strony ul. Pabianickiej). Na jego miejscu stanie nowy, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 3 tys. mkw., wzorowany na niskim pawilonie szpitala od strony ul. Paderewskiego (jego projekt dopiero powstaje). Znajdzie się w nim nie tylko nowe wejście do szpitala wraz z szatniami, ale również osobne izby przyjęć dla pacjentów onkologicznych i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (teraz jest jedna wspólna), poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe oraz pomieszczenia dla lekarzy koordynatorów. Hol wejściowy ma być tak urządzony, by pacjenci kierujący się do różnych części szpitala nie mieli ze sobą styczności. Takie rozwiązanie to nauka wyniesiona z pandemii – wraz z izolatką i salą dekontaminacyjną poprawi bezpieczeństwo pacjentów i personelu. 

Powiększenie ważnej dla szpitala apteki

Drugą ważną dla placówki inwestycją jest rozbudowa szpitalnej apteki, która przygotowuje m.in. leki onkologiczne dla pacjentów szpitalnych oddziałów. Jej istniejący obecnie budynek na terenie szpitala (za budynkiem głównym) jest już dla „Kopernika” zbyt ciasny.

– Te dwie budowy stanowią podstawowy zakres bieżącej inwestycji. Gdyby udało się zdobyć dodatkowe środki, a czynimy o to starania, chcielibyśmy także zrealizować zakres opcjonalny: przebudować blok operacyjny i zbudować izolatorium. Dokumentacja projektowa już jest, teraz potrzebne są tylko fundusze – mówi Kinga Gromek z Działu Realizacji Projektów i Rozwoju Szpitala.

Inwestycja o wartości 60 mln zł (26 mln zł z budżetu woj. łódzkiego i 34 mln zł dotacji UE) ma zostać zrealizowana trzecim kwartale 2023 r.

]]>
news-47169 Fri, 28 Jan 2022 08:36:00 +0100 Trwa łatanie dziur na łódzkich drogach. Naprawiono już 276 lokalizacji http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47169/2022/1/28/?L=184 Od początku roku dziury w łódzkich ulicach załatane zostały już w 276 miejscach. Drogowcy prowadzą kolejne kontrole i zlecają dalsze prace, aby jak najlepiej poradzić sobie z trudną sytuacją. Niestety pogoda nie sprzyja stanowi nawierzchni niewyremontowanych dróg. Prace na drogach przy zabezpieczaniu ubytków trwają w Łodzi praktycznie codziennie od 10 stycznia, gdy uruchomione zostały fabryki produkujące masę bitumiczną. Wykonawcy przystąpili już do wcześniej zleconych prac. Temperatury oscylujące wokół zera, drobne przymrozki i woda z topniejącego śniegu sprawiają jednak, że dziur, które należy załatać, jest coraz więcej. 

Od 10 stycznia prace przy łataniu ubytków przeprowadzone zostały w 276 lokalizacjach. Na Bałutach - w 63 miejscach, na Widzewie - w 72, na Górnej - w 56, na Polesiu - w 53, a w Śródmieściu - w 32. Łącznie wykorzystano do zrealizowanych prac 467 ton asfaltu lanego.

Najważniejsze - remontować

Do łatania dziur wykorzystywany jest asfalt lany na gorąco, którym uzupełniane są powstałe w nawierzchni ubytki. Są to prace interwencyjne, prowadzone po to, aby zapewnić kierowcom bezpieczeństwo i zminimalizować ryzyko uszkodzenia pojazdów. Wykorzystywana metoda pozwala na szybsze uporanie się z dużą ilością ubytków, które pojawiają się na jeszcze nie wyremontowanych drogach, na których cienka warstwa asfaltu pokrywa kocie łby lub trylinkę. Tak wykonana nawierzchnia jest bardzo podatna na uszkodzenia - jedynym rozwiązaniem jest kompleksowa przebudowa ulic. Szybka wymiana asfaltu nie jest w takich wypadkach możliwa, ponieważ już podczas frezowania nawierzchnia pod asfaltem ulega rozpadowi. Nowy asfalt ułożony na takim podłożu szybko na nowo podlegałby uszkodzeniom. Dlatego też każdego roku wykonywane są liczne kompleksowe przebudowy wraz podbudową jezdni, aby w przyszłości uporać się z powracającym problemem dziur w łódzkich drogach.

]]>
news-47170 Fri, 28 Jan 2022 07:11:00 +0100 Na placu Wolności stanie 56 ławek. Zobacz, jak będą wyglądać [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47170/2022/1/28/?L=184 Prace budowlane na placu Wolności jeszcze się nie rozpoczęły, ale już można przetestować ławki, które staną tu po remoncie.

Ławka, którą od czwartku (27 listopada) łodzianie mogą przetestować na placu Wolności, została wykonana z materiałów najwyższej jakości - malowanej stali oraz drewna. Produkt posiada certyfikat FCS (Forrest Management Certificate), który jest potwierdzeniem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, spełniający wysokie standardy społeczne i środowiskowe w całym łańcuchu dostaw. Drewnem użytym do produkcji jest jatoba (wiśnia brazylijska, Hymenhaea courbaril) pochodząca z Ameryki Południowej. Drewno pozostaje w stanie surowym, co oznacza, że będzie się zmieniało z czasem. Zmianie ulegnie jego kolor, przy zachowaniu pozostałych parametrów (np. twardość czy odporność na zarysowania).

Niskie koszty eksploatacji i ciekawy design

Przez pierwsze tygodnie po zainstalowaniu szczeble będą mieć ciepły brązowy kolor, który z czasem przechodzić będzie w odcienie jasnej szarości. Zmiana koloru nastąpi stopniowo i równomiernie, przy czym ostateczna barwa ma komponować się z innymi materiałami, które pojawią się na pl. Wolności: zielenią, malowaną stalą oraz granitem w dwóch odcieniach szarości.

Egzotyczne drewno jatoba pod wpływem zmian wilgotności powietrza przechodzi proces otwierania i ponownego zamykania porów, które uwidaczniają się jako powierzchniowe mikrorysy. Jest to proces znany, powtarzający się i nie wpływający na właściwości samego drewna. Warto go jednak obserwować jako ciekawe przemiany zachodzące w drewnie egzotycznym.

Surowe drewno ławki nie będzie wymagać pielęgnacji – nie ma potrzeby cyklicznego olejowania. Jest to krok w kierunku obniżania kosztów eksploatacji i pewność, że przez długie lata ławka będzie wyglądała równie pięknie. 

Jak zmieni się plac Wolności?

Na placu Wolności po przebudowie stanie 56 wolnostojących ławek, 10 peronowych, 23 mamurkowych oraz  12 koszy zwykłych i 13 do segregacji, 58 stojaków rowerowych i 6 gablot city light. ZOBACZ TAKŻE: Plac Wolności będzie zielony: drzewa, kwiaty i ogródki [WIZUALIZACJE]

]]>
news-47168 Thu, 27 Jan 2022 16:36:00 +0100 Łódzka animacja „Nawet myszy idą do nieba" z nominacją do francuskiej nagrody filmowej César http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47168/2022/1/27/?L=184 Myszy, krety, chomik i ryjówka z filmu „Nawet myszy idą do nieba” stworzone przez łódzkie studio Momakin z nominacją do francuskiej nagrody filmowej César w kategorii najlepszy film animowany. Międzynarodowa koprodukcja czesko-francusko-polsko-słowacka jest pełnometrażowym animowanym filmem dla całej rodziny, która została już dostrzeżona we Francji, Niemczech czy Chinach. Za realizację blisko połowy wszystkich małych lalkowych aktorów odpowiadał łódzki Momakin. Zwycięzców poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród już 25 lutego.

Historia zwierzaków w filmie „Nawet myszy idą do nieba”

„Nawet myszy idą do nieba” w reżyserii Denisy Grimmovej i Jana Bubenicka to międzynarodowa produkcja dla dzieci, która łączy najlepsze tradycje polskiej oraz czeskiej animacji lalkowej wraz z komputerową 3D. Scenariusz powstał na bazie bestsellerowej książki Ivy Procházkovej i opowiada o niezwykłej przyjaźni pomiędzy myszką Czmyszką oraz lisem Rudeuszem. Zwierzęta będące za życia antagonistami, w filmie spotykają się w niebie dla zwierząt, by razem wyruszyć w niesamowitą podróż. Ta opowieść o odwadze i nadziei swoją prapremierę miała podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, we Francji, a następnie została nagrodzona między innymi na festiwalach w Szanghaju (gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu), na Anifilm, Lucas Film Festival czy na festiwalu Kino Dzieci.

Lalki z łódzkiego studia Momakin

Ten sukces to również zasługa łódzkich twórców lalek filmowych, których prace na zlecenie Animoon koordynował Momakin. W Łodzi powstała niemal połowa wszystkich bohaterów filmu, w tym postaci głównej bohaterki, myszki Czmyszynki. Projekty techniczne lalek opracował Piotr Knabe, a konstrukcje animacyjne Dariusz Kalita. Za wykonanie postaci odpowiedzialni byli też: Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Piotr Knabe, Dariusz Kalita, Marcin Zalewski, których wspierała organizacyjnie asystentka produkcji Magdalena Haremska.

– Projekt postawił przed nami sporo kreatywnych wyzwań. Jednym z bohaterów filmu jest chomik, który miał mieć kilka długości i odcieni futerka. Do jego stworzenia wykorzystano proces flokowania, czyli pokrycia bardzo krótkimi, przystrzyżonymi nitkami w połączeniu ze sztucznym futrem. Robi to wrażenie, jeśli się wie, że strzyża tekstylna ma długość od 0,3 do 5 mm – mówi Katarzyna Gromadzka, koordynator produkcji lalek, Momakin. – Ponadto w tym filmie potrzebnych było aż kilkanaście kopii głównej bohaterki, co wymagało od nas wielkiego skupienia i precyzji, by osiągnąć ten sam wygląd dla każdej lalki, tego samego noska, ogonka czy głównego korpusu ciała – dodaje i przypomina, że w Łodzi projekt zaistniał już na wczesnym etapie realizacji na ANIMARKT Stop Motion Forum w 2017 roku, a w jego stworzenie zaangażowani byli też polscy animatorzy: Katarzyna Okoniewska, Piotr Ficner i Stanisław Szostak, a także kompozytor Krzysztof A. Janczak.

]]>
news-47165 Thu, 27 Jan 2022 15:48:00 +0100 Furia w zoo w Łodzi. Mrówkojad świętuje swoje pierwsze urodziny [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47165/2022/1/27/?L=184 Podopieczna łódzkiego zoo – Furia obchodzi swoje pierwsze urodziny. Samica mrówkojada nadrzewnego zamieszkała w łódzkim zoo w ubiegłym roku. Furia dzieli wybieg z samcem mrówkojada, Tadzikiem. Parę można spotkać w pawilonie „Wydry i Mrówkojady”.

Zakochani po uszy

Zwierzęta szybko przypadły sobie do gustu. – Furia i Tadzik od razu zostali połączeni na jednym wybiegu i od pierwszego wejrzenia się w sobie zakochali. Zaczęli się do siebie przytulać, chociaż Furia początkowo starała się trzymać go na dystans. Samiec musiał się trochę postarać o względy partnerki. Jednak dość szybko udało mu się przełamać lody. Miłość kwitnie, uczucie staje się coraz bardziej gorące. Mamy nadzieję, że doczekamy się małych mrówkojadów – dodaje Agnieszka Borowiecka.

Tamandua południowa, czyli mrówkojad czteropalczasty

Mrówkojady nadrzewne, czteropalczaste, które mieszkają w łódzkim zoo, w naturalnym środowisku występują w Ameryce Południowej, stąd też ich druga nazwa – tamanduy południowe. Mają gęstą sierść, chwytny ogon i wydłużoną głowę. Prowadzą naziemny lub nadrzewny tryb życia. Żywią się głównie owadami. Posiadają długi, lepki język i potężne pazury, dzięki którym zdobywają pożywienie.

Nasi podopieczni dzielą wybieg w razem z parą sak białolicych.

]]>
news-47148 Thu, 27 Jan 2022 14:35:00 +0100 Targi Ślubne w Atlas Arenie. Wystawcy, pokazy i prezentacje [PROGRAM] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47148/2022/1/27/?L=184 Już w niedzielę (30 stycznia) w Atlas Arenie odbędą się Targi Ślubne, najlepsza impreza dla narzeczonych. W ofercie wystawców znajdzie się wszystko, co jest potrzebne do zorganizowania wesela i ślubu. Targi Ślubne to impreza skupiająca pod jednym dachem wystawców oferujących różnorodne usługi ślubno-weselne. Wymarzona suknia, idealnie skrojony garnitur, wyjątkowy samochód do ślubu? W niedzielę w Atlas Arenie będzie można znaleźć wszystko począwszy od obrączek aż po wystrój sali i oprawę muzyczną.

Program Targów Ślubnych w Atlas Arenie

W programie m.in. najnowsze trendy w modzie ślubnej, obok których nie można przejść obojętnie, widowiskowe show z pokazami i nauką pierwszego tańca weselnego, prezentacja ekskluzywnych aut, dla ludzi, dla których samochód to coś więcej niż środek transportu oraz liczne smakowite degustacje. Wszystko po to, żeby zapewnić odwiedzającym ogromny zastrzyk inspiracji. W Atlas Arenie nie tylko będzie można poznać najnowsze trendy i nowinki, ale też skonsultować je na miejscu ze specjalistami z branży. Dodatkowo uczestnicy Targów Ślubnych będą mogli skorzystać z rabatów i promocji przygotowywanych specjalnie dla uczestników wydarzenia.

Uczestnicy imprezy zgodnie podkreślają, że takie wydarzenie ma zupełnie inny wymiar, niż przeglądanie produktów w katalogach lub na stronach internetowych. Podczas targów mogą skonfrontować katalogowe zdjęcia z rzeczywistością – zobaczyć kreacje na modelkach i dotknąć materiału, ocenić wykonanie produktu, a nawet spróbować dań weselnych.

Targi Ślubne odbędą się w niedzielę (30 stycznia), w godz. 10.00 – 16.00, w Atlas Arenie. Bilety można nabyć drogą elektroniczną (www.targislubne.pl/lodz-bilety) oraz w kasie przy wejściu. Koszt jednego to 20 zł.

]]>
news-47131 Thu, 27 Jan 2022 13:37:00 +0100 Finał WOŚP 2022 w Łodzi. MPK Łódź uruchomi specjalne linie tramwajowe i autobusowe http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47131/2022/1/27/?L=184 30 stycznia, z okazji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na łódzkie ulice wyjadą specjalne autobusy i tramwaje, które dowiozą uczestników orkiestry na najważniejsze wydarzenia. Tradycyjnie, jak co roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulice wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje oraz najnowsze pojazdy z floty MPK-Łódź. Obsłużą one specjalne linie, zapewniające bezpośredni i szybki dojazd do organizowanych orkiestrowych wydarzeń. 

Tramwaje będą kursować na linii 301 z Teofilowa do przystanku Piotrkowska Centrum co 20 minut. Na trasie spotkamy skład czerwonych wagonów 5N z lat 60., znane z podmiejskich linii wagony GT6 i 803N „Kanciak” oraz wagon imprezowy MPK-Łódź.

Dwie linie autobusowe 302 i 303 połączą Manufakturę z Retkinią i Janowem, na przystankach będą się pojawiać co pół godziny. W ich obsadzie znajdą się kultowe Ikarusy i Jelcze oraz najnowsze hybrydowe Solarisy, które wyjechały w ostatnich dniach na łódzkie ulice.

Po światełko do nieba, około godz. 20, autobusy będą odjeżdżać średnio co 5 minut z przystanku Zachodnia-Manufaktura w stronę centrum, aby zapewnić łodzianom wygodny powrót do domu.

Wszystkie linie będą kursować w godz. ok. 12-21.

Wolontariusze WOŚP mogą korzystać bezpłatnie z całej komunikacji miejskiej w Łodzi.

Trasy specjalnych linii:

Linia 301 (Tramwajowa) PIOTRKOWSKA CENTRUM – Kościuszki, Zachodnia, Limanowskiego, Aleksandrowska – TEOFILÓW

Linia 302 (Autobusowa) MANUFAKTURA – Zachodnia, Legionów, plac Wolności, Pomorska, rondo Solidarności, Kopcińskiego, Piłsudskiego, Rokicińska, Puszkina, Przybyszewskiego, Książąt Polskich, Zakładowa, Hetmańska – JANÓW

JANÓW – Hetmańska, Zakładowa, Książąt Polskich, Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińska, Piłsudskiego, Kopcińskiego, rondo Solidarności, Pomorska, plac Wolności, Legionów, Zachodnia – MANUFAKTURA

Linia 303 (Autobusowa) MANUFAKTURA – Zachodnia, Legionów, Żeromskiego, Struga, Łąkowa, Karolewska, Włókniarzy, Bandurskiego, Krzemieniecka, Retkińska, Wyszyńskiego – RETKINIA

RETKINIA – Wyszyńskiego, Retkińska, Krzemieniecka, Bandurskiego, Włókniarzy, Kopernika, Łąkowa, 28 pułku Strzelców Kaniowskich, 6 sierpnia, Żeromskiego, Próchnika, Zachodnia – MANUFAKTURA

]]>
news-47147 Thu, 27 Jan 2022 12:43:00 +0100 Kartka z kalendarza. Jubilat na miarę Oscara. Zbigniew Rybczyński kończy 73 lata! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47147/2022/1/27/?L=184 27 stycznia 1949 roku urodził się w Łodzi Zbigniew Rybczyński – polski reżyser, operator filmowy, artysta multimedialny, laureat Oscara za krótkometrażowy film animowany w „Tango” w 1983 r. Rybczyński ukończył liceum plastyczne w Warszawie, a potem wydział operatorski PWSFTviT w Łodzi. W czasie studiów i bezpośrednio po nich obok własnych projektów pracował jako autor zdjęć przy innych filmach. Zadebiutował w łódzkiej wytwórni Se-Ma-For w 1973 filmem „Plamuz”, który był jednym z pierwszych w Polsce animowanych teledysków. Potem zrealizował szereg filmów w różnych technikach animacji, które były nagradzane na festiwalach: „Zupa”, „Nowa Książka”, „Święto”, „Media”, „Wdech wydech”, no  i oczywiście  – nakręcone w 1980 oscarowe „Tango”.

W 1982 r. wyemigrował z Polski do Austrii, a po hollywoodzkim sukcesie przeniósł się do USA i osiadł w Nowym Jorku, gdzie zrealizował swoje amerykańskie filmy w różnych technikach komputerowych, w tym również słynne teledyski, m.in. dla Micka Jaggera czy do piosenki Johna Lennona „Imagine”, Yoko Ono, czy Chucka Mangione. W latach 90. artysta opracował własne programy komputerowe, tworząc nowe narzędzia cyfrowe dla filmu. Jakiś czas temu Rybczyński wrócił do kraju i zamieszkał w Polsce. W 2000 r. powstał o nim film dokumentalny pt. „Zbig”, bo taki przydomek ma w branży łódzki zdobywca Oscara, który ma swoją gwiazdę w Alei Sław na ul. Piotrkowskiej. agr

]]>
news-47139 Thu, 27 Jan 2022 11:52:00 +0100 Włókiennicza przedłużona aż do Piotrkowskiej. Połączy je zielony pasaż http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47139/2022/1/27/?L=184 Będzie to możliwe dzięki współpracy miasta z prywatnym inwestorem - podwórka kamienic przy ul. Piotrkowskiej 22 i Wschodniej 45 połączy nowy zielony pasaż. Pojawią się w nim lokale usługowe, handlowe i gastronomiczne. Przedmiotem zawartego przez miasto porozumienia ze Spółką Sunco Nieruchomości Karim-Cytrowska jest stworzenie nowego, pieszego ciągu komunikacyjnego od ulicy Piotrkowskiej do Wschodniej i dalej w kierunku ul. Włókienniczej. Prowadzić on będzie przez nieruchomości przy ul. Piotrkowskiej 22, będącej własnością Spółki i nieruchomość przy ul. Wschodniej 45, stanowiącą własność Miasta Łodzi. W zeszłym roku rozpoczęto gruntowny remont nieruchomości przy ul. Wschodniej 45 w ramach projektu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi. Po remoncie prawie cały jej parter przeznaczony zostanie na lokale użytkowe (12 lokali).

Furtka w miejscu muru

Obecnie nieruchomości te oddzielone są od siebie wysokim murem. W wyniku porozumienia Spółka rozbierze stojący na swojej nieruchomości mur, a w zamian Miasto postawi ogrodzenie z furtką, która pozostanie otwarta w godzinach 6:00-23:00. W tych samych godzinach dostępne będzie również wejście na nieruchomości od strony ul. Piotrkowskiej i ul. Wschodniej. Likwidacja obecnej bariery umożliwi swobodne przejście z ul. Piotrkowskiej do ul. Włókienniczej.

Pasaż połączy Piotrkowską i Włókienniczą

- Trwa remont miejskiej kamienicy wraz z oficynami na ul. Wschodniej 45 – po remoncie będzie ona wyglądać naprawdę imponująco. Przylegająca do niej nieruchomość na ul. Piotrkowskiej 22 jest prywatna. I właśnie dzięki zaangażowaniu jej właściciela – Spółki Sunco Nieruchomości Karim-Cytrowska zyskamy w Łodzi nowy ogólnodostępny, zielony pasaż, który przedłuży ul. Włókienniczą aż do Piotrkowskiej. Swoją część prac w tym miejscu już realizujemy i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie prac po prywatnej stronie nowego pasażu. Jestem przekonany, że metamorfoza tej przestrzeni, nasadzenia zieleni, powstanie lokali usługowych, handlowych i gastronomicznych będzie biznesowym strzałem w dziesiątkę – powiedział Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

Korzyści dla przedsiębiorców i mieszkańców

Dzięki zwiększonej dostępności do nieruchomości inwestycja wpłynie pozytywnie na prowadzone działalności w lokalach w głębi podwórek. Ponadto zwiększy także zainteresowanie najmem tych lokali. Korzyści ze stworzenia nowego ciągu komunikacyjnego obejmą zarówno mieszkańców, właścicieli obu nieruchomości, najemców i klientów lokali użytkowych.

Realizacja obu części inwestycji – miejskiej i prywatnej będzie zsynchronizowana w czasie i ma zakończyć się do końca 2022 roku.

]]>
news-47115 Thu, 27 Jan 2022 10:29:00 +0100 Trudne życie Katarzyny Kobro: kawa z żołędzi, szmaciane lalki jako źródło utrzymania http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47115/2022/1/27/?L=184 Nie zawsze życie wielkich artystów układa się szczęśliwie. Przykład Katarzyny Kobro pokazuje, że często szczęście i ogromny talent nie idą w parze. Jedna z najwybitniejszych rzeźbiarek, znane nazwisko w almanachach sztuki współczesnej, artystka, która stworzyła własną, rewolucyjną koncepcję abstrakcyjnej przestrzeni, a z drugiej strony mocno doświadczona przez los kobieta i matka, którą przypominamy w rocznicę urodzin.

Mieszanka krwi 

Katarzyna Kobro urodziła się w Moskwie 26 stycznia 1898 roku w rosyjsko-niemieckiej rodzinie. Dorastała w Rydze, by następnie studiować w moskiewskiej Szkole Malarstwa, Rzeźby i Architektury, gdzie związała się z Władysławem Strzemińskim. W 1922 roku para artystów postanowiła przenieść się do Polski, a dwa lata później Katarzyna otrzymała polskie obywatelstwo. Początkowo pracowali w szkołach w Brzezinach i Koluszkach, a potem osiedli w Łodzi i zamieszkali na os. im. Montwiłła Mireckiego przy ul. Srebrzyńskiej 75. Oboje przynależeli wówczas do awangardy plastycznej, współtworzyli słynną grupę a.r., czyli  w rozwinięciu tego skrótu  „artystów rewolucyjnych” albo „awangardę rzeczywistą”. Dzięki nim Łódź stała się ważnym ośrodkiem polskiej awangardy o sztuki współczesnej.

Związek był początkowo dla nich inspirujący i twórczy, jednak po latach uczucie wygasło, mimo że w 1936 roku na świat przyszła ich jedyna córka Nika. Władysław Strzemiński raczej nie doceniał pracy artystycznej Kobro i właściwie porzucił rodzinę. W tym momencie życie przestało być abstrakcją…

Szmaciany królik

W trudnych latach Katarzyna Kobro wraz z córką żyły w biedzie, a artystka utrzymywała się, szyjąc zabawki z resztek materiałów. Z tamtych czasów zachował się np. szmaciany królik zrobiony dla Niki, który znalazł swoje miejsce w gablocie na wystawie w galerii jej imienia w łódzkiej ASP im. Władysława Strzemińskiego. Symbolem życiowych trudności była też opisana we wspomnieniach namiastka kawy przyrządzana przez Katarzynę z żołędzi uzbieranych w parku.

Kobro zrewolucjonizowała jednak myślenie o rzeźbie. Odeszła od pojmowania jej jako bryły. Pod wpływem konstruktywizmu odrzuciła subiektywizm i indywidualną ekspresję sztuki, a na ich miejsce postulowała tworzenie dzieła jako formy opartej na uniwersalnych prawach, odkrywanych poprzez eksperymenty i analizy. Punktem wyjścia tej koncepcji jest abstrakcyjne pojęcie nieskończonej przestrzeni, w której bryła rzeźby koresponduje z otoczeniem. Brzmi to może dosyć skomplikowanie, ale ideę takiej płynnej przestrzeni dzieła sztuki bez wyraźnych założeń kompozycji wcielała w swoich pracach w życie. Część jej dorobku zaginęło, uległo zniszczeniu lub zachowało się jedynie w formie szkiców. Niektóre z prac zostały później zrekonstruowane. 

Miłość i nienawiść

Wspominając sylwetkę Katarzyny Kobro, która schorowana zmarła 21 lutego 1951 r. w Łodzi, nie można pominąć córki obojga artystów Niki Strzemińskiej, z wykształcenia lekarza psychiatry i antropologa, której w pewnym stopniu zawdzięczamy wydobycie talentu matki z cienia legendy ojca. Jej biograficzne książki: „Sztuka, miłość i nienawiść” oraz „Katarzyna Kobro” ukazały się nie tylko w Polsce, popularyzując postać naszej rzeźbiarki na arenie międzynarodowej. 

Mamy to szczęście, że większość prac Kobro znajduje się w łódzkim Muzeum Sztuki, które powstało na bazie zbiorów Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej wspomnianej grupy „a.r.”, zainicjowanej przez Strzemińskich, malarza Henryka Stażewskiego oraz poetów Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia, a w 1945 roku wzbogaciło się o prace Władysława i Katarzyny.

Nika Strzemińska zmarła w 2001 roku i została pochowana w grobowcu obok matki na Cmentarzu Prawosławnym na Dołach. To także dzięki niej nazwisko Kobro jest lepiej rozpoznawalne, a sławna rzeźbiarka stała się niejako symbolem Nowego Centrum Łodzi, w którego przestrzeni główny punkt wyznacza rynek nazwany jej imieniem. Niezależnie od wszelkich ocen i emocjonalnych komentarzy dotyczących rodzinnych relacji oraz trudnego pożycia pary artystów, zarówno Władysław Strzemińskim, jak i Katarzyna Kobro przynależą do panteonu nie tylko polskiej kultury.

]]>
news-47133 Thu, 27 Jan 2022 09:11:00 +0100 Szczyt klimatyczny w Łodzi: z powodu pandemii w nowym, wiosennym terminie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47133/2022/1/27/?L=184 Piąta fala pandemii COVID-19 zmusiła organizatorów pierwszego polskiego szczytu klimatycznego do zmiany terminu wydarzenia. Kongres klimatyczny był zaplanowany na przyszły tydzień. Uczestnicy z kraju i zagranicy mieli gościć w andel’s Hotelu przy ul. Ogrodowej. Na dwa dni zaplanowano dyskusje oraz wymianę najlepszych doświadczeń w przeciwdziałaniu negatywnym zmianom klimatu, które są przyczynami huraganów, susz i powodzi.

Łódzki kongres miał otworzyć w czwartek, 3 lutego Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład. W programie znalazły się wykłady ekspertów, panele dyskusyjne i warsztaty. Poprowadzą je m. in. prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Centrum Ekohydrologii, Mirosław Proppe, prezes WWF Polska, Weronika Michalak, dyrektorka polskiego oddziału Health and Environment Alliance (HEAL), Michał Piernikowski, ekspert od design thinking, a także przedstawiciele Greenpeace.

Na wszystko to musimy jednak poczekać przynajmniej dwa miesiące.

– Z powodu pandemii koronawirusa zdecydowaliśmy się przełożyć szczyt klimatyczny na wiosnę. Uważnie obserwujemy sytuację w kraju i jak tylko będziemy pewni, że jesteśmy w stanie w bezpiecznych i komfortowych warunkach zorganizować kongres, podamy jego nowy termin – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

]]>
news-47126 Thu, 27 Jan 2022 08:26:00 +0100 Nowe wejście do łódzkiego zoo już otwarte. Zwiedzający wejdą przez Orientarium w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47126/2022/1/27/?L=184 Osoby zwiedzające Łódzki Ogród Zoologiczny mogą już korzystać z nowych kas, od strony alei Parkowej. Jeszcze przed otwarciem Orientarium w Łodzi zoo uruchomiło nowe kasy. Aleja Parkowa przy ulicy Konstantynowskiej to miejsce znane większości zwiedzających, teraz zupełnie zmieniło wygląd. 

Strefa Orientarium pozostaje jeszcze zamknięta, jednak w dostępnej części zoo zwiedzający mogą zobaczyć mnóstwo ciekawych gatunków, z różnych rejonów świata.

Po oficjalnym otwarciu obiektu do dyspozycji gości będzie 6 kas oraz 8 biletomatów, co z pewnością usprawni obsługę odwiedzających. Przypominamy, że łódzkie zoo otwarte jest codziennie od 9:00 do 15:30.

]]>
news-47125 Thu, 27 Jan 2022 07:28:00 +0100 „Ażurowa kamienica” w miejscu po Hort Cafe. Jest umowa na projekt [WIZUALIZACJE] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47125/2022/1/27/?L=184 Miasto zawarło umowę na opracowanie dokumentacji projektowej śmiałego pomysłu, którego realizacja wzbogaci ulicę Piotrkowską o unikatową atrakcję – tzw. ażurową kamienicę, która ma stanąć w pasażu im. Schillera na miejscu po rozebranym ogródku gastronomicznym nieistniejącego już Hort Cafe. Projekt, którego wykonawcą będzie łódzkie studio BAM Architekci (zaprojektowało m.in. rewitalizacje kamienic przy ul. Gdańskiej 1, Pomorskiej 11, Legionów 44) powstanie w ciągu 6 miesięcy. Potem ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe, które wyłoni jego wykonawcę. 

Wstępną koncepcję ażurowej kamienicy stworzył architekt miasta Marek Janiak. Jego inspiracją była praca sprzed kilkunastu lat, którą stworzył wspólnie z Wojciechem Saloni-Marczewskim. Zaproponowana wtedy przez architektów idea „drucianej kamienicy” w pasażu Rubinsteina zakładała rekonstrukcję budynku, który stał tam do lat 60. XX w. Wtedy nie udało się zrealizować projektu, ale po rozbiórce ogródka pojawiła się taka możliwość.

Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Z trzech tarasów widokowych będzie rozpościerał się widok na pasaż Schillera i całą Piotrkowską.

]]>
news-47124 Wed, 26 Jan 2022 17:14:00 +0100 Finał WOŚP 2022 w Łodzi. Ruszyły aukcje gadżetów i atrakcji od Urzędu Miasta Łodzi [LISTA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/47124/2022/1/26/?L=184 Podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie zabraknie aukcji prowadzonych w imieniu pracowników UMŁ. Do wylicytowania są m. in. narty z Adamem Pustelnikiem, ślub w Orientarium w Łodzi udzielony przez Hannę Zdanowską czy dzień spędzony ze słoniem Aleksandrem. 1. Zostań opiekunem/opiekunką słonia Aleksandra

Jak spędzić dzień w Orientarium w Łodzi z jego pierwszym lokatorem – słoniem Aleksandrem? Jest na to sposób. Dzięki licytacji na rzecz WOŚP można zostać jego opiekunem i spełnić swoje marzenie z dzieciństwa o pracy ze zwierzakami. W programie są: przygotowanie jedzenia, karmienie, kąpiel, trening medyczny, sprzątanie wybiegu oraz zwiedzanie zaplecza hodowlanego i sypialni Aleksandra.

https://allegro.pl/oferta/zoostan-opiekunem-slonia-aleksandra-w-lodzkim-zoo-11713062309

2. Złote klapki KUBOTA z podpisem Prezydent Hanny Zdanowskiej

Kto z nas nie marzy o tym, aby zaraz po przebudzeniu włożyć stopy w wygodne klapki? I to nie byle jakie, bo złote! To pragnienie może się ziścić, ponieważ kultowe bambosze KUBOTA wystawione są na aukcję WOŚP. Jeśli trzeba jeszcze kogoś namawiać na licytację wspominamy, że buty podpisane są przez samą Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721627912

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721620784

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721618540

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721615664

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721598569

https://allegro.pl/oferta/zlote-a-skromne-klapki-kubota-od-prezydent-lodzi-11721441109

3. Ślub udzielany przez Prezydent Hannę Zdanowską w Orientarium w Łodzi

To jedyna taka okazja, aby wziąć ślub w tunelu strefy oceanicznej pośród płaszczek, meduz i ryb. Jeśli marzysz o ceremonii prowadzonej przez Prezydent Łodzi Hannę Zdanowską w takiej scenerii, licytuj!

https://allegro.pl/oferta/slubu-w-oceanarium-udzieli-hanna-zdanowska-11727133187

4. Spacer z Prezydent Hanną Zdanowską po Parku Miliona Świateł

Spędź wieczór w towarzystwie Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej spacerując po Parku Miliona Świateł. Na zwycięzcę aukcji czeka kawa lub gorąca czekolada w kawiarni Tubajka.

https://allegro.pl/oferta/spacer-po-magicznym-parku-z-prezydent-zdanowska-11727066800

5. Trening z wiceprezydentem Adamem Pustelnikiem i Krzysztofem Bareją

Zastanawiasz się, czy biurokrata może być Twoim osobistym trenerem? Przekonaj się o tym i licytuj w słusznej sprawie. Przedmiotem aukcji jest trening personalny z wiceprezydentem Łodzi, Adamem Pustelnikiem, zapalonym sportowcem i byłym pracownikiem Ministerstwa Sportu.

https://allegro.pl/oferta/trening-personalny-z-wiceprezydentem-pustelnikiem-11713073250

6. Narty z wiceprezydentem Adamem Pustelnikiem w Ski Resort

Licytuj rodzinną „wycieczkę” na narty z Adamem Pustelnikiem, pierwszym wiceprezydentem Łodzi, jako indywidualnym instruktorem. W Ski Resort Łódź, całorocznym ośrodku narciarskim w Rudzie Pabianickiej, można się poczuć, jak podczas wycieczki w Alpy, będąc jedynie 10 minut od centrum miasta. Stok, wykonany w formie automatycznej bieżni, pokrytej sztuczną nawierzchnią i polewanej dla lepszego poślizgu wodą, pozwoli bawić się doskonale zarówno profesjonalistom jak i amatorom.

https://allegro.pl/oferta/narty-z-adamem-pustelnikiem-w-ski-resort-w-lodzi-11727094402

7. Koszulka z podpisami piłkarzy łódzkiego Widzewa oraz gadżety klubu

Na aukcję trafiła koszulka w rozmiarze M klubu Widzew z podpisami wszystkich piłkarzy oraz gadżety klubu: pin, kubek i szalik! To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów RTS-u.

https://allegro.pl/oferta/widzew-koszulka-z-podpisami-i-inne-gadzety-11727166360

Zobacz inne licytacje powiązane z miastem Łódź:

Trening z Martą Gorącą

https://allegro.pl/oferta/pakiet-4-treningow-z-marta-goraca-11713070548

Objęcie fotela wiceprezydent Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej na 1 dzień

allegro.pl/oferta/fotel-wiceprezydenta-oddam-tylko-w-dobre-rece-11713065903

Pakiety badań medycznych

https://allegro.pl/oferta/pakiet-badan-medycznych-wiceprezydenta-wieczorka-11722067984

https://allegro.pl/oferta/pakiet-badan-medycznych-wiceprezydenta-wieczorka-11722048023

https://allegro.pl/oferta/pakiet-badan-medycznych-wiceprezydenta-wieczorka-11722031896

https://allegro.pl/oferta/pakiet-badan-medycznych-wiceprezydenta-wieczorka-11722013063

https://allegro.pl/oferta/pakiet-badan-medycznych-wiceprezydenta-wieczorka-11721986456

https://allegro.pl/oferta/zabiegi-medyczne-od-wiceprezydenta-wieczorka-11721918163

Indywidualny trening z mistrzem – Marek Chojnacki

https://allegro.pl/oferta/trening-indywidualny-z-mistrzem-marek-chojnacki-11721795351

Indywidualny trening z Mistrzem – Piotr Szarpak

https://allegro.pl/oferta/trening-indywidualny-z-mistrzem-piotr-szarpak-11721660232

Zwiedzanie i sesja fotograficzna w Muzeum Kinematografii

https://allegro.pl/oferta/zwiedzanie-i-sesja-fotograficzna-w-muzeum-11720975114

Winyl Tomasza Gołębiewskiego

https://allegro.pl/oferta/grohman-orchestra-plyta-winylowa-unikat-11727220788

]]>