UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Mon, 03 Aug 2020 17:58:20 +0200 Mon, 03 Aug 2020 17:58:20 +0200 TYPO3 EXT:news news-35826 Mon, 03 Aug 2020 16:19:13 +0200 Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35826/2020/8/3/?L=516 Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła na niego dofinansowanie z funduszy norweskich w wysokości prawie 275 tysięcy Euro.  Projekt "Biblioteka dla każdego. Łódź, Gdynia, Kraków, Bergen - różne miasta, wspólna idea. Zwiększenie dostępu do kultury - modelowe rozwiązania polskie i norweskie" realizują: Biblioteka Miejska w Łodzi, która jest liderem projektu, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Bergen Offentlige Bibliotek - druga co do wielkości biblioteka w Norwegii.

Badania czytelnictwa w Norwegi pokazują, że prawie 90% mieszkańców przeczytało przynajmniej jedną książkę w roku, a 38% ponad 10 książek. Co trzeci mieszkaniec Norwegii pożycza książki i korzysta z bibliotek. W tym samym roku w Polsce 38% mieszkańców przeczytało jedną książkę, ponad 9% przeczytało 7 książek, a jedynie 16% skorzystało z biblioteki publicznej.

- Naszym celem jest tworzenie oferty biblioteki jako miejsca ciekawego i nowoczesnego, różnorodnego i dostępnego dla wszystkich - mówi Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. - Dlatego ogromnie cieszy nas współpraca międzynarodowa, którą możemy nawiązać w ramach projektu "Biblioteka dla każdego". Dzięki wspólnym działaniom i wymianie doświadczeń z Biblioteką w Bergen będziemy mogli poszukać innowacyjnych rozwiązań w budowaniu oferty dla naszych czytelników, tak by jak najbardziej dopasować ją do ich potrzeb i oczekiwań.

W trakcie realizacji programu w efekcie wspólnych prac powstaną nowoczesne strategie rozwoju, pracownicy bibliotek będą mogli wziąć udział w szkoleniach i konferencjach naukowych. W oparciu o przeprowadzone badania na publiczności zostaną wypracowane modelowe rozwiązania nie tylko dla partnerów projektu, ale także do wykorzystania przez inne biblioteki w kraju i zagranicą.

Projekt będzie realizowany od września 2020 do września 2022. Całkowita wartość projektu to 323 228,93 Euro, projekt został dofinansowany kwotą 274 744,59 Euro w ramach Działania 2 Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz budżetu państwa.

]]>
news-35824 Mon, 03 Aug 2020 14:15:42 +0200 Pasaż Róży będzie większy i piękniejszy. Będą tam altany, ławki, ściany obsadzone bluszczem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35824/2020/8/3/?L=516 Trwają prace przy przedłużeniu pasażu Róży przy ul. Piotrkowskiej. Podwórko z lustrzaną instalacją artystyczną Joanny Rajkowskiej zostanie rozbudowane i połączone z ul. Zachodnią oraz placem Wolności. Przedłużenie pasażu Róży sprawi, że będzie można wygodniej przemieszczać się między ul. Zachodnią a ulicą Piotrkowską oraz placem Wolności. Powstanie atrakcyjna zaciszna przestrzeń miejska, w której będzie można się spotykać i wypoczywać. Powstaną pasy zieleni z drzewami, krzewami i inną roślinnością. Przy budynkach sąsiadujących z pasażem powstaną "zielone ściany" obsadzone bluszczem.

Rafał Michaś z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi: - Rozwijamy naszą atrakcję turystyczną, jaką jest pasaż Róży. W ramach rewitalizacji obszarowej powstaje pasaż łączący ul. Piotrkowską 3 (pasaż Róży) z ul. Zachodnią 54, obok Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Posadzimy 14 dużych drzew, a w pasażu Róży pojawią się krzewy róż. Pasaż stanie się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców m.in. dzięki pergolom, które zostaną obsadzone pnączami dającymi cień. Całość będzie nawiązywała do dobrze przyjętych przez łodzian woonerfów. Oprócz licznych ławek, zamontujemy też stojaki rowerowe. Nawierzchnia przedłużonego pasażu, w nawiązaniu do ul. Piotrkowskiej, zostanie wyłożona granitem. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na luty 2021 r. Koszt inwestycji wynosi blisko 6 mln. zł.

Piotr Kurzawa, manager ul. Piotrkowskiej cieszy się z przedłużenia i rewitalizacji tego miejsca, gdyż pasaż Róży przyciąga zarówno łodzian jak i turystów: - Ta przebudowa pozwoli nam lepiej wykorzystać walory tego miejsca podczas naszych cyklicznych wydarzeń, takich jak Bajkowy Pasaż Róży czy Teatralny Pasaż Róży. Połączenie pasażu z placem Wolności będzie temu sprzyjało.

]]>
news-35823 Mon, 03 Aug 2020 14:03:26 +0200 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35823/2020/8/3/?L=516 Przy Starej Kuźni uczczono pamięć pomordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka złożyła kwiaty tam oraz zapaliła znicz. - Pamięć dla ofiar każdej wojny jest ważną przestrogą przed tragedią i okrucieństwem, ale także przed rasizmem, brakiem tolerancji oraz nienawiścią. Takie przesłanie niesie ze sobą również dzisiejsze spotkanie w Dniu Pamięci o Zagładzie Romów, który upamiętnia PORAJMOS, czyli masową eksterminację cygańskiej społeczności, dokonanej przez Niemców w okresie II wojny światowej, głównie w Auschwitz – powiedziała wiceprezydent Małgorzata Moskwa - Wodnicka

W uroczystościach udział wzięli także: wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski, przedstawiciele społeczności romskiej, ambasady Austrii, instytucji kultury oraz mieszkańcy.

Ważne słowa powiedziała również Krystyna Markowska, przedstawicielka społeczności romskiej, która podkreśliła, że wszyscy musimy zwracać uwagę na oznaki rasizmu czy dyskryminacji.

W październiku 1941 roku w siedzibie Gestapo w Łodzi ustalono utworzenie w Litzmannstadt Getto odizolowanego obozu dla Romów i Sini. Obóz ten utworzono na powierzchni niespełna 20 tys. m kw. w kwartale obecnych ulic: Wojska Polskiego, W. Głowackiego, Starosikawskiej i Obrońców Westerplatte. W obozie panowały tragiczne warunki bytowania. Jego funkcjonowanie zakończyła epidemia tyfusu, która wybuchła w połowie listopada 1941. W styczniu Romowie wywiezieni zostali do tworzonego miejsca zagłady w Chełmnie nad Nerem i zamordowani.

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. Upamiętnia on jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Romów. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku w KL Auschwitz II-Birkenau Niemcy zgładzili w komorach gazowych 2897 romskich dzieci, kobiet i mężczyzn.

 

 

]]>
news-35822 Mon, 03 Aug 2020 12:37:10 +0200 Szybciej tramwajem i bez korków autobusem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35822/2020/8/3/?L=516 Po wakacjach pojawią się nowe buspasy i trampasy, aby pasażerowie bez opóźnień podróżowali po Łodzi autobusami i tramwajami. - Obecnie w Łodzi mamy prawie 9 km buspasów oraz 12,5 km pasów autobusowo-tramwajowych. Tego typu rozwiązania usprawniają przejazd komunikacji miejskiej i integrują różne środki miejskiego transportu. Dlatego dalej chcemy usprawniać transport zbiorowy, wytyczając prawie 5 km nowych rozwiązań dla transportu zbiorowego – informuje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ.

Zakończyliśmy prace nad projektami nowych organizacji ruchu, czekamy na akceptację zmian i jesteśmy gotowi do wprowadzania nowych ułatwień. Pierwsze usprawnienia dla transportu zbiorowego pojawią się tuż po wakacjach.

- Po szczegółowych analizach rozkładów jazdy poszczególnych linii, określiliśmy miejsca na trasach autobusów i tramwajów, które powodują opóźnienia – informuje Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu. Rozmawialiśmy również z kierowcami MPK, którzy wskazywali miejsca powodujące opóźnienia.

Każde nawet krótkie opóźnienie wpływa na realizację rozkładu jazdy i przejazd na całej trasie. Dlatego, aby zapewnić pasażerom szybszy przejazd, zgodny z rozkładem jazdy, chcemy prowadzić szereg rozwiązań dla autobusów i tramwajów. Nowe buspasy pojawią się na:

 • Aleksandrowskiej od Traktorowej do przystanku przy Bielicowej oraz dodatkowy lewoskręt dla autobusów z Aleksandrowskiej w Traktorową w kierunku Rojnej;
 • Traktorowej od Nektarowej do Rąbieńskiej;
 • Unii Lubelskiej od Srebrzyńskiej do Konstantynowskiej;
 • Legionów przy skrzyżowaniu z ul. Kasprzaka, wraz ze zmianą trasy autobusów, aby ominąć powodujący opóźnienia odcinek na Zielonej przy Legionów;
 • Politechniki przy skrzyżowaniu z ul. Radwańską;
 • Tuwima pomiędzy Sienkiewicza, a Piotrkowską;
 • Uniwersyteckiej przed rondem Solidarności;
 • Palki przed rondem Solidarności, oraz do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego;
 • Julianowskiej w kierunku Zgierskiej i na Pojezierskiej przy Zgierskiej;
 • oraz na Limanowskiego między Zgierską i Zachodnią.

Natomiast tramwaje płynnie przejadą po ul. Limanowskiego, gdzie powstanie trampas – czyli wydzielona z jezdni powierzchnia przeznaczona wyłącznie dla MPK.  Takie rozwiązanie zastosujemy również na Kilińskiego między Abramowskiego,
a Tylną, oraz na Piotrkowskiej od Żwirki do Mickiewicza i na Gdańskiej przed Zieloną.

Ponadto na ul. Zielonej, Narutowicza i Legionów, gdzie już dziś mamy drogi przeznaczone dla komunikacji miejskiej, wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu na okres całego dnia. Natomiast na Narutowicza od Radiostacji do Kopcińskiego wprowadzony zostanie zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych, które ze względu na swoją szerokość blokują przejazd tramwajom.

]]>
news-35820 Mon, 03 Aug 2020 12:17:59 +0200 Skakali przez przeszkody http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35820/2020/8/3/?L=516 Na terenie Stada Ogierów w Bogusławicach rozegrano Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Skokach Przez Przeszkody w kategoriach: seniorów, juniorów, juniorów młodszych oraz młodzików. Wzorem lat ubiegłych równocześnie zorganizowano też Mistrzostwa Amatorów Województwa Łódzkiego w Skokach Przez Przeszkody. Wysokie pule nagród finansowych (14 tys. zł) oraz rzeczowych (14 tys. zł) przyciągnęły na start ponad 120 par, które miały również możliwość udziału w zawodach towarzyskich i regionalnych. Już od pierwszego konkursu półfinałowego seniorów było jasne, że jednym z głównych kandydatów do ostatecznego zwycięstwa, będzie Sebastian Bąk (Stowarzyszenie R&S Stables), który wystawił do rywalizacji dwa konie: wałacha Portosa i klacz Impati Ross VDL. Uzyskanego prowadzenia w klasyfikacji generalnej nie oddał do końca zawodów, które jako jedyny ukończył z zerowym dorobkiem punktów karnych. Wicemistrzynią Województwa Łódzkiego została Nina Milczarek (KJ Infernal Team) na wałachu Picasso, a brązowym medalistą Kamil Grzelczyk (KJ Agri) na klaczy Sanpresssa.

Tradycyjnie na bardzo wysokim poziomie sportowym stała rywalizacja w kategorii juniorów, w której tytuł mistrzowski, złoty medal oraz siodło będące główną nagrodą wywalczyła Wiktoria Troć (KJ Salio Besiekierz Rudny) na wałachu Lotos. Drugie miejsce zajęła Tamara Tybulczuk (KJ Agri) na wałachu Szifo, brązowy medal odebrała Oliwia Ostrowska (Stowarzyszenie Jeździeckie Napoleońska Zagroda), jadącej na wałachu Diament.

Dzielnie walczyli również najmłodsi miłośnicy jeździectwa. Wśród juniorów młodszych, najlepsza okazałą się Zuzanna Olawa vel Olawińska (Sportowy Klub Jeździecki Horseprofi w Łodzi) na klaczy Dalia, drugie miejsce zajął Maciej Pająk (KJ Infernal Team) na wałachu Cherrrokee, a trzecie Julia Wąsiewicz (Łódzki Klub Jeździecki) na wałachu Marino. Rywalizację młodzików wygrała Roksana Frączkowska (KJ Infernal Team) na kucu Impresa Miss Nando, przed dwiema reprezentantkami Sportowego Klubu Jeździeckiego Horseprofi w Łodzi – Julią Kowalską na wałachu Harnaś oraz Leną Michalską na klaczy Bisia.

Mistrzynią amatorów w kategorii dzieci i młodzieży została Natalia Kręgielska (Tuszyński Klub Jeździecki Garbówek), jadąca na mierzącym zaledwie 118 cm w kłębie kucu Santa. Srebrny medal zdobyła Alicja Olaszek (Sportowy Klub Jeździecki Horseprofi w Łodzi) na kucu Prince Polo, a brąz wywalczył Jordan Krakowiak na klaczy Urbania-K. Kategorię juniorów i seniorów wygrał Mateusz Brajtkrojc (CSJ Equestro Łódź) na klaczy Novita, przed koleżanką klubową Kamilą Łajszczak na klaczy IWA oraz Zuzanną Wanat (KJ Infernal Team) na klaczy Toyota.

]]>
news-35819 Mon, 03 Aug 2020 11:49:40 +0200 W Sopocie i Budapeszcie http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35819/2020/8/3/?L=516 Już wkrótce na stadionie przy ul. Górniczej znów będzie można oglądać seniorskie rugby. Mecze będą tam rozgrywali zawodnicy KS Budowlani, którzy zostali zgłoszeni do rozgrywek 2. ligi. Do występów na tym poziomie podopieczni Krzysztofa Hotowskiego zaczęli się przygotowywać nad Bałtykiem, gdzie wzięli udział w międzynarodowym turnieju Sopot Beach Rugby. Na plaży przy sopockim molo wystąpiło szesnaście drużyn. Łodzianie zakończyli rywalizację na jedenastej pozycji. - Ten wyjazd potraktowaliśmy przede wszystkim jako doskonałą okazję do dobrej zabawy i integracji drużyny, do której dołączyli już nasi juniorzy, którzy kilka tygodni temu zdobyli mistrzostwo Polski. Była to też dodatkowa jednostka treningowa – poinformował kierownik zespołu Bartek Zabokrzycki. Znając te założenia nie ma co się dziwić, że dość odległe miejsce nikogo w łódzkiej ekipie nie zmartwiło. Wręcz przeciwnie. - Jestem bardzo zadowolony z tego, jak ten start wpłynął na morale i atmosferę w drużynie. Poza rywalizacją w lidze będziemy chcieli w przyszłości częściej uczestniczyć w takich wydarzeniach – stwierdził Hotowski. Warto dodać, że turniej był połączony z akcją charytatywną. 

Przedstawiciele klubu z Górniczej grali jednak nie tylko nad polskim morzem, ale też w Budapeszcie, gdzie młodzieżowe reprezentacje Polski brały udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich w Rugby 7. Kadra U-18  bez straty punktów wygrała wszystkie mecze, pokonując po dwa razy zawodników z Węgier (55:0, 36:0) i Moraw (54:0, 35:0). W tym zespole wystąpiło trzech graczy KSG: Michał Łaszcz (kapitan), Grzegorz Bieliński i Michał Dudek. Dwóch zawodników z Górniczej - Filip Soszka (kapitan) i Aleksander Łazowski - grało natomiast w kadrze U-16, która po porażce z Czechami (10:28) pokonała dwa razy Węgrów Węgrów (43:5, 24:14) i zrewanżowała się południowym sąsiadom (22:21).

Reprezentacja Polski kobiet U-18 - z Wiktorią Mamcarz i Karoliną Stokowską z KSB – rozegrała trzy mecze z drużyną Węgier. Pierwsze spotkanie biało-czerwone przegrały 15:17, ale w dwóch kolejnych były już zdecydowanie lepsze (48:0 i 36:0). W turnieju wystąpiły również seniorskie drużyny kobiet. Druga reprezentacja Polski, w której ogrywają się młodsze zawodniczki m.in. Oliwia Rawecka, po dwa razy wygrała ze Słowacją (51:0, 38:0) i Węgrami (34:5, 34:5).

]]>
news-35813 Mon, 03 Aug 2020 09:27:44 +0200 Orzeł po raz drugi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35813/2020/8/3/?L=516 W czwartej kolejce eWinner 1. Ligi żużlowcy Orła odnieśli drugie zwycięstwo w tym sezonie. Łodzianie przed własną publicznością pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski 52:38. Pierwsza faza rywalizacji nie zapowiadała triumfu gospodarzy. Po sześciu biegach przyjezdni prowadzili 22:14 i wydawało się, że miejscowi będą mieli problemy z odwróceniem losów spotkania. W czterech kolejnych wyścigach Orzeł odrobił jednak stratę i doprowadził do remisu 30:30. Końcówka była już rozgrywana pod dyktando gospodarzy, którzy wygrali m.in. oba biegi nominowane (4:2 i 5:1). Ostatecznie mecz zakończył się pewnym zwycięstwem Orła, który po czterech kolejkach ma na koncie cztery punkty i zajmuje trzecie miejsce w tabeli. Takim samym dorobkiem legitymują się też trzy kolejne zespoły: Zdunek Wybrzeże Gdańsk, Arged Melesa TŻ Ostrovia i Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno. Liderem rozgrywek jest eWinner Apator Toruń (8 pkt.), a drugie miejsce zajmuje Unia Tarnów (6). W następnym meczu Orzeł zmierzy się w Gdańsku z Wybrzeżem. Spotkanie rozpocznie się jutro (4 sierpnia) o godz. 18.

Orzeł - Arged Melesa TŻ Ostrovia 52:38. Punkty dla Orła: Brady Kurtz 13, Marcin Nowak 12, Rohan Tungate 12, Hans Andersen 6, Daniel Jeleniewski 6, Piotr Pióro 3, Aleksander Grygolec 0.

]]>
news-35810 Sat, 01 Aug 2020 17:31:00 +0200 Pamięć o Powstaniu Warszawskim http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35810/2020/8/1/?L=516 Na Starym Cmentarzu w Łodzi oddaliśmy hołd powstańcom warszawskim. O 17.00 w całym mięście słychać było dźwięk syren. Zgromadzeni przed grobem Basi Nazdrowiczówny, harcerki, łączniczki, łodzianki, która poległa na Mokotowie 19 września stanęli na baczność. Polska flaga na znak hołdu została pochylona.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, kombatanci, harcerze oraz łodzianie. Kwiaty w imieniu władz miejskich złożyli: wiceprezydent Joanna Skrzydlewska i przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Gołaszewski. 

Gośćmi honorowymi były: pani Gryzelda Studzińska, uczestniczka powstania i pani Julita siostra Basi Nazdrowiczówny.

- W sierpniu 1944 roku ruszyliśmy do walki o wolność i godność – powiedziała porucznik Gryzelda Studzińska „Zela”.

 Pełniła wtedy służbę łączniczki w Szarych Szeregach. Jako najtragiczniejszy dzień wspomina 13 sierpnia, kiedy była świadkiem wybuchu czołgu pułapki. Zginęło wtedy 300 osób, Zula zbierała do prześcieradeł fragmenty ludzkich ciał, by móc je godnie pochować.

Po uroczystościach przy grobie Basi, zapalono znicze na mogiłach innych powstańców pochowanych na Starym Cmentarzu m.in. na grobie gen. Edwarda Pfeiffera „Radwana” dowódcy Śródmieścia i sióstr Wocalewskich.

Powstanie warszawskie trwało 63 dni i zakończyło się klęską. W wyniku walk i zorganizowanej przez Niemców rzezi zginęło ok. 200 tys. mieszkańców stolicy. Więcej niż w obu atakach nuklearnych na Hiroszimę i Nagasaki.

Basia Nazdrowiczówna miała 15 lat, gdy poległa od odłamka bomby.  Przez wiele lat po wojnie na jej nagrobku, jako jednym miejscu w mieście, znajdował się napis - powstanie warszawskie. W imieniu władz miasta kwiaty zostały złożone również przed pomnikiem powstańców warszawskich u zbiegu ul. Wojska Polskiego i al. Palki 

Organizatorem uroczystości był łódzki IPN.

]]>
news-35808 Fri, 31 Jul 2020 15:23:59 +0200 „Kranówka challenge” w Parku na Zdrowiu. Łodzianie sprawdzili, która woda smakuje najlepiej http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35808/2020/7/31/?L=516 Podczas piątkowej akcji „Kranówka challenge” łodzianie odwiedzający park na Zdrowiu mogli przekonać się, która woda smakuje najlepiej: łódzka woda z kranu, czy dwie wybrane, butelkowane wody. 75% ankietowanych wybrało łódzką kranówkę. 12% jedną z dwóch proponowanych wód butelkowanych, 9% drugą z wód a 4% ankietowanych uznało, że „nie wyczuwa żadnej różnicy”. Trzy karafki – trzy różne wody. Dwie butelkowane, ze sklepu, trzecia – łódzka kranówka. Każda karafka oznaczona literami „A”, „B” i „C”. Łodzianie odpoczywający w Parku na Zdrowiu, podchodzili, próbowali każdej i oceniali. Niektórzy byli zaskoczeni, inni przyznawali, że łódzką kranówkę – piją od lat.

Łódzka woda pochodzi ze studni głębinowych, z pokładów jurajskich, kredowych, trzecio- i czwartorzędowych. Jest także źródłem wielu minerałów, cennych dla organizmu człowieka. W jednym litrze łódzkiej kranówki jest 71 mg wapnia, 6,7 mg magnezu, 1,1 mg potasu oraz 5,5 mg sodu. Pod tym względem jest ona porównywalna z kupowanymi w sklepach wodami butelkowanymi.

Łódzka kranówka jest czysta, dobra, tania, a jej spożycie nie przyczynia się do zanieczyszczania środowiska naturalnego ogromnymi ilościami plastikowych odpadów. Kupując wodę w plastikowych butelkach codziennie produkujemy tony trudnych do utylizacji odpadów. Tymczasem wodę w Łodzi można pić prosto z kranu, a jej jakość jest ciągle monitorowana. Na dodatek woda z kranu, która co pokazał piątkowy „Kranówka challenge” w parku na Zdrowiu, wygrywa z wodami butelkowanymi, jest też od nich zdecydowanie tańsza. 1,5 litrowa woda potrafi kosztować ponad 2 złote, gdy za tę samą ilość kranówki zapłacimy niecały grosz!

]]>
news-35807 Fri, 31 Jul 2020 14:17:33 +0200 100-lecie Bitwy Warszawskiej – Tablica kryptologa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35807/2020/7/31/?L=516 Tablicę poświęconą pułkownikowi Janowi Kowalewskiemu odsłonięto w gmachu rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego. Przed pierwszą wojną światową była tam Szkoła Zgromadzenia Kupców, do której uczęszczał właśnie Jan Kowalewski. - Nasz bohater był genialnym kryptologiem, który złamał 100 bolszewickich kluczy szyfrowych, co umożliwiło odczytanie ponad 3 tys. depesz Armii Czerwonej. W jego zespole pracowali wybitni matematycy i logicy: profesorowie Stefan Mazurkiewicz i Stanisław Leśniewski.   Ich niebywałe osiągnięcia w sposób bardzo istny przyczyniły się do polskiego zwycięstwa. Dobrze się składa, że tablicę odsłaniamy w 100-lecie Bitwy Warszawskiej – powiedział podczas uroczystości rektor UŁ prof. Antoni Różalski.  

Profesor Przemysław Waigertner przypomniał również zasługi Jana Kowalewskiego, jako oficera wywiadu podczas II wojny światowej. Był on jednym z projektodawców i kierowników Akcji Kontynentalnej, której celem było skłonienie Włoch, Rumunii i Węgier do porzucenia sojuszu z III Rzeszą. Odgrywał wtedy na tyle istotną rolę, że odwołania go placówki w Lizbonie domagał się na konferencji w Teheranie Józef Stalin.

 

 

]]>
news-35806 Fri, 31 Jul 2020 12:45:23 +0200 Syreny alarmowe w godzinę "W". 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35806/2020/7/31/?L=516 W sobotę 1 sierpnia, w Godzinę "W" czyli o godz. 17:00, dla upamiętnienia 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w całym mieście przez 1 minutę zawyją syreny systemu alarmowego.

Również o godz. 17 zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na mogile Barbary Nazdrowiczówny - "Wiewiórki" poległej podczas powstania, (Stary Cmentarz ul. Ogrodowa 39).

W planach jest również krótki spacer po cmentarzu i zapalenie zniczy na grobach innych uczestników Powstania Warszawskiego. 

 

Organizatorem uroczystości z okazji  Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

]]>
news-35804 Fri, 31 Jul 2020 12:34:08 +0200 Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach - wideokonferencja http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35804/2020/7/31/?L=516 Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Łodzi zaprasza do udziału w bezpłatnej wideokonferencji pt. „Bon turystyczny w pytaniach i odpowiedziach”, która odbędzie się w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach 11:00-12:00. Bon turystyczny to nowy instrument prawny, stanowiący wsparcie finansowe dla polskich rodzin, osłabionych skutkami pandemii COVID-19. Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Dopłata do wypoczynku  pośrednio pomoże także osłabionej branży turystycznej.

Aby móc jednak skorzystać z bonu, należy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dodatkowo podmioty turystyczne, aby móc przyjmować płatności bonem także muszą złożyć stosowne oświadczenie na PUE.

Podczas wideokonferencji ekspert ZUS opowie m.in.:

 • Czym jest bon turystyczny?
 • Kto może otrzymać bon?
 • W jaki sposób można go wykorzystać?
 • Gdzie można go wykorzystać?
 • Jak założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS?
 • Którzy przedsiębiorcy mogą przyjmować płatność bonem?
 • Kto może zarejestrować podmiot turystyczny na PUE?

Szczegóły i zapisy: https://elodzkie.pl/wydarzenia/bon-turystyczny-w-pytaniach-i-odpowiedziach-wideokonferencja-z-ekspertem-zus-i-oddzial-w-lodzi

Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

]]>
news-35802 Fri, 31 Jul 2020 12:11:30 +0200 Są wyniki egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Czy 8-klasista może zmienić wybraną szkołę średnią? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35802/2020/7/31/?L=516 Absolwenci klas 8 dziś poznali wyniki egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej i mają czas do 4 sierpnia na dostarczenie zaświadczenia do szkoły średniej pierwszej preferencji, którą wybrali. Uczniowie, którzy zmienili zdanie i chcieliby jednak kontynuować naukę w innej szkole średniej niż wskazana - teraz mogą dokonać zmiany. - Elektroniczny system rekrutacyjny zostanie dla nich otwarty, ale muszą w tym celu iść do szkoły, którą wskazali jako tą z pierwszej preferencji i poinformować, że zmienili zdanie - tłumaczy Berenika Bardzka, dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ. -  Wtedy na prośbę ucznia szkoła odblokuje system, a czas na zastanawianie się i korektę będzie do 4 sierpnia. Ci, którzy szkoły nie zmieniają muszą w terminie, drogą elektroniczną, przekazać do szkoły z pierwszego wyboru swoje zaświadczenie o wynikach egzaminu.

Termin dołączenie zaświadczeń z wynikami egzaminu upływa 4 sierpnia o godz. 15, bardzo ważne, aby się nie spóźnić, ponieważ uczeń, który dokumentu nie dostarczy zostanie uznany za wykreślonego z systemu.

- Tutaj nie ma odwołań, spóźnienie jest traktowane jednoznacznie i oznacza, że kandydat rezygnuje z rekrutacji podstawowej - dodał Jarosław Pawlicki, wicedyrektor Wydziału Edukacji. - To samo będzie jeśli uczeń zakwalifikowany do wybranej szkoły nie dostarczy w porę potwierdzenia woli nauki. Brak takiego potwierdzenia oznacza, że uczeń rezygnuje i w ten sposób zwalnia miejsce w szkole.

Spóźnialscy będą mogli skorzystać z rekrutacji uzupełniającej, która w tym roku rozpocznie się 19 sierpnia i będzie polegać na szukaniu wolnych miejsc bezpośrednio w szkołach, które będą nimi dysponować. W przypadku 2 i więcej kandydatów na miejsce o przyjęciu zdecydują wyniki z egzaminu 8-klasisty oraz oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

]]>
news-35801 Fri, 31 Jul 2020 11:51:25 +0200 Świadczenie Dobry Start (300+) w Łodzi. Pierwszy miesiąc składania wniosków za nami http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35801/2020/7/31/?L=516 Od 1 do 29 lipca 2020 do Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi wpłynęło 23,5 tys. wniosków o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start i wydano 20,5 tys. informacji o przyznaniu świadczenia. Zrealizowano około 88% złożonych wniosków o 300+. Szacujemy, że może wpłynąć jeszcze około 25 tys. wniosków o 300+.

W Łodzi jest ok. 61 435 dzieci uprawnionych do świadczenia (ok. 48 tys wnioskodawców).

W lipcu Centrum wypłaciło 7 706 000 zł  dla 19 630 rodzin25 690 dzieci. Pierwsze wypłaty zostały zrealizowane 13 lipca 2020 r.

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start można złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem:

 • bankowości elektronicznej,
 • portalu informacyjno-usługowego emp@tia,
 • platformy usług elektronicznych PUE ZUS;

a także od 3 sierpnia 2020 r. drogą tradycyjną w 4 punktach przyjęć wniosków Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi przy:

 • ul. Urzędniczej 45
 • ul. Piotrkowskiej 153
 • al. Politechniki 32
 • al. Piłsudskiego 100

Punkty czynne są: pon, śr, czw, pt, 8:00 – 16:00, we wt. 9:00 – 17:00.

Osoby, które złożą wniosek do 31 sierpnia br. otrzymają świadczenie 300+ do 30 września.

W przypadku złożenia wniosku po 31 sierpnia ustalenie prawa do świadczenia Dobry Start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami. Wnioski można składać do 30 listopada.

Druki, wzory wypełnionych wniosków oraz wszelkie informacje dotyczące świadczeń dostępne są na stronie internetowej Centrum: css.samorzad.lodz.pl 

]]>
news-35798 Fri, 31 Jul 2020 09:12:10 +0200 KS Olimp zaprasza na bezpłatne zajęcia http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35798/2020/7/31/?L=516 Klub Sportowy Olimp Łódź zaprasza na otwarte zajęcia z karate olimpijskiego dla dzieci od lat 6. Treningi przewidywane są w dniach 10 - 16 sierpnia 2020 roku w sali sportowej budynku VeraSport przy ul. Siewnej 15. W wybranych godzinach będą prowadzone zajęcia i treningi dla dzieci, w których każdy może wziąć udział. Wystarczy się pojawić na sali. Będzie można nie tylko uczestniczyć w godzinnych zajęciach, ale również porozmawiać z trenerami, poznać szczegóły dotyczące naborów, dopytać o zasady funkcjonowania klubu czy dowiedzieć się więcej w temacie karate olimpijskiego i perspektyw rozwoju.

KS OLIMP zaprasza wszystkich chętnych do zajęć sportowych z karate olimpijskiego. W treningach karate mogą wziąć udział dzieci, które ukończyły 6 lat. Szczególne zaproszenie kierowane jest także do rodziców.

We wrześniu klub otwiera również grupę dla dzieci w wieku 4-5 lat (szczegóły będą podane w najbliższych tygodniach).

Harmonogram Dni Otwartych w KS OLIMP Łódź, 10-16 sierpnia 2020:

Poniedziałek - godz. 18:00 - 19:00
Wtorek - godz. 18:00 - 19:00
Środa - godz. 18:00 - 19:00
Czwartek - godz. 18:00 - 19:00
Piątek - godz. 18:00 - 19:00
Sobota - godz. 11:00 - 12:00
Niedziela - godz. 11:00 - 12:00

Osoby zainteresowane zapraszamy w Dniach Otwartych bezpośrednio na ul. Siewną 15 na salę treningową klubu. W przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytań namawiamy do kontaktu: tel. (+48) 509 720 699, kontakt mailowy: www.ksolimp.pl

Karate to dyscyplina, która wpływa korzystnie na ciało i na umysł. Poprzez aktywność fizyczną i zabawę w grupie pozytywnie kształtujemy rozwój dziecka. Trening karate ułatwia podejmowanie decyzji, uczy logicznego myślenia, dzięki czemu wzrasta pewność siebie u młodego człowieka. Regularne ćwiczenia przekładają się na stan zdrowia, mają korzystny wpływ na układ krążenia, koordynację ruchową i koncentrację. Poprzez konsekwentne działanie i dążenie do celu kształtujemy cierpliwość, budujemy osobowość, charakter i uczymy się panować nad emocjami.

KS OLIMP Łódź jest najbardziej utytułowanym klubem karate sportowego na arenie międzynarodowej w naszym kraju. Jako jedyny klub posiada mistrzów świata w karate WKF, w tym aktualną mistrzynię w kategorii seniorskiej Dorotę Banaszczyk oraz mistrza kadetów Dominika Dziudę. Łącznie posiada blisko 30 medali na oficjalnych zawodach WKF i warto dodać, że jest to najlepszy wynik spośród polskich zespołów.

]]>
news-35794 Thu, 30 Jul 2020 16:00:49 +0200 Letnie Koncerty w Altanie Parku Źródliska I http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35794/2020/7/30/?L=516 Dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń jeden z ulubionych cykli łodzian wraca do Altany Parku Źródliska! Cztery sierpniowe popołudnia wypełni muzyka klasyczna w najlepszym wydaniu. Zabrzmią arie operowe i operetkowe, muzyka filmowa i klasyczna; nie zabraknie aranżacji muzyki rozrywkowej, ani tanecznej muzyki bałkańskiej! Wstęp, jak co roku, będzie wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących ze względu na wytyczne sanitarne – ograniczona. Koncerty odbywać się będą w każdą niedzielę od 2 do 23 sierpnia, początek zawsze o godz. 17.00.

Organizacji tegorocznej odsłony cyklu towarzyszą nadzwyczajne środki ostrożności. Na wyznaczonym dla widowni terenie będą mogły przebywać jedynie osoby w maseczkach/przyłbicach (zakryte usta i nos). Obowiązywać będzie dezynfekcja dłoni oraz wypełnienie oświadczenia przez uczestników wydarzenia. Tegoroczna edycja cyklu będzie możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Organizatorzy Letnich Koncertów w Altanie przywracają tradycję koncertowania w Parku Źródliska, gdzie już pod koniec XIX wieku w każdy letni świąteczny dzień występowała orkiestra działająca przy fabrykach Scheiblera.

Cykl, zainaugurowany w 2013 roku, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem łodzian z kilku powodów: nastrojonego wakacyjnie repertuaru, bardzo dobrych wykonawców, pięknego miejsca i beztroskiej atmosfery. W tym roku realizacją dźwięku zajęło się Łódzkie Centrum Wydarzeń, które wraz z Zieloną Łodzią współorganizuje wydarzenia natomiast nad doborem artystów czuwała jak zawsze łódzka Akademia Muzyczna. ŁCW będzie również wspierać organizatora przy obsłudze widowni.

Harmonogram:

 • 2 sierpnia | SYMFONIA ROZMAITOŚCI, CZYLI SPOTKANIE KLASYKI Z ROZRYWKĄ | Venus String Quartet
 • 9 sierpnia | W BAŁKAŃSKIM RYTMIE | Orkiestra Bałkańska - Urwani z Wesela
 • 16 sierpnia | OD BACHA DO GERSHWINA | Aldo Duo
 • 23 sierpnia | KOBIETA ZMIENNĄ JEST | Agnieszka Grabowska, Magdalena Cieślak, Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska

Pamiętajmy o zabraniu maseczek lub przyłbic!

Organizatorzy Letnich koncertów w Altanie:

Szczegóły koncertów:

Koncert „Symfonia rozmaitości, czyli spotkanie klasyki z rozrywką”
niedziela, 2 sierpnia 2020, godz. 17.00

Venus String Quartet: 

 • Agata Miłoś – I skrzypce
 • Alicja Poręba – II skrzypce
 • Malwina Stefańska – altówka
 • Kajetan Kosiec – wiolonczela

Pierwsze spotkanie klasyki z rozrywką zapewnią publiczności muzycy z Venus String Quartet. Zaprezentują – zawartą w tytule ich koncertu – „Symfonię rozmaitości”. Zabrzmią przeboje muzyki klasycznej Antonia Vivaldiego i Johannesa Brahmsa, tanga Astora Piazzolli i Carlosa Gardela, muzyka filmowa, a także opracowania piosenek Zbigniewa Wodeckiego, Stinga, Camili Cabello czy grupy ABBA. Plenerowy koncert odbędzie się 2 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego.

Parkowa publiczność podczas niedzielnego koncertu wysłucha wakacyjnego repertuaru. Członkowie Venus String Quartet zaplanowali różnorodny program, który zachwyci miłośników wielu gatunków. Klasyczne dźwięki popłyną podczas wykonania kompozycji Antonia Vivaldiego („Cztery pory roku”) Johannesa Brahmsa („Taniec węgierski nr 5”) i Vittoria Montiego („Czardasz”). „Libertango” Astora Piazzolli, ragtime „The Entertainer” Scotta Joplina czy „Danzon no 2” Arturo Marqueza wywołają wśród słuchaczy ochotę na tańce. Wyobraźnię słuchaczy pobudzą na pewno fragmenty muzyki filmowej: walce Wojciecha Kilara i Waldemara Kazaneckiego z „Trędowatej” i „Nocy i dni”, tango „Por Una Cabeza” Carlosa Gardela z filmu „Zapach kobiety” oraz popularna ostatnio piosenka partyzancka „Bella ciao”, wykorzystana w serialu „La casa de papel”. Podczas koncertu zabrzmią również lubiane piosenki z repertuaru zespołu ABBA („Mamma Mia”, „Dancing Queen”), grupy a-ha („Take On Me”), Beatlesów („All You Need Is Love”), Camili Cabello („Señorita”), Stinga („Englishman In New York”) i Zbigniewa Wodeckiego („Lubię wracać”). Koncert poprowadzi Małgorzata Nowak.

Venus String Quartet tworzą młodzi artyści związani z Akademią Muzyczną w Łodzi, których łączy nie tylko pasja, ale i przyjaźń. Umożliwiło to stworzenie zespołu, który swoją grą wzbudza prawdziwe emocje. Kwartet w swoim repertuarze posiada nie tyko klasykę, lecz także muzykę filmową oraz specjalne aranżacje muzyki rozrywkowej każdego gatunku. Skład zespołu to skrzypaczki Agata Miłoś i Alicja Poręba, altowiolistka/liderka zespołu – Malwina Stefańska oraz wiolonczelista Kajetan Kosiec.

Koncert „W bałkańskim rytmie”
niedziela, 9 sierpnia 2020, godz. 17.00

Orkiestra Bałkańska - Urwani z Wesela:

 • Jakub Nojek – saksofon, klarnet
 • Grzegorz Witkowski – trąbka
 • Bartosz Stępień – tenor horn
 • Bartłomiej Lewandowski – tenor horn
 • Marcin Melerowicz – tuba
 • Aleksander Stachowski – akordeon
 • Błażej Kozłowski – bębny

Do Parku Źródliska powróci w tym roku Orkiestra Bałkańska Urwani z Wesela. Poprzednio, w 2019 roku, zespół porwał słuchaczy Letnich Koncertów w Altanie do tańca i w tym roku postara się powtórzyć finałowe tańce z publicznością. Bałkańskie rytmy to bardzo żywiołowy repertuar, który ma wielu miłośników. „Urwani z Wesela” zagrają dużo tradycyjnej muzyki bałkańskiej (m.in. serbskiej, bułgarskiej i rumuńskiej) oraz utwory z repertuaru Gorana Bregovicia. Koncert odbędzie się 9 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

Orkiestra Bałkańska Urwani z Wesela to jeden z nielicznych zespołów w Polsce specjalizujących się w wykonywaniu muzyki z Bałkanów (w kraju działa tylko kilka takich formacji). Zespół gra w składzie typowym dla bałkańskich orkiestr. Dominują w nich instrumenty dęte, głównie blaszane. Trąbce, tubie i tenor hornom towarzyszyć będą klarnet i saksofon oraz akordeon i instrumenty perkusyjne, w tym tapan – rzadko spotykany w Polsce bałkański bęben. Orkiestrę tworzą studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi. Inicjatorem pierwszych prób i występów ulicznych był Jakub Nojek. W 2019 roku zespół zdobył pierwsze miejsce podczas Konfrontacji Muzycznych o nagrodę Prezydenta Miasta w Tomaszowie Mazowieckim. Orkiestra wystąpi w składzie: Jakub Nojek – klarnet, saksofon, Grzegorz Witkowski – trąbka, Bartosz Stępień – tenor horn, Bartłomiej Lewandowski – tenor horn, Marcin Melerowicz – tuba, Aleksander Stachowski – akordeon oraz Błażej Kozłowski – instrumenty perkusyjne.

Koncert „Od Bacha do Gershwina”
niedziela, 16 sierpnia 2020, godz. 17.00

Aldo Duo:

 • Dominik Domińczak – klarnet
 • Aleksander Stachowski – akordeon

W niedzielę 16 sierpnia w ramach cyklu Letnich Koncertów w Altanie zagra utytułowany zespół Aldo Duo, którzy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej w Łodzi: Dominik Domińczak (klarnet) i Aleksander Stachowski (akordeon). Mimo licznych występów na koncertach i konkursach w kraju i za granicą muzycy zawsze chętnie wracają do zabytkowej altany w Parku Źródliska. Tym razem zagrają koncert, w którym obok tytułowego chorału „Ich ruf zu dir” Bacha i „Bluesa” Gershwina zabrzmi dużo muzyki tanecznej z różnych stron świata. Koncert odbędzie się o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

Zespół Aldo Duo – znany dobrze łódzkiej publiczności – występował już na słynnych scenach europejskich, takich jak Opéra Bastille w Paryżu czy Bürger- und Veranstaltungszentrum Bruchsal w Niemczech. Duet posiada bogaty repertuar, chętnie wykonuje utwory napisane na klarnet i akordeon przez polskich kompozytorów, przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury muzycznej na świecie. Interpretacje tego zespołu są zawsze pełne wigoru i naturalności. Niezwykłe zaangażowanie, wirtuozeria i radość z grania dają artystom siłę, dzięki której publiczność zapamiętuje ich jako wykonawców wykraczających daleko poza muzyczne konwencje.

Klarnecista Dominik Domińczak i akordeonista Aleksander Stachowski zagrają w Parku Źródliska koncert, na który złożą się: „Animation Movies” Leszka Kołodziejskiego, „Tańce węgierskie” Rezso Kókaia, taniec klezmerski „Freilach”, „Suita żydowska” Michele Manganiego, preludium chorałowe „Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ” BWV 639 Johanna Sebastiana Bacha, „Czardasz” Vittorio Montiego, Serbska melodia ludowa „Ajde Jano” w autorskim opracowaniu Aldo Duo, „Huculska mozaika” Volodymyra Runchaka oraz „Blues” George’a Gershwina.

Koncert „Kobieta zmienną jest”
niedziela, 23 sierpnia 2020, godz. 17.00

 • Agnieszka Grabowska – sopran
 • Magdalena Cieślak – mezzosopran
 • dr Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska – fortepian

Na finał tegorocznego cyklu koncertów w Parku Źródliska zabytkowa altana zamieni się w wielką scenę operową. Słynne arie i duety z oper, operetek i musicali zaśpiewają tegoroczne dyplomantki z Koła Naukowego Miłośników Opery działającego w łódzkiej Akademii Muzycznej: Agnieszka Grabowska – sopran i Magdalena Cieślak – mezzosopran. Śpiewaczkom towarzyszyć będzie pianistka Dobrochna Jachowicz-Zakrzewska. Koncert odbędzie się 23 sierpnia 2020 (niedziela) o godzinie 17.00 w Parku Źródliska I w Łodzi przy al. Józefa Piłsudskiego. Wstęp jak co roku jest wolny, ale ilość przygotowanych miejsc siedzących – ograniczona.

O złożoności kobiecego charakteru już dawno pisano książki i liczne rozprawy naukowe. Nie inaczej jest w świecie muzyki! W literaturze muzycznej przedstawiono całą plejadę barwnych kobiecych osobowości, które zostaną przypomniane podczas finałowego koncertu. Będą to m.in. piękna Carmen z opery Bizeta, Dalila z opery Saint-Saënsa, Gilda z „Rigoletta” Verdiego, Adela z „Zemsty nietoperza” Straussa i kilka nieśmiertelnych bohaterek z operetek Lehára. 

Trzynaście przebojowych utworów układa się w program efektownej operowej gali. Są to: „Belle nuit, ô nuit d’amour” (Barkarola) z opery „Opowieści Hoffmanna” Jacques’a Offenbacha, aria Gildy „Gualtier Malde... Caro nome” z opery „Rigoletto” Giuseppe Verdiego, aria Dalili „Mon Coeur s’Ouvre a Ta Voix” z opery „Samson i Dalila” Camille’a Saint-Saënsa, aria Musetty „Quando me’n vo” z opery „Cyganeria” Giacomo Pucciniego, aria Carmen „L’amour Est Un Oiseau Rebelle” (Habanera) z opery „Carmen” Georges’a Bizeta, „Sous le dôme épais” (Duet Kwiatów) z opery „Lakme” Léo Delibesa, aria Wielkiej Księżnej „Zna każda z czterech ścian” (Medytacja) z operetki „Wielka Księżna Gerolstein” Jacques’a Offenbacha, aria Hanny „Pieśni o Willi” z operetki „Wesoła wdówka” Franza Lehára, aria Pericholi „Nic nie pamiętam, to zabawne” (Aria ze śmiechem) z operetki „Perichola” Jacques’a Offenbacha, pieśń Giuditty „Kto me usta całuje ten śni” z operetki „Giuditta” Franza Lehára, aria Old Lady „I am easily assimilated” z opery „Kandyd” Leonarda Bernsteina, aria Adeli „Taki pan, jak pan” z operetki „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa (syna), „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady” Fredericka Loewego. 

]]>
news-35791 Thu, 30 Jul 2020 14:21:24 +0200 Arturówek i inne projekty http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35791/2020/7/30/?L=516 W tegorocznym budżecie obywatelskim łodzianie złożyli 856 projektów - w tym 156 sportowo-rekreacyjnych - na łączną kwotę 24 mln zł. Jedną z propozycji jest kompleksowa modernizacja kąpieliska Arturówek. - Bardzo się cieszę, że drugą pod względem liczebności grupę projektów tworzą te związane ze sportem i rekreacją. To dowód na to, że mieszkańcy Łodzi lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu i mają pomysły na uatrakcyjnienie tej otwartej przestrzeni. Wiele projektów dotyczy obszarów rekreacyjnych, takich jak Arturówek, Stawy Jana i Stawy Stefańskiego. Mamy wiele projektów inwestycyjnych, ale są też projekty miękkie, takie jak zajęcia jogi w parku, zajęcia unihokeja a nawet sadzenie roślin miododajnych na terenie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Aktywność i pomysłowość łodzian jest więc duża – poinformowała wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska.

Mieszkańcy naszego miasta w tym roku w szczególności upodobali sobie pump tracki – czyli specjalne tory do wyczynowej jazdy rowerem lub na rolkach. Tradycyjnie też na terenie całej Łodzi przygotowano też projekty nowych siłowni plenerowych oraz stref street workout.

Aż sześć projektów dotyczy Arturówka i osiedla Łagiewniki. - Jednym z pomysłów jest kompletna modernizacja kąpieliska, wymiana piasku, stworzenie profesjonalnego stanowiska ratowniczego i wprowadzenie małej infrastruktury rekreacyjnej, takiej, żeby wygodnie wypocząć,  by móc skorzystać z leżaków, siedzisk i innych urządzeń – powiedział dyrektor MOSiR Łukasz Kucharski. Projekty związane z modernizacją jednego z najpopularniejszych miejsc wypoczynku łodzian opiewają na 3 mln 212 tys. zł.

W tegorocznym budżecie obywatelskim będzie można głosować od 6 do 30 listopada, a wyniki zostaną ogłoszone przed końcem bieżącego roku.

]]>
news-35790 Thu, 30 Jul 2020 13:53:54 +0200 39. rocznica marszu głodowego kobiet w Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35790/2020/7/30/?L=516 - Dziś przypada 39. rocznica łódzkiego marszu głodowego – poinformował Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej. - W 90% wzięły w nim udział kobiety. Wyszły na ulicę, żeby zaprotestować przeciwko katastrofalnym warunkom żywieniowym w Polsce i naszym mieście.

Niestety jest to wydarzenie raczej zapomniane, które zniknęło ze świadomości łodzian.  Szczególnie młode pokolenie o nim nie pamięta.

Pragnę przypomnieć mieszkańcom Łodzi o tym fragmencie naszej historii. Kobiety z wózkami idące na czele marszu, niesione przez manifestantów transparenty oraz skandowane hasła, takie jak: „Żądamy jeść, bo możemy władzę zgnieść”, „Chleba i wolności” czy „Trzy zmiany jeden głód” robią do dziś poruszające wrażenie. Część z haseł bezpośrednio atakowało władzę PRL: „Partia obraduje, rząd rządzi, a naród głoduje”, czy będące wyrazem czarnego humoru „Zjemy Kanię na śniadanie”.

Władze miasta włączą się w organizację 40. rocznicy, która będzie miała miejsce za rok – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Łódzki Szlak Kobiet stara się przypominać co jakiś czas historię marszu głodowego – powiedziała przedstawicielka Łódzkiego Szlaku Kobiet.

- To wydarzenie budzi ogromne emocje i zainteresowanie. W szkole niestety się o nim nie mówi. Odwaga pań, które wyszły na Piotrkowską i protestowały, była olbrzymia. Przecież marsz mógł skończyć się prowokacją, strzelaniem lub ofiarami śmiertelnymi – dodała przedstawicielka Łódzkiego Szlaku Kobiet.

]]>
news-35789 Thu, 30 Jul 2020 13:46:55 +0200 Co zmieni się w łódzkim sporcie dzięki projektom złożonym do Budżetu Obywatelskiego? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35789/2020/7/30/?L=516 24 mln zł w tegorocznym budżecie obywatelskim. Łodzianie złożyli 856 projektów, z czego aż 156 projektów to projekty dotyczące sportu i rekreacji. - Jest to dowód na to, że mieszkańcy Łodzi lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu i mają propozycje, pomysły, które mają jeszcze tę otwartą przestrzeń uatrakcyjnić. Wiele projektów dotyczy obszarów rekreacyjnych, takich jak Arturówek, Stawy Jana, czy Stawy Stefańskiego – informuje Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi.

Łodzianie w tym roku w szczególności upodobali sobie: pump tracki – czyli specjalne tory do wyczynowej jazdy rowerem lub na rolkach. Tradycyjnie jak co roku, na terenie całej Łodzi, powstały też projekty nowych siłowni plenerowych, czy stref street workout.

- Mamy również wiele projektów miękkich, takich jak zajęcia jogi w parku, zajęcia unihokeja, czy też posadzenie roślin miododajnych na terenie obiektów Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a więc aktywność i pomysłowość naszych mieszkańców była duża – dodaje wiceprezydent Skrzydlewska.

Na terenie Arturówka i osiedla Łagiewniki, na którym olbrzymim zainteresowaniem najmłodszych łodzian cieszy się wodny park, łodzianie złożyli aż 6 projektów.

- Jednym z pomysłów jest kompletna modernizacja kąpieliska, wymiana piasku, stworzenie profesjonalnego stanowiska ratowniczego i wprowadzenie małej infrastruktury rekreacyjnej, takiej, żeby wygodnie wypocząć,  by móc skorzystać z leżaków, siedzisk i innych urządzeń – informuje Łukasz Kucharski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi

Projekty związane z Arturówkiem, opiewają na kwotę 3 mln 212 tys. zł.

O tym, które z projektów wygrają, zdecydują łodzianie podczas głosowania w terminie 6 listopada – 30 listopada. Ogłoszenie wyników ŁBO – do końca 2020 roku.

]]>
news-35788 Thu, 30 Jul 2020 13:37:32 +0200 Od 1 sierpnia rodziny znów będą mogły odwiedzać najbliższych w łódzkich domach pomocy społecznej http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci/artykul/35788/2020/7/30/?L=516 Na polecenie prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ przygotował wytyczne, które umożliwią spotkania mieszkańców Domów Pomocy Społecznej z rodzinami. Zasady te zostały uzgodnione z Powiatową Stacją Sanitarno–Epidemiologiczną w Łodzi. Wizyty będą możliwe od 1 sierpnia.  Jakie warunki będą musieli spełnić bliscy odwiedzający mieszkańców łódzkich DPS?

 • termin wizyty musi być wcześniej umówiony z DPS
 • spotkanie nie będzie mogło trwać dłużej niż pół godziny 
 • osoba odwiedzająca będzie miała wykonany przed spotkaniem pomiar temperatury; jeśli temperatura przekroczy 37,6  stopni C lub odwiedzający będzie miał objawy infekcji (kaszel, katar) - wizyta nie będzie możliwa 
 • gość będzie musiał też założyć, wchodząc do DPS, maseczkę ochronną, rękawiczki oraz zdezynfekować ręce 
 • w czasie spotkania maseczkę będzie musiał też założyć mieszkaniec domu (o ile stan jego zdrowia na to pozwala) 
 • odwiedzający będą wypełniać ankietę przed wejściem do Domu; będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące m.in. kontaktów z osobami podejrzanymi lub chorymi na koronawirusa, o niedawny powrót z rejonów świata, w których występują wzmożone zachorowania na covid oraz o niepokojące objawy chorobowe u siebie czy najbliższej rodziny 
 • wizyta odbywać się będzie w wyznaczonym pomieszczeniu na terenie Domu lub w przypadku, gdy warunki pogodowe na to pozwolą - w ogrodzie domu
 • w czasie spotkania musi być zapewniona możliwość zachowania dystansu, czyli np. stolik, który oddzieli pensjonariusza DPS od osoby odwiedzającej; Domy muszą przygotować odpowiednio duże pomieszczenia, które pozwolą, by na każdą osobę przypadały 4 mkw. 
 • pokoje spotkań i sprzęty (krzesła, stoły) będą dezynfekowane po każdym spotkaniu oraz wietrzone przed kolejną wizytą 
 • odwiedzający może podczas wizyty przekazać paczkę, jednak musi  być ona wyraźnie oznaczona imieniem i nazwiskiem mieszkańca DPS oraz zapakowana w sposób umożliwiający przeprowadzenie jej dezynfekcji
 • w wyjątkowych przypadkach, gdy stan zdrowia mieszkańca nie pozwala na przewiezienie go np. przy pomocy wózka dla osób niepełnosprawnych do miejsca przeznaczonego na wizyty, spotkanie może zostać zorganizowane w pokoju mieszkańca; jednak osoby odwiedzające powinny być ubrane w fartuch, maseczki, przyłbice, rękawiczki i ochraniacze na obuwie, zaś osoba odwiedzana powinna mieć maseczkę, jeśli jej stan zdrowia na to pozwala. Wszystkie powierzchnie po takiej wizycie będą zdezynfekowane,a pomieszczenie wietrzone.
]]>