UMŁ http://www.uml.lodz.pl/ pl_PL Sun, 04 Jun 2023 20:06:19 +0200 Sun, 04 Jun 2023 20:06:19 +0200 TYPO3 EXT:news news-61253 Sat, 13 May 2023 11:31:00 +0200 Zielona Górka wśród najlepszych pizzerii w Europie. Awans w prestiżowym rankingu! http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61253/2023/5/13/?L=538 Jurorzy z włoskiego rankingu „50 Top Pizza” wybrali miejsca serwujące najlepszą pizzę w Europie. Na liście na 2023 rok znalazł się lokal Zielona Górka z okolic Łodzi. Jest to awans o jedno oczko, z 47. miejsca na 46. Ranking „50 Top Pizza” to prestiżowy plebiscyt na najlepszą restaurację serwującą pizzę, organizowany od 2017 r. Kryteriami wyboru są smak, jakość dobranych składników, a nawet obsługa. W zestawieniu nie są brane pod uwagę lokale z siedzibą we Włoszech, ponieważ dla nich utworzono osobną listę. 

Pizzeria z Pabianic

Zielona Górka (ul. Zielona 8) uplasowała się na 46. miejscu i jako jedyna z polskich restauracji (towarzyszą jej Ostro z Gdańska i Ciao a Tutti z Warszawy) zasłużyła na awans. Pozostałe polskie restauracje znalazły się na niższych pozycjach w porównaniu z zeszłym rokiem. Pizza z Pabianic urzekła organizatorów smakiem, a całości oceny dopełniły świetne przekąski oraz selekcja win i piw serwowanych w lokalu.

Gdzie wybrać się na weekendowy obiad? W tym tygodniu odpowiedź może być tylko jedna – do Zielonej Górki. Gratulujemy!

]]>
news-61250 Sat, 13 May 2023 10:44:00 +0200 Nowa miejska poradnia rehabilitacyjna na Dąbrowie w Łodzi. Krótkie kolejki do specjalistów http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61250/2023/5/13/?L=538 W Miejskim Centrum Medycznym Górna przy ul. Tatrzańskiej 109 została uruchomiona poradnia rehabilitacyjna. Lekarze specjaliści mogą skierować pacjentów na fizjoterapię. – W przychodni przy ul. Tatrzańskiej 109 uruchomiliśmy poradnię rehabilitacyjną, która udziela świadczeń na podstawie umowy z NFZ. W poradni pacjentów przyjmują lekarze specjaliści, w tym lekarze specjaliści rehabilitacji medycznej. Zapraszamy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dodam, że z uwagi na to, że dopiero rozpoczynamy działalność – na wizytę właściwie nie trzeba czekać –mówi Żaneta Iwańczyk, dyrektor MCM „Górna"

Lekarze rehabilitacji medycznej mogą skierować nas na zabiegi fizjoterapeutyczne. A z tych można skorzystać również w poradni przy ul. Tatrzańskiej 109, ul. Cieszkowskiego 6 i ul. Odrzańskiej 29.

– Dla pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności mamy dodatkową ofertę. Mogą skorzystać zarówno z zabiegów udzielanych na terenie poradni, jak i realizowanych w domu pacjenta – dodaje Iwańczyk.

]]>
news-61249 Sat, 13 May 2023 09:40:00 +0200 Mieszkania w Łodzi. Wynajem instytucjonalny coraz popularniejszy. Na czym polega? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61249/2023/5/13/?L=538 W Łodzi formuje się nowy segment rynku mieszkaniowego, opierającego się na najmie instytucjonalnym. To nowy model biznesowy dla polskiego rynku nieruchomości, polegający na wynajmie mieszkań przez profesjonalne, wyspecjalizowane podmioty, będące właścicielami budynków. W budowie jest obecnie ok. 1600 takich lokali. Pierwszy obiekt najmu instytucjonalnego rozpoczął działalność w 2020 r. Był to dom z ponad 200 lokalami przy ul. Wodnej pod marką Resi4Rent. Pod koniec 2022 r. działały trzy instytucjonalne prywatne projekty na wynajem, oferujące prawie 600 lokali. 

Z końcem grudnia 2022 r. oddany do użytku został dom z mieszkaniami na wynajem firmy Vantage Rent przy ul. Tuwima 64 (255 lokali). Dla tego samego operatora rośnie już kolejna inwestycja – przy ul. Rembielińskiego (272 mieszkania), a w mieście planowane są jeszcze trzy kolejne. Przy ul. Tuwima (u zbiegu z ul. Wierzbową) powstają dwa budynki, w których 600 mieszkań zaoferuje ResiCapital. Ten sam operator będzie dysponował 470 mieszkaniami, które powstają w ramach projektu Widzewskiej Manufaktury Wi-Ma, przebudowywanej przez Cavatina Holding. Własną bazę mieszkań na wynajem pod marką Resi4Rent buduje też w Łodzi Echo Investment. Poza budynkiem przy ul. Wodnej dla sektora PRS powstaje też dom przy ul. Kilińskiego 127 (287 lokali).

ZOBACZ TAKŻE: Lex Deweloper w Łodzi. Te budynki na zawsze zmienią krajobraz miasta [WIZUALIZACJE]

Eksperci twierdzą, że rynek najmu instytucjonalnego będzie się w Polsce szybko rozwijać – mieszkań brakuje, a nie wszystkich stać na zakup własnego lokum. Rozwiązaniem jest właśnie najem, a baza dostępnych mieszkań będzie tylko rosnąć.

]]>
news-61252 Sat, 13 May 2023 08:26:00 +0200 Jak przed laty wyglądały łódzkie parki? Niektóre są nie do poznania! [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61252/2023/5/13/?L=538 Łódź może się pochwalić wieloma parkami, niektóre z nich przechodzą właśnie metamorfozę, inne zmieniły się w poprzednich latach. Ale jak wyglądały kilkadziesiąt czy nawet sto lat temu? Zapraszamy w podróż w czasie po fotografiach z dawnych czasów - niektóre z pewnością Was zadziwią! Archiwalne zdjęcia łódzkich parków znajdziecie w galerii powyżej.

Zobacz też: Najstarsze parki w Łodzi mają ponad sto lat! Który był pierwszy? [ZDJĘCIA]

]]>
news-61225 Fri, 12 May 2023 21:01:00 +0200 Bolesna porażka piłkarek TME SMS Łódź z GKS Katowice. Bliżej pucharu niż mistrzostwa http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61225/2023/5/12/?L=538 Na stadionie miejskim przy al. Piłsudskiego 138 w Łodzi piłkarki TME SMS miały w minioną niedzielę zrobić milowy krok na drodze do obrony tytułu najlepszej drużyny w kraju. Niestety, po starciu z GKS Katowice to rywalki są o krok od wygrania rywalizacji w Orlen Ekstralidze Kobiet. Na dwie kolejki przed zakończeniem rywalizacji zespół z Górnego Śląska ma nad łodziankami trzy punkty przewagi i lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Ekipa z ul. Milionowej znacznie oddaliła się więc od mistrzowskiej korony, ale wciąż jest faworytem do zdobycia krajowego pucharu.

W rozgrywkach o Orlen Puchar Polski do rozegrania pozostał już tylko jeden mecz. Zespół TME SMS w półfinale wygrał w Szczecinie z Pogonią 5:1. Dwa gole w tym spotkaniu strzeliła Klaudia Jedlińska, a po jednym trafieniu zaliczyły: Gabriela Grzybowska, Dominika Kopińska i Paulina Filipczak. To zwycięstwo zapewniło łodziankom awans do finału, który zostanie rozegrany 10 czerwca w Radomiu.

Tego dnia o godz. 16:30 podopieczne Marka Chojnackiego staną do walki ze znacznie niżej notowaną drużyną AP Orlen Gdańsk. Wcześniej zostanie wyłoniony zwycięzca Orlen Ekstraligi. W tych rozgrywkach łodzianki bronią mistrzowskiego tytułu, jednak po przegranej 1:3 z GKS do minimum ograniczyły swoje szanse na realizację tego celu.

]]>
news-61251 Fri, 12 May 2023 20:16:00 +0200 Słownik łodzianizmów na 600. Urodziny Łodzi. Miejskie legendy w interpretacji polskich ilustratorów http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61251/2023/5/12/?L=538 To artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, które ma zwrócić uwagę na unikatowość Łodzi. W przestrzeni galerii Re:Medium, znajdującej się przy ulicy Piotrkowskiej 113, można zobaczyć kilkanaście prac odwołujących się do legend związanych z miastem włókniarek. Aktualny projekt, podobnie jak i poprzednie, powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której zaistniał są oczywiście łodzianizmy, ale przedstawione w kontekście legend łódzkich. Jak zapewne już znaczna część osób wie (śledzących edycje słownika i nie tylko), łodzianizmy to słowa funkcjonujące w języku łódzkim. Trzeba pamiętać, że znaczący wpływ na kształtowanie się języka w naszym regionie wywarła styczność z językiem rosyjskim, jidysz, a także niemieckim. Z tej przyczyny mieszkający na tych terenach ludzie noszą laczki (niem. der Latsch, die Latsche) i pakują cukierki w tytkę (niem. die Tüte), czyli papierową torebkę, zrobioną z kawałka spiralnie zwiniętego papieru. Warto też podkreślić, iż regionalizm nie jest wyrazem niepoprawnym ani niemodnym.

Łodzianizmy jako obrazy

Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie.  Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Liczymy, że na 600. Urodziny Łodzi, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości.

Okazuje się, że możemy odnaleźć przynajmniej kilkanaście opowieści związanych z naszym miastem. Dokonany wybór pięciu legend ma charakter subiektywny. Premierowy projekt obejmuje 10 ilustracji, których autorami są: Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak oraz Dawid Ryski.

Wstęp wolny na wystawę podczas Nocy Muzeów

Galeria Re:Medium (13 maja) w Noc Muzeów będzie czynna od godz. 18:00 do 1:00. O godz. 20:00 zaplanowane jest spotkanie z artystami, Piotrem Roguckim oraz oprowadzanie. Wstęp wolny.

]]>
news-61244 Fri, 12 May 2023 19:38:00 +0200 Nagrody Miasta Łodzi i Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” przyznane. Kto wśród nagrodzonych? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61244/2023/5/12/?L=538 Niemal 50 osób i instytucji, których działalność przyczynia się do rozwoju i promocji Łodzi, zostało wyróżnionych Nagrodami Miasta Łodzi oraz odznakami „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”. Uroczystość zorganizowano w Muzeum Miasta Łodzi podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Wszyscy wyróżnieni otrzymali okolicznościowe dyplomy w formie grafiki autorstwa artysty Pawła Szadkowskiego. Nagrody i odznaki odebrało kilkudziesiąt osób i instytucji, których sukcesy w wielu obszarach przyczyniły się do rozwoju miasta. Są to społecznicy, pedagodzy, twórcy kultury, urzędnicy, ale także organizacje i stowarzyszenia działające w Łodzi i na rzecz jej mieszkańców.

Po wręczeniu wyróżnień wystąpił dziecięcy zespół folkloru miejskiego Tytka, który działa od lutego 2016 roku, w klubie „Dąbrowa” filii Centrum Kultury Młodych. Zespół swoimi piosenkami promuje miejski folklor i gwarę łódzką. Posiada w repertuarze starsze i nowe piosenki o Łodzi.

Nagrody Miasta Łodzi otrzymali:

Jolanta Bobińska – założycielka Fundacji „Dom w Łodzi” i pierwszego w Polsce Domu Dziecka dla Dzieci Chorych.

Jacek Kusiński – fotograf, wydawca i współautor książek o Łodzi.

Jarosław Olbrychowski – prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi oraz autorem ponad 120 publikacji, a także 18 książek na temat historii okresu międzywojennego.

Pan Cezary Pawlak – współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Ksiądz Waldemar Sondka – założyciel Teatru LOGOS.

Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” otrzymali:

Iwona Bartosik – współzałożycielka i wieloletnia członkini Zarządu Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole.

Kamila Basińska – dziennikarka Telewizji TOYA od lat współpracująca z Fundacją dla Szczeniąt Judyta.

Marzena Bomanowska – kulturoznawczyni, muzealniczka, redaktorka zajmująca się obszarem kultury.

Łukasz Cieślak – szerzej znany jako Łukasz z Bałut. Pseudonim nie jest przypadkowy. Współzałożyciel Festiwalu Kultury Bałuckiej i Radia Wolne Bałuty.

Aneta Dalbiak – od ponad 17 lat związana z łódzkim muzealnictwem, działa z dużą pasją i skutecznością na rzecz kultury w Łodzi.

Robert Dybalski – przedsiębiorca, cukiernik z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach tego zawodu.

Patryk Gajda – od ponad dziesięciu lat związany z Łodzią. Twórca startupu, który był jednym z najoryginalniejszych przedsięwzięć marketingowych w Polsce (cyfrowa kapsuła czasu w kosmosie).

Grażyna Giętka – w latach 1976–2013 pełniąca stanowisko kierownika Klubu Dąbrowa.

Krystyna Giżowska – na polskiej scenie muzycznej od czasów swojego debiutu w 1968 r. w Zespole Pieśni i Tańca Transportowiec w Koszalinie. Na rzecz lokalnej społeczności, angażuje się w akcje charytatywne dla potrzebujących dzieci i młodzieży, regularnie wspierając organizacje wyjazdów wakacyjnych.

Grzegorz Goliński – magister ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego. Były zawodnik łódzkiej Gwardii. Z boksem związany od 1994 r. Wiceprezes Łódzkiego Okręgowego Związku Kickboxingu, członek zarządu Łódzkiego Okręgowego Związku Bokserskiego.

Piotr Górski – nauczyciel, pedagog specjalny, trener zapasów i sumo. Mistrz Polski w sumo oraz w zapasach.

Gabriela Halakiewicz – członek Fundacji DOBROdzieje się. Koordynator wolontariatu w Fundacji Gajusz oraz konsultant w Centrum Administracyjnym Pieczy Zastępczej w Łodzi. Od ponad 25 lat aktywnie wspiera w potrzebie łódzkie dzieci i rodziny.

Joanna Jabłkowska – od września 2016 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2010 r. zasiada w radzie naukowej polsko-niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki.

Bogdan Jakubowicz – wieloletni funkcjonariusz Policji. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, Pan Bogdan Jakubowicz jest cały czas aktywny i zaangażowany m.in. w rozwożenie posiłków osobom potrzebującym oraz podopiecznym MOPS.

Marcin Józefaciuk – nauczyciel i społecznik. Człowiek ogromnej energii. W latach 2017–2022 pełnił funkcję dyrektora szkoły. Po ataku zbrojnym na Ukrainę, bezzwłocznie podjął kroki przygotowawcze do wsparcia uchodźców.

Jan Jóźwiak w latach 1993 – 2005 był członek Stowarzyszenia Bioenergoterapeutów „Mazowsze”. W swojej klinice udziela kompleksowej pomocy każdemu zainteresowanemu.

Marek Klimczak – urodzony w Łodzi. Niemal 50 lat swojej kariery zawodowej poświęcił rodzinnemu miastu. Z wykształcenia ekonomista oraz pedagog. W latach 2001–2002 piastował urząd Wiceprezydenta Miasta Łodzi. Inicjator wielu akacji społecznych na rzecz osób starszych. Inicjator i fundator nagrody literackiej im. Jerzego Wilmańskiego.

Marek Kmiecik – całe swoje życie zawodowe, jak i społeczne, związał z Łodzią. Jest pracownikiem niepedagogicznym w przedszkolu miejskim. Należy do wielu związków i organizacji, dzięki którym może pomagać dzieciom, ale również osobom, które tego potrzebują.

Magda Komarzeniec – do 2021 r. była związana zawodowo z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, gdzie pracowała na stanowisku dyrektora. Następnie rozpoczęła pracę na tym samym stanowisku w Muzeum Miasta Łodzi. Dzięki jej staraniom rok 2022 ustanowiono rokiem Romana Modzelewskiego.

Małgorzata Kosiec – artystka, studiowała na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Finalistka prestiżowego programu International Young Art. Autorka licznych wystaw m.in. takich jak: Miva Galleri, Malmo Szwecja; Galeria Polswiss Art, Warszawa; Szósta Dzielnica, Łódź; Galeria Fibak, Warszawa; Galeria Opus, VI Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Łódź.

Ali Koussan – z wykształcenia stomatolog, a z zamiłowania społecznik. Od lat związany z Łodzią. Mieszkańcy znają go nie tylko z prowadzonej kliniki stomatologicznej, zaangażowany jest bowiem w pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

Katarzyna Król – działa na rzecz osób z niepełnosprawnością w Łodzi, województwie łódzkim i innych województwach. Jest członkiem Zarządu Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Przeprowadza liczne zajęcia z zakresu sportu dla osób niepełnosprawnych.

Dariusz Leśnikowski – od 1978 r. związany ze środowiskiem kulturalnym i akademickim Łodzi. Aktor, a później przez wiele lat kierownik artystyczny Teatru „Pstrąg-Grupa’80” Uniwersytetu Łódzkiego.

Marta Libiszowska – związana z Fundacją „Dom w Łodzi” od jej powstania. Działa na rzecz nie tylko podopiecznych fundacyjnego Domu Dziecka dla Dzieci Chorych, ale również środowiska dzieci z niepełnosprawnościami.

Mateusz Lipski – założyciel PROGRESSIVO, związany jest z branżą marketingu nieprzerwanie od 2001 r. Twórca marek, strategii komunikacji, sloganów i haseł reklamowych, które trwale zapisały się w świadomości masowej.

Ewa Młyńczyk – od lat zaangażowana jest w życie miasta. Należy do Ligi Kobiet Polskich, w której odpowiedzialna jest za sprawy finansowe, merytoryczne oraz organizacyjne. Wyróżnia się działaniami na rzecz łódzkich kobiet i ich rodzin.

Krystian Mrowiński – dyrektor Regionalny Carrefour, a po pracy działacz społeczny. Z jego bogatej działalności społecznej na szczególne podkreślenie zasługuje praca na rzecz pomocy dzieciom.

Arcybiskup Grzegorz Ryś – od 2017 r. z nadania papieża Franciszka, pełni funkcję arcybiskupa metropolity łódzkiego wspierając wiele akcji społecznych.

Mjr. w st. spocz. Tomasz Rżewski – absolwent Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uczestnik misji pokojowych w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Syrii w latach 1975 i 1982/1983. Od kilkunastu lat bierze aktywny udział w działalności Łódzkiego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Monika Sawicka-Kacprzak – autorka bestsellerowych książek z działu tzw. „literatury kobiecej”.

Henryk Stefaniak – od 1990 r. prowadzi działalność społeczną na rzecz środowiska kupieckiego i małej przedsiębiorczości w Łodzi. Jego prace skupiały się na poprawieniu warunków pracy kupców na targowiskach i innych miejscach wyznaczonych do handlu.

Przemysław Stupnowicz – jest czynnym sportowcem oraz trenerem. Od 2013 r. w swoim dorobku zebrał sukcesy rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej w biegu ultramaratońskim. Czynnie zaangażowany w propagowanie kultury fizycznej w Łodzi.

Michał Sztańc – łodzianin z urodzenia. Od 2006 r. członek PTTK i Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy. Za swoją działalność został odznaczony Srebrną oraz Złotą Odznaką Jana Czeraszkiewicza oraz Brązową Honorową Odznaką PTTK. Cała ww. działalność Pana Michała Sztańca to wolontariat bez jakiegokolwiek wynagrodzenia.

Piotr Trepka – pochodzący z Częstochowy koszykarz w 2007 r. trafił do drugoligowego ŁKS Łódź. Wraz z łódzką drużyną awansował na zaplecze koszykarskiej ekstraklasy. W sezonie 2011/2012 wprowadził drużynę do Polskiej Ligi Koszykówki, w której rozegrał 32 spotkania. Obecnie trenuje młodzież. Łodzianin z wyboru.

Maciej Trzebeński – kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Całe zawodowe życie związany z Łodzią. Jego istotnym osiągnięciem jest stworzenie w Fabryce Sztuki przestrzeni dla alternatywnych i nowatorskich działań artystycznych i edukacyjnych. Jest współtwórcą innowacyjnego projektu Art._Inkubator.

Tomasz Tulejski – współzałożyciel i animator Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a, będącej unikatową w skali kraju jednostką badawczą. Wspiera intelektualnie tworzenie społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym i ogólnopaństwowym.

Jarosław Tumiłowicz – wieloletni samorządowiec i społecznik łódzki działający na rzecz małej i średniej przedsiębiorczości.

Andrzej Twardowski – przez 3 kadencje wiceprzewodniczący Rady Osiedla Radogoszcz i wielokrotny przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Radogoszcz-Wschód. Brał udział w wielu akcjach charytatywnych.

Tomasz Walicki – karierę sportową związał z Chojeńskim Klubem Sportowym Łódź. Przywdziewając jego barwy, grał na najwyższym szczeblu rozgrywek. Po zakończeniu kariery zaangażował się w szkolenie młodzieży. Jego podopieczni zdobywają medale na turniejach krajowych oraz międzynarodowych. Od lat zaangażowany w wychowywanie młodzieży.

Włodzimierz Witek vel Witkowski – jest wolontariuszem Fundacji Happy Kids od początku działalności organizacji, czyli od blisko 20 lat. Wielokrotnie swoją postawą, charakteryzującą się odpowiedzialnością, zaangażowaniem czy wysoką kulturą osobistą, udowadniał podopiecznym rodzinnych domów dziecka, wolontariuszom oraz pracownikom fundacji, że jest wyjątkowym człowiekiem o wielkim sercu i pasji.

Jacek Włuka – trener Uczniowskiego Klubu Sportowego SP7 Łódź oraz Kadry Wojewódzkiej Młodzików Gimnastyki Sportowej. Wychował wielu mistrzów Polski w gimnastyce sportowej, od klasy młodzieżowej, aż do mistrzowskiej.

Łódzka Izba Adwokacka – została powołana w 1949 r. W okresie PRL jej członkowie czynnie angażowali się w działalność opozycyjną. W okresie stanu wojennego łódzcy adwokaci zajmowali się udzielaniem pomocy prawnej osobom, które ucierpiały przez działania aparatu władzy. Po demokratycznym przełomie z 1989 r. łódzcy prawnicy brali udział w współtworzeniu wielu instytucji życia publicznego.

Stowarzyszenie Łódzkiej Opieki Paliatywnej i Długoterminowej „Żyć Godnie– stowarzyszenie zostało założone w 2007 r. z inicjatywy 15 członków, w znacznej większości związanych z Ochroną Zdrowia. Misją Stowarzyszenia jest świadczenie wielodyscyplinarnej i całościowej opieki sprawowanej w domu chorego, a jego motto brzmi „wszystko dla ludzi, nic dla siebie”.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Łodzi – od powstania w 1981 r. czynnie uczestniczy w obchodach świąt państwowych i uroczystościach organizowanych przez władze miasta.

]]>
news-61242 Fri, 12 May 2023 18:52:00 +0200 Naprawy cząstkowe w Łodzi. Zgierska z nową nawierzchnią. Zamiast dziur gładki asfalt http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61242/2023/5/12/?L=538 Drogowcy naprawili nawierzchnię ul. Zgierskiej. Dziurawe fragmenty nawierzchni zastąpiono nowym asfaltem. Trwają remonty cząstkowe łódzkich ulic. Dziurawe nawierzchnie pokrywa nowy asfalt. Drogowcy wyznaczają zdegradowane fragmenty nawierzchni, aby ekipy pracujące na drogach wymieniły je na nową nawierzchnię. Prace polegają na sfrezowaniu dziurawego fragmentu asfaltu i ułożeniu nowej warstwy z asfaltobetonu. Tego typu prace przeprowadzono właśnie na ul. Zgierskiej od św. Teresy do Okulickiego. Łącznie wymieniono ponad 300 mkw. jezdni.  

Prowadzone są również prace na ul. Strykowskiej. Natomiast po weekendzie planowane są prace na ul. Więckowskiego, Żwirki i Zakładowej.

]]>
news-61248 Fri, 12 May 2023 17:37:00 +0200 Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi. Są miejsca dla wszystkich dzieci http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61248/2023/5/12/?L=538 Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do miejskich przedszkoli w Łodzi. Wzorem ubiegłych lat liczba wolnych miejsc w placówkach jest większa niż niezakwalifikowanych kandydatów co oznacza, że każde dziecko ma zapewnione miejsce w przedszkolu. W naborze wzięło udział 4 708 dzieci, a zakwalifikowało się 4 147 kandydatów. Dla 517 dzieci niezakwalifikowanych pozostało 609 wolnych miejsc. 

Listy kandydatów zakwalifikowanych oraz niezakwalifikowanych są już dostępne w poszczególnych przedszkolach, rodzice mogą też sprawdzić wynik naboru logując się na swoje konto w elektronicznym systemie. Informację otrzymają także mailem na adres podany podczas rekrutacji.

Ważna informacja: w dniach 12-19 maja (do godz. 15:00) rodzice muszą złożyć potwierdzenie woli przyjęcia dziecka do placówki, logując się na swoje konto.

Niepotwierdzenie woli przyjęcia w terminie będzie jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu, do którego dziecko zostało zakwalifikowane.

Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 31 lipca, na tym etapie będą brane pod uwagę tzw. gminne kryteria wśród nich jest  premiujące rodziców rozliczających podatek PIT 37 w Łodzi i posiadających aktywną Kartę Łodzianina.

Kryteria brane pod uwagę w II etapie naboru:

  • Rodzeństwo dziecka kontynuującego edukację placówce 1. wyboru – 64 pkt;
  • Co najmniej jeden z rodziców dziecka rozliczył podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w Łodzi – 32 pkt;
  • Dziecko poddane obowiązkowym szczepieniom ochronnym (dziecko z powodów zdrowotnych zwolnione ze szczepień) – 16 pkt;
  • Dziecko obojga rodziców pracujących lub studiujących stacjonarnie lub rodzic samotnie wychowujący dziecko – 8 pkt;
  • Dziecko uczęszczające do żłobka w roku rekrutacji – 4 pkt;
  • Dziecko wskazane przez pracownika socjalnego zagrożone objęciem pieczą zastępczą – 2 pkt.
]]>
news-61221 Fri, 12 May 2023 16:41:00 +0200 Czy warto odwiedzić Łódź? Te powody rozwieją wszelkie wątpliwości [PRZEWODNIK] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61221/2023/5/12/?L=538 Dlaczego watro zwiedzić Łódź? Bo Łódź jest miastem wyjątkowym pod każdym względem. Zaskakuje miedzy innymi swoją różnorodnością architektoniczną, nietypowym „amerykańskim” układem urbanistycznym oraz fabrykami i pałacami w centrum miasta. Co więcej, Łódź to dawna stolica polskiej kinematografii, a dziś stolica polskiej sztuki ulicznej i nietypowych, kreatywnych atrakcji turystycznych! Powody, dla których warto odwiedzić Łódź, znajdują się w galerii powyżej.

]]>
news-61243 Fri, 12 May 2023 15:58:00 +0200 MPK Łódź. Już 10 nowych tramwajów Moderus Gamma jeździ po ulicach! Na których liniach? http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61243/2023/5/12/?L=538 W ubiegłym tygodniu do taboru MPK Łódź dołączył kolejny supernowoczesny tramwaj Moderus Gamma. To oznacza, że po łódzkich szynach jeździ ich już 10! Dwa pierwsze Moderusy wyjechały na tory 1 marca. Łącznie zamówionych zostało jednak aż 30 takich pojazdów, które są dostarczane do Łodzi po trzy, cztery sztuki w miesiącu. Umożliwia to sprawne przeprowadzenie odbiorów i testów niezbędnych do ich homologacji. Dopiero po zakończeniu wszystkich procedur tramwaj może wyjechać w miasto.

Tramwaje Moderus Gamma LF 06 AC to nowa jakość na łódzkich torach. Pojazdy są komfortowe, niskopodłogowe, klimatyzowane i dostosowane do osób starszych i niepełnosprawnych.

Dziesięć łódzkich Moderusów Gamma możemy spotkać m.in. na liniach 9, 18 i Z17.

]]>
news-61241 Fri, 12 May 2023 14:29:00 +0200 Seniorzy z Łodzi napisali maturę! Wszyscy mieszkańcy DPS-ów wybrali wiedzę o Łodzi http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61241/2023/5/12/?L=538 Maj to świetna okazja, aby nawet seniorzy napisali „egzamin dojrzałości" z wiedzy o Łodzi. Dom Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej zorganizował dla swoich mieszkańców edukacyjną atrakcję. Do testu przystąpiło 25 osób. Jak przystało na maturę, przewodniczący trzyosobowej komisji egzaminacyjnej otworzył kopertę z arkuszami, a następnie komisja rozdała je zdającym. Sprawdzian był złożony z 15 pytań o Łodzi. Dotyczyły one historii, infrastruktury oraz kultury.

– Egzamin był wymagający, ale dał mi wiele frajdy. Cieszę się, że mogłam ponownie przystąpić do matury i sprawdzić swoją wiedzę – mówi pani Barbara, jedna z seniorek maturzystek.

Po udzieleniu przez wszystkich odpowiedzi zebrano arkusze. Następnie komisja egzaminacyjna rozpoczęła ich sprawdzanie. Za każdą prawidłową odpowiedzi można było zdobyć 10 punktów. Maksymalną ilość punktów zdobyli pani Mirosława, pan Tomasz, Krzysztof oraz Wiesław. Za zwycięstwo otrzymali dyplomy najlepszego maturzysty oraz drobny prezent.

Egzamin miał nie tylko zapewnić dobrą zabawę mieszkańcom domu, ale podnieść ich poczucie własnej wartości oraz zaktywizować. Jest to bowiem świetny sposób na ćwiczenie szarych komórek. W Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rudzkiej 56 mieszka 100 osób.

]]>
news-61239 Fri, 12 May 2023 13:38:00 +0200 Widzew Łódź zagra z Górnikiem Zabrze. Walka o miejsce w górnej połowie tabeli http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61239/2023/5/12/?L=538 Widzew Łódź i Górnik Zabrze zapewniły sobie utrzymanie w Ekstraklasie, ale mecz w Sercu Łodzi nie będzie pozbawiony stawki. Wielokrotni mistrzowie Polski, godnie reprezentujący w przeszłości kraj na arenie europejskiej, dzielą ekstraklasową tabelę dokładnie w jej środku. Starcie wielkich firm na Piłsudskiego

Ścisk w piłkarskiej elicie nad Wisłą panuje całkiem spory – piąte i piętnaste miejsce dzieli dystans zaledwie dziewięciu punktów. Tyle właśnie pozostało do zdobycia w ostatnich trzech kolejkach sezonu 2022/23. Dla ósmego Górnika i dziewiątego Widzewa, którzy zdobyli dotąd 41 oczek, sobotni mecz przy Piłsudskiego może wpłynąć na ocenę mijających rozgrywek. W grę wchodzi nie tylko prestiż (lepiej zakończyć ligę za miejscami pucharowymi aniżeli tuż nad strefą spadkową), ale też gratyfikacja finansowa. Tym większa, im wyższe miejsce w tabeli.

Widzew odetchnął

Widzewiacy przystąpią do tego meczu z ulgą. Zwycięstwo 1:0 z Miedzią Legnica pozwoliło pozostać w Ekstraklasie, ale i przerwać passę dziewięciu meczów bez zwycięstwa. Piłkarze Janusza Niedźwiedzia będą chcieli jednak wygrać za wszelką cenę – dla spragnionych zwycięstwa na własnym stadionie kibiców. U siebie RTS wygrał w tym sezonie jedną trzecią spotkań, niemal połowę zaś przegrał. Ten sezon może jednak zakończyć, zachowując pod tym względem równowagę. By tak się stało, pierwszy krok Widzew musi wykonać w sobotę o 20.

Jednocześnie łodzianie chcieliby wziąć rewanż na Górniku, z którym przegrali jesienią 0:3. Bramkę i asystę w tamtym spotkaniu zanotował mistrz świata z 2014 r., Lucas Podolski. Obrońcy Widzewa będą musieli znaleźć receptę na zneutralizowanie atutów obecnego lidera asystentów.

]]>
news-61238 Fri, 12 May 2023 12:49:00 +0200 Wierzbowa zmieni się w woonerf. Tego chcą łodzianie! Miasto szuka wykonawcy http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61238/2023/5/12/?L=538 Wierzbowa idzie do remontu. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie przebudowy ulicy. Inwestycja będzie realizowana w formule „Zaprojektuj i buduj". Nowa droga powstanie częściowo w śladzie istniejącej już uliczki osiedlowej i będzie prowadzić od ulicy Wierzbowej do granic inwestycji mieszkaniowej Neopolis ulokowanej przy ul. Kopcińskiego 13/19. Zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert do 17 maja do godz. 12:00.

Plan na woonerf przy Wierzbowej

Nowa Wierzbowa to wytyczona strefa pieszo-jezdna, proste chodniki, miejsca parkingowe i nowe oświetlenie. Na ulicy pojawi się też zieleń, meble miejskie, pergola i wiaty dla rowerów.

Po więcej szczegółów kliknij >>>TUTAJ<<<

]]>
news-61233 Fri, 12 May 2023 12:28:00 +0200 Aquapark Fala otwiera zewnętrzną plażę i zjeżdżalnię. Proponuje też treningi z instruktorem http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61233/2023/5/12/?L=538 Sezon wiosenny w pełni, dlatego Aquapark Fala otwiera swoje zewnętrzne atrakcje. Nowością są też treningi cardio z instruktorem. Poznaj szczegóły. Od soboty, 13 maja, do dyspozycji gości będzie plaża przy basenie wypływowym oraz zjeżdżalnia Kamikaze. Pozostałe baseny i atrakcje na terenie zewnętrznym nadal pozostaną zamknięte.

A może trening w Aquaparku Fala?

Organizatorzy zapraszają również na ćwiczenia pod okiem trenera. W cenie biletu wstępu na basen można:

  • skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciała,
  • otrzymać bezpłatne porady treningowe,
  • odebrać bezpłatny plan treningowy. 

Więcej informacji na stronie: Zrób cardio na FALI!

]]>
news-61227 Fri, 12 May 2023 10:42:00 +0200 Nowe kino powstanie w NCKF Łódź. Takich atrakcji jeszcze nie było! [WIZUALIZACJE] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61227/2023/5/12/?L=538 W Narodowym Centrum Kultury Filmowej prace budowlane zmierzają do finiszu. Jedną z jego atrakcji będzie kino wyposażone w trzy sale projekcyjne. Otwarcie za pół roku! Dawna elektrociepłownia przy ul. Targowej 1/3 od lat konsekwentnie zamienia się w niezwykle ciekawe centrum edukacyjno-kulturalne. Do finału zmierzają dwie ostatnie inwestycje prowadzone w EC1: Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Otwarcie obu nowych obiektów zaplanowane jest po wakacjach i oba będą nowością w naszym kraju. Podobnych nie znajdziemy nigdzie indziej w Polsce.

Za pół roku NCKF zaprosi nas na oficjalne zwiedzanie swoich przestrzeni. Poza wydarzeniami, które już teraz organizuje centrum, w ofercie będzie miało trzy stałe wystawy. Mechaniczne oko będzie podróżą przez historię kinematografii. Utrzymana w industrialnym i steampunkowym klimacie ekspozycja za pomocą hologramów, ekranów i mappingów  pokaże nam rozwój „ruchomego obrazka”.

]]>
news-61216 Fri, 12 May 2023 09:50:00 +0200 Rewitalizacja. Zaniedbana kamienica przy Legionów dostała drugie życie. Co za detale! [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61216/2023/5/12/?L=538 Zaniedbana przed remontem fasada budynku przy ul. Legionów 37A nie zdradzała bogactwa wystroju zachowanego wewnątrz, ani tym bardziej niespodzianek, na jakie natrafią projektanci i wykonawcy generalnego remontu tego zabytkowego gmachu. Kamienica Jakuba Windmana kryła w sobie zdobione balustrady na klatce schodowej, ścienne malowidła, złote zdobienia, oryginalne piece kaflowe, a nawet mozaikę oraz sejf i schowki ukryte w ścianach. W trakcie prac odkryto także stary żleb dla koni, które trzymane były w podwórzu, a pod ziemią kanał jednej z wielu łódzkich rzeczek. Tzw. “ciek od Piotrkowskiej” płynący ceglanym korytem zachował się w niezłym stanie, chociaż nikt nie zaglądał tam od wieku.

]]>
news-61220 Fri, 12 May 2023 08:33:00 +0200 Kiedy pojedziemy tunelem pod Łodzią? Jest nowy termin [SZCZEGÓŁY] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61220/2023/5/12/?L=538 Według pierwotnych planów tunel średnicowy pod Łodzią powinien być już otwarty. Wstępnie zakładano, że już od roku łodzianie powinni jeździć pociągami między dworcami Łódź Kaliska i Fabryczna. Działać miał już również przystanek Łódź Śródmieście. Ten plan się nie udał. Są jednak kolejne opóźnienia. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały niedawno aneks, który zakłada, że prace potrwają kolejny rok. A kiedy ruszą pociągi? Tunel średnicowy pod Łodzią ma połączyć dworzec Łódź Fabryczna z dworcem Łódź Kaliska, a także dworcem Żabieniec. To inwestycja ważna nie tylko dla ruch pociągów podmiejskich, czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale również dla pociągów dalekobieżnych. Teraz część połączeń omija Łódź, a nawet jeśli składy przez miasto jadą, to nadkładają drogi, przejeżdżając linią obwodową m.in. przez dworzec Łódź Chojny. To znacznie wydłuża podróż. Dzięki inwestycji wartej prawie 2 mld złotych ma się to zmienić. Pociągi będą przejeżdżać przez Łódź znacznie szybciej, a mieszkańcy będą mogli dostać się pociągami do ścisłego centrum, dzięki powstającemu właśnie przystankowi Łódź Śródmieście u zbiegu ulicy Zielonej i al. Kościuszki.

]]>
news-61218 Fri, 12 May 2023 07:36:00 +0200 Pierwsze domy i centra handlowe w Łodzi. Każdego dnia ściągały tłumy łodzian! [ZDJĘCIA] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61218/2023/5/12/?L=538 Przymierzanie butów na papierowym kartonie czy przejażdżka ruchomymi schodami? Tymi i wieloma innymi wspomnieniami możemy dzielić się po swoich pierwszych wizytach w domach handlowych, galeriach i rynkach w Łodzi. Zobacz, gdzie łodzianie robili zakupy, kiedy nie było jeszcze Manufaktury! Pierwsze domy i centra handlowe w Łodzi zobaczysz po kliknięciu w zdjęcia powyżej.

]]>
news-61219 Fri, 12 May 2023 07:02:00 +0200 Waterland w Łodzi. Sprawdź, kiedy cyrk zawita do nas [ARTYKUŁ SPONSOROWANY] http://www.uml.lodz.pl/aktualnosci-lodzpl/artykul-lodzpl/61219/2023/5/12/?L=538 Pod wodą, na wodzie, na lądzie i w powietrzu czeka na Państwa niezapomniane widowisko „New Waterland”! Cyrk przyjeżdża do Łodzi, by pokazać mieszkańcom całkowicie nowy poziom rozrywki. Waterland zaprezentuje nam niesamowite sztuczki i akrobacje. Już od 18 maja przez kolejne 10 dni w ramach światowej trasy zobaczymy unikalne wodne show z Ukrainy. Nie możesz tego przegapić! Wodne show to piękny wodospad emocji, w którym w pełni się Państwo zanurzą! Cyrkowi akrobaci pokażą nam skomplikowane, bardzo niebezpieczne numery z wszelkich gatunków cyrkowych przy akompaniamencie muzyki i kolorowych świateł. Za sprawą kreatywnych scenariuszy reżysera oraz designerskich i kolorowych kostiumów widownia przeniesie się do prawdziwego wodnego świata fantazji. To oszałamiające widowisko, nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny, dla osób w każdym wieku.

W krainie Waterland zobaczysz tysiące podświetlanych fontann, 120 ton wody w basenie, 30 ton wody w powietrzu, setki świateł i efektów dźwiękowych. Tutaj zobaczycie artystów cyrkowych pod wodą i na wodzie, w powietrzu i na lądzie – pokazy odbywają się z zastosowaniem najnowszych technologii.

Jedyna w swoim rodzaju scena, na której arena cyrkowa zamienia się w taflę wody, a tysiące podświetlanych fontann unosi wodę, przekształcając ją w bajkowy deszcz, zanurzając artystów i publiczność w niesamowitą atmosferę. To wszystko zapiera dech w piersiach nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym!

Tutaj przywitają Państwa urocze rusałki i meduzy. Spotkacie wesołych klaunów i zuchwałych piratów, a także zostaniecie świadkami narodzin cudu w iluzji na magicznej wyspie Waterland. Mieszkańcy podwodnego królestwa, którzy potrafią kontrolować żywioł zarówno wody, jak i ognia, podbijają serca swoimi niezapomnianymi sztuczkami, a gwiazdy odbijające się w wodzie opowiedzą Państwu niesamowitą historię miłosną między niebem a ziemią!

A to jeszcze nie wszystko! AQUA-ballet i Show-ballet zawładną Waszą wyobraźnią!

Przybywajcie, delektujcie się i dajcie się zaskoczyć! Waterland na Was czeka! Podarujcie sobie i swojemu dziecku prawdziwą bajkę.

]]>