Bieg Ulicą Piotrkowską

Historia biegu główną ulicą Łodzi rozpoczęła się w roku 2002, gdy kilku dziennikarzy sportowych postanowiło w oryginalny sposób ożywić Piotrkowską.

Stanęli jednak przed trudnym zadaniem przekonania mieszkańców do tego, że bieganie w tym miejscu to nie tylko znakomita zabawa, ale też sposób dbania o zdrowie i świetna promocja dla miasta. Udało im się to zrobić, choć kilkaset osób na starcie pierwszego biegu nie zapowiadało jeszcze, że kilka lat później będą to jedne z najważniejszych zawodów biegowych nie tylko Łodzi, ale całej Polski.

- Początki były trudne, jednak już od pierwszej edycji mieliśmy mocne wsparcie. Towarzyszył nam m.in. Artur Partyka, który był prawdziwym ambasadorem imprezy. Na scenie i na samej Pietrynie licznie zgromadzonym kibicom oprócz biegaczy prezentowały się też łódzkie kluby, a całość była świętem całego sportu w naszym mieście. Od początku bieg znakomicie wpisywał się więc w strategię miasta i ulicy Piotrkowskiej, a przez kolejne lata stawał się imprezą gromadzącą czołowych zawodników z kraju - wspomina Robert Blesiński, jeden z głównych organizatorów ze stowarzyszenia Akademia Sport i Zdrowie.

Bieg Ulicą Piotrkowską od początku był imprezą składającą się z kilku konkurencji. Obok biegu głównego na 10 km ogromną popularnością cieszyły się też zawody na krótszych dystansach. Startowały w nich przedszkolaki, dzieci i młodzież ze szkół, a także osoby niepełnosprawne. Był też bieg VIP, w którym zawsze pojawiali się znani sportowcy, aktorzy, muzycy i politycy.

Dzięki coraz większej popularności zawodów udało się znaleźć sponsora strategicznego, dzięki czemu od trzech lat zawodnicy uczestniczą w Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Jest to obecnie jedna z najlepszych imprez biegowych w Polsce - w 2015 została nominowana do nagrody Impreza roku w kategorii biegów na 10 km, a miesięcznik Runners World umieścił ją w czołówce rankingu zawodów na tym dystansie.

- Bieg Ulicą Piotrkowską jest naszą sztandarową lekkoatletyczną imprezą. Organizują go, wspierają i przede wszystkim uczestniczą w nim łodzianie. Bez tego biegu kalendarz sportowy Łodzi byłby uboższy. Zachęcam wszystkich do tego, by brali udział w kolejnych edycjach tej imprezy. Jeśli nawet nie zdecydujecie się na udział w biegu, to przyjdźcie i pokibicujcie zawodnikom, bo na pewno ktoś z waszych rodzin, przyjaciół czy kolegów pojawi się na starcie - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Liczba osób biorących udział w rywalizacji na Piotrkowskiej systematycznie rośnie. Kilkuset uczestników startujących w pierwszej edycji powiększyło się do 3732 biegaczy w 2015. To dane dotyczące biegu głównego na 10 km. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się również wspomniana wcześniej rywalizacja w innych kategoriach, co sprawiło, że w 2016 organizatorzy po raz pierwszy zdecydowali się podzielić imprezę na dwie części. Pierwsza - Mini Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run - odbyła się 21 maja 2016. Na różnych dystansach i w różnych kategoriach wiekowych rywalizowali niepełnosprawni, przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Start i meta były usytuowane na Piotrkowskiej przy Pasażu Schillera.

Bieg główny na 10 km wystartował 28 maja. Start był zlokalizowany przy ulicy Zachodniej, w okolicach Parku Staromiejskiego. Po pokonaniu pięciu kilometrów zawodnicy znaleźli się przy Archikatedrze, a chwilę później na Piotrkowskiej, którą pobiegli do Placu Wolności. Metę na Starym Rynku jako pierwszy minął Marokańczyk Abderraim Elasri, który pokonał trasę w czasie 30:01 min. Tym razem w biegu głównym wystartowało 3951 zawodników. Rok później dla uczestników rywalizacji na 10 km przygotowano 5 tys. pakietów startowych i wszystkie zostały zarezerwowane. Ostatecznie bieg ukończyło 4355 osób. Zwyciężył Kenijczyk Joseph Munthwanthei Mumo (29:33). 

W kolejnych latach liczba uczestników Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run nadal rosła. Do 17. edycji rozgrywanej w roku 2019 zgłosiło się ponad 6 tys. osób, a bieg główny ukończyło ponad 5 tys. osób. Z tego grona najszybszy był Etiopczyk Gelaw Getaye Fisseha (29:27), a wśród kobiet Kenijka Caroline Jebet Korir (33:08). Rok później miał paść kolejny rekord frekwencji, jednak plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa COVID-19. W 2020 bieg główny miał wystartować 16 maja, jednak organizatorzy byli zmuszeni do przełożenia rywalizacji. Nowy termin wyznaczono na 10 października. Start zaplanowano na godzinę 16.

Szczegóły dotyczące Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run można znaleźć TUTAJ.

Kontakt