Super Enduro i Supercross

Łódź to polska stolica widowiskowych wyścigów motocyklowych. W naszym mieście w 2011 odbyły się pierwsze w kraju zawody Super Enduro, które już czterokrotnie gościły w Atlas Arenie. Tutaj debiutował też Supercross - kolejna dyscyplina niezwykle popularna w USA i krajach Europy Zachodniej. Pierwsze w Polsce wyścigi tej serii odbyły się 15 października 2016 w hali przy al. Bandurskiego.

Prawie pięć lat wcześniej - 10 grudnia 2011 - w Atlas Arenie rozpoczęła się polska historia wyścigów Super Enduro. Inauguracja była imponująca. Na widowni zasiadło prawie osiem tysięcy kibiców, którzy obejrzeli pasjonującą walkę o punkty cyklu Grand Prix. Wśród startujących roiło się od gwiazd. Najjaśniejszą był broniący tytułu mistrza świata Tadeusz „Taddy" Błażusiak. Przy niesamowitym dopingu Polak wygrał w Łodzi wszystkie trzy wyścigi finałowe, a po zawodach nie ukrywał swojego zadowolenia z możliwości jazdy przed własną publicznością.

- To były jedne z najlepszych zawodów w mojej karierze. Pierwszy raz miałem możliwość ścigania się przed polską widownią. Wiedziałem, że mogę spodziewać się dużego wsparcia, ale nie byłem gotowy na tak wspaniałe przyjęcie. Muszę przyznać, że byłem mocno wzruszony. Cała impreza była super. Organizator wykonał kawał dobrej roboty i bez zająknięcia można powiedzieć, że podołał wszystkim wymogom organizacji imprez na poziomie mistrzostw świata. Były to bardzo dobre zawody - mówił Błażusiak.

Od tamtej pory w Atlas Arenie odbyły się jeszcze trzy eliminacje MŚ w Super Enduro. Po raz ostatni zawodnicy ścigali się tu 5 grudnia 2015. Przed tymi zawodami Błażusiak podkreślił, że dla wielu uczestników łódzka hala stała się już ulubionym miejscem rywalizacji. Powodem była jedna z jej cech konstrukcyjnych, umożliwiająca takie wyznaczenie trasy, by zawodnicy mogli wjechać na trybuny. - To ewenement na skalę światową. Ścigam się od dziecka i czegoś takiego nigdzie indziej nie widziałem. To fajny znak rozpoznawczy. Jak mówi się o torze w Polsce, to wszyscy pamiętają ten wjazd po schodach, w niedalekiej odległości od kibiców, a później jazdę w dół. Jest to coś tak specjalnego, jak np. wyjazd za arenę w Las Vegas podczas Monster Cup - powiedział Błażusiak. Do Atlas Areny impreza miała powrócić w roku 2020, jednak plany storpedowała pandemia koronawirusa COVID-19. Zawody zaplanowane na 14 marca zostały odwołane.

W roku 2016 uczestnicy Grand Prix Super Enduro nie mieli okazji jeździć po widowni Atlas Areny, bo impreza wyjątkowo odbyła się w Krakowie. - To bardzo duży ukłon w stronę Tadka, który zbliża się do końca kariery. Z tego powodu osobiście mnie prosił, by mógł choć raz pokazać się w rodzinnych stronach, gdzie jest bardzo duże środowisko motocyklowe, z którego się wywodzi. To spowodowało, że zdecydowaliśmy się przenieść zawody z Łodzi do Krakowa. W przyszłym roku Super Enduro wróci jednak do Atlas Areny - wyjaśnił prezes Łódzkiego Klubu Motorowego Marek Brygider.

Lukę po Super Enduro wypełniła nowa impreza, która wcześniej nie odbywała się w Polsce. Supercross (SX) jest odmianą wyścigów motocrossowych rozgrywanych pod dachem na torze z ziemnymi przeszkodami. Pojawiają się na nim m.in. sekcje whoopsów, na których zawodnicy prześlizgują się po wierzchołkach wzniesień, sekcja rytmiczna umożliwiająca serię nieregularnych skoków w różnej kombinacji, a także potrójne hopy - trzy wzniesienia z rzędu, które zawodnik może pokonać jednym skokiem o długości ponad 21 metrów.

Nazwa Supercross wywodzi się od zorganizowanych w 1972 wewnątrz Los Angeles Coliseum pierwszych tego typu zawodów, które ochrzczono mianem Super Bowl Motocrossu. Obecnie w Stanach Zjednoczonych Supercross jest drugą - po wyścigach NASCAR - najpopularniejszą dyscypliną moto. Zawodnicy rywalizują w dwóch klasach: czterosuwów o pojemności 450 cc (w Europie nazywaną MX1) oraz 250 cc (MX2). Pierwsze zawody Supercross w Atlas Arenie odbyły się 15 października 2016.

Kontakt