Drużyny

W Mistrzostwach Świata FIFA U-20 wezmą udział 24 drużyny. Poza Polską, która - jako gospodarz - zakwalifikowała się automatycznie, kwalifikacje uzyskały 23 inne zespoły. Walczyły one o udział w turnieju w sześciu osobnych turniejach kontynentalnych.

POLSKA

Polska grała cztery razy w finałach Mistrzostw Świata FIFA U-20. Choć od jej ostatniego występu minęło już trochę czasu (Kanada 2007, “biało-czerwoni” przegrali tam w 1/8 z późniejszymi mistrzami świata, Argentyńczykami), to poprzednie występy tej reprezentacji miały miejsce jeszcze wcześniej. W 1979 roku Polska przegrała z Urugwajem w rzutach karnych walkę o trzecie miejsce, natomiast turniej Australia 1981 Polacy skończyli już na fazie grupowej. Największy sukces przyszedł dwa lata później, gdy w Meksyku Polska pokonała Koreę Południową w meczu o trzecie miejsce.

ARABIA SAUDYJSKA

Mimo tego, że Arabia Saudyjska już osiem razy grała w finałach tej imprezy, to nigdy nie zaszła zbyt daleko. Najlepsze osiągnięcie tej reprezentacji to druga runda na turniejach w Kolumbii w 2011 roku i w Korei Południowej w 2017. Saudyjczycy odpadli już w fazie grupowej debiutując w 1985 roku, a podobny los spotkał ich przy okazji pięciu innych startów. Dopiero występy w dwóch ostatnich edycjach poprawiły te statystyki.

ARGENTYNA

Argentyna to najbardziej utytułowana reprezentacja w tej kategorii wiekowej, już sześć razy wygrywała mundial do lat 20. Zwyciężyła już przy pierwszej swojej próbie, w 1979 roku w Japonii, mając w swoich szeregach dwóch wspaniałych piłkarzy – Diego Maradonę i Ramona Diaza. W 1983 roku, w Brazylii, Argentyńczycy zajęli drugie miejsce, to był jedyny finał, który przegrali. Wygrywali jeszcze w Katarze (1995), Malezji (1997), Argentynie (2001), Holandii (2005) i Kanadzie (2007). Tacy jej znani piłkarze jak Lionel Messi, Sergio Agüero, Juan Román Riquelme, Pablo Aimar, Javier Saviola, Juan Pablo Sorin i Esteban Cambiasso mieli okazję poznać smak mundialowej wygranej.

EKWADOR

Ekwadorczycy trzy razy grali na mundialu do lat 20, po raz ostatni w Korei Południowej, w 2017 roku. Potrzebowali czternastu lat, aby po raz pierwszy przebić się do finałów imprezy, w Argentynie, w 2001 roku. Zdołali tam zakwalifikować się do 1/8, gdzie wyraźnie przegrali z późniejszym wicemistrzem świata, Ghaną. W Kolumbii, w 2011 roku, osiągnęli ten sam pułap, przegrywając ostatecznie z Francją. Ich pierwszy mundial poza Ameryką Południową miał miejsce dwa lata temu, na boiskach Korei Południowej. I był najbardziej nieudany z wszystkich, bo zakończyli występy już na fazie grupowej.

FRANCJA

Francja nie grała zbyt często w finałach tej imprezy, ma na swoim koncie zaledwie sześć występów na 21 prób. A jeśli już zdołała się zakwalifikować, to jej występy też wyglądały bardzo różnie. W debiucie, w 1977 roku, „Trójkolorowi” zostali wyeliminowani w fazie grupowej, natomiast lepiej wyglądało to w 1997 i 2001, kiedy Francuzi dotarli do ćwierćfinału. Swoje piętno na mundialu tej kategorii wiekowej Francja odcisnęła dopiero na turnieju w Kolumbii, w 2011 roku, kiedy zespół z liderem, Antoinem Griezmannem, wywalczył trzecie miejsce. Dwa lata później, w Turcji, było jeszcze lepiej: Paul Pogba pomógł Les Bleuets wygrać ten turniej. Następnie Francja nie zakwalifikowała się na turniej w Nowej Zelandii, ale wróciła na salony w Korei Południowej (2017), gdzie została wyeliminowana w 1/8 przez Włochy.

HONDURAS

Chociaż Honduras już siedem razy grał w finałach tej imprezy, to nigdy nie przebrnął fazy grupowej. Najlepszy występ zespół ten zaliczył w Tunezji (1977 rok), gdzie odniósł dwa zwycięstwa. W 2017 roku, na boiskach Korei Południowej, Honduras zajął trzecie miejsce w grupie E, zaczynając od porażek z Francją (0:3) i Nową Zelandią (1:3). Na pocieszenie i pożegnanie z turniejem pozostała im wygrana 2:0 z Wietnamem.

JAPONIA

Japonia po raz pierwszy zagrała w turnieju finałowym w 1979 roku jako organizator. Polska 2019 będzie ich dziesiątym występem w finałach. Siedem razy, na dziewięć ostatnich imprez, młodzi Japończycy wychodzili z grupy, trzy razy dochodząc do ćwierćfinału. Najlepszy wynik zanotowali w Nigerii w 1999 roku, kiedy ich złota generacja, w skład której wchodzili tacy piłkarze jak Yasuhito Endo, Junichi Inamoto i Shinji Ono, przebiła się do finału i dopiero tam musiała uznać wyższość Hiszpanii, w której zagrali późniejsi mistrzowie świata - Xavi, Carlos Marchena i Iker Casillas.

KATAR

Katar wystąpi po raz czwarty w turnieju finałowym Mistrzostw Świata FIFA U-20. Pierwszy raz Katarczycy mieli taką okazję w 1981 roku, kiedy doszli aż do finału. W 1996 roku byli gospodarzami imprezy, ale odpadli już w fazie grupowej, podobnie jak 20 lat później, gdy zajęli ostatnie miejsce w grupie C na turnieju w Nowej Zelandii (2015 r.).

KOLUMBIA

Trzecie miejsce na mundialu w ZEA, w 2003 roku, to najlepsze osiągnięcie Kolumbijczyków w dziewięciu finałowych startach. Pierwszy raz pokazali się na boiskach ZSRR w 1985 roku, odpadając w ćwierćfinale. Podobny pułap osiągnęli jeszcze dwa razy, w Arabii Saudyjskiej w 1989 roku i w Kolumbii, w 2011. Po raz ostatni w finałach występowali na boiskach Nowej Zelandii, w 2015, odpadając w 1/8, po porażce z USA.

KOREA POŁUDNIOWA

Korea Południowa już dwanaście razy wygrywała Mistrzostwa Azji do lat 19, co czyni ją najbardziej utytułowaną reprezentacją na kontynencie w tej kategorii wiekowej. Nie ma więc się co dziwić, że ten kraj bardzo często reprezentuje kontynent w finałach Mistrzostw Świata FIFA do lat 20. Turniej w Polsce będzie już piętnastym jeśli chodzi o Koreańczyków. Siedem razy udawało im się wyjść z grupy, a najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w Meksyku, w 1983 roku.

MALI

Polska 2019 to będzie siódmy finałowy turniej Mistrzostw Świata FIFA do lat 20 z udziałem Malijczyków. Dwukrotnie udało się tej drużynie przejść fazę grupową, w 1999 i 2015 roku. Kończyli wtedy batalię na trzecim miejscu.

MEKSYK

Meksyk to stały bywalec Mistrzostw Świata do lat 20, turniej Polska 2019 to ich piąte finały z rzędu, a szesnaste w ogóle. Dwa lata temu, w Korei Południowej, Meksykanie awansowali do ćwierćfinału, gdzie przegrali jedną bramką z Anglią, późniejszym triumfatorem. Ich najlepszy występ miał miejsce w pierwszym ich turnieju, w Tunezji (1971), gdzie dotarli do finalu. Z kolei w 2011, na boiskach Kolumbii, zajęli trzecie miejsce.

NIGERIA

Nigeria zagra już po raz dwunasty w finałach mundialu do lat 20. Latające Orły trzy razy docierały do finałowej czwórki. W 1989 i 2005 roku byli finalistami, a w 1985 roku zajęli trzecie miejsce. W Nowej Zelandii, w 2015 roku, gdy grali na mistrzostwach świata do lat 20 po raz ostatni, wyszli z grupy, ale odpadli w 1/8, przegrywając z Niemcami 0:1.

NORWEGIA

Norwegia po raz trzeci weźmie udział w mistrzostwach świata tej kategorii wiekowej, ale ich ostatni występ miał miejsce dawno temu, bo w 1993 roku, na boiskach Australii. Pod batutą Bjorna Hansena Norwegowie przegrali wtedy z Brazylią (0-2) i Meksykiem (0-3), a na pożegnanie zremisowali bezbramkowo z Arabią Saudyjską. Cztery lata wcześniej, właśnie na saudyjskich boiskach, Australijczycy też skończyli udział na fazie grupowej, choć udało im się odnieść, jedyne jak do tej pory, zwycięstwo i to nad Hiszpanią (4-2). Niestety dla nich, wcześniejsze porażki z Irakiem (0-1) i Argentyną (0-2) zadecydowały o ich odpadnięciu.

NOWA ZELANDIA

Nowa Zelandia stała się regularnym uczestnikiem Mistrzostw Świata FIFA U-20 w ostatniej dekadzie. Polska 2019 będzie szóstym tego typu turniejem, w którym Nowa Zelandia weźmie udział. Kraj ten zadebiutował na tej imprezie w Kanadzie, w 2007 roku. Wtedy przegrał wszystkie trzy mecze, ale miał tak wymagających rywali jak Portugalia czy Meksyk.Nowozelandczycy zaliczyli remisy z Urugwajem i Kamerunem w kolejnej edycji, w 2011 roku, nie wychodząc jednak z grupy, sztuka przebicia się do fazy pucharowej nie udała się im również na następnym turnieju w Turcji. Z kolei 2015 to historyczny moment, ponieważ Nowa Zelandia nie tylko była gospodarzem turnieju, ale po raz pierwszy osiągnęła fazę pucharową, co udało się powtórzyć dwa lata temu, na boiskach Korei Południowej.

PANAMA

Panama była nieobecna w pierwszych trzynastu edycjach imprezy, ale to się potem zmieniło i reprezentacja tego kraju stała się częstym uczestnikiem finałów (pięć występów). Ostatni raz Panamczycy brali udział w tej rywalizacji na boiskach Nowej Zelandii (2015), gdzie odpadli w fazie grupowej, notując remis i dwie porażki.

PORTUGALIA

Portugalia brała udział w jedenastu finałach Mistrzostw Świata FIFA U-20, wygrywając ten turniej dwa razy. Uczyniła to tak zwana „złota generacja”, zajmując pierwsze miejsce zarówno w 1989 roku (w Arabii Saudyjskiej), jak i w 1991 (u siebie). W obu przypadkach szkoleniowcem był Carlos Quieroz. Z kolei w 2011 Portugalczycy zajęli drugie miejsce (turniej w Kolumbii), natomiast w 2017 roku, na boiskach Korei Południowej, przegrali w ćwierćfinale, po rzutach karnych, z Urugwajem.

RPA

Po raz pierwszy RPA pojawiła się w finałach mundialu do lat 20 w 1997 roku, zajmując trzecie miejsce w grupie, co oznaczało pożegnanie z turniejem. Trzeba było czekać dwanaście długich lat, aby zespół noszący przydomek Amajita wrócił na światową scenę w tej kategorii wiekowej. Tym razem poszło im lepiej, bo awansowali do 1/8. Niestety, trzeci udział RPA, w 2017 roku, na boiskach Korei Południowej, zakończył się podobnie jak pierwszy, czyli odpadnięciem po fazie grupowej. RPA zajęła wtedy ostatnie miejsce w grupie, przegrywając rywalizację z Japonią, Urugwajem i Włochami.

SENEGAL

Senegal uczestniczy po raz trzeci - i po raz trzeci z rzędu - w finałach Mistrzostw Świata FIFA do lat 20. Pokonani w 1/8 finału przez Meksyk, w 2017 roku, Lwiątka były półfinalistami tej imprezy dwa lata wcześniej. W meczu o finał zostali jednak rozgromieni przez Brazylię 0:5, przegrali też starcie o trzecie miejsce z Mali (1:3). Wcześniej pokazali się z bardzo dobrej strony dzięki zwycięstwom nad Katarem (2:1) w fazie grupowej, następnie nad Ukrainą (1:1, 3-1 w karnych) w 1/8 i nad Uzbekistanem (1:0 w ćwierćfinale).

TAHITI

Tahiti zostało pierwszym wyspiarskim krajem Pacyfiku, który zakwalifikował się na młodzieżowe mistrzostwa świata, a stało się to w 2009 roku, chodzi o mundial FIFA U-20 w Egipcie. Przy okazji Tahiti zostało jedynym krajem z Oceanii, który, po raz pierwszy od 2005 roku, zablokował drogę Nowej Zelandii na tę imprezę. Wprawdzie Aito Taure doznali trzech sromotnych porażek w Egipcie, w meczach przeciw Nigerii, Wenezueli i naszpikowanej gwiazdami Hiszpanii, ale kluczowi piłkarze tamtego zespołu stali się filarami dorosłej reprezentacji, która niespodziewanie została mistrzem kontynentu w 2012 roku, dzięki czemu wystąpiła też w turnieju o Puchar Konfederacji FIFA w 2013 roku, w Brazylii. A inni członkowie tamtej drużyny zostali reprezentantami Tahiti w ich słynnej reprezentacji piłki plażowej.

UKRAINA

Ukraina po raz czwarty zagra w finałach Mistrzostw Świata FIFA do lat 20. Ukraińcy wzięli udział w turnieju w Argentynie (2001), Holandii (2005) i Nowej Zelandii (2015). Za każdym razem dotarli do 1/8, przegrywając kolejno z Paragwajem (1:2), Nigerią (0:1) i Senegalem (1:1 po dogrywce, 1-3 w rzutach karnych).

URUGWAJ

Choć Urugwaj ma bardzo bogate mundialowe tradycje, to akurat w tej kategorii wiekowej jeszcze nigdy nie triumfował. Celestes byli bliscy sukcesu dwa razy, w Malezji w 1997 roku i w Turcji w 2013, ale przegrali mecze finałowe. Najpierw z Argentyną, a później z Francją. Z kolei w 1979 roku w Japonii ten zespół zajął trzecie miejsce. W sumie Urugwajczycy mają na swoim koncie udział w czternastu edycjach. Na ostatnim mundialu, w 2017 roku, na boiskach Korei Południowej, Urusi zajęli czwarte miejsce. W ich szeregach już wtedy pokazał się napastnik Nicolás Schiappacasse, który ma grać również na turnieju w Polsce.

USA

USA już po raz szesnasty zagrają w finałach Mistrzostw Świata FIFA U-20. Od 1995 roku Amerykanie tylko raz nie zdołali się do nich zakwalifikować (2011). Dwa lata temu, na boiskach Korei Południowej, przegrali po dogrywce w 1/4 z Wenezuelą (1:2). To gorszy wynik od najlepszego w historii udziału Amerykanów w finałach. Trzy dekady temu skończyli turniej na czwartym miejscu. Dwa z czterech amerykańskich ćwierćfinałów datują się na ich występy w dwóch ostatnich edycjach.

WŁOCHY

Podczas gdy pierwszej reprezentacji Włoch zabrakło w finałach mundialu po raz pierwszy od 60 lat, to zespół do lat 20 w finałach swojej kategorii wiekowej grał tylko sześć razy. Jeśli już jednak Włosi występowali na tej imprezie, to zawsze z dobrym skutkiem. W czterech ostatnich przypadkach docierali co najmniej do ćwierćfinałów. W edycji Holandia 2005 odpadli po rzutach karnych z Marokiem, po meczu, który zakończył się remisem 2:2 (licząc dogrywkę). Wcześniej Graziano Pelle zdobył wyrównującą bramkę dla Italii. Cztery lata później, na turnieju w Egipcie, Włosi odpadli po dogrywce z Węgrami (2:3). Najlepszy ich występ w finałach U-20 miał miejsce w Korei Południowej, dwa lata temu, gdzie w półfinale przegrali z Anglikami, późniejszymi zwycięzcami. Na pocieszenie pokonali w meczu o trzecie miejsce w rzutach karnych Urugwaj (4:1).

Kontakt