Centrum Sportów Motorowych

Przy ul. 6 Sierpnia w Łodzi powstało nowoczesne Centrum Sportów Motorowych z torem żużlowym i wewnętrzną areną wykorzystywaną m.in. do zawodów super enduro. Inwestycję wartą 49 797 086 mln zł realizowało konsorcjum spółek Molewski z Włocławka i Chodeczy. Umowę na budowę stadionu podpisano 21 marca 2016, a pierwsze zawody na nowym obiekcie rozpoczęły się 29 lipca 2018.

Tego dnia na pierwszoligowe spotkanie z żużlowcami Orła przyjechało Wybrzeże Gdańsk. Inauguracja nie wypadła jednak okazale. Po dwóch biegach goście prowadzili 9:3. Przy takim wyniku spotkanie zostało przerwane, gdyż po wcześniejszych opadach deszczu tor był w złym stanie. Dzień później wszystko poszło już zgodnie z planem i w pierwszym oficjalnym meczu na nowym stadionie Orzeł wygrał z Lokomotivem Daugavpils 50:40.

Budując stadion wykonawca korzystał z posiadanej przez miasto dokumentacji projektowej, w której - w celu optymalizacji kosztów budowy - mógł jednak dokonać zmian. Efektem końcowym jest nowoczesny obiekt sportowy, zapewniający standard użytkowania zgodny z krajowymi i międzynarodowymi wytycznymi oraz normami. Konstrukcja toru żużlowego, trybun, zaplecza szatniowo-magazynowego oraz pomieszczeń pomocniczych były efektem bezpośrednich wytycznych federacji sportowych. Dzięki temu obiekt spełnia aktualne wymogi PZM i FIM.

Stadion ma zadaszone miejsca siedzące dla 10 tys. widzów, w tym 700 dla VIP, 50 prasowych oraz 20 dla osób niepełnosprawnych. W trybunie wschodniej znajduje się park maszyn oraz zaplecze sportowe. Po przeciwległej stronie - od al. Włókniarzy - wbudowano w trybunę budynek obsługi obiektu. Wraz ze stadionem powstała niezbędna infrastruktura techniczna z kasami biletowymi oraz parkingiem dla ponad 100 samochodów osobowych (w tym 8 miejsc dla niepełnosprawnych) i 22 autokarów.

Kontakt