Stadion miejski przy al. Piłsudskiego 138

W kwietniu 2014 ogłoszono postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy nowego stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego 138. Zakończyło się ono podpisaniem umowy z Przedsiębiorstwem Robót Mostowych Mosty-Łódź SA, które na początku roku 2017 zakończyło inwestycję.

Efektem prac jest stadion o pojemności 18 018 miejsc, który został przystosowany do rozgrywania spotkań piłki nożnej i rugby oraz do organizacji koncertów. Reprezentacyjną częścią obiektu jest trybuna zachodnia, w której zlokalizowano m.in. szatnie dla zespołów ligowych, a także pokoje sędziów i delegatów, siłownię, pomieszczenia do odnowy biologicznej, obszerną strefę przeznaczoną dla gości, 24 loże VIP, osiem lóż komentatorskich, dwa studia telewizyjne, biura oraz pomieszczenia gospodarcze.

Trzy pozostałe trybuny oprócz wejść i miejsc dla widzów mają też punkty gastronomiczne, promenadę z widokiem na obszar wokół stadionu oraz powierzchnie komercyjne pod wynajem. Dodatkowo w trybunie północnej znajduje się rozkładana scena, zaprojektowana z myślą o organizacji koncertów. Jest tam również sektor przeznaczony dla kibiców gości, mogący pomieścić 900 osób. Na stadionie wydzielono sektor rodzinny oraz miejsca dla osób niepełnosprawnych. Te ostatnie znajdują się na trybunie zachodniej. W narożnikach trybun zaprojektowano widoczne dla wszystkich kibiców dwa ekrany LED. Wokół stadionu zbudowano 663 miejsca parkingowe dla samochodów osobowych (w tym 113 stanowisk dla VIP) oraz dziewięć dla autobusów. Wjazdy na obiekt usytuowano od ul. Tunelowej i ul. Józefa, a w trakcie imprez dodatkowo od al. Piłsudskiego.

Realizacja umowy podpisanej z Mostami-Łódź obejmowała dwa główne zadania: wybudowanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie stadionu oraz przebudowa układu komunikacyjnego na potrzeby obsługi tego obiektu. Całość prac wyceniono na ponad 137 mln zł. Pierwszym etapem realizacji zadania było zaprojektowanie obiektu. Projekt przygotowało Biuro Architektoniczne Ferdzynowie. W dniu 24 października 2014, czyli w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy, wykonawca przekazał zamawiającemu koncepcję wielobranżową stadionu. Kolejnym etapem było złożenie przez wykonawcę projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę. Później rozpoczęły się prace budowlane, które ukończono na początku 2017 roku.

Obiekt oddano do użytku 3 lutego 2017, a nieco ponad miesiąc później rozegrano na nim pierwszy mecz. Było to spotkanie grupy I trzeciej ligi piłkarskiej, w którym Widzew wygrał 2:0 z Motorem Lubawa. Pierwszego gola w 23. minucie meczu strzelił Mateusz Michalski, a tuz przed końcowym gwizdkiem sędziego wynik spotkania ustalił Daniel Maka.

Tak rozpoczął się nowy etap w historii obiektu zlokalizowanego przy al. Piłsudskiego 138. Do 1949 był on wykorzystywany przez nieistniejący już Klub Sportowy WiMa, który powstał w 1928 przy zakładach Towarzystwa Akcyjnego Widzewskiej Manufaktury. Przed wybuchem II wojny światowej funkcjonowało w nim kilkanaście sekcji, m.in. piłki nożnej, piłki ręcznej, boksu, tenisa, lekkiej atletyki, kolarstwa i zapasów. W 1949 decyzją polityczną WiMa stała się częścią Robotniczego Towarzystwa Sportowego Widzew, które przejęło również obiekt przy ówczesnej Armii Czerwonej (wcześniej była to ul. Rokicińska, a od 1990 al. Piłsudskiego). Oprócz boiska piłkarskiego znajdowały się tam również place do gry w siatkówkę i koszykówkę oraz infrastruktura lekkoatletyczna – bieżnia, skocznia i rzutnia. Była również drewniana hala sportowa.

W kolejnych latach obiekt zmieniał swój wygląd, ale na radykalną przemianę musiał poczekać do drugiej połowy lat 70-tych poprzedniego stulecia i awansu piłkarzy Widzewa do najwyższej klasy rozgrywkowej. Pojawiły się wówczas okalające murawę trybuny na wałach ziemnych (bieżnia została zlikwidowana). W 1985 zamontowano też sztuczne oświetlenie, sprowadzone ze stadionu dożynkowego w Pile. Pod koniec XX w. drewniane ławki zastąpiono siedziskami z tworzywa sztucznego, a trybuna główna doczekała się zadaszenia i przeszklonej restauracji. W drugiej dekadzie XXI wieku władze miasta, będącego właścicielem obiektu, podjęły decyzję o rozbiórce starego stadionu i zastąpieniu go nowym. Ten pomysł doczekał się realizacji.

Kontakt