Obchody 595. Urodzin Łodzi nie mogłyby odbyć się z pominięciem Piotrkowskiej, ulicy najsilniej kojarzonej z Łodzią.  Doroczne świętowanie rozpocznie się tu już w piątek i potrwa do późnego niedzielnego wieczoru, kiedy na głównej scenie pojawi się wokalistka Róisín Murphy, gwiazda Urodzin. Łódzkie Centrum Wydarzeń przygotowało mnóstwo atrakcji, które zapełnią deptakową część ulicy, ukazując wyjątkowy charakter każdego z jej odcinków.

Przed główną imprezą zaplanowaną na pl. Wolności łodzianie spacerujący ul. Piotrkowską ujrzą niespotykane tu na co dzień atrakcje i wezmą udział w bezpłatnych wydarzeniach. Organizator na każdy dzień przygotowuje strefy tematyczne, które będą kumulować podobne aktywności i pokazy na jednym odcinku ulicy i ułatwią uczestnikom wybór. We współpracy z partnerami miasta powstaną m.in.: strefa motoryzacyjna ze zjawiskowymi samochodami, strefa ekstremalna obejmująca pokazy mistrzów Polski Freestyle BMX i specjalnie zbudowany skatepark, ogród kreatywności Echo, strefa artystycznego targu o nazwie „Rzeka rzeczy”, aż dwie strefy czytelnicze pozwalające zatopić się w lekturze w środku miasta a także rozbudowana strefa atrakcji dla najmłodszych wraz z „Magicznym Pasażem Róży” oraz dwa food festiwale oferujące rzemieślnicze piwa oraz lody. Dodatkowo w pasażu Rubinsteina stanie scena dedykowana tańcu i muzyce, gdzie wziąć będzie można udział w animacjach ruchowych, lekcjach pokazowych, mini koncertach i wykładach. Powyżej wymieniona została jednak tylko część bogatego programu wydarzeń na ul. Piotrkowskiej. Atrakcje rozciągać się będą od sceny głównej na pl. Wolności aż do ul. Mickiewicza i obejmować będą także przyległe pasaże oraz Woonerf przy ul. Traugutta.

Jak co roku z okazji urodzin Łodzi ulica Piotrkowska będzie pełna atrakcji.

W deptakowej części w każdym z odcinków zaplanowano różne aktywności. Idąc od Placu Wolności:

Magiczny Pasaż Róży - dla dzieci

Przy samym pl. Wolności, organizatorzy przygotowują interesującą propozycję dla rodziców z dziećmi. W najpiękniejszym łódzkim podwórku, zachwycającym bajkową scenerią, w samo południe obejrzeć będzie można spektakl „O rybaku i złotej rybce” (sobota) i „O słodkiej Królewnie i pięknym Księciu” (niedziela).

Przez cały dzień, do godz.18.00 po przekroczeniu bramy przy Piotrkowskiej 3, będzie można odkryć "Magiczny Pasaż Róży", który specjalnie na Urodziny zmieni się w krainę zabaw dla dzieci. Czekać tam będą atrakcje i aktywności dla najmłodszych, m.in.: malowanie buziek, wielki dart, dmuchany zamek i kula kosmiczna, puszczanie olbrzymich baniek, dmuchanie balonowych zwierzaków. W bajkowym podwórzu zobaczyć będzie można też szczudlarzy i kuglarzy a najmłodsi będą mogli wziąć udział w animacjach.

Magiczny Pasaż przygotowywany jest we współpracy z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych. 

Zapraszamy: sobota i niedziela (28-29 lipca) w godz 12-18


Festiwal Lodów Rzemieślniczych - na odcinku Próchnika / Jaracza

Specjalnie z okazji Urodzin słynny łódzki Festiwal Lodów Rzemieślniczych przenosi się z Piotrkowskiej 217 na deptakową część ulicy. Odcinek pomiędzy ulicami Jaracza oraz Rewolucji 1905 r. stanie się w nadchodzący weekend strefą stoisk sprzedających najbardziej pożądany produkt sezonu. Łodzianie zasmakowali w rzemieślniczych lodach, które odznaczają się oryginalnym połączeniem smaków. Do produkcji używa się naturalnych składników a sposób przygotowania lodów opiera się na tradycyjnych recepturach.

Kiedy temperatura na pl. Wolności wzrośnie w trakcie koncertów, do północy w sobotę oraz do godz. 20.00 w niedzielę ochłodzić się będzie można za sprawą asortymentu sprawdzonych wystawców: Bangkok Lody Tajskie, Bubble Waffle, Lody Przygody, Lód Miód, Lododajnia.

Do organizacji Festiwalu zaproszono Piotrkowską 217.


Strefa motoryzacji - między Jaracza i Zieloną

Odcinek pomiędzy ulicami Jaracza i Zieloną zachwyci fanów starych samochodów, ponieważ jak co roku na ul. Piotrkowskiej pojawi się tam specjalna strefa motoryzacyjna, która pozwoli łodzianom przenieść się na moment do „Garażu klasyków”. Od godz. 12.00 zabytkowe auta prezentować będzie łódzkie Stowarzyszenie Classic Cars.

Sobota i niedziela (28-29 lipca) w godz. 12.00-18.00

 

 


Czytelnia na ulicy Piotrkowskiej - przed DH Magda

Na placu pod Domem Handlowym Magda, powstanie w sobotę otwarta czytelnia przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego oraz Fundację Ulicy Piotrkowskiej. Prócz wygodnego miejsca do zatopienia się w lekturze książek dostarczonych do wielkomiejskiej przestrzeni przez Bibliotekę Uniwersytetu Łódzkiego oraz Wydawnictwo UŁ, posłuchać będzie można fragmentów książek związanych z Łodzią, czytanych przez dziennikarzy, pisarzy oraz pracowników UŁ. Projekt „Czytaj w Łodzi!” zakłada także szereg konkursów przygotowanych przez BUŁ-ę.

Strefa otwarta będzie w sobotę od 11.00 do 19.00.


Sporty ekstremalne - Zielona / 6 sierpnia

Na odcinku Zielona i 6-go sierpnia znajdą coś dla siebie fani sportów ekstremalnych, ponieważ powstanie tam specjalny skatepark, wyposażony w rampę oraz mobilny Dirt Jump z potężnym 3 metrowym najazdem.

W sobotę i niedzielę, pod okiem mistrzów we Freestyle BMX, swoich sił będą mogli spróbować miejscowi amatorzy tej dyscypliny. Największą atrakcją strefy ekstremalnej będą jednak pokazy prowadzone przez najlepszych w Polsce zawodników specjalizujących się we Freestyle BMX. Widzowie na żywo zobaczą rywalizację obejmującą akrobacje i tricki skateparkowe na specjalnie zbudowanej rampie. Obserwowanie popisów wykonywanych przez doświadczonych sportowców gwarantować ma publiczności dużą dawkę adrenaliny, a wszystko dzięki współpracy z MOSiR Łódź.

sobota i niedziela (28-29 lipca) w godz 12-18


Rzeka Rzeczy - Traugutta

W niedzielę, 29 lipca ulicą Traugutta popłynie po raz drugi "Rzeka Rzeczy".

Łodzianie z entuzjazmem przyjęli artystyczny pchli targ, zorganizowany w tym roku w ramach Lodz Design Festival, dlatego ŁCW postanowiło zorganizować kolejną okazję do swobodnej wymiany i zakupu rzeczy. Strefa ze stoiskami znów powstanie w Woonerfie i rozpocznie się o godz. 11.00. Sprzedający oferować będą „dobro wszelakie“, czyli starzyznę, sztukę wyższych i niższych lotów, przeczytane książki, antyki prosto z piwnic i strychów, perełki vintage, smakołyki domowej roboty oraz tysiąc i jeden drobiazg. Idea wydarzenia zakłada dodatkowo przetestowanie formuły otwartego pchlego targu jako alternatywnej formy spędzenia wolnego, niedzielnego popołudnia na świeżym powietrzu.


Muzyka i taniec - Pasaż Rubinsteina

Na czas Urodzin w pasażu Rubinsteina zbudowana zostanie scena, na której przez cały weekend prezentować się będą uczniowie i studenci łódzkiej szkoły Guitar Harmony a także tancerze i instruktorzy szkół Kids Studio oraz Lejdis Studio.

W programie znajdują się mini koncerty, animacje i lekcje pokazowe (Kangoo Shoes, Booty Killer, pole dance, zumba) oraz liczne występy (hip hop, akrobatyka, breakdance, gimnastyka artystyczna, new style hustle).

Dodatkowo w niedzielę o 17. 00 we współpracy z Kluszczyński Fit Catering będzie można uczestniczyć w wykładzie na temat zdrowego odżywiania i sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej bez efektu jojo.  

sobota-niedziela (28-29 lipca) godz. 12.00-18.00


"Łódź przez wieki”. wystawa kostiumów filmowych - Piotrkowska 87

Dodatkowym wydarzeniem w programie atrakcji jest organizowana przez Łódzkie Centrum Filmowe wystawa kostiumów filmowych "Łódź przez wieki”. Przy ul. Piotrkowskiej 87 będzie można bezpłatnie zobaczyć, a nawet założyć kostiumy z największych polskich produkcji filmowych, dziś znajdujące się w zasobach Łódzkiego Centrum Filmowego. Wśród rekwizytów i kostiumów organizatorzy wybrali te, które pokazują jak żyli i czym się posługiwali łodzianie w minionych czasach. Po przymierzeniu stroju będzie możliwość  zrobienia sobie w nich zdjęć w specjalnej aranżacji "z epoki". Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od godz. 10.00.

sobota i niedziela (28-29 lipca), godz. 10.00-18.00


"Street Beer Festival" i Strefa Chillout - od Tuwima do Nawrot + Pasaż Schillera

Piotrkowska to także rozwijająca się, nie deptakowa część ulicy i położony tam kompleks „Piotrkowska 217”.

Aby ułatwić mieszkańcom Łodzi dostęp do wszystkich wydarzeń, urodzinowa edycja Festiwalu Piw Rzemieślniczych „Street Beer Festiwal”, związana z podwórkiem przy numerze 217, przenosi się na weekend w okolice pasażu Schillera.

Trzydniowe wydarzenie będzie okazją do spróbowania rzadziej dostępnego piwa rzemieślniczego, charakteryzującego się autorską recepturą. Doświadczony piwowar, specjalista, nadzoruje i bezpośrednio uczestniczy w każdym etapie produkcji. Do wytworzenia piwa używane są najwyższej jakości tradycyjne i eksperymentalne składniki naturalne. Dzięki temu złocisty napój uzyskuje wyjątkowy smak, daleko odbiegający od smaku piw koncernowych. Na ul. Piotrkowskiej w odcinku Tuwima-Nawrot pojawią się stoiska 17 browarów rzemieślniczych z całej Polski, wchodzączych w skład wystawców Festiwalu. Oprócz degustacji i piwnych premier, Street Beer Festiwal to również szereg atrakcji, warsztatów i konkursów.

W sąsiedztwie Street Beer Festivalu, bezpośrednio w pasażu Schillera, powstanie strefa Chilloutu organizowana przez Piotrkowską 217. W specjalnie wydzielonej przestrzeni pojawią się leżaki, parasole i regały z książkami. W programie atrakcji strefy znajdą się pokazy warzenia piwa oraz konkursy z nagrodami od browarów, m.in. na Piwo Publiczności.

piątek i sobota (27 i 28 lipca) - godz. 12-22

niedziela, 29 lipca - godz. 12-20


Afterparty w klubie Lordi's

Po pełnym wrażeń dniu spędzonym na ul. Piotrkowskiej i koncertowych emocjach, oficjalne afterparty na koniec każdego z dni Obchodów 595. Urodzin Łodzi odbędzie się w klubie Lordi’s.

Organizatorzy zapewniają 4 sceny muzyczne o różnorodnym klimacie i specjalne atrakcje związane z Urodzinami, tym bezpłatny imprezowy tramwaj. Będzie on kursować na trasie Łódź Fabryczna - Kilińskiego, Piłsudskiego, Piotrkowska Centrum, Kościuszki, Zachodnia, Ogrodowa - Północna w piątek i sobotę (między godz. 20.00 a 00.30) we współpracy z MPK Łódź.


Murapol - róg Piotrkowskiej i Zamenhofa

Murapol będzie miał stoisko przy rogu ul. Piotrkowskiej i ul. Zamenhofa (na deptaku na wprost parkingu)

Partner zapewnia następujące atrakcje:

 • wata cukrowa
 • popcorn
 • fotobudka
 • żyroskop
 • maskotka reklamowa Murapol
 • malowanie buziek
 • banki mydlane
 • warsztaty las w słoiku
 • kolorowanie dużych domków
 • małe dmuchańce - clown + ciuchcia


Dodatkowo w sobotę około 13-15.00 stoisko odwiedzą piłkarze Widzewa i będą konkursy z nagrodami dla dzieci.


Atrakcje dla najmłodszych - między Nawrot a Mickiewicza

W ostatniej strefie, od ul. Nawrot do ul. Mickiewicza, królować będą atrakcje głównie skierowane do dzieci i młodzieży.

Przy Sądzie Administracyjnym znajdować się będzie tor samochodów zdalnie sterowanych (RC), gdzie każdy będzie mógł sprawdzić własne umiejętności kierowania modelami. W programie są pokazy jazdy w wykonaniu specjalistów oraz warsztaty z animacjami dla dzieci.

Najmłodsi łodzianie będą mogli wziąć udział w warsztatach, poskakać na dmuchanych atrakcjach, zagrać w koło fortuny a po zabawie odpocząć na leżakach i pufach w specjalnej strefie. Wśród najciekawszych propozycji znajduje się gra miejska z eko-prezentami za wykonanie zadań oraz warsztaty tworzenia „lasu” w słoiku.

W tej części ulicy znajdować się będzie także druga strefa czytelnicza, w ramach której Biblioteka Miejska przeprowadzi szereg animacji warsztatów plastycznych oraz zaprezentuje dwie „Zaczytane ławki”, jakie podziwiać można obecnie na ul. Piotrkowskiej. 

 

Zapraszamy: sobota i niedziela (28-29 lipca) w godz 12-18


595. Urodziny Łodzi z koncernem Emerson - żyj, świętuj, pracuj! / Piotrkowska 144

W niedzielę 29 lipca, w godz. 12.00-18.00 na stoisku Emerson (na wysokości ul. Piotrkowskiej 144) będzie można zrobić sobie szalone zdjęcia w foto-budce, a także poznać historię firmy i zasięgnąć informacji o dostępnej ofercie zatrudnienia. W tym czasie, najmłodszych zapraszamy do zabawy na dużej dmuchanej zjeżdżalni oraz słodki poczęstunek – watę cukrową.

Informacje o firmie Emerson na: http://www.emerson.com


Ogród kreatywności Echo - róg Piotrkowskiej i Piłsudskiego

W obchodach 595. urodzin Łodzi nie mogło zabraknąć Echo Investment. Zapraszamy łodzian do wzięcia udziału we wspólnym budowaniu Ogrodu Kreatywności. Warsztaty, które odbędą się u zbiegu ulic Piłsudskiego i Kilińskiego z pewnością będą świetną zabawą dla dzieci, młodzieży, ale także dorosłych. Z Wami chcemy pokazać jak ECHO <3 ŁÓDŹ!

Krok 1. Odbierz swój starter-pack na naszym stoisku na ul. Piotrkowskiej 150 – strefa A. (stoisko przy zbiegu ul. Piotrkowskiej i ul.Piłsudskiego,  obok parkingu zaraz przy muralu)

Krok 2. Podążaj za znakami (zgodnie z instrukcją) do strefy B – zbieg ulic Piłsudskiego i Kilińskiego.

Krok 3. Zbieraj pieczątki i odbierz eko-upominki przygotowane specjalnie na tę okazję.

Gra miejska – trzy stacje:

 1. Wyplatanie kolorowymi kubeczkami hasła ECHO <3 ŁODŹ na siatce.
 2. Warsztat kreatywnego oplatania i ozdabiania drzew (żadne drzewo nie ucierpi podczas tego zabiegu).
 3. Wishing Tree – życzenia dla miasta w formie papierowych origami wieszane na drzewie.

Po każdej aktywności uczestnik otrzymuje kolorową pieczątkę. Zadaniem każdego uczestnika będzie zebranie trzech pieczątek, które będzie można wymieć na eko-prezent. Na odwiedzających będą czekały także upominki od Echo Investment.

Do zobaczenia, 28-29 lipca!

Świętujemy 595. urodziny Łodzi!

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.