Wycieczki, warsztaty, pikniki...

W urodzinowy weekend, jak co roku, łodzian czekają setki atrakcji: wycieczki, spacery, warsztaty, wystawy. Znakomita zabawa czeka łodzian w dziesiątkach miejsc, często na co dzień niedostępnych, nieodpłatnie lub „za symboliczną złotówkę”.

Swoje podwoje otworzą do zwiedzania instytucje i spółki miejskie. Zobaczymy kulisy teatrów i zaplecza techniczne wielu obiektów - wnętrza Wojskowych  Zakładów Lotniczych oraz "kuchnię" lotniska, Grupowej Oczyszczalni Ścieków, miejskiej sortowni odpadów, zajezdni tramwajowej oraz tysiące filmowych kostiumów Łódzkiego Centrum Filmowego. W Atlas Arenie czekać będzie nowość – kino samochodowe,  zobaczymy też – po raz pierwszy rewitalizowane wnętrza pałacu Steinertów przy ul. Piotrkowskiej i remontowane muzeum na Radogoszczu, które zmienia się nie do poznania.  

Pełną parą pracować będą łódzkie teatry, galerie i muzea. Na łodzian czekają specjalne oprowadzania kuratorskie, wizyty za kulisami i w garderobach, warsztaty plastyczne i teatralne dla młodszych i starszych. W programie są też turnieje szachowe, zawody sportowe, gry miejskie, otwarte treningi oraz potańcówki plenerowe w parkach i domach kultury.  

„Zejdziemy pod ziemię”, czyli do łódzkich kanałów, ale dotrzemy też bardzo wysoko – na wieżę kościoła św. Mateusza.

W wielu muzeach np. Muzeum Miasta Łodzi oraz Muzeum Sztuki bilet będzie można kupić nawet za „symboliczną złotówkę”.

Urodzinowe spacery są okazją do poznania Łodzi, jak nigdy dotąd – jej historii, zabytków, mało znanych miejsc, zapomnianych życiorysów i wielu tajemnic. I w tym roku razem z ekspertami z wielu dziedzin spacerować będziemy np. szlakiem łódzkich pałaców fabrykanckich, ciekawych łódzkich podwórek oraz detali architektury. Poznamy historię znanych łodzianek, rodzin Poznańskich i Scheiblerów, wojenne dzieje Łodzi oraz szlak dawnych małych kin.  

 

Zapraszamy do śledzenia zapoznania się z repertuarem i uczestnictwa w najciekawszych wydarzeniach!

Oferty filtrować można zgodnie z typem atrakcji (wycieczki, warsztaty, spektakle, wystawy), datą i wiekiem odbiorcy (dzieci, młodzież, seniorzy).  

Zaplanuj swoje Urodziny Łodzi

Alfabet Lodzermenscha. Rodzinna gra miejska.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Hol Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wejście od ul. Zachodniej.
Opis wydarzenia:

Jeszcze stosunkowo do niedawna większość mieszkańców Łodzi stanowili pracownicy włókienniczych fabryk czy zakładów rzemieślniczych, a słownictwo związane z ich miejscem pracy wypełniało uliczne i domowe rozmowy. Dziś jednak rzadko możemy usłyszeć te charakterystyczne nazwy i terminy. Podczas gry miejskiej przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji obchodów Urodzin Łodzi uczestnicy będą mogli odkryć na nowo zapomniane nazwy i poznać historię łódzkiego przemysłu oraz ludzi, którzy go tworzyli.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Lodzermenscha przemysłowy język postępu” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury z programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

Forma udziału: Rodzinna gra miejska rozpoczyna się w holu głównym Muzeum Miasta Łodzi, przy ul. Ogrodowej 15. (wejście od ul. Zachodniej). Nie obowiązują na nią zapisy, jest realizowana w trybie ciągłym przez trzy dni obchodów Urodzin Łodzi. Ostatnie karty gry będą wydawane do godz. 16:30 w niedzielę (28 lipca) i tego też dnia, do godz. 18:00 będą przyjmowane.
Rodzaj atrakcji: Inne
Ważne informacje organizacyjne:

Nie obowiązują na nią zapisy, jest realizowana w trybie ciągłym przez trzy dni obchodów Urodzin Łodzi. Ostatnie karty gry będą wydawane do godz. 16:30 w niedzielę (28 lipca) i tego też dnia, do godz. 18:00 będą przyjmowane.

Uwaga! W dniach 26 – 28 lipca 2019 roku (piątek – sobota – niedziela) dla wszystkich Gości wstęp do Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego i Muzeum Kanału „Dętka”) – w cenie 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).

Muzeum będzie czynne w godzinach: 12:00 – 18:00
Wejście od ul. Zachodniej.

O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta. Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne.

Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Atrakcje urodzinowe WDK Dom Kultury "Ariadna".
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Widzewskie Domy Kultury
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: 26.07.2019 r. (piątek) 10:00 - 18:00 – pokaz multimedialny zdjęć autorstwa Oli Wysokińskiej. 10:00 oraz 12:30 – wycieczka z przewodnikiem, historyczne miejsce - teren Fabryki Nici Ariadna, ul. Niciarniana 6/9. 27.07.2018 r. (sobota) 17:00 –21:00 potańcówka dla mieszkańców.
Miejsce/zbiórka: WDK Dom Kultury „Ariadna” Łódź, ul. Niciarniana 1/3.
Opis wydarzenia:
Inauguracja obchodów będzie miała miejsce w piątek o godz. 10:00 pokazem multimedialnym zdjęć z miejsc szczególnych w mieście... Tego samego dnia uczestnicy zobaczą obiekt fabryczny z końca XIX wieku, obecnie Fabrykę Nici Ariadna. Poznają jej 127 letnią historię. – miejsce ul. Niciarniana 6/9. W sobotnie popołudnie w Domu Kultury Ariadna , ul. Niciarniana 1/3, odbędzie się potańcówka dla mieszkańców. Pokaz multimedialny - będzie można obejrzeć zestaw fotografii skupiających się na wizerunkach łodzian, wykonanych w ciągu ostatnich kilku lat. Zdjęcia te powstały w spontaniczny sposób podczas spacerów autorki po ulicach i podwórkach Łodzi, szczególnie tych cieszących się powszechnie nie najlepszą sławą. Autorka zdjęć Ola Wysokińska ukończyła socjologię na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie jest doktorantką w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji. Fotografią zajmuje się od 2013 roku. Jej ulubionymi tematami są człowiek i miasto. Zajmuje się głównie fotografią dokumentalną, uwieczniając życie łódzkich ulic oraz zwiedzając opuszczone budynki.
Forma udziału: Zapisy na wycieczkę pod numerem tel. 510 - 313 310 lub na adres mailowy: ariadna@wdk.pl
Rodzaj atrakcji: Pikniki, Wycieczki, Inne
O instytucji:
Dom Kultury „Ariadna”, jest miejscem ściśle związanym z historią i dziedzictwem kulturowym Łodzi. W 1897 roku powstało we wsi Widzew koło Łodzi Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici. W tym momencie rozpoczyna się również historia budynku Domu Kultury „Ariadna”, który od samego początku pełnił istotną rolę w życiu lokalnej społeczności i był związany z historią Łódzkiej Fabryki Nici Korzystając z okazji jaka są urodziny naszego miasta chcemy przybliżyć mieszkańcom ten niezwykle ciekawy fragment historii XIX wiecznej Łodzi.
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Bądź aktorem! Urodzinowe warsztaty Teatru Powszechnego
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Powszechny w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 10.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Teatr Powszechny w Łodzi, ul. Legionów 21. Miejsce zbiórki podane zostanie w trakcie zapisów.
Opis wydarzenia:
Niespodzianka urodzinowa czeka wielbicieli popularnej łódzkiej sceny - Teatru Powszechnego. Wraz z aktorami mieszkańcy Łodzi, pasjonujący się teatrem poznają kulisy teatru dosłownie i w przenośni. Teatr zaprasza na warsztaty teatralne, obejmujące elementarne zadania aktorskie, połączone ze zwiedzaniem kulisów Teatru Powszechnego w Łodzi. Prowadzone będą przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi.
Forma udziału: Na warsztaty należy zapisać się do czwartku 25 lipca do godziny 12:00 w kasie Teatru. Warsztaty będą się rozpoczynać o ustalonych godzinach – pierwsze rozpoczną się o godzinie 10:00. w turach co 2h. Szczegóły i miejsce zbiórki podawane będą w trakcie zapisów.
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:
Uczestnicy warsztatów będą proszeni o symboliczną opłatę ok. 12 groszy z uwagi na VAT.
O instytucji:
Teatr Powszechny w Łodzi współcześnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych teatrów dramatycznych w Polsce – w sezonie dwie sceny przy Legionów 21 w Łodzi odwiedza średnio ponad 130 tysięcy osób. Dyrektorem Teatru jest Ewa Pilawska, dzięki której Teatr zyskał określone logo artystyczne. Jednymi z jej najważniejszych autorskich projektów, które stały się flagowymi inicjatywami Teatru są: ● Polskie Centrum Komedii i konkurs na napisanie współczesnej polskiej komedii „Komediopisanie”; z Polskim Centrum Komedii współpracują ważni współcześni twórcy, m.in. Juliusz Machulski, Krystyna Meissner, Radosław Paczocha; ● Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najważniejszych najstarszych festiwali teatru zawodowego w Polsce; ● działający od 2005 roku jedyny w Europie Teatr dla niewidomych i słabo widzących, w ramach którego zrealizowane zostały już 63 premiery. Teatr Powszechny w Łodzi jest „Teatrem blisko ludzi”, tzn. działa z pełną świadomością kontekstu miejsca i kontekstu społecznego. Realizuje szereg inicjatyw społecznych – między innymi specjalne prezentacje spektakli dla osób bezrobotnych i emerytów, na które widzowie ci mogą kupić bilety na spektakl w specjalnej cenie. Teatr współpracuje również z ośrodkiem MONAR, którego podopieczni biorą udział w organizowanych przez Teatr warsztatach kończących się prezentacją spektaklu na Małej Scenie. Powszechny prowadzi szereg lekcji teatralnych, warsztatów oraz projektów edukacyjnych, m.in. cykl edukacyjny „Dziecko w sytuacji”, na który składają się spektakle i warsztaty.
Dla kogo: Dla dorosłych, Dla seniorów, Dla młodzieży
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Bieg z okazji 596. Urodzin Łodzi
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: MOSiR
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12:00-13.00. Biuro zawodów otwarte będzie w godz. 9.00 - 11.30
Miejsce/zbiórka: park im. J.Piłsudskiego (Na Zdrowiu). Start biegu w okolicach wejścia do strefy rekreacji w parku na Zdrowiu (w miejscu dawnego Lunaparku)
Opis wydarzenia:

Wielbiciele ruchu, którzy nie wyobrażają sobie weekendu bez rekreacyjnego biegu wezmą udział w urodzinowym biegu w parku na Zdrowiu. Bilety na to wydarzenie szybko się wyczerpały zapraszamy jednak do kibicowania i na uroczystą dekorację zwycięzców, która odbędzie się o godz. 13.00. Trasa biegu dostępna jest na stronie organizatora https://www.time4s.pl


Forma udziału: Zapisy (limit miejsc wyczerpany)
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy (limit miejsc wyczerpany)

Dla kogo: Dla dorosłych
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za złotówkę!
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Piątek, 12.00-19.00 Sobota, 12.00-19.00 Niedziela, 9.00-17.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Podczas urodzin Łodzi bilety do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi kosztować będą 1 zł.

Forma udziału: Bilet w cenie 1 zł.
Rodzaj atrakcji: Wystawy i muzea, Inne
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Fabryka Muchołapek - ze sceny na ekran
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 19.00-20.40
Miejsce/zbiórka: Teatr Nowy w Łodzi, ul. Więckowskiego 15
Opis wydarzenia:

Fabryka muchołapek to dokonana przez Andrzeja Barta teatralna adaptacja jego słynnej powieści pod tym samym tytułem. Widowisko opowiada o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku.

Widzowie Teatru Nowego wezmą udział w procesie nad Przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Przeszłość powraca, by pomóc zrozumieć naszą teraźniejszość, a miłość po raz kolejny próbuje przezwyciężyć nieuniknione. Nadzwyczajna rozprawa, tajemniczy sędzia, demoniczny prokurator, niedoświadczony lecz pełen zapału adwokat oraz wyjątkowi świadkowie, którzy przybyli z zaświatów, by opowiedzieć o tym, co się stało.

Forma udziału: Wstęp wolny. Liczba miejsc na widowni 380.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Ważne informacje organizacyjne:

Wstęp wolny. Liczba miejsc na widowni 380.

O instytucji:

Teatr Nowy w Łodzi powstał w 1949 roku jako teatr politycznie zaangażowany i programowo współczesny.

Wyłonił się, z pracującej nad metodą Stanisławskiego, Grupy Młodych Aktorów, do której należeli m.in.: Kazimierz Dejmek, Janusz Warmiński, Danuta Mancewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Kłosiński, Wojciech Pilarski.

Teatr, który w myśl zasady pracy kolektywnej, działał podzbiorowym kierownictwem, zainaugurował swoją działalność przedstawieniem sztuki Vaška Kani Brygada szlifierza Karhana (reżyseria zespołowa pod kierunkiem Jerzego Merunowicza, 1949).

Niedługo później wyrósł na teatr pokoleniowy, a jego oblicze nierozerwalnie związane było z inscenizatorem, a potem dyrektorem tej sceny – Kazimierzem Dejmkiem. W 2019 r. Teatr Nowy obchodzi jubileusz 70-lecia swojego istnienia.

Dla kogo: Dla dorosłych, Dla młodzieży
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Fotoday i wycieczki w Zajezdni Chocianowice.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: MPK
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki co godzinę: 11.00, 12.00, 13.00
Miejsce/zbiórka: Zajezdnia Chocianowice, ul. Pabianicka 217.
Opis wydarzenia:
Fotoday i zwiedzanie Zajezdni Chocianowice.
Forma udziału: Zapisy pod adresem: 120lat@mpk.lodz.pl Maksymalnie 40 osób w grupie.
Rodzaj atrakcji: Wycieczki, Inne
O instytucji:
Zajezdnia tramwajowa Chocianowice przy ul. Pabianickiej 217 (d. ul. Staszica) funkcjonuje nieprzerwanie od 1901 r. W okresie zaboru rosyjskiego Łódź była pierwszym miastem, które posiadało publiczny transport szynowy. Powstał on za sprawą Konsorcjum Kolei Elektrycznej Łódzkiej, na którego czele stał Juliusz Kunitzer. Pierwsze tramwaje wyruszyły na trasę 23 grudnia 1898 r. z zajezdni przy ul. Tramwajowej. Po sukcesie tego przedsięwzięcia postanowiono połączyć szynami Łódź z Pabianicami i Zgierzem. Na mocy zezwolenia z dnia 6 stycznia 1899 r. podpisanego przez cara Mikołaja II dwa Konsorcja: "Łódzko-Zgierski" i " Łódzko-Pabianickie Elektryczne Wąskotorowe Koleje Podjazdowe" pod przewodnictwem Juliusza Kunitzera, otrzymały zgodę na budowę dwóch linii (budowy przeprowadziła firma AEG). Po dwóch latach prac, dokładnie 17 stycznia 1901 r. oddano do użytku połączenie do Pabianic, a dwa dni później do Zgierza i tym samym rozpoczęła działalność zajezdnia Chocianowice. Na początku jej zaplecze techniczne nie było wielkie, posiadała czterotorową halę oraz własną elektrownię (zasilała ona linię do Pabianic). Przez lata hala była rozbudowywana i modernizowana. W 1972 r. przy zajezdni zbudowano pętlę tramwajową, która obecnie po zmianie infrastruktury pełni funkcję placu postojowego. Do dnia dzisiejszego zachowały się ceglane budynki dawnej elektrowni oraz wieża do schładzania wody. Nie ujrzymy niestety już wysokiego komina kotłowni. W grudniu 1973 r. na terenie zajezdni, w jubileusz 75-lecia powstania komunikacji miejskiej w Łodzi odsłonięto uroczyście pomnik "Pamięci Tramwajarzy Łódzkich 1939 - 1945". Zajezdnia niebawem zostanie gruntownie zmodernizowana i przystosowana do obsługi tramwajów niskopodwoziowych dlatego jest to ostatnia szansa, aby zobaczyć ją w obecnym stanie.
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Galeria Willa zaprasza na spacer z przewodnikiem oraz oprowadzania.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: Godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie, godz. 13.30: spacer śladami Brunona Schulza, godz. 14.30: oprowadzanie po Galerii Willa.
Miejsce/zbiórka: Galeria Willa ul. Wólczańska 31, Łódź.
Opis wydarzenia:
1. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” ze Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 2. 13.30 – spacer śladami Brunona Schulza po Łodzi z przewodnikami Zbigniewem Milczarkiem i Włodzimierzem Rudnickim; 3. 14.30 – oprowadzanie po Galerii Willa – zwiedzanie obiektu (Małgorzata Dzięgielewska).
Forma udziału: Bez zapisów, bilet wstępu 1 PLN/osoba.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Wystawy i muzea
Ważne informacje organizacyjne:
Zbiórki na oprowadzania po wystawie i obiekcie w holu głównym, zbiórka na spacer przed Galerią Willa; możliwość robienia zdjęć w obiekcie tylko do celów prywatnych. Niezależnie od wycieczek: zwiedzanie wystawy „Zainstalowani na wieczność – Bruno Schulz i Drohobycz (epizod łódzki)” i budynku Galerii Willa: w godzinach otwarcia Galerii Willa – 11.00-17.00.
O instytucji:
Galeria Willa – kameralny dom mieszkalny wzniesiony dla rodziny Kindermannów w latach 1902-1903 wg projektu Gustawa Landau-Gutentegera w stylu secesji. Obiekt ma nieregularną, oryginalnie ukształtowaną bryłę na rzucie wielokąta, ścianą północną przylega do sąsiedniej kamienicy, a od wschodu do ulicy Wólczańskiej, wieńczy go fantazyjnie łamany dach z kroksztynami. Z oryginalnego wyposażenia wnętrz zachowała się rzeźbiona stolarka drzwiowa, okienna oraz schody w holu głównym, dekoracyjne sztukaterie sufitów w salach na parterze i pierwszym piętrze ze stylizowanymi motywami roślinnymi, unikatowy zespół witraży na półpiętrze holu głównego oraz w saloniku muzycznym – najprawdopodobniej sprowadzonych z warsztatu Richarda Schleina z Zittau oraz malowidło ścienne nieznanego autora w saloniku muzycznym na parterze. Jednym wnętrzem z zachowanymi meblami wpisanymi w mahoniową boazerię oraz marmurowym kominkiem jest gabinet pierwszego właściciela obiektu, Leopolda Rudolfa Kindermanna. Na uwagę zasługują też płaskorzeźbione dekoracje reliefowe na fasadach zewnętrznych z motywami roślin i zwierząt oraz baśniowymi – odwołujące się do cykliczności i bujności świata natury. Od 1975 roku w budynku mieści się Galeria Sztuki, od 1993 roku pod nazwą Galeria Willa – jeden z oddziałów Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – w której odbywają się wystawy sztuki współczesnej, koncerty, warsztaty, prelekcje oraz Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź (od 1979 roku).
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Gotuj razem z BSH – warsztaty kulinarne.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: BSH
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: Warsztaty będą się odbywały w dwóch grupach, każda po 15 osób. Pierwsza grupa rozpoczyna warsztaty o godz. 14:30, druga o godz. 17:30.
Miejsce/zbiórka: OFF Piotrkowska, budynek 6, piętro 1, Piotrkowska 138/140, Łódź
Opis wydarzenia:

Warsztaty kulinarne, prowadzone przez znanego i cenionego szefa kuchni Roberta Wojnarowskiego.Organizatorem atrakcji jest znany łódzki inwestor, firma BSH.

UWAGA. WAŻNY KOMUNIKAT: wszystkie miejsca na warsztaty Gotuj razem z BSH zostały już zarezerwowane. Przyjmowane są obecnie zapisy na listę rezerwową.

 Uczestnicy, pod okiem szefa kuchni, wspólnie przygotują a następnie skonsumują następujące dania:
1. Tatar z tuńczyka /shimeji/ majonez kolendrowy / infuzowany ananas
2. Ravioli z szałwią /pierś z kaczki / skorzonera / sos imbirowy / żel jabłkowy
3. Puding sernikowy /masło cytrynowe /lody z wędzoną czekoladą tonka beans / ciastko cygaretkowe /segment grejpfrutowy

Forma udziału: Zapisy odbywają się w kolejności zgłaszania pod adresem: e-mail marta.kujawa@bshg.com
Rodzaj atrakcji: Warsztaty
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy odbywają się w kolejności zgłaszania pod adresem e-mail marta.kujawa@bshg.com Zapisy prowadzone są do dwóch grup, każda po 15 osób. Łącznie w warsztatach może wziąć udział 30 osób.

UWAGA. WAŻNY KOMUNIKAT: wszystkie miejsca na warsztaty Gotuj razem z BSH zostały już zarezerwowane. Przyjmowane są obecnie zapisy na listę rezerwową.

Regulamin:

1. W warsztatach jednorazowo może wziąć udział 15 osób (słownie: piętnaście).

2. Warsztaty są bezpłatne

3. Aby zapisać się na warsztaty należy wysłać maila wpisując w temacie: warsztaty 26.07.2019 oraz wskazać wybraną godzinę rozpoczęcia (14:30 lub 17:30), a w treści maila należy podać swoje imię i nazwisko oraz wiek.

4. W warsztatach mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.

5. W warsztatach nie mogą wziąć udziału pracownicy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

6. Każdy uczestnik może wziąć udział tylko w jednych warsztatach.

7. Zgłoszenia należy wysyłać na adres marta.kujawa@bshg.com; obowiązuje kolejność zgłoszeń.

8. W przypadku rezygnacji prosimy o informację, aby móc udostępnić miejsce innym zainteresowanym. 9. Dane osobowe nie będą przetwarzane w żadnym innym celu niż przyjęcie zgłoszenia do udziału w warsztatach gotowania w dniu 26.07.2019 r. Administratorem danych osobowych jest BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. (BSH); szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych przez BSH są dostępne na stronie: http://www.bshdaneosobowe.pl/."

O instytucji:

Dla kogo: Dla dorosłych
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Gra miejska - spacer mu muzeum.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 13.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282, parter budynku D
Opis wydarzenia:

Quest rodzinny po muzeum będący połączeniem ścieżki edukacyjnej i gry terenowej skupiający się wokół zagadnień historii Łodzi włókienniczej.

Forma udziału: Wydarzenie biletowane, cena 5 zł. Zapisy pod adresem: promocja@cmwl.pl, od 19.07.2019 r. Zespoły 2-4 osobowe. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki, Inne
Ważne informacje organizacyjne:

O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Historia na ekranie. Maraton krótkich filmów o Łodzi.
Instytucja/organizator: Muzeum Miasta Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-18.00
Miejsce/zbiórka: Sala edukacyjna Muzeum Miasta Łodzi, ul. Ogrodowa 15. Wejście od ul. Zachodniej).
Opis wydarzenia:

Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmów produkcji Muzeum Miasta Łodzi. W programie: 

 „Niezliczone trzyszczą źródła” (15’)

„Bogactwo Łodzi” (18’)

„Zaginiony kwartał Łodzi” (16’)

„Wokół Wielkiej Łodzi”

„Ocalić od zapomnienia”(historia łódzkiego sportu do 1939 roku)

Forma udziału: W ramach biletu wstępu do muzeum.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Ważne informacje organizacyjne:

Projekcje filmów będą odbywały się w zapętleniu przez cały czas otwarcia Muzeum w trakcie obchodów Urodzin Łodzi (czyli od 12:00 do 18:00).

Uwaga! W dniach 26 – 28 lipca 2019 roku (piątek – sobota – niedziela) dla wszystkich Gości wstęp do Muzeum Miasta Łodzi (Pałac Izraela Poznańskiego i Muzeum Kanału „Dętka”) – w cenie 3 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).

Muzeum będzie czynne w godzinach: 12:00 – 18:00.

Wejście od ul. Zachodniej.

O instytucji:

Siedziba Muzeum Miasta Łodzi mieści się w dawnym pałacu rodziny Poznańskich, jednego z najbogatszych rodów fabrykanckich Łodzi XIX wieku. Monumentalna rezydencja jest najbardziej rozpoznawalną budowlą i wizytówką miasta oraz świadectwem XIX wiecznej historii Łodzi, która z małej osady w kilkadziesiąt lat stała się centrum przemysłu włókienniczego Królestwa Polskiego.

Nie można wyobrazić sobie lepszego miejsca do opowiedzenia dziejów „Ziemi Obiecanej” niż budynek tak trwale wpisany w świadomość społeczną łodzian. Położony w centrum miasta pałac jest miejscem, którego nie da się przeoczyć lub przejść koło niego obojętnie. Zwiedzając muzeum goście mogą przenieść się w czasie, do momentu, kiedy Łódź była przemysłową potęgą i poznać życie elity finansowej od środka. Jednak wizyta w pałacu to nie tylko wystawne sale i pokoje burżuazji. Muzeum Miasta Łodzi ukazuje historię całościowo: wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter Łodzi oraz fakt, że zamieszkiwały ją dziesiątki tysięcy robotników, którzy stanowili prawdziwą, żywą tkankę miasta.

Spacer przez historię rozpoczyna się na paradnej klatce schodowej, znanej z ekranizacji „Ziemi obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na pierwszym piętrze znajdują się bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne. Wystrój sal pałacu „łódzkiego króla bawełny” to charakterystyczny dla sztuki przełomu XIX i XX wieku eklektyzm, mnogość nawiązań do stylów historycznych przy jednoczesnym zastosowaniu nowoczesnej wówczas dekoracji secesyjnej. Za Wielką Jadalnią mieści się większość gabinetów „Panteonu Wielkich Łodzian”, przybliżających sylwetki wybitnych postaci, które poprzez swoją działalność lub miejsce urodzenia związane były z Łodzią. Muzeum posiada wyjątkowe pamiątki życia i twórczości kompozytora Aleksandra Tansmana, tłumacza Karla Dedeciusa, pisarza Władysława Reymonta, działacza politycznego i społecznego Marka Edelmana, oraz poety Juliana Tuwima. Znajduje się tutaj również Galeria Muzyki im. Artura Rubinsteina, w której prezentowana jest jedyna taka na świecie kolekcja pamiątek po światowej sławy wirtuozie.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Hotel z historią - zwiedzanie zrewitalizowanych apartamentów.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Good Time - Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 5 oprowadzań na zapisy. Piątek, 26 lipca, oprowadzanie o godz. 17.00. Sobota, 27 lipca, o godz. 12.00 i 14.00. Niedziela, 28 lipca, o godz. 12.00 i 14.00.
Miejsce/zbiórka: Piotrkowska 120, recepcja w podwórzu.
Opis wydarzenia:

Tematyczne oprowadzanie po obiekcie Good Time, zrewitalizowanym obiekcie historycznym przy ul. Piotrkowskiej, pod hasłem „Jak powstała XIX wieczna zabudowa ul. Piotrkowskiej”. Poznaj historię posesji  według projektu Gustawa Landau Gutentegera, dziś popularny hotel przyciągający urokiem czerwonej cegły. Podczas wycieczek dowiemy się też więcej o historii podwórza, które zawsze tętniło życiem i różnorodnością  usług - mieściły się tu liczne zakłady fabryczne i wytwórcze. 

Dodatkową atrakcją będą zabawy podwórkowe i planszowe „sprzed ery smartfonów” dla małych i dużych, a w weekend restauracja hotelowa, w porze lunchu serwować będzie menu, oparte o XIX-wieczną łódzką kuchnię.

Lunch będzie rozpoczynał się o wyznaczonych w formatce godzinach (sb i nd - 13:00 oraz 15:00) i będzie miał charakter wolny (nie wymaga zapisów), ale płatny 12 zł od osoby. Osoby biorące udział w oprowadzaniach (na zapisy) skończą wycieczkę w takim terminie aby mogły skorzystać z lunchu w cenie "urodzinowej" - 12 zł.  Jedynym ograniczeniem ilości chętnych na lunch jest pojemność sali restauracyjnej.


Forma udziału: Zapisy na wycieczki. Na lunch nie ma zapisów.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Zapisy do grup, maksymalnie do 20 osób w Recepcji Hotelu, czynnej 24h na dobę, pod tel.: 503 085 000 oraz (42) 207 32 32 mail: lub mailem recepcja@good-time.com.pl

W mailu prosimy podać preferowany termin (godzinę) spaceru.

Lunch w cenie 12 zł od osoby, nie obowiązują zapisy.

O instytucji:

Good Time – Łódzki Historyczny Kompleks Apartamentowy, mieszczący się w kamienicy zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku przez jednego z czołowych architektów miasta, Gustawa Landau Gutentegera.

Podwórko posesji mieści obecnie 2 hotele, 3 restauracje, salon gier oraz SPA, ma więc wielu mieszkańców i właścicieli, podobnie jak za czasów powstania. W przeszłości także mieściło się tu wiele różnorodnych placówek, od zakładu produkcji szyldów po skład żelaza. Obecnie, obiekt zaadaptowany jest do przyjmowania Gości i zawiera wyjątkowe połączenie starych łódzkich wnętrz i nowoczesnego wykończenia.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Jak działa Grupowa Oczyszczalnia Ścieków?
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Grupowa Oczyszczalnia Ścieków
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 26, 27 i 29 lipca godziny wycieczek: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Miejsce/zbiórka: Przy portierni Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi ul. Sanitariuszek 70/72.
Opis wydarzenia:
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Polsce.
Forma udziału: Bez zapisów
Rodzaj atrakcji: Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Wejście tylko w wyznaczonych godzinach 10:00, 12:00, 14:00, 16:00. Czas trwania wycieczki ok.1,5 godz. Osoby poniżej 15 roku życia pod opieką osoby dorosłej, możliwości robienia zdjęć.
O instytucji:
Podstawowy teren oczyszczalni położony jest na prawym brzegu rzeki Ner, w zachodniej części Łodzi, na styku granic gmin: Łódź, Pabianice i Konstantynów. Oczyszczalnia wraz z terenami obiektów z nią związanych oraz strefą ochronną zajmuje powierzchnię 366 ha, w tym część podstawowa 41,3 ha. GOŚ-Łódź oczyszcza ścieki z terenu Łodzi oraz ścieki dopływające od mieszkańców Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego, gmin Nowosolna i Ksawerów. W oczyszczalni wykorzystywany jest system biologicznego oczyszczania ścieków MUCT. Dzięki temu parametry ścieków na ujściu do rzeki Ner spełniają wszystkie wymogi norm europejskich. Skutecznie redukowane są zwłaszcza najbardziej szkodliwe związki biogenne (tj. azot i fosfor). Spółka prowadzi zaawansowaną gospodarkę osadową. Wytworzony w procesie oczyszczalnia ścieków osad ulega fermentacji i pozwala na uzyskanie biogazu. Powstały biogaz jest wykorzystywany do produkcji prądu elektrycznego i energii cieplnej.
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Jak woda staje się czysta? Wycieczki do Stacji Uzdatniania Wody w Kalinku.
Instytucja/organizator:
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki w dwóch turach - godz. 10.00 i 12.00
Miejsce/zbiórka: Kalinko 32, Tuszyn
Opis wydarzenia:

Wyjątkowa okazja zapoznania się z funkcjonowaniem Stacji Uzdatniania Wody i jej roli w zaopatrzeniu Łodzi w wodę.

Forma udziału: Zapisy pod adresem g.olechnowicz@lsi.net.pl
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Każda z 2 grup to 30 osób. Obowiązywać będą wcześniejsze zapisy pod adresem g.olechnowicz@lsi.net.pl do 25 lipca, do godz. 12.00. Wymagane podanie nazwiska i imienia oraz numer PESEL. Dojazd do Stacji we własnym zakresie. W wycieczce uczestniczyć mogą osoby, które ukończyły 16 lat. Ze względu na szczególny charakter obiektu, należy mieć przy sobie dowód osobisty, legitymację szkolną lub studencką. Obowiązuje obuwie sportowe. Wymagane będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń organizatora dotyczących BHP i zasad poruszania się po obiekcie.

O instytucji:

Obiekt strategiczny, będący elementem Wydziału Produkcji Wody "Sulejów". Zaopatruje w wodę część Łodzi. Gwarantuje wysoką jakość i czystość przesyłanej wody. Czystość chemiczna wody podawanej przez Wodociąg Sulejowski i uzdatnianej w Stacji Kalinko, jest jedną z najpilniej strzeżonych spośród wszystkich systemów wodociągowych w Polsce. Na jej straży stoją trzy zastępy małż (każdy po 8 osobników).

Dla kogo: Dla dorosłych, Dla seniorów, Dla młodzieży
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Jedyny taki, "steampunkowy" zegar. Wejście na wieżę kościoła św. Mateusza.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.30. Po mszy świętej. Kościół mieści się przy ul. Piotrkowskiej 279/283.
Miejsce/zbiórka: Wejście na zapisy. Informacja o miejscu zbiórki podczas zapisów.
Opis wydarzenia:
Kościół Ewangelicko – Augsburski św. Mateusza to jeszcze jeden z symboli wielokulturowej Łodzi. Ciekawość budzi wieża z której rozciąga się niezwykły widok, zwłaszcza na południową część miasta, a największą osobliwością tego, na co dzień niedostępnego miejsca jest starodawny mechanizm poruszający wieżowymi zegarami – przywodzący na myśl estetykę steampunkową.
Forma udziału: Grupa ograniczona do 15 osób. Zapisy od 8 lipca pod adresem kancelaria@luteranie.pl. Limit miejsc wyczerpany. Zapisy zakończone.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:
Z uwagi na wyzwanie wejścia na wieżę zapraszamy wyłącznie osoby pełnoletnie. Limit miejsc wyczerpany. Zapisy zakończone.
O instytucji:
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi przynależy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (czyli luterańskiego) w RP. Kościół luterański powstał jako konsekwencja wystąpienia ks. Marcina Lutra (1483-1546), kiedy to 31 października 1517 r. w Wittenberdze, na drzwiach kościoła zamkowego przybił 95 tez nawołujących do odnowy Kościoła Powszechnego w duchu Ewangelii. Swoim wystąpieniem Marcin Luter rozpoczął wielką dysputę na temat Kościoła, zapoczątkowując okres zwany Reformacją. Kościół Ewangelicko-Augsburski należy do światowej rodziny Kościołów chrześcijańskich powstałych na jej gruncie i jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej.
Dla kogo: Dla dorosłych
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Kampus Politechniki Łódzkiej i Zatoka Sportu z przewodnikiem.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Politechnika Łódzka
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Odbędą się 3 wycieczki o godz. 10:00, 11:30 oraz 13:00
Miejsce/zbiórka: parking na Kapusie B przy ul. Wólczańskiej 223
Opis wydarzenia:
Kampus B to wyjątkowy teren, na którym sąsiadują ze sobą zabytkowe wille i zrewitalizowane fabryki łódzkich fabrykantów z nowoczesnymi obiektami dydaktycznymi i badawczymi Politechniki Łódzkiej. Uczestnicy wycieczki będą mieli okazję zobaczyć architektoniczne perełki Łodzi m.in. willę i dom mieszkalny F.W. Schweikerta, zrewitalizowane budynki pofabryczne, w których mieszczą się dziś biblioteka i wydziały, a także Centrum Technologii Informatycznych (organizatorzy nie przewidują wejścia do wnętrz budynków). Ostatnim punktem spaceru będzie możliwość zwiedzenia Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego Politechniki Łódzkiej „Zatoka Sportu”. Uwaga! Dodatkowa atrakcja! Niezależnie od wycieczek przez cały weekend urodzinowy mieszkańcy Łodzi będą mogli korzystać z wodnego toru przeszkód w Zatoce Sportu - w cenie normalnego biletu. Dzieci do lat 16.00 mogą kupić bilet w urodzinowej cenie 8 zł!
Forma udziału: Wycieczki otwarte, bez zapisów. W przypadku wejścia do ACSD "Zatoka Sportu" obowiązuje limit uczestników do 30 osób.
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
O instytucji:
PŁ jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Posiada prawie 75-letnią tradycję i doświadczenie w kształceniu inżynierów. Ponad 120-tysięczna liczba świetnie wykształconych absolwentów, to efekt pracy kilku pokoleń dobrze przygotowanej kadry: dydaktycznej, naukowo-technicznej oraz sprawnego zaplecza administracyjnegoj uczelni. W 2017 roku oddano do użytku nowoczesny obiekt - Łódzkie Centrum Sportowo-Dydaktyczne - Kampus PŁ "Zatoka Sportu", który ma jedyną w regionie 50-metrową pływalnię olimpijską o powierzchni 1282 m kw., basen 30-metrowy o powierzchni 750 m kw., umożliwiający prowadzenie zajęć dydaktycznych, a także rozgrywanie zawodów w skokach do wody, w pływaniu synchronicznym oraz w piłkę wodną. Podnoszone dno umożliwia naukę pływania i rehabilitację. W 2018 roku w „Zatoce Sportu” została oddana do użytku wielofunkcyjna sala do gier zespołowych oraz sale do sportów walki, squasha, fitnessu, ćwiczeń siłowych, a także ścianka wspinaczkowa.
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Kiermasz staroci na Księżym Młynie
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 12.00-16.00
Miejsce/zbiórka: Księży Młyn/Koci Szlak
Opis wydarzenia:

Niewielkie meble, stare książki, monety, szkło i porcelana, obrazy i biżuteria oraz wszelkiego rodzaju bibeloty - to wszystko będzie można  obejrzeć i nabyć podczas Targu Staroci na Księżym Młynie. Zapraszamy tym serdeczniej, że stare budynki z czerwonej cegły i zabytkowa przestrzeń - to doskonałe warunki dla spotkania miłośników staroci, rzeczy dawnych i bardzo dawnych. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. W ramach pikniku w dniu 28 lipca odbędzie się ponadto zwiedzanie opuszczonej famuły oraz akcja artystyczna Pociąg Performatywny

Rodzaj atrakcji: Pikniki
O instytucji:

Kiermasze na Księżym Młynie mają już swoją tradycję - z uwagi na sąsiedztwo okolicznych pracowni artystycznych. W urokliwej alejce Koci Szlak znaleźć można rękodzieło, hafty, zabawki, starocie i wiele artystycznych osobliwości.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Kino Samochodowe na parkingu Atlas Areny.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Atlas Arena
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: Parking Atlas Areny brama nr 4 (al. Bandurskiego 7).
Opis wydarzenia:
Moda na plenerowe pokazy filmowe nie maleje. Widać to zwłaszcza w Łodzi. Atlas Arena wykorzystując swój atut - największy parking w centrum Łodzi i nawiązując do filmowej tradycji miasta, zaprasza wszystkich chętnych na Kino Samochodowe. Przypomina tym samym niesamowicie popularny w latach 50. i 60. XX wieku sposób oglądania filmów. Ogromny ekran, kilkadziesiąt samochodów, filmowe hity i foodtrucki to wszystko będzie można spotkać - 26 lipca na parkingu Atlas Areny.
Forma udziału: Impreza otwarta dla wszystkich.
Rodzaj atrakcji: Filmy i spektakle
Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Koncert w ramach festiwalu Geyer Music Factory 2019, Monika Kuszyńska
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Data wydarzenia: 26 lipca | piątek
Godzina wydarzenia: 21.00
Miejsce/zbiórka: ul. Piotrkowska 282
Opis wydarzenia:

Koncert w ramach festiwalu Geyer Music Factory 2019, Monika Kuszyńska Podczas Geyer Music Factory 2019 Monika Kuszyńska zaprosi na sesję muzykoterapii. Artystka przeniesie publiczność w świat subtelnych dźwięków i rozważań nad tym, co w życiu ważne. Zaśpiewa piosenki ze swojego solowe albumu „Ocalona” oraz kilka utworów premierowych.

Dodatkowo przed koncertem oprowadzanie dla posiadaczy biletu na koncert. Oprowadzanie odbędzie się o godz. 20.00 i obejmie wystawy „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” oraz „Instalacje Masquemask autorstwa Jaime Hayona”.

Na oprowadzanie obowiązują zapisy, pod tel.: 42 683 26 84 w. 204. Oferta dostępna dla 30 osób.

Forma udziału: Koncerty biletowane, miejsce "siedzące" 25 zł, "miejsce stojące" 20 zł. Bilety dostępne w kasie muzeum (w godzinach pracy muzeum) oraz za pośrednictwem strony internetowej www.bilety.cmwl.pl Dodatkowo przed koncertem oprowadzanie dla posiadaczy biletu na koncert. Oprowadzanie odbędzie się o godz. 20.00 i obejmie wystawy „100 flag na 100-lecie praw wyborczych Polek” oraz „Instalacje Masquemask autorstwa Jaime Hayona”. Na oprowadzanie obowiązują zapisy, pod tel.: 42 683 26 84 w. 204. Oferta dostępna dla 30 osób.
Rodzaj atrakcji: Inne
O instytucji:

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi istnieje od 1960 r. Ulokowane w okazałym kompleksie klasycystycznych budynków Białej Fabryki Ludwika Geyera, jest obecnie największym muzeum włókiennictwa w Europie.

Stosunkowa młoda kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty związane z włókienniczym procesem produkcyjnym: narzędzia, maszyny i dokumenty dawnych zakładów produkcyjnych, papiery wartościowe spółek włókienniczych, projekty tekstyliów, tkaniny unikatowe, przemysłowe i ludowe, odzież i akcesoria strojów. W świecie sztuki współczesnej muzeum słynie jako organizator Międzynarodowego Triennale Tkaniny, obecnie najstarszej, największej i najbardziej uznanej w swoim rodzaju na świecie wystawy promującej sztukę tkaniny.

Atrakcyjna przestrzeń muzeum odnowiona z wyjątkowym poszanowaniem historii obejmuje również Muzeum Interaktywne „Kotłownia”.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Księży Młyn historycznie. Niedzielne spacery po imperium Scheiblerów.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 28 lipca | niedziela
Godzina wydarzenia: 11.00,12.00,13.00,14.00,15.00
Miejsce/zbiórka: Centrum Turysty Księży Młyn, ul. Księży Młyn 12
Opis wydarzenia:

Księży młyn to nie tylko rewitalizowane famuły. To ogromna historia fabrycznego imperium rodziny Scheiblerów.

O powstaniu osiedla robotników, jego użyteczności, przeznaczeniu i roli w historii fabrycznej Łodzi opowie przewodniczka, działającego od kilku lat na Księżym Młynie Centrum Turysty KM. Spacery rozpoczną się przy siedzibie Centrum pod numerem 12, a zakończą przy jednej z ostatnich rewitalizowanych właśnie kamienic przy ul. Księży Młyn 8.

Forma udziału: Bez zapisów. Wydarzenie otwarte, bezpłatne, czas trwania ok 1 godzina,
Rodzaj atrakcji: Spacery, Wycieczki
Ważne informacje organizacyjne:

Wydarzenie otwarte, bezpłatne, czas trwania ok 1 godzina (bez ograniczeń co do ilości uczestników).

O instytucji:

Założone przez niemieckiego fabrykanta Karola Scheiblera osiedle zapewniało podstawowe warunki bytowania zatrudnionym w pobliskiej przędzalni robotnikom.

Oprócz fabryki i domów (famuł) na miejscu była szkoła, sklepy (konsumy), w pobliżu kościół i dwa szpitale. Obecnie osiedle przechodzi proces rewitalizacji.

Remontowane są poszczególne obiekty, powstały tu pracownie artystów, lokale gastronomiczne, a turyści mogą zakupić łódzkie pamiątki w Centrum Turysty Księży Młyn.

Dla kogo: Dla wszystkich
wygeneruj PDF Pokaż na mapie
Księży Młyn pięknieje. Wycieczki po rewitalizowanych obiektach.
Zdjęcie:
Instytucja/organizator: Księży Młyn
Data wydarzenia: 27 lipca | sobota
Godzina wydarzenia: Wycieczki co pół godziny, w sobotę między 12.00-16.00.
Miejsce/zbiórka: ul. Księży Młyn 8
Opis wydarzenia:

Kolejne budynki odzyskują blask w ramach kompleksowej rewitalizacji Księżego Młyna. O