Detektyw na tropie, czyli ślady i tropy zwierząt leśnych. Zajęcia mają na celu przedstawienie różnicy między tropami zwierząt, a rozmaitymi śladami, które po sobie pozostawiają, takimi jak buchtowiska, babrzyska, kuźnie czy dziuple. Rozpoznawanie śladów oraz tropów zwierząt wymaga niemałej wiedzy odnośnie życia i biologii zwierzyny leśnej.
Edukacja
Prowadzonej w Leśnictwie Miejskim od 1998 r. edukacji przyrodniczo - leśnej przyświecają słowa hetmana Jana Zamojskiego i poetki Marii Konopnickiej: „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”.
Na specjalnie w tym celu przygotowanych ścieżkach dydaktycznych odbywają się zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a fakt, że zajęcia te prowadzone są w tajemniczej i urokliwej scenerii Lasu Łagiewnickiego powoduje, iż mają wielu zwolenników, zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów biorących udział w leśnej edukacji. Leśne lekcje mają charakter zajęć dydaktycznych ściśle związanych ze środowiskiem leśnym, dzięki któremu uczniowie poznają florę i faunę leśną, siedliska przyrodnicze, procesy i zjawiska oraz wzajemne zależności, jakie zachodzą w przyrodzie. Celem naszych zajęć jest także uzmysłowienie problemu wynikającego z intensywnie rozwijającego się i zurbanizowanego świata, który jest jednocześnie ogromnym zagrożeniem dla przyrody. W związku z tym, podczas zajęć leśnych przekazujemy wiedzę i zakres działań, jak chronić twory, zasoby i walory przyrody, tak aby przyszłe pokolenia mogły z nich korzystać.
Zajęcia edukacyjne w Leśnictwie Miejskim - Łódź prowadzone są bezpłatnie, codziennie od poniedziałku do piątku, w grupach od 10 do 30 osób. Lekcje trwają przeważnie 1,5 - 2 godziny i prowadzone są przez Annę Jakimiuk oraz Emilę Kospin.
Aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych w Leśnictwie Miejskim należy dokonać wcześniejszych zapisów pod numerem tel. 42 659 02 49 wew.18. Od poniedziałku do piątku w godz: 8-16.
Oferta edukacyjna
Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z lasotwórczymi gatunkami drzew i krzewów występującymi na terenie Lasu Łagiewnickiego. Uczestnicy zajęć, poprzez wypełnianie kart pracy, potrafią wymienić różnice między drzewem a krzewem, uczą się rozpoznawać poszczególne gatunki na podstawie pokroju, kształtu blaszki liściowej, owoców, nasion, kory, kwiatów czy pędów.
Dzieci na przykładzie szkółki leśnej mają okazję poznać różnorodność nasion poszczególnych gatunków drzew, metody ich sadzenia i pielęgnacji oraz charakterystyczne fazy wzrostu lasu – uprawa, młodnik, drzewostan dojrzewający, drzewostan dojrzały. Poznają również podstawowe zabiegi ochronne stosowane przez leśników, dotyczące ochrony przed szkodnikami (kornikami), pożarami (pas przeciwpożarowy), czy odpadami (problem „dzikich” wysypisk).
Paleta barw, czyli kolekcja skarbów. Celem zajęć jest pokazanie dzieciom lasu jako swoistej skarbnicy pełnej nasion, owoców, liści, igieł, mchu, kory oraz rozmaitej roślinności (trawy, kwiaty). Podczas pieszej wędrówki przez las uczestnicy zajęć zbierają leśne eksponaty, zapoznają się z nimi i wklejają do specjalnie przygotowanych kart pracy.
Las kryje tyle tajemnic! Celem zajęć jest poznanie złożonej budowy ekosystemu leśnego, na podstawie charakterystycznych gatunków flory i fauny wchodzącej w skład poszczególnych warstw.
Zajęcia mają na celu zapoznanie dzieci z charakterystycznymi gatunkami płazów, ptaków i ssaków zamieszkujących Las Łagiewnicki. Uczestnicy dowiadują się, jakie siedliska przyrodnicze preferują określone gatunki zwierząt, gdzie bytują, jakie posiadają przystosowania do zajmowanego środowiska oraz czym się odżywiają.
Życie drzewa, czyli o lokalnych formach ochrony przyrody - kiedy moje drzewo zostanie pomnikiem przyrody. Podczas zajęć młodzież zapoznaje się z podstawową budową drzewa – system korzeniowy, pień, kora różnych gatunków drzew, korona, liście, igły, owoce, nasiona. W trakcie lekcji uczestnicy rozwiązują zadania związane z pomiarem wysokości, wieku drzewa szacowanego na podstawie słojów, okółków oraz obwodu pnia mierzonego średnicomierzem i taśmą mierniczą.
W czasie zajęć uczestnicy poznają przebieg życia w stawie leśnym. Przy pomocy atlasu oznaczają gatunki roślin i zwierząt występujących w strefie przybrzeżnej stawu. Dzieci i młodzież dowiadują się, jak i dlaczego trzeba dbać o czystość wody w stawach, rzekach i jeziorach itp. Dokonują pomiaru czystości wody, analizując wspólnie z prowadzącym otrzymane wyniki badań jakości wód stawu leśnego.
W okresie wakacyjnym zapraszamy do udziału w warsztatach dla dzieci i młodzieży przebywających na półkoloniach w szkołach i placówkach edukacyjnych. Podczas zajęć uczestnicy biorą udział w edukacyjnej grze terenowej ,, Leśne podchody’’, gdzie będą musieli wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę z zakresu bioróżnorodności ekosystemu leśnego. Dodatkowo, każdy uczestnik zajęć będzie mógł stworzyć własną koszulkę z motywem leśnym lub kartkę urodzinową, imieninową, zaproszenie itp. (zajęcia plastyczne do wyboru). Dysponujemy także akcesoriami sportowymi (piłki, skakanki, gumy, badminton itp. ), które dzieci mogą wykorzystać w przerwie między zajęciami.
Zapisy na półkolonie letnie dokonywane są 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia wakacji, dla grup od 10 do 30 osób.
Każdego roku podczas ferii zimowych w siedzibie Leśnictwa Miejskiego prowadzimy zajęcia stacjonarno-terenowe dla grup uczestniczących w półkoloniach w szkołach i różnych placówkach edukacyjnych. Warsztaty prowadzone są pod hasłem ,,Przygód kilka nie tylko wróbla ćwirka’’. Zajęcia są prowadzone w sali edukacyjnej w siedzibie Leśnictwa miejskiego. Uczestnicy zdobywają wiedzę w zakresie prawidłowego dokarmiania ptaków w okresie zimy. Podczas warsztatów dzieci tworzą kule tłuszczowe dla ptaków, które następnie zostaną rozwieszone w Lesie Łagiewnickim podczas spaceru edukacyjnego.
Istnieje również możliwość przeprowadzenia tematu Detektyw na Tropie.
Zapisy na warsztaty prowadzimy 30 dni przed planowanym terminem Ferii zimowych, dla grup od 10 do 30 osób.
Kokurs Edukacyjno - Plastyczny
Konkurs edukacyjno-plastyczny organizowany corocznie przez Leśnictwo Miejskie w Zarządzie Zielni Miejskiej w Łodzi ma na celu zachęcenie wszystkich miłośników i obserwatorów przyrody, zarówno młodszych, jak i starszych, do rozwijania zainteresowań przyrodniczych, wzbogacenia wiedzy o lesie i jego mieszkańcach oraz poznawania jego bogactwa. Poprzez wnikliwe obserwacje uczestnicy rozwijają umiejętności dostrzegania piękna otaczającej przyrody oraz stają się wrażliwsi na potrzeby środowiska przyrodniczego.
Każdego roku uczestnicy konkursu spotykają się na uroczystym wręczeniu nagród w miejscu piknikowym Leśnictwa Miejskiego, przy słodkim poczęstunku. Organizator przyznaje nagrody rzeczowe za zajęcie I, II i III miejsca, a także wyróżnienia we wszystkich kategoriach konkursowych. Każdy z uczestników otrzymuje dyplom za udział w konkursie.
Nagrody dla uczestników są zakupowane z środków własnych Zarządu Zielni Miejskiej w Łodzi.