Ruszamy z otwarciem Fabryki Aktywności Miejskiej - miejsca przeznaczonego dla wszystkich mieszkańców chcących włączyć się we współdecydowanie o Mieście Łodzi. Przestrzeń dedykowana jest  warsztatom, spotkaniom konsultacyjnym, wystawom. Znajdziecie tu informacje o Budżecie Obywatelski, Inicjatywie Lokalnej, Mikrogranatch oraz różnych innych formach możliwości włączenia się w tworzenie miasta


13 maja, piątek, godz. 10:00–18:00

14 maja, sobota, godz. 10:00–16:00


 

W ciągu tych dwóch dni mieszkańcy będą mogli zwiedzić fabrykę i dowiedzieć się o historii jej powstania. Po budynku oprowadzał będzie jeden z pracowników biura w przebraniu Henryka Wagnera. Stałymi punktami podczas dwóch dni będzie wystawa fotograficzna Macieja Stanika Ukraina w ogniu – Gdzie jesteś cywilizowany świecie?”, prezentacja łódzkich organizacji pozarządowych, wystawa studentów Akademii Sztuk Pięknych oraz kącik z sąsiedzką wymianą kompetencji.

Oprócz stałych punktów programu przewidziane są także dodatkowe atrakcje. W piątek warsztaty plastyczne oraz z szycia pacynek dla dzieci, warsztaty z korzystania ze smartfonów dla seniorów, wspólne sadzenie roślin, a także poczęstunek w postaci ukraińskich wypieków. 

Sobota to z kolei maraton pisania wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2022/2023, a także warsztaty o tym, w jaki sposób włączać się aktywnie w funkcjonowanie miasta. Będzie także pokaz robienia makijażu. Zajęcia te poprowadzi wizażystka Julia Świąder. Osoby, które chcą wziąć udział w zajęciach, proszone są o zabranie własnych kosmetyków.

 

Sprawdź program >>>


 

W Fabryce Aktywności Miejskiej znajdziecie:

  • Punkt doradztwa dla NGO
  • Punkt doradztwa dla Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego
  • Punkt informacyjny dla Inicjatywy Lokalnej, Funduszu Wkładów Własnych
  • Punkt Wolontariatu Miejskiego
  • Obsługę Rad Osiedli

i wiele innych inicjatyw o których będziemy informować wkrótce.

 


TUWIMA 10

Fabryka przy Tuwima 10 wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru.

W budynku mieści się siedziba Biura Aktywności Miejskiej UMŁ, odpowiedzialnego za współpracę z mieszkańcami wraz z zapleczem w postaci dużej sali na parterze /będzie to miejsce spotkań możliwych również poza godzinami pracy urzędu oraz w weekendy/.

Budynek jest dostosowany do potrzeb osób z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Fabryka jest wyposażona m.in. w windę, przystosowane toalety, przewijaki, meble dla dzieci.


Historia fabryki Henryka Wagnera przy Tuwima 10

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego – wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. 

 

 

 


CO NOWEGO?

Fabryka przy ul. Tuwima 10 zyska nowe życie -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź Rewitalizuje. Fabryka przy ul. Tuwima 10 zyska nowe życie

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

W najbliższych dniach prace przy remoncie pofabrycznego budynku przy ul. Tuwima 10 ruszą pełną parą – wykonawca otrzymał już wszystkie prawomocne pozwolenia. więcej

Fabryka przy ul. Tuwima 10odzyska ceglaną elewację -  fot. Wojciech Markiewicz

Łódź rewitalizuje: fabryka przy ul. Tuwima 10 znów będzie miała ceglaną elewację

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Wkrótce rozpocznie się remont kapitalny pofabrycznego budynku przy ul. Tuwima 10. Zarząd Inwestycji Miejskich UMŁ podpisał w listopadzie 2018 r. umowę z łódzką pracownią konserwatorską Mosaicon na... więcej


REWITALIZACJA BUDYNKU przy TUWIMA 10 odbyła się w ramach: Projektu pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowanego w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Kontakt