Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania

Agnieszka Łuczak
tel.: +48 42 638 54 63
fax: +48 42 638 57 66
e-mail: ag.luczak@uml.lodz.pl
Pracuje w godzinach pracy urzędu.
Zadania pełnomocnika:
- podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia równego traktowania kobiet i mężczyzn, a także ochrony przed dyskryminacją, organizowanie współpracy z organizacjami pozarządowymi, działającymi w obszarze przeciwdziałania różnym przejawom dyskryminacji, organizowanie szkoleń, debat, konferencji, akcji edukacyjnych i informacyjnych w zakresie równego traktowania;
- eliminowanie lub ograniczanie skutków już powstałych w wyniku naruszeń zasady równego traktowania;
- reprezentowanie Prezydenta Miasta Lodzi w kontaktach z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi, funkcjonującymi w obszarze problematyki kobiecej, społecznej i rodzinnej;
- przygotowywanie we współpracy z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Lodzi oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi propozycji inicjatyw mających na celu promowanie wiedzy i wspieranie rozwoju aktywności obywatelskiej w obszarze równego traktowania;
- wnioskowanie do Prezydenta Miasta Lodzi, samodzielnie lub we współpracy z komórkami organizacyjnymi Urzędu Miasta Lodzi i miejskimi jednostkami organizacyjnymi, powoływanie zespołów roboczych, konsultacyjno-doradczych z udziałem organizacji pozarządowych działających w mieście Lodzi, związanych z wdrażaniem polityki równego traktowania;
- współpraca z pełnomocnikami działającymi w podobnej problematyce w Polsce i za granicą;
- współpraca z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji;
- przedstawianie Prezydentowi Miasta Lodzi półrocznych raportów z realizacji zadań Pełnomocnika.
Organizacja działająca w obronie praw kobiet i równego traktowania obchodzi 25 lat istnienia! Monitoruje Rozwiązania prawne i instytucjonalne pozwalające skutecznie chronić prawa kobiet. Wydaje ulotki i poradniki podnoszące świadomość kobiet w zakresie przysługujących im praw. Prowadzi kampanie społeczne na rzecz kobiet oraz udziela porad psychologicznych, prawnych, oferuje terapię kobietom ofiarom przemocy i dyskryminacji.
Łódzki oddział CPK jako jedne z nielicznych w Polsce pomaga kobietom wychodzić z opresyjnych sytuacji życiowych i porządkować ich życie rodzinne i zawodowe.
Podczas uroczystych obchodów ćwierćwiecza istnienia CPR miałam przyjemność odczytać list gratulacyjny, jaki Prezydent Hanna Zdanowska skierowała do działaczek i wolontariuszek CPK, odebrać podziękowania i symboliczną pamiątkę za oferowaną przez miasto pomoc.
Instytut Tolerancji, Uniwersytet Łódzki - Wydział Filologiczny oraz Ośrodek Problematyki Kobiet WSMiP UŁ (Women's Studies Centre – Łódź zorganizowały konferencję „Kobiety w działaniu”. Zaproszenie do udziału w konferencji otrzymała pełnomocniczka Prezydenta M. Łodzi ds. Równego Traktowania, Agnieszka Łuczak.
Wykład planarny "Polityka - etyka - płeć" wygłosiła prof. Magdalena Środa.
O herstorii i przywracaniu pamięci o kobietach mówiły Ewa Bużałek-Kamińska i Iza Desperak, członkinie Fundacji Łódzki Szlak Kobiet. O projekcie przedstawiającym współczesne łodzianki „Atlas piękna” opowiedziała jego pomysłodawczyni i realizatorka Agnieszka Cytacja.
O aktywności politycznej i społecznej, efektach, zagrożeniach, nadziejach i konsekwencjach z tego płynących w panelu moderowanym przez Aleksandrę Różalską swoją wiedzą i doświadczeniem dzieliły się: Magdalena Gałkiewicz, Agata Kobylińska, Agnieszka Łuczak, Monika Mamulska, Marta Szymczyk.




Merytorycznie i szczerze do bólu – tak przebiegał IV Łódzki Regionalny Konwent Osób z Niepełnosprawnościami. Rozmawiano m.in. o reprezentacji osób z niepełnosprawnościami, o ich aktywności w lokalnym życiu publicznym i barierach tę aktywność ograniczających. O sposobach włączania OzN w życie lokalnych społeczności, o tym, gdzie ich nie ma, a być powinny. O wadze samostanowienia i samorzecznictwa. O drogowskazach wyznaczanych przez Konwencję ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami: asystencji osobistej, mieszkaniach wspomaganych. O problemach z dostępnością, także gabinetów ginekologicznych. O pilnej potrzebie autentycznej opieki wytchnieniowej. O teraźniejszości i przyszłości dorosłych OzN, o których zapomniał system. O małych, przyjaznych środowiskowych domach samopomocy dla osób z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, wymagających intensywnego wsparcia. O samotności i bezradności rodziców po diagnozie. O szkole dalekiej od ideału i iluzji zamiast inkluzji. O realiach pracy asystenta rodziny. O konieczności lepszego dostępu do informacji. O centrach zdrowia psychicznego. O pracy dla OzN, które mogą i chcą pracować. O życiu i umieraniu w DPS-ach. O społecznym i ekonomicznym wykluczeniu. O rekomendacjach do Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych. O pilnej potrzebie zastąpienia modelu paternalistyczno-medycznego modelem prawoczłowieczym. O niezależnym życiu, w które wzorem Norwegii i Słowenii trzeba inwestować. Bo niezbywalne prawa człowieka są tego warte.
O reprezentacji i aktywności osób z niepełnosprawnościami w lokalnym życiu publicznym, i o problemach, z jakimi się spotyka w codziennej pracy interwencyjnej, mówiła współtwórczyni inicjatywy "Chcemy całego życia!" i fundacji AutismTeam, Sylwia Mądra – wielkie ciche brawa! Postulaty działań antydyskryminacyjnych zbiera Ania Duniewicz ("Chcemy całego życia!", WPDA).


Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Łuczak – pełnomocniczka Prezydenta m. Łodzi, ds. Równego Traktowania, Katarzyna Snarska - Biuro ds. Partycypacji Społecznej UMŁ, Barbara Borowiak – koordynatora Modelu na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku, Anna Strzałkowska – współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania w Gdańsku, Hanna Zdanowska - prezydent Łodzi, Ida Mickiewicz-Florczak – koordynatorka WPDA, Inga Kuźma – członkini zespołu WPDA
Model na rzecz Równego Traktowania to pierwszy antydyskryminacyjny program przyjęty do realizacji przez gdański samorząd. Warto współpracować i wymieniać się doświadczeniami z tymi, którzy program już stworzyli i wdrażają.
Stąd wizyta przedstawicielek gdańskiego Modelu w Łodzi.
Dr Anna Strzałkowska, współprzewodnicząca Rady ds. Równego Traktowania oraz koordynatorka budowy i wdrażania gdańskiego Modelu oraz Barbara Borowiak, koordynatorka Modelu z ramienia Urzędu Miasta w Gdańsku spotkały się z łódzkim zespołem ds. przygotowania Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych. Dowiedzieliśmy się o etapach pracy nad Modelem, sposobie komunikacji z gdańszczanami na temat Modelu, zagrożeniach przy jego tworzeniu.
Równie ciekawie i merytorycznie przebiegło spotkanie gdańskich gościń z prezydent Hanną Zdanowską i przewodniczącym RMŁ Marcinem Gołaszewskim oraz koordynatorkami poszczególnych podzespołów WPDA.
Przed łódzkim zespołem wciąż wiele pracy, ale i przekonanie, że tworzymy innowacyjny i bardzo potrzebny społeczeństwu naszego miasta program. – Zasada musi być taka, że to nie będzie papierowy dokument, ale zbiór zadań do wykonania – mówiła podczas spotkania prezydent Hanna Zdanowska.




Pod hasłem „Wybory kobiet: równość, ekologia, demokracja” w dniach 20 i 21 września w Warszawie odbył się XI Kongres Kobiet.
W tym równościowym, feministycznym, corocznym święcie kobiet z całej Polski jak zwykle nie zabrakło łódzkich akcentów.
Pierwszego dnia w Centrum Samorządowym, w panelu „Zarządzanie z kobiecej perspektywy” (pod opieką Agaty Diduszko-Zyglewskiej) udział wzięła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Obok niej o sukcesach i wyzwaniach samorządowego zarządzania mówiły: prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, marszałkini województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.
Tego samego dnia w panelu „Przestrzenie kobiet – budowanie społeczeństwa obywatelskiego w mniejszych ośrodkach” udział brała Agnieszka Łuczak, pełnomocniczka Prezydenta m. Łodzi ds. Równego Traktowania i łódzka pełnomocniczka Kongresu Kobiet.
Opiekunką „Centrum edukacji” (waz z Dorotą Łobodą) była łodzianka, Agata Kobylińska.
Tu w trzech kolejnych panelach poświęconych problemom edukacji dziewczynek i kobiet udział brały kolejno: w panelu „Moc kobiet zaczyna się od dziewczynek” Anna Jurek ze SPUNKA., w panelu „Edukacja seksualna w polskiej szkole – jest czy jej nie ma?” Aleksandra Dulas ze SPUNKA, a w panelu „Być nauczycielką. Misja i codzienność” – pedagożki Marta Szymczyk i Barbara Michalska.
Niektóre z wystąpień i przebieg paneli można obejrzeć na: https://www.kongreskobiet.pl/kongres-kobiet
Michał Wyrwa, łódzki historyk i przewodnik poprowadził spacerowiczów ulicą Piotrkowską. Od pomnika Tadeusza Kościuszki po pomnik Jednorożca (pierwszy symbol społeczności LGBT). Był to pierwszy w historii Łodzi spacer śladami związanych z regionem osób nieheteronormatywnych. Spacer skierowany został do pełnoletnich łodzian, a jego pomysłodawcą i organizatorem była łódzka Fabryka Równości.
Spacer, który odbywał się ulicą Piotrkowską pozwolił jego uczestnikom i uczestniczkom zapoznać się z tęczową stroną Łodzi. Uczestnicy wydarzenia zatrzymywali się przy ważnych i istotnych dla społeczności LGBT+ punktach, zaglądali do bram przy Piotrkowskiej. – Cel programu to pokazanie, że jesteśmy tylko ludźmi. Obecnymi na świecie od zawsze, a do tego z barwną i bogatą historią również w Łodzi! – powiedziała Ida Mickiewicz-Florczak, szefowa Fabryki Równości.
W przyszłości Fabryka Równości zamierza powtarzać spacery i jednocześnie poszerzać opowieść o Łodzi, której dorobek kulturalny, gospodarczy i społeczny jest też udziałem osób LGBT.
W pierwszym tęczowym spacerze wzięło udział ponad 30 uczestników i uczestniczek.

Nazwy ulic, patroni szkół, pomniki, tablice pamiątkowe i murale przypominają o zasłużonych postaciach i wydarzeniach z przeszłości. Marsz głodowy z 1981 r. - zryw kilkudziesięciu tysięcy łodzianek - nie istnieje w przestrzeni symbolicznej Łodzi, napisała na swoim facebookowym profilu Fundacja Łódzki Szlak Kobiet i w rocznicę marszu zaprezentowała na ul. Piotrkowskiej przy siedzibie UMŁ tablicę pamiątkową, aby zwrócić uwagę na to przemilczane wydarzenie. Przypomnieć kobiety, które prawie 40 lat temu tłumnie wyszły na ulicę.
„Był to happening, prawdziwej tablicy wciąż nie ma. A może zamiast tablicy lepsza byłaby np. przyuliczna instalacja, dzięki której można by odsłuchać fragmentów przemówień z 1981 r.? Np. poruszającej wypowiedzi przedstawicielki łodzianek Janiny Kończak, działaczki Solidarności, którą oburzało, że łódzkim kobietom po 8 godzinach pracy zapewnia się 12-godzinny postój w kolejkach?” - zauważają członkinie Łódzkiego Szlaku Kobiet.
Dziękujemy Łódzkiemu Szlakowi Kobiet za przypomnienie tego jakże ważnego dla mieszkańców, ale przede wszystkim mieszkanek miasta i kraju wydarzenia.

Mamy coraz większe aspiracje, jesteśmy coraz lepiej wykształcone, świadome swoich praw i umiejętności. Jesteśmy też silne i twórcze. Potrafimy o siebie zadbać. Nie w kwestii fryzur i mejkapu. Ważny jest też: sen, jedzenie, psychika, otoczenie.
Kobiety wiedzą co robią, to już drugie spotkanie organizowane przez Gazetę Wyborczą, Wysokie Obcasy, Wysokie Obcasy Praca, Instytut Dobrego życia przy wsparciu miasta Łódź dla łodzianek. Dawka energii, recepty znanych i uznanych kobiet, siostrzana solidarność, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, rozmowy, rozmowy, rozmowy.
W panelu „Przedsiębiorczość kobiet” prowadzonym przez dziennikarkę GW Blankę Rogowską udział wzięła prezydent Hanna Zdanowska, która mówiła o swojej drodze zawodowej, drodze prowadzącej przez zmiany profesji w zmieniającej się polskiej rzeczywistości.
Na zdjęciu od lewej: Agnieszka Łuczak, pełnomocniczka Prezydent m. Łodzi ds. Równego Traktowania, Blanka Rogowska dziennikarka GW, Katarzyna Owczarek, dyrektorka ds. projektów kontentowych w Agorze, prezydent Hanna Zdanowska, Karolina Korwin-Piotrkowska, dziennikarka, Anna Bojanowska-Sosnowska socjolożka i ekonomistka, Aleksandra Klich redaktorka naczelna Wysokich Obcasów.


W dniach 1 i 2 kwietnia br. członkinie zespołu ds. tworzenia Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi: Iza Desperak, Inga Kuźma i Agnieszka Łuczak (przewodnicząca) odbyły dwudniową wizytę studyjną do Gdańska. W programie wizyty znalazło się spotkanie z Piotrem Kowalczukiem, wiceprezydentem Gdańska oraz członkiniami Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, przedstawicielkami gdańskich NGO-sów, ekspertkami pracującymi przy tworzeniu Modelu na rzecz Równego Traktowania. Dzielenie się doświadczeniami, wymiana spostrzeżeń i wzajemne wsparcie, to główny cel dwóch dni intensywnych rozmów i wymiany poglądów, spostrzeżeń, uwag.
Była też okazja do intensywnej wizyty w Europejskim Centrum Solidarności i… zabrakło czasu na herstoryczny spacer po Stoczni.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania spotkania i poświęcony nam czas: Barbarze Borowiak, Annie Strzałkowskiej, Zofii Lisieckiej, Lidce Makowskiej, Elżbiecie Jachlewskiej, Elżbiecie Rutkowskiej (za gościnę), Annie Fedas, Agnieszce Kasprzyk-Mączyńskiej.
Do zobaczenia w Łodzi.
11.03.2019 - Prawa kobiet świętem kobiet
- To było niesamowite przeżycie. Popłakałam się. Po spektaklu pobiegłam do toalety umyć twarz. Musiałam się uspokoić, ale wciąż czuję drżenie rąk – tak o wrażeniach po obejrzeniu spektaklu „Metoo ze sceny” mówiła jedna z dziewcząt na widowni.
8 marca był pretekstem do opowiedzenia młodym ludziom o trudnym i zakłamywanym problemie, jakim jest molestowanie seksualne. Zrobiliśmy to za pomocą… sztuki.
Gdyby wszystkie kobiety, które były kiedyś molestowane i seksualnie napastowane, napisały „ja też” – „#metoo” w swoim statusie, świat zobaczyłby, jaką skalę ma to zjawisko – mówiła Urszula Kijak, reżyserka przedstawienia, które przygotowała wespół z aktorkami Teatru Polskiego w Poznaniu.
Wszystkie milczałyśmy. Długo. Spektakl jest zainspirowany ogólnoświatową akcją „metoo”.
Najnowszy raport Rzecznika Praw Obywatelskich mówi, że 44% studentek i 12% studentów doświadczyło molestowania seksualnego. Akcja #MeToo wpłynęła na wzrost społecznej świadomości na temat molestowania seksualnego i przemocy seksualnej. Jednak w warunkach polskich dyskusja ta wydawała się ograniczona, a na pewno niedokończona. Gruntownej refleksji na temat przyczyn i konsekwencji tego zjawiska zabrakło w wielu instytucjach kultury i nauki, a problem był często bagatelizowany. Zjawiska molestowania, molestowania seksualnego i przemocy seksualnej mogą występować w różnych relacjach i obszarach życia społecznego.
Celem wydarzenia, na które zaproszono ok. 300 uczennic i uczniów łódzkich szkół było uświadomienie młodym kobietom, łodziankom, ale też ich kolegom, braciom, partnerom, że przemoc seksualna w przestrzeni publicznej nie jest flirtem. Trzeba na nią reagować, sprzeciwiać się i… przestać milczeć. Trzeba mieć świadomość własnych praw i nie wstydzić się mówić i piętnować.
Poznański spektakl stworzony został w oparciu o zapisy autentycznych historii, wspomnień kobiet, które doświadczyły molestowania, a które dopiero w związku z akcją „metoo” odważyły się o tym napisać lub powiedzieć.
Tuż po spektaklu widownia dzieliła się z Anną Jurek, edukatorką seksualną z Fundacji SPUNK wrażeniami na temat tego, co zobaczyli na scenie.
Maria Sadowska, reżyserka, scenarzystka i feministka opowiadała młodzieży m.in. o tym, jak kobieta reżyserka radzi sobie w bardzo męskim świecie sztuki filmowej i dlaczego światu i mężczyznom potrzebny jest feminizm.
Spotkanie z Marią Sadowską poprowadziła łódzka dziennikarka, Diana Dąbrowska.
Wydarzenie przygotował Wydział Kultury UMŁ i pełnomocniczka Prezydenta m. Łodzi ds. Równego Traktowania.
10.02.2019 – sojuszniczki i sojusznicy osób LGBTQIA


Na zaproszenie Stowarzyszenia MATEK, OJCÓW I SOJUSZNIKÓW OSÓB LGBTQIA wzięłam udział w spotkaniu „Razem w drodze do równości”, które odbyło się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Niezwykle interesujący wykład „Niebinarność i wielowarstwowość płci” – wygłosiła prof. dr hab. Renata Ziemińska z Uniwersytetu Szczecińskiego, a o tym – „Czym jest dzisiaj tolerancja?” mówił dr Andrzej Kompa z Uniwersytetu Łódzkiego.
Rodzice osób LGBTQIA to niezwykle otwarta na inność i życzliwa społeczność. Zmagają się własnym kategoryzowaniem rodzicielstwa, trudną (czasami) miłością do swoich dzieci oraz (nie)przychylnością i uprzedzeniami otoczenia. Warto o tym pamiętać i ich wspierać.
31.01.2019 - Humanistyka stosowana dla rozwoju


Na zaproszenie akademiczek Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ wzięłam udział jako panelistka w pierwszym seminarium w ramach AP Forum „Humanistyka stosowana dla rozwoju: od innowacji do aplikacji. Projekt realizowany jest na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ w ramach programu DIALOG ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Panel, w którym udział wzięli akademicy, przedstawiciele NGO-sów oraz biznesu był okazją do zainicjowania dyskusji na temat możliwych form współpracy humanistów z szeroko rozumianym otoczeniem zewnętrznym. Urząd Miasta w Łodzi a więc stronę samorządową reprezentowaliśmy wspólnie z Łukaszem Prykowskim, pełnomocnikiem prezydenta m. Łodzi ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Jako ciekawostkę warto dodać, że spotkanie odbyło się w Auli im. prof. Ilji Lazari-Pawłowskiej, twórczyni Katedry Etyki, która jako pierwsza łódzka akademiczka została patronką uniwersyteckiej auli na Uniwersytecie Łódzkim.

Czym jest mansplaining? Broszurę przygotowaną we współpracy z interdyscyplinarnym seminarium gender opracowały studentki magistrantki łódzkiej ASP, by zwrócić uwagę na problem umniejszania kompetencji kobiet i odbieranie im głosu. – Potrzeba przygotowania broszury wyniknęła też z naszych osobistych doświadczeń – wyjaśniają pomysłodawczynie broszury.
„Mężczyźni coś osiągają, a kobietom się udaje. Dobrze wiesz, że tak nie jest” - czytamy w ulotce. Cieszę się, że mogłam współuczestniczyć w kolejnym projekcie na rzecz praw kobiet.
10.12.2018 - Maraton Pisania Listów
To coroczna akcja Amnesty International organizowana w Polsce od 17 lat w obronie praw ludzi na całym świecie. W tym roku podczas Maratonu pisano listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw, w tym w obronie 14 kobiet z Polski. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia innych.
Podczas tej akcji nie mogło zabraknąć pełnomocniczki prezydenta miasta Łodzi ds. równego traktowania. Moja dwa listy dołączyły do ponad pół tysiąca innych, które powstały w klubie pop’n’art.
6.12.2018 - Grupa Robocza ds. Dyskryminacji Kobiet przy ONZ w UMŁ
6.12.br. w Urzędzie Miasta Łodzi gościła Grupa Robocza ds. Dyskryminacji Kobiet w Prawie i Praktyce działająca w Oddziale Specjalnych Procedur Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w Genewie. Grupa przybyła na zaproszenie Rządu RP, a Łódź była jednym z miast, które odwiedziła w trakcie wizyty w Polsce w dniach 3-13 12.2018.
W spotkaniu ze strony UMŁ uczestniczył Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi, radne Małgorzata Moskwa-Wodnicka i Emilia Susniło-Gruszka, zaproszone ekspertki Izabela Desperak i Anna Bojanowska-Sosnowska, socjolożki z Uniwersytetu Łódzkiego. Spotkanie prowadziła Agnieszka Łuczak, pełenomocniczka Prezydenta m. Łodzi ds. równego traktowania.
W krótkich wystąpieniach, kolejno: Agnieszka Łuczak i wiceprezydent Adam Wieczorek zarysowali strategię miasta Łodzi w kwestiach praw kobiet wynikającą z wypełniania zobowiązań ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.
W dalszej części mówiono o działaniach, które podjęło lub zamierza podjąć m. Łódź oraz „dobrych praktykach” m.in.: program in vitro dla par, utworzenie Rady Kobiet, jako ciała doradczego przy Prezydencie Miasta, praca nad Wieloletnim Programem Działań Antydyskryminacyjnych, społeczny aspekt programu rewitalizacji obszarowej centrum Łodzi.
Gości interesowały kwestie praw łodzianek we wszystkich obszarach życia, równouprawnienie i dyskryminacja. Pytania dotyczyły m.in. udziału kobiet we władzach miasta, mechanizmy działania w walce z przemocą domową, wysokość środków miejskich przeznaczanych na ten cel, dostęp do publicznej służby zdrowia w tym powoływanie się na klauzulę sumienia przez personel medyczny, edukacja antydyskryminacyjna i seksualna, praktyczny efekt programu 500+ w tym wpływ na aktywność zawodową kobiet, feminizacja biedy jako zjawiska, które w szczególny sposób dotknęło Łódź w początkach transformacji ustrojowej, sytuacja kobiet seniorek, w tym kobiet o ekstremalnie niskich emeryturach i kobiet niepełnosprawnych, kobiet LGBT, uchodźczyń, rynek pracy dla kobiet w tym kobiet 50+, zakres działań i wpływów pełnomocniczki ds. równego traktowania.
Radne, ekspertki i pełnomocniczka odpowiadały na pytania, które padały ze strony ekspertek z Grupy Roboczej ds. Dyskryminacji Kobiet. Tematem rozmów były częstokroć obszary, które nie leżą w zakresie rozstrzygnięć prawnych jednostek samorządu terytorialnego. Niemniej jednak wymiana zdań wskazała, że przed Łodzią jest wciąż wiele wyzwań związanych z zapewnieniem kobietom prawa do równości. Obecne władze Łodzi mają tego świadomość i przystępują wciąż do nowych działań w omawianych na spotkaniu obszarach.
28.11.2018 - rocznica 100 lat praw wyborczych Polek
W setną rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych Urząd Miasta Łodzi opanowały… „siłaczki”.
Odwiedziłyśmy panią prezydent Hannę Zdanowską, przewodniczącego Rady Miejskiej, Marcina Gołaszewskiego. Byłyśmy w setkach urzędniczych biur przy: Piotrkowskiej, Zachodniej, Sienkiewicza, ks. Skorupki. Zawitałyśmy na sesję Rady Miejskiej. Wszyscy, których odwiedziliśmy otrzymali ulotkę wydaną przez UMŁ z okazji stulecia praw wyborczych kobiet. Przypomnieliśmy w niej sylwetki posłanek pierwszego Sejmu w niepodległej Polsce, a także najważniejsze dla Polek daty na przestrzeni 100 lat, kiedy to kobiety po raz pierwszy zostawały: studentkami, naukowczyniami, olimpijkami, dyrektorkami, posłankami, zakładały kobiece organizacje i… szpitale. Wiedza o wkładzie kobiet w budowanie naszego państwa jest wciąż znikoma. Edukację warto zaczynać od siebie. Stąd pomysł, by o jednej z najważniejszych dat dla naszego kraju przypominać urzędniczkom i urzędnikom.
W gabinecie pani prezydent rozmawiałyśmy o roli łodzianek w historii naszego miasta. Przewodniczący Gołaszewski otrzymał petycję przygotowaną przez Fundację Łódzki Szlak Kobiet. Dotyczy ona nadawania nazw wybitnych łodzianek nowo powstającym ulicom i placom. Na sesję Rady Miejskiej dotarłyśmy tuż przed głosowaniem (jednogłośnym!) w sprawie nadania imienia Łódzkich włókniarek Dużej Sali Obrad.
W większości biur panie i panowie witali nas z życzliwością i uśmiechem. Niektórzy ze zdziwieniem i zaskoczeniem, sporadycznie z obojętnością.
Ze współudział w akcji dziękuję: dr Izie Desperat i Barbarze Manduk-Cheyne, Klaudii Wojciechowskiej, a także urzędniczkom Katarzynie Snarskiej i Katarzynie Zielińskiej. Tej ostatniej, za pomoc w uzyskaniu stosownych na tę okoliczność strojów.
Walka o równouprawnienie kobiet trwa nadal! A za prof. Ewą Graczyk powtarzamy „demokracja bez kobiet to połowa demokracji”.
13.11.2018. – Wybitne łodzianki na przystankach tramwajowych
28 listopada przypada 100-lecie wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Na tę okoliczność Fundacja Łódzki Szlak Kobiet we współpracy z Miastem Łódź przygotowała wystawę Miasto Kobiet. Wizerunki 25 wybitnych łodzianek rozmieszczone zostały na przystankach MPK.
- Uwieczniłyśmy wybitne zasłużone łodzianki – lekarki, farmaceutki, badaczki, bohaterki narodowe. Są osoby o wybitnych osiągnięciach dla kultury takie jak Irena Tuwim, jest Michalina Wisłocka, Alicja Dorabialska, wybitna profesor Politechniki Łódzkiej. Są poetki języka jidysz, dziś pozostające w zupełnym zapomnieniu. – mówiła Ewa Kamińska-Bużałek, z fundacji jedna z liderek projektu. – Przystanki to miejsca gdzie bywa wielu łodzian, wiele z nich ma szansę dowiedzieć się
o dokonaniach kobiet z naszego miasta.
Fundacja zrealizuje też dwa spacery szlakiem łódzkich kobiet – 18 listopada oraz 1 grudnia.
- Opracowaliśmy ulotkę, przybliżającą wydarzenia związane z wydaniem przez marszałka Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet. Powinniśmy pamiętać, że kobiety nie otrzymały, nie uzyskały, ale wywalczyły prawo wyborcze, a walka o prawa obywatelskie, czyli mówiąc wprost – prawa człowieka trwała i trwa w róznych obszarach do dzisiaj – powiedziała Agnieszka Łuczak, pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania – Zysk polityczny i społeczny wynikający z uzyskania równych praw przez kobiety w takim mieście jak Łódź jest doskonale widoczny. Na ulotce zamieściliśmy wizerunki pierwszych polskich posłanek. Ulotka trafi do urzędników i urzędniczek oraz do mieszkanek i mieszkańców naszego miasta, by uświadamiać nam i utrwalić datę 28 listopada jako dzień triumfu Polek.
Na plakatach przygotowanych przez Fundację Łódzki Szlak Kobiet widnieją: Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow, Irena Tuwim, Michalina Wisłocka, Maria Piotrowiczowa, Halina Kłąb-Szwarc, Maria Eugenia Jasińska, Zofia Hertz, Chawa Rosenfarb, Stefania Skwarczyńska, Alicja Dorabialska, Anna Margolisowa, Alina Margolis, Romana Pachucka, Rywka Lipszyc, Helena Bechlerowa, Maryla Biedermannówna, Mirian Ulinower, Melania Fogelbaum, Zofia Jerzmanowska, Helena Radlińska, Maria Kwaśniewska, Helena Więckowska, włókniarki i harcerki.
Więcej o ich zasługach poczytać można na stronie projektu http://miastokobiet.city
Daty spacerów:
18 listopada (niedziela), godz. 11.00
zbiórka na pl. 4 Czerwca 1989 r., przed gmachem TVP3 Łódź.
1 grudnia (sobota), godz. 11.00
zbiórka: ul. Kopernika 22 (przed lecznicą „Pod koniem”)
9-10.11.2018 Gala 100-lecia praw wyborczych kobiet w Gdańsku








Galę zorganizowało Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Miasto Gdańsk i Europejskie Centrum Solidarności.
Kongresy Kobiet powinny być dla mężczyzn. Gala na 100-lecie praw wyborczych w Gdańsku
- Znamy ojców niepodległości, o matkach musimy dopiero się uczyć. Nazywać ulice i place ich imieniem, przypominać o ich sile, odwadze i wytrwałości - mówiono na Gali 100-lecia praw wyborczych kobiet w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
W przeddzień 11 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się Gala 100-lecia praw wyborczych kobiet zorganizowana przez Kongres Kobiet. Galę otworzył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
– Cieszę się, że Gdańsk przyjął Model na rzecz Równego Traktowania, który wprowadza równościową politykę. Nie było to łatwe. Pokazaliśmy sobie, że jesteśmy odważni – mówił prezydent i wyraził oczekiwanie, że XI Kongres Kobiet odbędzie się w Gdańsku.
Gazeta Wyborcza
11 października br. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się II spotkanie Zespołu ds. opracowania i wdrożenia Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi, któremu przewodniczyła Agnieszka Łuczak – pełnomocniczka PMŁ ds. równego traktowania przy merytorycznym wsparciu przedstawicielek Uniwersytetu Łódzkiego: dr hab. Ingi Kuźmy, dr Alicji Piotrowskiej, dr Agaty Rudnickiej-Reichel i dr Aleksandry Różalskiej. Spotkanie zorganizowane było w formie warsztatowej. Celem spotkania było zebranie informacji na temat głównych problemów w poszczególnych obszarach dyskryminacji oraz wstępne wskazanie działań krótko- i długookresowych do zapobiegania dyskryminacji. Zespół podzielony został losowo na 10 podzespołów (grup roboczych), w których pracowało po kilka osób.
W rundzie I każda grupa wskazała przejawy dyskryminacji obserwowane w swoim środowisku dotyczące: miejsca zamieszkania, pracy, nauki, załatwiania spraw, wolnego czasu, zakupów, usług, podróży itd.
W rundzie II każda grupa losowała rodzaj dyskryminacji, w obszarze której pracowała tj. wiek, płeć, niepełnosprawność, orientacja seksualna, bieda, narodowość/kolor skóry i religia/wyznanie. Poszczególne podzespoły miały za zadanie zdiagnozować przyczyny dyskryminacji w danym obszarze w sferze instytucjonalnej, językowej, społecznej, ideologicznej, światopoglądowej, kulturowej i politycznej. Każda z grup wskazała najważniejsze przyczyny dyskryminacji w danym obszarze, które zostały zaprezentowane ogółowi.
Po przerwie w rundzie III każda z grup wskazała działania, jakie zostały zauważone oraz dotychczas wdrożone w obszarze dyskryminacji, którym zajmowała się w rundzie II. W podsumowaniu wszystkie podzespoły przygotowały zestawienie działań, jakie wg nich, powinny być prowadzone w poszczególnych obszarach dyskryminacji.
Na koniec przewodnicząca poprosiła wszystkich uczestników spotkania o wskazanie w jakich podzespołach obszarowych zamierzają pracować.
Programu integracji społeczności romskiej w Polsce w 2019 r.
Szanowni Państwo,
w związku z e-mailem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 września 2018 r., przesyłam w załączeniu „Informację na temat zasad postępowania w sprawach dotyczących udzielania w 2019 r. dotacji na realizację zadań, w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020” wraz z załącznikami. Jednocześnie informuję, że elektroniczne wersje dokumentów dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa http://mniejszosci.narodowe.mswia.gov.pl/mne/romowie/program-integracji-spol/-pro/10794,Informacja-na-temat-zasad-postepowania-w-sprawach-dotyczacych-udzielania-w-2019-.html.
Z poważaniem
Pełnomocnik Wojewody Łódzkiego
Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Małgorzata Wójcik-Powłoka
Instytut Spraw Publicznych nakręcił film "Równość płci i upodmiotowienie kobiet. Wraz z Sylwią Spurek, zastępczynią RPO oraz Piotrem Pacewiczem, red. naczelnym OKO Press miałam okazję propagować cel Agendy 2030 i równość płci.
18 września 2018 r. w UMŁ odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne zespołu do spraw opracowania i wdrożenia Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych.
W spotkaniu uczestniczyło 45 zaproszonych osób z UMŁ. Jednostek podległych UMŁ, spółek miejskich, służ mundurowych, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych, ekspertek łódzkich uczelni. Podczas spotkania ustalono, że w skład zespołu wejść powinni również przedstawiciele/przedstawicielki: Prokuratury Okręgowej, Sądu Rejonowego, Kuratorium Oświaty.
Dyskutowano także o zasadności prac w ramach jeszcze jednego obszaru polityki antydyskryminacyjnej ze względu na dyskryminację ekonomiczną (biedę).
Omówiono sposób komunikacji z członkami i członkiniami zespołu. Wszyscy, drogą e-mailową otrzymali Regulamin pracy zespołu ds. opracowania WPDA.
Następne spotkanie zespołu w formie warsztatowej odbędzie się na początku października br.
Konferencja odbyła się 14 września 2018 r. w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.
Spotkanie poświęcone było wymianie doświadczeń między pełnomocniczkami z polskich i niemieckich miast na temat funkcjonowania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym oraz planowaniu i wdrażaniu na poziomie lokalnym polityki równościowej.
Wraz z Agnieszką Kłopotowski z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, dr Urszulą Metchke, pełnomocniczką ds. równego traktowania ze Stuttgartu i Beatą Maciejewską pełnomocniczką ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji m. Słupska wzięłam udział w panelu dyskusyjnym pn. „Karta różnorodności. Wprowadzenie do istoty dokumentu, doświadczenia miast po podpisaniu Karty”.
Mówiłam m.in. o znaczeniu podpisania Karty Różnorodności dla samorządu łódzkiego oraz o zadaniach jakie w ramach polityki równościowej przygotuje miasto Łódź, by Karta Różnorodności była rozpoznawalnym, przestrzeganym i kreatywnym narzędziem równościowym.

11 września br. wzięłam udział w warsztatach języka migowego dla pracowników Urzędu Miasta Łodzi. Spotkanie i miniwarsztaty zorganizowała rzeczniczka osób niepełnosprawnych w Łodzi. Zajęcia poprowadzili i poprowadzili członkowie i członkinie Polskiego Związku Głuchych Oddział Łódzki.
Poza zapoznaniem się z pakietem podstawowych znaków polskiego języka migowego była okazja do zdobycia wiedzy o tym z jakimi problemami spotykają się głusi w codziennym życiu w kontaktach ze słyszącymi i przy załatwianiu spraw urzędowych.
Z inicjatywy Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak, radnej łódzkiej, 22.08.2018 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się spotkanie aktywistek organizacji społecznych, dotyczące inicjatywy powołania Łódzkiej Rady Kobiet. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 kobiet reprezentujących organizacje pozarządowe, partie polityczne, biznes, naukę i kulturę.
- Rady kobiet, które powstały w kilku miastach, to twory bardzo młode. Należy przyjrzeć się ich funkcjonowaniu. Zebrać opnie na temat skuteczności i możliwości ich oddziaływania na lokalną politykę. Wykorzystać zdobyte doświadczenie, ale i ustrzec się ich błędów - mówiłam podczas spotkania. Zachęcałam zebrane panie do aktywnego udziału w zbliżających się wyborach samorządowych, aby w efekcie zwiększyć liczbę kobiet zasiadających w Radzie Miejskiej i Sejmiku Samorządowym.
Spotkanie pokazało, że wciąż istnieje zapotrzebowanie na otwarte na dialog forum, w ramach którego będzie możliwe prowadzenie działań na rzecz kobiet.
Z inicjatywy Małgorzaty Niewiadomskiej-Cudak, radnej łódzkiej, 22.08.2018 r. w Urzędzie Miasta Łodzi odbyło się spotkanie aktywistek organizacji społecznych, dotyczące inicjatywy powołania Łódzkiej Rady Kobiet. W spotkaniu wzięło udział ponad 30 kobiet reprezentujących organizacje pozarządowe, partie polityczne, biznes, naukę i kulturę.
- Rady kobiet, które powstały w kilku miastach, to twory bardzo młode. Należy przyjrzeć się ich funkcjonowaniu. Zebrać opnie na temat skuteczności i możliwości ich oddziaływania na lokalną politykę. Wykorzystać zdobyte doświadczenie, ale i ustrzec się ich błędów - mówiłam podczas spotkania. Zachęcałam zebrane panie do aktywnego udziału w zbliżających się wyborach samorządowych, aby w efekcie zwiększyć liczbę kobiet zasiadających w Radzie Miejskiej i Sejmiku Samorządowym.
Spotkanie pokazało, że wciąż istnieje zapotrzebowanie na otwarte na dialog forum, w ramach którego będzie możliwe prowadzenie działań na rzecz kobiet.

W związku z przepisami uchwały nr LXIX/1754/18 Rady Miejskiej w Łodzi z dn. 29.03.2018 r. w sprawie kierunków działania dla Prezydenta Miasta Łodzi w zakresie wdrożenia programu działań antydyskryminacyjnych Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania po konsultacjach z Komisją Dialogu Obywatelskiego ds. Różnorodności i Przeciwdziałania Dyskryminacji proponuje następującą ścieżkę opracowania i wdrożenia wieloletniego programu działań antydyskryminacyjnych
Dyskryminacja jest to nierówne traktowanie ze względu na określoną cechę osoby.
Z Informacji o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich w obszarze równego traktowania
w roku 2016 wynika, że 92% osób, które doświadczyły dyskryminacji w roku 2016
nie zgłosiły tego faktu żadnej instytucji publicznej.
Zdaniem RPO, pojęcie dyskryminacji jest słabo rozumiane w społeczeństwie.
Wstęp
Za cel Wieloletniego Programu Działań Antydyskryminacyjnych (WPDA) uznajemy wyeliminowanie w jak największym możliwym stopniu dyskryminacji w życiu społecznym Łodzi. WPDA ma za zadanie stworzyć systemy oddziaływania na tworzenie i stosowanie prawa lokalnego, ład
instytucjonalny oraz zachowania społeczne tak, aby nie była naruszana zasada równego traktowania. Polityka równego traktowania powinna mieć charakter horyzontalny stąd konieczność przygotowania wieloletniego programu.
1. Analiza polityki równościowej Urzędu Miasta Łodzi w obowiązujących dokumentach strategicznych.
Koalicja na rzecz Różnorodności w Łodzi, którą zawiązały w 2012 r. łódzkie ekspertki w tej dziedzinie, wywodzące się ze środowiska akademickiego i organizacji kobiecych, przygotowała równościowy aneks pod nazwą "11 kroków do równości". Aneks był reakcją na powstały w 2012 r. dokument „Strategia Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+", w której nie zawarto elementów polityki równościowej. W listopadzie 2014 r. Komisja Dialogu Obywatelskiego ds. Różnorodności i Przeciwdziałania Dyskryminacji wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Ofiarom Przestępstw
FENIKS przygotowały „Łódzką deklarację poszanowania różnorodności”.
Kolejne dokumenty strategiczne:
Polityka Miasta Łodzi dotycząca gminnego zasobu mieszkaniowego 2020+
(2012 r.)
Polityka zdrowia 2020+ dla Miasta Łodzi (2013 r.)
Polityka rozwoju edukacji Miasta Łodzi 2020+ (2013 r.)
Polityka rozwoju kultury 2020+ dla Miasta Łodzi (2013 r.)
Strategia przestrzennego rozwoju Łodzi 2020+ (2013 r.)
Polityka komunalna i ochrony środowiska Miasta Łodzi 2020+ (2013 r.)
Polityka Społeczna dla Miasta Łodzi 2020+ - Strategia Rozwiązywania
Problemów Społecznych (2016 r.)
Łódź łączy - łódzka polityka demograficzna (2017)
Wymienione dokumenty wymagają analizy zawartych celów pod kątem realizacji polityki równościowej w tym przestrzegania horyzontalnej zasady równości szans kobiet i mężczyzn, która stanowi obowiązek prawny zapisany w umowach wiążących wszystkie państwa Unii Europejskiej. Jednocześnie należy zaznaczyć, że w dokumentach tych zawarte są cele
szczegółowe i dedykowane działania, które uznać należy za zadania do realizacji w różnych obszarach dyskryminacji. Szczególnej analizie w tym zakresie należy poddać „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych” i „Łódź łączy - łódzką politykę demograficzną”. Diagnozy problemów zawarte w wymienionych dokumentach mogą być w różnym zakresie wykorzystane przy opracowywaniu diagnozy WPDA.
2. Dotychczasowe działania, składające się na miejską politykę równego traktowania:
- utworzenie w 1993 r. w UMŁ komórki organizacyjnej zajmującej się sprawami osób z niepełnosprawnościami. Obecnie komórka działa jako Oddział ds. Osób Niepełnosprawnych w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych w Departamencie Prezydenta. Kierownik Oddziału pełni funkcję rzecznika osób niepełnosprawnych,
- wewnętrzny Regulamin Pracy UMŁ (Zarządzenie nr 1230/VII/15 Prezydenta Miasta Łodzi z dn. 10/06.2015 r.) rozdział 13 dotyczy równego traktowania w zatrudnieniu,
- powołanie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania (zarządzenie nr 1595/VI/11 Prezydenta Miasta Łodzi z dn. 15.12.2011 r.)
- stworzenie stanowiska rzecznika ds. seniorów w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych (2017 r.),
- zarządzenie Prezydenta Miasta w sprawie stosowania na wszystkich etapach przygotowania i realizacji inwestycji, usług i innych działań na rzecz mieszkańców Miasta Łodzi „Łódzkiego standardu dostępności” (październik 2017 r.),
- podpisanie Karty Różnorodności (kwiecień 2018 r.).
3. Obszary polityki antydyskryminacyjnej do wypracowania kluczowych działań.
- wiek
- płeć
- niepełnosprawność
- orientacja seksualna, tożsamość płciowa
- narodowość, pochodzenie etniczne
- religia, wyznanie, światopogląd
W każdym ze wskazanych obszarów WPDA uwzględnia:
- język równościowy
Język, jak również zasady, poprawność oraz poczucie poprawności, podlega
nieustannym zmianom. Język publiczny, szczególnie język przepisów
i deklaracji, ma i powinien pełnić funkcję wychowawczą. Zmieniać nawyki
komunikacyjne ludzi i pokazywać drogę, w jaki sposób kształtować najmniej
stygmatyzujący sposób mówienia. Rekomendujemy, by zgodnie z zasadą
równości płci, w WPDA, zastosowano język wrażliwy na płeć. (Formy żeńskie
nazw zawodów i tytułów są systemowo dopuszczalne i zgodne ze Stanowiskiem
Rady Języka Polskiego w sprawie żeńskich form nazw zawodów i tytułów [2012
r.]). - diagnozę
Diagnoza powinna stanowić punkt wyjścia do pracy nad Wieloletnim
Programem Działań Antydyskryminacyjnych w Łodzi. Celem diagnozy
powinno być ustalenie głównych problemów i zagrożeń grup w poszczególnych
obszarach dyskryminacji oraz wytypowanie grup narażonych na dyskryminację
wielokrotną. - cele miejskiej polityki antydyskryminacyjnej - rezultaty - wskaźniki
(roczne/całościowe) - rekomendacje i zadania we wszystkich obszarach równościowej polityki
miejskiej z uwzględnieniem komórek i jednostek koordynujących i
wdrażających, ze wskazaniem możliwych źródeł finansowania.
4. Powołanie przez Prezydenta Miasta Łodzi zespołu ds. przygotowania wieloletniego programu działań antydyskryminacyjnych.
Skład zespołu:
- liderzy i liderki organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką równego traktowania, prawami człowieka, przeciwdziałaniem dyskryminacji, wykluczeniu zaproszeni do prac zespołu przez Prezydenta Miasta,
- przedstawiciele i przedstawicielki związków wyznaniowych zaproszeni do prac w zespole przez Prezydenta Miasta,
- ekspertki i eksperci uczelni łódzkich zajmujący się ww. problematyką w tym: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi zaproszeni do prac przez Prezydenta Miasta,
- radne/radni wskazani przez kluby Rady Miejskiej,
- przedstawiciele/przedstawicielki Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Miejskiej,
- pracownicy/przedstawiciele i przedstawicielki miejskich jednostek organizacyjnych powołani przez Prezydenta Miasta,
- przedstawiciele i przedstawicielki jednostek organizacyjnych miasta i spółek miejskich powołani przez Prezydenta Miasta,
- przedstawiciele i przedstawicielki służb mundurowych wskazani przez ich kierownictwa,
- eksperci i ekspertki zewnętrzni, przedstawiciele i przedstawicielki administracji wojewódzkiej i samorządu województwa zaproszeni do prac przez Prezydenta Miasta.
5. Zasady pracy zespołu i podzespołów:
- utworzenie zespołów roboczych dla poszczególnych obszarów tematycznych,
- wykreowanie liderek i liderów zespołów,
- powołanie zespołu koordynującego,
- wyłonienie redaktorów opracowania,
- obsługa prawna Wydziału Prawnego UMŁ.
6. Harmonogram pracy:
- lipiec-sierpień 2018 – uzgodnienia dotyczące powołania zespołu ds. tworzenia
WPAD - wrzesień 2018 – zarządzenie Prezydenta Miasta Łodzi powołujące zespół
ds. tworzenia WPDA, - wrzesień-październik 2018 – rozpoczęcie prac zespołu ds. WPDA wg. opracowanego regulaminu. Podział na zespoły robocze. Sporządzenie harmonogramu prac w poszczególnych zespołach,
- listopad 2018-luty 2019 – pozyskiwanie danych, analiza dokumentów
strategicznych, - marzec-czerwiec 2019 wytyczenie celów strategicznych, określenie rezultatów
i ich wskaźników. Wskazanie rekomendacji i opracowanie zadań do realizacji, - lipiec-sierpień 2019 – opracowanie redakcyjne programu,
- wrzesień 2019 – analiza prawna WPDA,
- październik 2019 – konsultacje społeczne,
- listopad 2019 – analiza wyników konsultacji społecznych, korekta WPAD,
- grudzień 2019 – przyjęcie WPAD w Łodzi w formie uchwały przez Radę Miejską.
7. Finansowanie
Przedstawiciele i przedstawicielki komórek UMŁ, jednostek miejskich pracują na mocy zarządzenia Prezydenta Miasta Łodzi. Środki niezbędne na tworzenie WPDA: pokrycie kosztów zleconych badań, koszty podróży i delegacji ekspertów spoza Łodzi, wynagrodzenie członków ngo, materiały biurowe. Środki na ten cel należy zarezerwować w budżecie Miasta na 2019 r.
8. Wdrażanie, realizacja, monitoring, współpraca.
Ustalenie zasad wdrażania WPDA. Ustalenie listy podmiotów współpracujących przy wdrażaniu WPDA. Wdrażanie WPDA należy monitorować i okresowo ewaluować. Wstępnie zakładamy dwuletni okres ewaluacji. Na etapie planowania, konieczną wydaje się być wymiana informacji i doświadczeń z innymi miastami w Polsce. Kontakty bezpośrednie z innymi miastami m.in. Gdańskiem, Poznaniem, Wrocławiem, czy Krakowem pozwolą na wymianę wiedzy i doświadczeń. Niezbędne jest także pogłębianie współpracy z instytucjami publicznymi.
W związku z terminem obowiązywania pozostałych dokumentów strategicznych rekomendujemy, by WPDA dotyczył lat 2020-2024.
Podsumowanie.
Zgodnie z ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania (Dz. U. 2010, Nr 254, poz.1700 z późn. zm.) Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania zgodnie z art. 22 ustawy opracowuje i przedkłada Radzie Ministrów Krajowy Program Działań na Rzecz Równego Traktowania. Nawiązując do tej zasady proponujemy, aby koordynatorem przygotowania WPDA dla Łodzi ustanowić Pełnomocniczkę Prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania wraz z zespołem ds. przygotowania WPDA.
Pragniemy zwrócić uwagę, że dotychczas jedynie miasto Gdańsk uchwaliło (28.06.2018) program działań antydykryminacyjnych/na rzecz równego traktowania pod nazwą Gdański Model na rzecz Równego Traktowania. Łódź przystępując do opracowania wskazanego dokumentu, plasuje się w czołówce samorządów zabiegających o wdrażanie polityki równościowej. Łódzki WPDA, a w szczególności jego diagnoza, powinny zatem opierać się na dogłębnym rozpoznaniu i analizie odnotowanych problemów.
Opracowany WPDA, po uchwaleniu, będzie generował - trudne do wyliczenia na chwilę obecną - koszty. Prezydent Miasta Łodzi, obecni i przyszli radni, aprobując konieczność wdrażania WPDA, uwzględnią w budżecie miejskim nową pozycję.
Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Łodzi
ds. Równego Traktowania
Agniesza Łuczak
Informacje dot. seminarium dostępne są na stronie:
Jubileuszowy Kongres Kobiet odbył się w Łodzi pod Honorowym Patronatem Prezydent Hanny Zdanowskiej.
Wraz z pełnomocniczkami z Poznania, Szczecina, Słupska i Wadowic pierwszego dnia KK przeprowadziłyśmy warsztat „Skuteczne w samorządzie”.
Samorządową Sieć dla Równości tworzą pełnomocniczki ds. równego traktowania z miast, w których utworzono takie stanowisko.
Łódź dołączyła do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności dotyczącej równego traktowania pracowników przez pracodawców oraz wspierania walki z szeroko rozumianą dyskryminacją w miejscu pracy. Uroczyste podpisanie Karty Różnorodności odbyło się w Centrum Dialogu im. M. Edelmana. Miasto Łódź reprezentowała prezydent Hanna Zdanowska. - W podpisaniu Karty Różnorodności ważne jest uświadomienie sobie, że różnimy się od siebie. Każdy z nas reprezentuje inne poglądy, wyznanie czy spojrzenie na otaczający świat. Nie jesteśmy jedną grupą, ale jednym wielkim społeczeństwem złożonym z wielu różniących się osób. Cieszę się, że będę miała przyjemność zwieńczyć to, co już w mieście wypracowaliśmy, czyli wzajemny szacunek - mówiła prezydent Hanna Zdanowska, zachęcając łódzkie firmy i instytucje do włączenia się w inicjatywę Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Kartę Różnorodności podpisał także Uniwersytet Łódzki reprezentowany przez rektora Antoniego Różalskiego, który podkreślał, że włączenie się w inicjatywę potwierdza otwartość i tolerancyjność łódzkiej społeczności uniwersyteckiej.
-
List prezydent Hanny Zdanowskiej skierowany do uczestników Marszu Równości
Kliknij, by przeczytać