Kronika Miasta Łodzi

Jesienne wydanie "Kroniki Miasta Łodzi" A.D. 2018 w oczywisty sposób dedykowane jest Narodowemu Świętu Niepodległości 11 Listopada, choć chcemy spojrzeć na nie z łódzkiej perspektywy.

Niełatwo jest odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, w jakim momencie historycznym powinna rozpocząć się opowieść o naszej niepodległości po 123 latach zaborów. Wydaje się bowiem, że dążenia, nadzieje czy marzenia o wolnej Rzeczypospolitej towarzyszyła polskiemu społeczeństwu przez cały czas niewoli, o czym świadczą narodowe powstania i liczne manifestacje patriotyzmu.

Obiektywną przesłanką zmian na geopolitycznej mapie Europy jest na pewno cezura I wojny światowej, która zmieniła układ sił oraz relacje pomiędzy mocarstwami zaborczymi. Pisząc o odrodzeniu polskiej państwowości i życiu w niepodległej Łodzi wychodzimy właśnie od tych wydarzeń, choć data 11 listopada 1918 roku tak naprawdę dopiero otworzyła drogę przemian w życiu Polski i naszego miasta, których efekty przedstawiamy w przekrojowej panoramie dwudziestolecia międzywojennego.

Z okazji jubileuszu, rok 2018 jest wyjątkowy, pełen wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, związanych z odrodzeniem II Rzeczypospolitej. Dlatego na łamach KMŁ prezentujemy również miejskie inicjatywy, inspirowane tymi wydarzeniami: akcję UMŁ "Łódzkie drogi do niepodległości", działania Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz ideę utworzenia Łódzkiego Szlaku Kobiet.

Mamy nadzieję, że okolicznościowe wydanie Kroniki Miasta Łodzi stanie się również dla naszych czytelników swoistą pamiątką obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości Polski.

Do pobrania:

Kontakt